Акумулатори: Exide Premium vs Duracell

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од an0n, 27 јануари 2018.

 1. an0n

  an0n

  Член од:
  15 јануари 2018
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  4
  Дали некој има искуство со овие два брендови, ,би земал Exide ама се двоумам.
  Mоментално имам BOSCH 100 ампери, оваа му е седма година (има печат на него) и веќе покажува знаци на слабост.
   
 2. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.140
  Допаѓања:
  6.863
  Јас од Exide сум задоволен, 5.5 години ми траеше на дизел возило, Duracell не сум користел, а од поскапите брендови зедов Варта и од неа не сум задоволен, само што помина гаранцијата од две години си еба матер.
   
  На Ron0n, * BUDALA * и an0n им се допаѓа ова.
 3. * BUDALA *

  * BUDALA *

  Член од:
  22 јануари 2016
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  57
  Exide ,nema utka ,ima perfect zatvoren sistem,zboram za 75,kupiv nov i eve 2ra god brilijanten..
   
  На an0n и Ron0n им се допаѓа ова.
 4. Ron0n

  Ron0n The Mercedes Guy

  Член од:
  16 август 2009
  Мислења:
  324
  Допаѓања:
  167
  +1 за Exide. Моментално на сите коли имам Exide Premium и никогаш никаков проблем не сум имал. Дел од нив и ми стојат паркирани само и освен 1 месечно палење, ниту еднаш не ми откажал акумулатор (а веќе некои акумулатори се и по 2 години монтирани)
   
  На an0n и * BUDALA * им се допаѓа ова.
 5. C R E S

  C R E S Chelsea Fan!

  Член од:
  30 јуни 2006
  Мислења:
  3.390
  Допаѓања:
  1.162
  Нема правила тука ако му е среќата добра и 8 години ќе тера.
  Иначе Exide одлични според мене.Едино од топла ја не сум задоволен крш акумулатори.
   
  На an0n му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.647
  Допаѓања:
  1.630
  Јас сум најзадоволен од варта, сега ставив и на бмв варта 100А блу динамик
  на другата кола тера веќе 5 год. сигурно
   
  На an0n му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Gladiatorized

  Gladiatorized

  Член од:
  11 ноември 2015
  Мислења:
  229
  Допаѓања:
  49
  Јас имам Exide Premium Carbon Boost за мојата Корса и презадоволен сум.:)
   
 8. BurnOutM3

  BurnOutM3

  Член од:
  27 октомври 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  Еве темава случајно ми излезе, јас пак спротивно од вас од ексајд ич не сум задоволен, ни од квалитетот ни пак од односот на нивниот мајстор или сервисер што ти ја знам, јас лично од Дурацел сум презадоволен скоро две години без никаков проблем и тоа на 4 коли, фиеста тдци, пасат 2.0 тди, мини морис С и тојота ландкрузер. Некако многу ми беа извикани овие од ексајд и кога видов дека во италиа се прават ми стана јасно, итаљанците за превара ги бива не за работа.
   
 9. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.140
  Допаѓања:
  6.863
  Ако се радуваме дека издржал акумулаторот 2 години без проблеми каде ни е крајот, тогаш оди земи го најефтиниот со 2 години гаранција и не се замарај, работата е ако платам скап акумулатор да тера 4-5 години.
   
 10. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.300
  Допаѓања:
  8.572
  Топла се такви акумулатори, две години и како наштимани на саат да цркнат, а и нема врска толку со цената колку со брендот кој ги прави имаш и поефтини што држат
   

Сподели преку: