Ако мразите некој...

Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Ако мразите некој, го мразите делот што го поседувате кај вас.
Што мислите, точно или не?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.201
Поени од реакции
1.931
Мислам дека поточно е ова:Ако мразите некој, го мразите делот што не го поседувате кај вас..
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Мислам дека поточно е ова:Ако мразите некој, го мразите делот што не го поседувате кај вас..

Нели ти го кажа ова:
И логично...штом не сакам да сум таква-значи сакам поотворени и директни луѓе.

Не биди контра на себе:wink:
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
Мислам дека поточно е ова:Ако мразите некој, го мразите делот што не го поседувате кај вас..
повеќе со ова се сложувам. зосто ако го мразам, фактички ми се јавила љубомора зошто не мозам да го имам па затоа и го "мразам":toe::rirtruyr
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.201
Поени од реакции
1.931
Нели ти го кажа ова:
И логично...штом не сакам да сум таква-значи сакам поотворени и директни луѓе.

Не биди контра на себе:wink:
Хаха...стварно е контра.:)
Па, и не реков дека тоа не е точно.Само дека во повеќето случаи тоа второто е поточно.:smir:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не знам,не мразам никој.
Не знам за зборот омраза.:smir:
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
119
Поени од реакции
6
Bi rekla deka ima luge sto ne gi sakam, ama da mrazam bilo kogo... ne, ne bi rekla deka mozam da mrazam! A kako e da mrazis i so marzis togas ... poim nemam
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
877
Јас, никој не мразам...што сега?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.460
Поени од реакции
5.236
Ако мразите некој, го мразите делот што го поседувате кај вас.
Што мислите, точно или не?
Да да, точно е. Тој сегмент кој го имаме и кој не си го сакаме кај себе е доста битен при тоа кој ни е одбивен. Не контрајте на темава со негации затоа што ете, запрашајте се зашто ви се одбивни некои личности. И веројатно оваа изрека се користи за личности кои ни се одбивни и без да ни направиле нешто лошо, некако `мрази` е пресилно, потсетете се дека на форумов има личности кои не можат да мразат :pipi:
Уште нешто, има слична изрека: Ако сакаш односно почитуваш некој, го сакаш делот што го поседуваш кај тебе. И оваа е точна.
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Да да точно е,барем за мене.Јас кога мразам некого го мразам поради нешто што ме потсеќа на мене,зошто мнооогу мразам некој кој ме копира,или пак,ако ме потсеќа на тоа каква сум била порано,кога гледам некој дека ги прави моите грешки и не ме слуша кога му укажувам на тоа,ми создава гооолема одбивност.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.059
Мислам дека поточно е ова:Ако мразите некој, го мразите делот што не го поседувате кај вас..
Кога станува збор за мразење повеќе се согласувам со оваа изрека. Затоа што како што некој кажа погоре кај нас се јавува љубомората која на некој начин ја предизвикува омразата и ние всушност ја мразиме таа личност затоа што не поседуваме некои нејзини особини кои особини пак ги сакаме.

Ако мразите некој, го мразите делот што го поседувате кај вас.
Се согласувам и со ова само што мислам дека во овој случај не се јавува омраза туку се јавува одбивност поради особините кои таа личност ги поседува кои вие не ги сакате а патем ви се заеднички или ако таа особа ги повторува истите грешки кои вие сте ги направиле и сега се каете за тоа.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.612
Поени од реакции
12.935
Да мрази... Хммм што глагол ќе е ова? Да мразам некој константно??? Не ми е познато ова. Одбивност да ми се ствара кон некои личности - да. Ама тоа е моментално, не е константно.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Да мрази... Хммм што глагол ќе е ова? Да мразам некој константно??? Не ми е познато ова. Одбивност да ми се ствара кон некои личности - да. Ама тоа е моментално, не е константно.
Се надевам кога ќе ја доживееш таа емоција/глагол како сакаш наречи, ќе се вклучиш со дискусија на темава...
Баш ми е мило што форумов располага со толку ангелски души и безгрешници кои не знаат што е мразење...Јас пак се чудам од каде овие нереди по секојдневиево:tapp:
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Кога станува збор за мразење повеќе се согласувам со оваа изрека. Затоа што како што некој кажа погоре кај нас се јавува љубомората која на некој начин ја предизвикува омразата и ние всушност ја мразиме таа личност затоа што не поседуваме некои нејзини особини кои особини пак ги сакаме.
Јас пак не ги мразам тие личности,јас повеќе им се восхитувам на некој начин,бидејќи имаат особина која што јас ја немам а ја посакувам.:smir:
Инаку за љубомора,повеќе би мразела некоја личност ако поседува некој предмет(или личност) што јас го немам и не можам да го имам,е тогаш ќе ја мразам од љубомора.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.059
Јас пак не ги мразам тие личности,јас повеќе им се восхитувам на некој начин,бидејќи имаат особина која што јас ја немам а ја посакувам.:smir:
Инаку за љубомора,повеќе би мразела некоја личност ако поседува некој предмет(или личност) што јас го немам и не можам да го имам,е тогаш ќе ја мразам од љубомора.
Па и јас им се восхитувам некаде длабоко во себе ама и затоа се јавува љубомората за некои особини кои јас ги сакам а не можам да ги имам. А за предмет никогаш на никого не сум била љубоморна така што нема зашто да мразам некого поради тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom