Акции во странска фирма

Член од
25 јуни 2013
Мислења
572
Поени од реакции
240
Здраво, Бидејќи буквално знам 0 со нашиве закони во врска со ова, сакам да прашам доколку некој има информации малку да сподели, или барем да ме упати каде можам да дознаам повеќе. На интернет неможев баш да најдам доволно.

Ми понудија да имам акции во еден странски startup во замена со работа (development work). Сега сакам се да бидам легален, незнам каде и дали треба да пријавувам во нашава држава за ова. Знам дека УЈП најверојатно има врска со ова, но дали сега треба да пријавам нешто, или само доколку се одлучам да ги продадам акциите некогаш во иднина?

Можеби малку е банално прашањево, но стварно незнам како иде, а неќам да направам грешка.
Доколку има некој било каква информација би му бил благодарен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom