Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
У следната сендвичијада на унијата на младите мајмуни - гратис ЦД од Панчо шупакот, пошо никој нормален не го слуша, а за него субвенции за дудлањево (и сендвич нормално).

13537569_10153701077367544_4562660786167638797_n.jpg
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Овој пееше на митинг на СДСМ. Многу брзо си го сврти газот. :icon_lol:

Кога на сликите ќе видите какви фаци на свои млади години трчаат во прв ред на митинзи и на 35 степени со автобуси се мкнат по конференции, партиски родендени, забави. Прават лажни профили на ФБ и 24/7 се едни исти коментари со зборови од нивниот ограничен речник.

Нема да ве чуди што ова им е прв избор за пополнување на слободното време наместо да го искористат за спортски активности, шетање, гледање фудбал и други работи што ги прават останатите од нивната генерација. Личности без свое јас, како им кажат така, ако треба и гомна ќе јадат. :D

:ROFLMAO:

13537616_1134334256619581_3588798453798430462_n.jpg
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Добиле државјанство. за да добијат лична карта/пасош мора да се пише некоја адреса.
муда марјанови треба да добијат. Зашто да добијат лична карта? Ти имаш фиктивна или реална адреса по закон? Тие од Пустец и богу иза леџа, иако се со македонско државјанство, ќе си гласаат во конзулатите и амбасадите, на посебен избирачки список, а не да прават фиктивни документи и адреси или да ги туркаат на адреси каде никогаш не живееле, ниту пак такви адреси постојат. Едноставно е, зошто се бламирате и не користите мозок за да сфатите и да увидите дека се работи за злоупотреба, не ми е јасно. Кога велам вие, мислам на ти, @kano и сличните кои упорно туркате нешто кое нема врска со законите на Македонија.
Да ги ставиме во конц-логори? Да ги протераме, да се откажеме од дел од македонскиот народ поради ќеифот на неспособните?.
??? :confused:
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
муда марјанови треба да добијат. Зашто да добијат лична карта? Ти имаш фиктивна или реална адреса по закон? Тие од Пустец и богу иза леџа, иако се со македонско државјанство, ќе си гласаат во конзулатите и амбасадите, на посебен избирачки список, а не да прават фиктивни документи и адреси или да ги туркаат на адреси каде никогаш не живееле, ниту пак такви адреси постојат. Едноставно е, зошто се бламирате и не користите мозок за да сфатите и да увидите дека се работи за злоупотреба, не ми е јасно. Кога велам вие, мислам на ти, @kano и сличните кои упорно туркате нешто кое нема врска со законите на Македонија.
??? :confused:
Македонско државјанство значи и македонски пасош/лична карта, нели? Не можеш да не му го дадеш. Што ќе пишеш во него? Албанската адреса? Што ако Албанија не се согласи да даде адреса или не соработува? Ќе зависиш од нејзината воља? Ќе чекаш со месеци?

За гласање во конзулати и амбасади, можеби, но прво да се донесе закон, не откога ќе ги изгубите изборите па да плачете. И каков би бил тој закон македонски државјани да гласаат во амбасади во странство? Тогаш веројатно ќе посакате и нас нецрпнатите да нè пратите сургун (само да гласаме де). Тоа е во најмала рака дискриминација.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
како на мали деца, човек да ви нацрта дека ова е противзаконски. Еве еден пост за УК
Во УК ако не се пријавиш дека ќе гласаш, немаш право да гласаш на наредните избори.
Ти стига дома писмо во кое те прашуваат да наведеш колку личности на таа адреса имаат право на глас и дали сакаат да гласаат.
После откако ќе им вратиш на писмото, најверојатно споредуваат со база на податоци и одиш на гласање.
Македонско државјанство значи и македонски пасош/лична карта, нели?.
не, лична карта е различно од државјанство. Прочитај ги законите.
Што ќе пишеш во него? Албанската адреса? Што ако Албанија не се согласи да даде адреса или не соработува? Ќе зависиш од нејзината воља? Ќе чекаш со месеци?
значи вака, последен пат да ти одговорам на овие неколкупати објаснети прашања. Тие што се во странство над толку и толку, гласаат во македонски претставништва. Мене не ме интересира дали е привремено над 6 месеци или трајно, дали им е 6 или 600 км далеку. Тоа законодавецот треба да му се секира. Неговата адреса не е улица Ресенска број 24, тоа е лажен податок и за тоа некој мора да одговара. Ниту пак е законски да се измислуваат фиктивни адреси. Ниту пак живее тука за да гласа во изборна единица на избирачко место, нту има 30, 50 или 150 лица на таа адреса. Та касарна да беше, 150 се многу.
И каков би бил тој закон македонски државјани да гласаат во амбасади во странство?
очигледно бадијала се мачев да пишувам. Прочитај ги законите, посебно член 6.
Тогаш веројатно ќе посакате и нас нецрпнатите да нè пратите сургун (само да гласаме де).
збунет си нешчо од жешково та почна нешто неповрзано со црпнати нецрпнати. Збориме за изборен криминал и злоупотреба на адреси, ЛК, списоци и слично.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Македонско државјанство значи и македонски пасош/лична карта, нели? Не можеш да не му го дадеш. Што ќе пишеш во него? Албанската адреса? Што ако Албанија не се согласи да даде адреса или не соработува? Ќе зависиш од нејзината воља? Ќе чекаш со месеци?

За гласање во конзулати и амбасади, можеби, но прво да се донесе закон, не откога ќе ги изгубите изборите па да плачете. И каков би бил тој закон македонски државјани да гласаат во амбасади во странство? Тогаш веројатно ќе посакате и нас нецрпнатите да нè пратите сургун (само да гласаме де). Тоа е во најмала рака дискриминација.
- Ајде, ајде на сонце нема да трае долго.

- Симнетесе се да се види дека
има луѓе.

-Ајде сите на главна улица, Ајде.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
муда марјанови треба да добијат. Зашто да добијат лична карта? Ти имаш фиктивна или реална адреса по закон? Тие од Пустец и богу иза леџа, иако се со македонско државјанство, ќе си гласаат во конзулатите и амбасадите, на посебен избирачки список, а не да прават фиктивни документи и адреси или да ги туркаат на адреси каде никогаш не живееле, ниту пак такви адреси постојат. Едноставно е, зошто се бламирате и не користите мозок за да сфатите и да увидите дека се работи за злоупотреба, не ми е јасно. Кога велам вие, мислам на ти, @kano и сличните кои упорно туркате нешто кое нема врска со законите на Македонија.
??? :confused:

Нема проблем, прво реши го проблемот со шип+арските 170 000 такви гласачи на после јади бубрези за 2-3000 од мала преспа. Отвори конзулати во дијаспората за да може луѓе да гласаат или дозволи гласање преку интернет или некој друг модел. Неможе од една страна да ти е проблем како и каде ќе гласаат Македонците а од друга страна намерно да блокираш и да не создаваш услови да си го оствариме правото. Ставате праг на минимум гласачи за пратеничко место а не создавате услови тоа да се оствари. Како сакаш да има 6-7000 гласови на пример во АУС кога си направил услови за 2000? Исто и за нашите од преспа, сакаш некој што живее на 5км од граница да гласа во Тирана? На крај крајева АКО имаат адреси во МКД што е проблемот? Си нашле решеније што не е против законски. Сменете закон па да збориме, до тогаш џабе збориш.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Нема проблем, прво реши го проблемот со шип+арските 170 000 такви гласачи на после јади бубрези за 2-3000 од мала преспа..
размисли малце што пишуваш (едно исто од пред неколку страни) и конечно сфати дека изборниот криминал не се однесува само за тие од Пустец, ок...Да направиш фиктивна адреса само по себе е криминал, да построиш 150 души на таа адреса е уште поголем криминал.
Што се однесува до проблемот на албанските гласачи, ај, наместо паушални изјави, еднаш пушти податок за колку се зголемени албанци 1991-1994-2002. Па одбиј од нив на име природен прираст...ти како банкар би требало да умееш пододобро со цифри.
Отвори конзулати во дијаспората за да може луѓе да гласаат или дозволи гласање преку интернет или некој друг модел.
јас да отворам? Се срамотиш за сите пари. Тоа треба да му ја мисли законодавецот, институциите на државата.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
како на мали деца, човек да ви нацрта дека ова е противзаконски. Еве еден пост за УК

Ова не е УК. И Грујо понуди такво нешто (активна регистрација), СДС одби.

не, лична карта е различно од државјанство. Прочитај ги законите.

Или можеби само пасош или само лична карта. Како инаку ќе докаже државјанство спрема трети земји, еве ако оди во УК?

значи вака, последен пат да ти одговорам на овие неколкупати објаснети прашања. Тие што се во странство над толку и толку, гласаат во македонски претставништва.

Ете, концлогори. Ќе им забраниш да влегуваат во Македонија само за да не ти гласаат на избори. А ако веќе некогаш влегле во Македонија, ќе им ги броиш деновите? За погранични места? Сигурна си дека не влегле во Македонија? И ова беше кажано, договор за купување или изнајмување стан не е услов за државјанство. Што све нема да измислите само за да избегате од избори....

Мене не ме интересира дали им е 6 или 600 км далеку. Тоа законодавецот треба да му се секира. Неговата адреса не е улица Ресенска број 24, тоа е лажен податок и за тоа некој мора да одговара. Ниту пак живее тука за да гласа во изборна единица на избирачко место.

Во која изборна единица да гласа? Еве, Албанија не дозволува да се отворат избирачки места во Мала Преспа за македонски избори.

очигледно бадијала се мачев да пишувам. Прочитај ги законите, да не се бламираш вака. Посебно член 6.

Рачунај дека е прочитан.

збунет си нешчо од жешково та почна да тресеш нешто неповрзано со црпнати нецрпнати. Збориме за изборен криминал и злоупотреба на адреси, ЛК, списоци и слично.

Црпнатите се отпорни на жешко, тоа изгледа им е од нивата од која доаѓаат. „Злоупотреба“ на адреси не значи дека тој на таа адреса гласал повеќе пати или некој гласал место него, само дека адресата не е точна. Има илјадници примери и со згрешени адреси од други причини, ајде да плачеме. ДИК имаше месеци и години да направи најсовршен избирачки список во галаксија, само изгледа тоа не им одговара. Исто ДИК и министерот за полиција имаа неколку месеци да најдат „злоупотребена“ лична карта, но апсењето на Чаушот им ги помати сметките. А список сам по себе не е злоупотреба.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
дефинитивно ти е од жешково. Ме цитираш за ништо.... едноставно е, само ако самиот размислуваш. Оние однадвор треба да гласаат надвор, оние постојани жители на РМ (вк 2 милиони, од нив 1.5-1.6 милиони со право на глас) треба да гласаат внатре. Не знам за што воопшто сакаш да полемизираш кога и по закон е така. А она што го наведуваат во репортажата е далеку од законски.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
дефинитивно ти е од жешково. Ме цитираш за ништо.... едноставно е, само ако самиот размислуваш. Оние однадвор треба да гласаат надвор, оние постојани жители на РМ (вк 2 милиони, од нив 1.5-1.6 милиони со право на глас) треба да гласаат внатре. Не знам за што воопшто сакаш да полемизираш кога и по закон е така. А она што го наведуваат во репортажата е далеку од законски.
Тропкај и со нозе од земја додека плачеш, можеби некој ќе ти поверува и ќе ќариш уште некој глас за твоите.И сонародниците би ги продала за 200 гласа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
размисли малце што пишуваш (едно исто од пред неколку страни) и конечно сфати дека изборниот криминал не се однесува само за тие од Пустец, ок...Да направиш фиктивна адреса само по себе е криминал, да построиш 150 души на таа адреса е уште поголем криминал.
Што се однесува до проблемот на албанските гласачи, дај бе, наместо паушални изјави, еднаш пушти податок за колку се зголемени албанци 1991-2002. Па одбиј од нив на име природен прираст...ти како банкар би требало да умееш пододобро со цифри.
јас да отворам? Се срамотиш за сите пари. Тоа треба да му ја мисли законодавецот, институциите на државата.

Адреси или луѓе гласаат? Дај сфати дека милјарда пати се сменети и имиња на улици и броеви посебно низ скопје... 10 години ДИК имаше време да прочешла списоци што не ажурираат со време? Доста веќе со приказни за адресите... Овие од Преспа се заведени на адреси во МКД ако тоа е уредно направено што и е, им се издале документи според законите што е тогаш проблем? Од една страна ми цитираш закони од друга страна еве законски се на адреса па е проблем. Според кој закон неможе да има 150 души на една адреса?

За шипците зборам за тие 170 000 што се во дијаспората а си гласаат во западна македонија. Решете го тоа прво, па дојди да држиш лекции тука. Ќутат законодавците за тој проблем пошто нели утре коалиција треба со нив така?

Законот вика дека може да се оствари право на глас во дијаспората или во МКД ако имаш адекватни документи тоа да го оствариш. Овие од преспа имаат за да гласаат во МКД. Што е проблемот? Неможеш ти на некој да му забраниш да пријави живеалиште во МКД.

Законодавците од една партија не се спремни да направат закон со кој многу дијаспорци би можеле да си го остварат правото. Значи се дури е така тогаш нема лутење што некој од Преспа решил да гласа во МКД и си се снашол ЗАКОНСКИ.

Продолжете да бркате вештерки и фантоми...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
За шипците зборам за тие 170 000 што се во дијаспората а си гласаат во западна македонија. Решете го тоа прво, па дојди да држиш лекции тука. ...
А јас те поканив тоа да го поткрепиш со факти, бројки. Кога тоа им се дадени 170.000, колку се зголемени 1991-1994-2002 и колку од тоа на име природен прираст.
Законот вика дека може да се оствари право на глас во дијаспората или во МКД ако имаш адекватни документи тоа да го оствариш. Овие од преспа имаат за да гласаат во МКД. Што е проблемот? Неможеш ти на некој да му забраниш да пријави живеалиште во МКД.
просто е, иако за тебе несфатливо. Не може да се пријави лице на нечија веќе постоечка адреса без согласност од лицата на таа адреса ниту да се пријави лице без потврда од постоечка адреса, ниту да се пријави лице кое нема намера да живее во Македонија... си има правила и процедури кои во случајов се буквално прегазени. лица се сместувани на адреси каде веќе живеат други, на адреси на државни установи, на непостоеки адреси...Како се пријавува живеалиште
http://www.mvr.gov.mk/upravni-rab/19
КАКО И КАДЕ ТРЕБА ДА ГО ПРИЈАВАМ СВОЕТО ЖИВЕАЛИШТЕ?
* КАКО:
Треба да ги поднесете следниве документи:
1. Барање (кое ќе го добиете бесплатно во Министерството за внатрешни работи).
3. Доказ за Вашата намера постојано да престојувате во Република Македонија (ова може да биде прикажано на повеќе начини, на пример потврда дека сте вработени, потврда дека децата ви посетуваат училиште во местото каде што го пријавувате живеалиштето, доказ дека сте сопственик на фирма во Република Македонија итн.)
4. По службена должност се прибавува препис од матичната книга на родените,
5. Обезбеден вселив стан:
· Документ дека станот е Ваша сопственост или пак договор за закуп на стан во согласност со закон, заверен кај нотар.
· Ако живеете во стан кој е сопственост на вашите родители или деца, тогаш ќе го доставите нивниот документ за сопственост како и изјава од родителите/децата дека ќе живеете со нив.

Законот за ЛК вели дека мора да имаш живеалиште, престојувалиште. Изборниот законик вели дека сите вон државата треба да гласаат во дипл. конзуларни претставништва...
Тропкај и со нозе од земја додека плачеш, можеби некој ќе ти поверува и ќе ќариш уште некој глас за твоите.И сонародниците би ги продала за 200 гласа.
водиш чамче муабет. Збориме како и што е законски, не како е незаконски така да муабетите за сонародници тантара пантара не се тема на муабет. Просто кажано, за да разбереш, збориме за изборен криминал, не за партии, црепови и црпнати. Се работи за 71.000 лица кои ги нема во ниедна база во Македонија, за 116.000 лица кои веќе 1 година не постојат во ниедна база и 39.000 кои ги нема при теренските проверки. Ако и ова не го разбираш...
Ако веќе толку сте загрижени за Пустец, да додадам дека на над 600 тамошни граѓани им е одбиена молбата да гласаат во Тирана. Тие требало да гласаат во Македонија.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
А јас те поканив тоа да го поткрепиш со факти, бројки. Кога тоа им се дадени 170.000, колку се зголемени 1991-1994-2002 и колку од тоа на име природен прираст.
просто е, иако за тебе несфатливо. Не може да се пријави лице на нечија веќе постоечка адреса без согласност од лицата на таа адреса ниту да се пријави лице без потврда од постоечка адреса, ниту да се пријави лице кое нема намера да живее во Македонија... си има правила и процедури кои во случајов се буквално прегазени. Како се пријавува живеалиште
http://www.mvr.gov.mk/upravni-rab/19

КАКО И КАДЕ ТРЕБА ДА ГО ПРИЈАВАМ СВОЕТО ЖИВЕАЛИШТЕ?
* КАКО:
Треба да ги поднесете следниве документи:
1. Барање (кое ќе го добиете бесплатно во Министерството за внатрешни работи).
3. Доказ за Вашата намера постојано да престојувате во Република Македонија (ова може да биде прикажано на повеќе начини, на пример потврда дека сте вработени, потврда дека децата ви посетуваат училиште во местото каде што го пријавувате живеалиштето, доказ дека сте сопственик на фирма во Република Македонија итн.)
4. По службена должност се прибавува препис од матичната книга на родените,
5. Обезбеден вселив стан:
· Документ дека станот е Ваша сопственост или пак договор за закуп на стан во согласност со закон, заверен кај нотар.
· Ако живеете во стан кој е сопственост на вашите родители или деца, тогаш ќе го доставите нивниот документ за сопственост како и изјава од родителите/децата дека ќе живеете со нив.


Законот за ЛК вели дека мора да имаш живеалиште, престојувалиште. Изборниот законик вели дека сите вон државата треба да гласаат во дипл. конзуларни претставништва...
водиш чамче муабет. Збориме како и што е законски, не како е незаконски така да муабетите за сонародници тантара пантара не се тема на муабет. Просто кажано, за да разбереш, се работи за изборен криминал, не за партии, црепови и црпнати. Се работи за 71.000 лица кои ги нема во ниедна база во Македонија, за 116.000 лица кои веќе 1 година не постојат во ниедна база и 39.000 кои ги нема при теренските проверки. Ако и ова не го разбираш...

1. Бројката е од она што се пишува за тие 220 000 фантоми. Они лицитираат со 170 000 шипци што треба да се бришат дека се во дијаспората. Живеат надвор а гласаат во МКД ама тоа не ти смета очигледно, тебе ти сметаат Македонците од Пустец. Прво решете ги нив со оглед на тоа дека веќе неколку циклуси гласаат па после кревајте прашина за овие. Сега финтава е што нив никој не ги решава пошто нели утре треба со нив да се коалицира. Немој сега да ми кажеш тоа некој друг треба да го решава пошто преку глава ми е од куртони што одат стрикно против својот народ (ти на пример) а притоа немаат решение за другите.

2. Од кај знаеш дека се пријавени без согласност на газдата? Слободно докажи дека е тоа така, си има СЈО, суд и други работи до тогаш не паламуди за џабе. Правилата и процедурите дека наводно се прекршени треба на суд да се докажат, не на форум. Јас сум убеден дека документите се поднесени, иначе не би можело да се издадат документи. Јас за мене знам низ што пројдов за да добијам пасош, лична карта итн...

3. Јасно е дека за ЛК мора да имаш живеалиште. Сите што имаат ЛК имаат пријавено такво во спротивно нема ЛК. Што е тука спорно? Овие од Пустец имаат живеалиште во МКД пријавено. Законски имаат, крај на приказната. Законот вели дека ако имаш живеалиште во МКД можеш да гласаш во МКД. Овие од Пустец имаат живелиште во МКД, избрале и гласале во МКД. Исто ко Љутви што од Швицарска гласа во Гостивар, ама тој не ти е трн во око. Јас сум на пример на список во центар иако во мкд не живеам уште од 90тите. Се уште таму ме водат иако до сега барем 5пати имам пополнето разни документи каде сум им дал странска адреса. Никој ништо не ажурира па се чудиме после ама важно плата зимаат во ДИК.

4.Просто кажано се работи за НЕАЖУРИРАН избирачки список од страна на ДИК предводена од кадар на опозицијата. После чешлање на списокот се надевам ќе заврши во затвор претседателот на ДИК за неисполнување на должностите. Вината барај ја таму. Од тие што ги напиша првите 71К се во странство, тоа ти е дијаспора што има само пасош извадено од документ. Ова се угавно луге заминати одамна. Вторите 116К се скоро заминати и еве да ги наречам активни дијаспорци што имаат поредовен контакт со МКД. Ова се углавно шипците (тие 170К што ти ги зборам) што живеат во Швици и низ европа а во МКД се еднаш двапати годишно. Тие последни 39К исто се дел од дијаспората или дел од новокомпонираните скопјани што сеуште не смениле жителство. Знам цел куп провинцијалци што си гласаат „дома“ а живеат во СК, претпоставувам и ти знаеш такви. Нив нормално ќе ги нема на домашните адреси. Дел од нив се исто во дијаспората.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
1. Бројката е од она што се пишува за тие 220 000 фантоми. Они лицитираат со 170 000 шипци што треба да се бришат дека се во дијаспората. Живеат надвор а гласаат во МКД ама тоа не ти смета очигледно, тебе ти сметаат Македонците од Пустец..
Мене не ми пречи сите дијаспорци да се избришат од овдешниот список и да гласаат на списокот на иселениците. И законодавниот дом тоа го предвидел. И така имаат повеќе права како избирачи, нивниот глас вреди 10 пати повеќе од нашиот...Затоа дпмне се во коалиција до смрт верни со албанците па се надевам ќе ги избришат.
Правилата и процедурите дека наводно се прекршени треба на суд да се докажат, не на форум.
ок, на сФаровски суд? Те молам, не пишувај вакви фикции. Цело време борбата се врти околу блокада на сјо и аболиција.
Овие од Пустец имаат живеалиште во МКД пријавено. Законски имаат, крај на приказната.
Прво, не се работи само за Пустец туку и за други (јасно можеш да слушнеш од лепените и монтирани снимки за лица на повеќе списоци и нови лични карти) места. Најдени се лица на непостоечки адреси (што не е законски), лица на адреси каде лицата кои веќе живеат таму немаат поим за додадени лица (пак незаконски), лица на адреси на државни и јавни фирми (повторно незаконски).
Се уште таму ме водат иако до сега барем 5пати имам пополнето разни документи каде сум им дал странска адреса.
ако го прочиташ, колку и да ти е несфатливо, очигледно не треба да гласаш во Македонија како лице на привремен престој во странство.
После чешлање на списокот се надевам ќе заврши во затвор претседателот на ДИК за неисполнување на должностите.
не знам, има многу кандидати
4.Просто кажано се работи за НЕАЖУРИРАН избирачки список од страна на ДИК предводена од кадар на опозицијата.
Па тоа го велам, неажуриран ем неточен. А кој е одговорен, доколку не го блокираа, сјо требаше да го иследи.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom