Акциза

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
24
Кои се условите за да внесувам алкохол или цигари во Македонија? Колкава е царината за овие продукти? Би одобриле ли на обичен граѓанин со нешто повеке пари, да прави увоз на барем еден продукт од овие? Или мора да си роднина на некој "чауш"? Дали државата од каде што потекнува продуктот има врска или не?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
a kazi mi sto ke ti se cigari. ja da sum na vlast bi zabranil cigari be skros, ili bi im aknal ogromni akcizi pa da kostaat u pm i nikoj da ne gi kupuva. a za alkohol neznam nikogas ne sum vlegol vo taa tema i ne sum mislel na toa !!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.549
Поени од реакции
1.002
[acko]®, не ја уништувај темата. Човекот прашува нешто сосема друго, не отворил тема дали цигарите се штетни и скапи.

ВМРО, незнам која е точната царинска стапка и акциза која се плаќа при увоз на алкохол и цигари. Не постои пречка за увоз, но има еден друг огромен проблем. Доколку се одлучиш за увоз на алкохолни пијалоци не важи ова, но доколку се одлучиш за увоз на цигари ќе ти прават сопки на секој чекор. На пример, кога Ронхил влезе на македонскиот пазар, Гемак (единствената фирма која ја врши дистрибуцијата на цигари на Тутунски комбинат Скопје - Родео, Бос, Вест, Филтер 57, Класик...) на сите трговци (и на ланците супермаркети дури) кои во нивните продажни објекти продаваа Ронхил, им се закануваа дека ќе престанат да им ги носат нивните цигари. Под овој притисок, ретко кој дуќан се осмелуваше да ги продава, или ги продаваше скришно, од фиока и не ги изложуваа (што автоматски влијае на успехот на самата продажба). Да не ги спомнувам другите уцени, притисоци и прљави игри.

А кога сме кај алкохолот, не верувам дека би се соочил со вакви игри, но конкуренцијата е премногу голема. Биди свесен дека твој пијалак (пиво на пример) несмееш да позиционираш во туѓи фрижидери, а фрижидери за сите продажни објекти се огромна инвестиција, која тешко дека самиот извозник би се одлучил да ти помогне во неа.
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
267
Поени од реакции
0
ВМРО
Ако не ти е јасно нај добре прочети законите които уреждат тези в'проси.После ако не е јасно при адвокат.Насочил си се к'м стоки с'с силен д'ржавен контрол поради това че са акцизни.Не знам дали в Македонија имате бандерол за алкохола,но ако имате трјабва п'рво да купиш него после да го пратиш на производилја да ти го облепи и става д'лга и широка,цик'ла дорде потекат парите обратно к'м тебе се уд'лжава,а от там и уск'пјава.За това и играјат еди риби в този бизнес навсјак'де по света.
:zver:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.332
Logistik напиша:
ВМРО
Ако не ти е јасно нај добре прочети законите които уреждат тези в'проси.После ако не е јасно при адвокат.Насочил си се к'м стоки с'с силен д'ржавен контрол поради това че са акцизни.Не знам дали в Македонија имате бандерол за алкохола,но ако имате трјабва п'рво да купиш него после да го пратиш на производилја да ти го облепи и става д'лга и широка,цик'ла дорде потекат парите обратно к'м тебе се уд'лжава,а от там и уск'пјава.За това и играјат еди риби в този бизнес навсјак'де по света.
:zver:
Логистик е во право:
Акцизни маркички (бандероли) се потребни и за алкохолот и за цигарите.
Најпрвин „купуваш“ бандероли, па му ги праќаш на производителот, и дури потоа увезуваш стока на која се истите бандероли залепени.
Од 1 јануари акцизата на алкохолот нешто е намалена, незнам сега колку точно изнесува, за цигарите исто незнам.
Најпаметно ти е да се обратиш во Министерството за финансии и Царината!
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
Sekoe pravno lice registrirano na teritorijata na RM ima pravo da izvrshi uvoz na stoki so akcizen karakter,ako e registriran danocen i carinski obvrznik za taa dejnost(prodazba na malo i golemo i distribucija na istata stoka na teritorijata na RM)-za ova e potrebna registracija na firma ili po novo-reshenie od centralen registar na RM za tekovna sostojba na firmata ne postaro od 6 meseci.
E,sega akciza i uvozni davacki za akcizna stoka za cigari i alkohol:
-cigari i cigarilosi i tutun-potrevna dokumentacija:
izgotveni banderoli spored uredbata vo sluzben vesnik za akcizni markici ili banderoli prilepeni za originalnata ambalaza od strana na proizvoditelot,ili sto bi se reklo od fabrika na cigarite u stranstvo da ima nalepeno prethodno izgotveni banderoli-banderolite se nabavuvaat po prethodno podneseno baranje do upravata za javni prihodi na RM so odnapred izgotvena dokumentacija i se uplaka sumata za akciza koja iznesuva 35% od maloprodaznata cena na cigarite koja ke ja prijavi i prodava uvoznikot plus 0.1 denar od cigara-tuka ne vleguvaat i davachite za eko taksi,za min za zdravstvo,normalno ddv na prevozot i ddv na kraj od 18%(primer-za stoka-cigari vredna 80.000 eur davachite iznesuvaat okolu 24.000 000 denari i plus odnapred platenata akciza pred uvozot za da se dobijat banderolite koja bi iznesuvala okolu 16.000 000 denari)..taka.

-za alkoholot davachkite se 3 denari od litar po procent na alkohol plus 18 % ddv-so toa sto za alkoholot e dozvoleno da se zalepat banderolite na teritorija na RM vo odnapred dozvolen carinski sklad od strana na carinskata uprava na RM ili od strana na proizvoditelot na proizvodot. taka.
...ako nekoj saka da uveze vakva stoka slobodno neka pushti PP ,ke mi bide zadovolstvo da go upatam vo vodite na akciznite davacki i karot od niv.
pozdrav.
ps. se nadevam deka si zadovolen od informacijata BMPO i ke ti treba "saglam" spediter za ovaa rabota.
 
Член од
26 декември 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
A dali ke mozes da mi kazes mene sto se mi e potebno za izvoz na makedonsko vino vo Hrvatksa (flasirano sortno). ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom