Активна регистрација на гласачи

  • Креатор на темата mar30
  • Време на започнување

Дали сте за активна регистрација на гласачи

  • Да

    Гласови: 13 92,9%
  • Не

    Гласови: 1 7,1%

  • Вкупно гласачи
    14
M

mar30

Гостин
Како што ни е на сите јасно целата политичка криза е всушност околу избирачкиот список.
Кога веке нема способност или воља за попис како добро решение за делумна проверка на гласачкото тело ондак зашто не се иде на активно регистрирање.
Тоа е единствено решение со кое резултатот од изборите ке мора да биде прифатен од сите страни.

Според мене ова е најефективен и најбрз излез од политичката криза.
 
Последно уредено од модератор:
M

mar30

Гостин
ok fair enough
али реално избирачкиот список е најголемиот проблем....ке реши многу работи кој/каде ке заврши.
искрено мене како обичен граганин ме занима фер и правда ништо помалку или повеке.
 
Член од
4 јули 2016
Мислења
36
Поени од реакции
7
ok fair enough
али реално избирачкиот список е најголемиот проблем....ке реши многу работи кој/каде ке заврши.
искрено мене како обичен граганин ме занима фер и правда ништо помалку или повеке.
За жал работиве се до толку блокирани што искрено и реално работата е во тежок ќорсокак.
Прво ако има попис и нови избирачки списоци после тоа, тоа ке значи автоматски граѓанска војна со Албанците(проценките дека биле во толкав процент на времето не се точни).
Следнствено на тоа ке падне договорот кој направи Македонија да го смени својот устав.
Ако некој лажел и тоа се докаже со факти, уставниот суд ке мора да донесе одлука да го суспендира договорот според кој се смени уставот.(тоа ке биде правна должност негова).
Ако не се прочисти избирачкиот список како што бара опозицијата со претходно спроведен попис на население тоа ке значи граѓанска војна помеѓу македонците.(затоа што со овој список владата ке остане иста а овие па другиве се веке на пола со пучот нивни-неверувам да сопрат)
Лугето на Балканот се познати како доследни фајтери. Знаејки го нивниот менталитет, нема да се исплашни никоја страна ниту да попушти ке одат до крај на се или ништо.
Како и да свртиш...ќорсокак.
Не е на добро.

И за на крај на постов да ти одговорам.
Сум за активна регистрација на гласачи поради вистината пред се.
Се друго спротивно од вистинската политичка ситуација кога се однесува на мерењето на силата на електоратот, животот во македонија ке го однесе во летаргичност и тотална безнадежност.
Ове повеке деценијски чаршијски муабети и превари околу тоа во зависност на кој како му одговара не направија моронска нација веке...а не бевме такви.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom