Актуелни случувања во светот, со осврти од геополитички аспект

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.077
Поени од реакции
4.652
Постов ти е малку стар, но малце ќе си поиграм со зборови :) Хипотетички де, замислена ситуација (пред војната во Украина).

Reporter: “Will you allow the Russian government to have FSB here in Belarus…”

А.Lukashenko, Belarus President: “There's no way we're going to allow any bases …”

Reporter: “Seriously?”

Now Lukashenko, despite being very popular in Belarus, has been ousted and got a 13 year prison sentence, and will serve his jail sentence in Siberia, Russian Federation.

And Belarus is helping the Russians invade Ukraine, and allow RF to have more military power in Belarus then Belarus in theirs own country...


Си признал или не, сам знаеш дека 99% го погодувам точниот исход...Тој 1% е за местото на одлежаната казна...

И која би била разликата меѓу РФ и УСА? Да се заменни курто со мурто? Чим ја критикувате УСА за мешањето во Пакистан, мерете со исти аршини, критикувајте ја и Русија за нивниот вазал Белорусија. Вака ги гледате само работите што ви одговараат...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.930
Поени од реакции
2.902
Лукашенко самиот запад го направи руски вазал, да не му правеше револуција ќе играше на двете страни.

Незнам па и што знаеш за Пакистан кога и за Белорусија не си информиран.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
623
Поени од реакции
1.366
Лукашенко самиот запад го направи руски вазал, да не му правеше револуција ќе играше на двете страни.

Незнам па и што знаеш за Пакистан кога и за Белорусија не си информиран.
bilo koja avtonomnost vo nosenjeto odluki i vodenje politika ne odgovara so imperijata, toa e za vartulu glupakot normalno ama koga rusija go pravi istoto samo togash odi kontra na chlenovi koi im e preku kur doeno od imperijata
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.155
Поени од реакции
23.534
....малце ќе си поиграм со зборови :) Хипотетички де, замислена ситуација (пред војната во Украина)...
...
Не па глупа е споредбава. Пошто не беа РФ тие што направија обид за обоена револуција во Белорусија, туку САД и вазалите.

За да направиш соодветна споредба ти сега посочи еден пример - еден - каде тоа РФ направила државен удар или макар обоена револуција.
Јас на секој твој пример ќе се обидам да набројам барем 10 примери со САД. На крај пак нема да можеш да кажеш РФ се исти битанги како САД, ама барем ќе направиш поента. Вака ништо.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.155
Поени од реакции
23.534
 

Kajgana Shop

На врв Bottom