Актуелни конфликти во областа на меѓународната безбедност

Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Добро вечер, би сакал да ве прашам доколку може некој да ми помогне, а воедно да се отвори тема каде што ќе може да даваме своја анализа за актуелните конфликти од меѓународната безбедност... Идејата ја добив така што морам да направам анализа за на факултет па викам можеби би можеле и тука да дискутираме за тоа, а воеедно и доколку некој има готова би ми бил многу од помош... Поздрав :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Во суштина не сакаш дебата, туку готов производ да го дадеш на факултет без труд. Да сакаше дебата, ќе поставеше прашање. Друго, во ера на милион меѓународни конфликти (политички и безбедносни) да не можеш да изгуглаш и најдеш информации... што да ти кажам.
Трето, ЕДНАШ, ЕДНАШ да се потрудевте да отворите тема во соодветен подфорум, не ќе беше лошо.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Гатај, ми гатај галебе мој тажен... Не ми треба готов произов без труд, туку насока и нешто што би го преработил и проширил јас, а потоа во темава би можеле да имаме и дебата за такви прашања пошто не најдов друга слична тема...
 
Т

Триптико

Гостин
Гатај, ми гатај галебе мој тажен... Не ми треба готов произов без труд, туку насока и нешто што би го преработил и проширил јас, а потоа во темава би можеле да имаме и дебата за такви прашања пошто не најдов друга слична тема...
Добро вечер, би сакал да ве прашам доколку може некој да ми помогне, а воедно да се отвори тема каде што ќе може да даваме своја анализа за актуелните конфликти од меѓународната безбедност... Идејата ја добив така што морам да направам анализа за на факултет па викам можеби би можеле и тука да дискутираме за тоа, а воеедно и доколку некој има готова би ми бил многу од помош... Поздрав :)
Ајде уште еднаш... Што не ти треба? :facepalm:

И, идеја не се добива кога "морам да направам анализа за (на) факултет", туку кога ќе следиш настани во светот. :kafence:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Има две опции...или факултетот ти е сасвим десета област(медицина,шумарски,металургија) или ти треба да го напуштиш факултетот што побрзо ако не следиш овакви настани.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.594
Украина, Блиски исток, балканска енергетска „војна“. Сите три одлично медиумски покриени, дури и кај нас. Сеа проширувај...
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Појавувањето, подемот и падот на ИСИС/ИСИЛ. Звучи моќно до некаде а има и многу материјал. Темата би се вртела околу тоа како воопшто се создаде ИСИС (дали е продукт на Американците тука вметнуваш малку теории на заговор, малку руски видувања на целата работа или дали се работи за хардкор варијанта на Ал Каеда која беше тотална разбиена после убиството на Бин Ладен). Која територија ја држи, што им е целта, кој се бори против нив и како дојде до тоа да се обединат различни страни кои претходно дури и беа во конфликт само за да се одбранат од ИСИС и што е тоа што лудаците од цел свет ги привлекува да се придружат на ИСИС.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Во суштина не сакаш дебата, туку готов производ да го дадеш на факултет без труд. Да сакаше дебата, ќе поставеше прашање. Друго, во ера на милион меѓународни конфликти (политички и безбедносни) да не можеш да изгуглаш и најдеш информации... што да ти кажам.
Трето, ЕДНАШ, ЕДНАШ да се потрудевте да отворите тема во соодветен подфорум, не ќе беше лошо.
Мала не се нервирај, помогни му на човекот ако можеш... дај некоја доверлива информација, извади од џеб нешто. :)
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
„Макрон најсилно ја осудува најновата нуклеарна проба на Северна Кореја по низата тестирања на балистички ракети, што укажува на желбата на Пјонгјанг повторно да го загрози мирот и безбедноста“, се наведува во соопштението од Елисејската палата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom