Ако има голема војна, Русија и Србија влегуваат во Косово

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Ако има голема војна, Русија и Србија влегуваат во Косово
Недела, 07.12.2014 23:57 Свет
Вооружениот конфликт меѓу Русија и НАТО е можен, дури и во блиска иднина, ако двете страни не почнат веднаш да бараат компромис. За ова во својата статија во Фајненшл Тајмс пишува професорот по меѓународни односи на Универзитетот Џорџ Мејсон во САД Денис Шандол. Според него, јасно е дека НАТО работи активно на проширување кон Исток, и планира да ги вклучи Грузија и Украина во НАТО блокот, што Русија ја води во ќор-сокак, пишува интернет порталот "Webtribune ''.



Воениот блок на НАТО учествува во многу вооружени конфликти во светот и се труди да ја зацврсти својата положба и доминација на светски арбитер во регионланите судири ширум планетата. Но таа експанзија мора да има свој крај со оглед на тоа дека Русија не е веќе онаа што беше во деведесеттите години, сега Москва активно ги брани своите геополитички интереси, па и со воени сретства што значи нови војни во руската околина, особено во правец на Европа и кон рускиот југ.

Водечкиот експерт во Центарот за воено-политички истражувања MGIMO (Московскиот државен институт за меѓународни односи ) Михаил Александров, смета дека веројатноста за голема војна е реална и голема, но токму затоа луѓето треба да се размислуваат и да бараат начин таа опасност да се избегне.

- '' Русија има потенцијал да се справи со НАТО амбициите за ширење на исток, па и повеќе од тоа. Сосема е извесно и можно дека војната од Украина би се ширела Балканот, со воена акција на Русија која би одела кон прегазување на Бугарија и Романија. Притоа, вели Александров, очекувано и можно е Русија да се изгради сојуз со Србија, и заедно го влезат и да го освојат Косово и Црна Гора со што голема територија на Балканот би се создала како закана за НАТО во таа област. Значи, во случај војната во Украина да ескалира ние во Русија имаме добра можност, '', вели Александров.



Тој истакнува дека руската армија има 10.000 тенкови во областа на Урал и за само неколку месеци тие ќе бидат во состојба на целосна потребна борбена готовност. И покрај фактот дека НАТО има способност да ктивира милионска армија, Русите тврдат дека се способни да се соберат и активираат војска од два до три милиони припадници. Се разбира, при ваков развој на настаните се поставува прашањето за ангажман на нуклеарното оружје за масовно уништување, кое силите на Западот го имаат за случај на ваква потреба, но според експертите Русите се оспособени да се бранат од таква нуклеарна опасност со посебно наменети авиони, бродови и подморници, кои се способни за противудар на која било цел во Европа.

Овие експерти посочуваат дека НАТО има поинаква стратегија, а тоа е метод на средно умерени воени судири, комбинации на политичко насилство со акции на групи за саботажи и локални дејства, при што масивните капацитети за уништување не се оперативно планирани за голема војна со сите сретства.



- '' Русија контролира поголем дел од светските енергетски ресурси, има огромна територија и најголем нуклеарен потенцијал. Ако НАТО покаже намера за тотална војна, тоа сигурно ќе доведе до речиси целосно уништување на европката економија и воени капацитети, а клучни штети ќе претрпат и САД. Според моите проценки, вели експертот Александров, намерите на САД со НАТО и европските сојузници да се нападне Русија се очигледни. Таа намера за војна е опишано и во концепцијата на американската национална безбедност. Тоа е "глобална граѓанска војна, '' ', изјавил експертот од Академијата за геополитички промени Констанин Соколов, кој патем објаснува дека во оваа војна нема да се судрат директно и непосредно Русија и САД, туку други држави и општествени групи ќе војуваат за НАТО и Вашингтон. Тој истакнува дека Русија може и мора да преземе соодветни мерки за да се заштити и да ги сочува своите интереси, народ и традиционалните вредности.

- '' Ние мора да разберме и прифатиме дека наш противник не е обичен граѓанин или војник од САД или Англија... нашиот противник се сопствениците на големиот, глобален капитал и финансиските центри на моќ во светот. Тие донеле одлука дека нивните интереси се загрозени, и за да ги одржат и засилат тие интереси создваат конфилкти на разни места во светот од кои тие треба да излезат посилни. Војските се само нивни инструмент, а не институции на владите и државите. Светската олигархија создава несигурност и конфикти кои ги загрозуваат сите, и мора да добие соодветен одговор. Тоа е она што го разбераме и гледаме на своја кожа ние во Русија, добро е тоа на време да го видат и државите на Западот, '', изјавува Константин Соколов. (медиа.мк)



http://vesti.mk/read/article/1431360/moskva-ako-ima-golema-vojna-rusija-i-srbija-vleguvaat-na-kosovo

http://media.mk/article/54056/ako-ima-vojna-rusija-i-srbija-vleguvaat-vo-kosovo

http://www.sitel.com.mk/dokolku-vo-ukraina-se-sluchi-golema-vojna-rusija-kje-ja-prenese-vo-romanija-i-bugarija-i-vo-srbija-i
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
''експерт'', озбилно, овие шпекулации заслужуваат тема?
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Нема шанси да се случи ваква војна..
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Нема шанси да се случи ваква војна..
Zoshto mislish deka nema shansi da se sluchi vakva vojna. Romanija i Bugarija ne se nekoj faktor pred se zatoa shto kaj ovie narodi i ne postoi nekoja preterana zhelba za vojna so Rusija i ne mi se veruva deka nivnite armii ke imaat golem motiv za vojuvanje...Se vide toj motiv kaj Ukrainskata armija.
Koj ostanuva..Albanija, Kosova (so svoite narko mafii kako edinstvena vooruzhena sila)i Makedonija. A Grcija ne mozham da ja zamislam vo vojna so Rusija pred se od religiozni prichini i vekovna tradicija. Turcija...Mislam deka beshe Erdogan shto izjavi deka posle tolku vojni so Rusija i tolku porazi nema namera da zapochne nova. A Polcite neka ginat za Zapadnata imperija koja gi smeta za eftini vodoinstalateri i elektrichari i gi smetaat za podolni i od Azijatite i Arapite emigranti.
Rusija, za suvozemna vojna, bila i ke bide velesila bez konkurencija, a na pat se vozdushnata odbrana da ja usovrshat(http://www.vestinet.rs/svet/americki-internet-portal-rusija-raspolaze-predajnicima-koji-mogu-da-oslepe-nase-rakete-i-radare) i da se odbranat od slavnata NATO avijacija shto digashe chalami na Srbija, Irak, i ostanatite so klimavi 50-60% efikasnost.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Zoshto mislish deka nema shansi da se sluchi vakva vojna. Romanija i Bugarija ne se nekoj faktor pred se zatoa shto kaj ovie narodi i ne postoi nekoja preterana zhelba za vojna so Rusija i ne mi se veruva deka nivnite armii ke imaat golem motiv za vojuvanje...Se vide toj motiv kaj Ukrainskata armija.
Koj ostanuva..Albanija, Kosova (so svoite narko mafii kako edinstvena vooruzhena sila)i Makedonija. A Grcija ne mozham da ja zamislam vo vojna so Rusija pred se od religiozni prichini i vekovna tradicija. Turcija...Mislam deka beshe Erdogan shto izjavi deka posle tolku vojni so Rusija i tolku porazi nema namera da zapochne nova. A Polcite neka ginat za Zapadnata imperija koja gi smeta za eftini vodoinstalateri i elektrichari i gi smetaat za podolni i od Azijatite i Arapite emigranti.
Rusija, za suvozemna vojna, bila i ke bide velesila bez konkurencija, a na pat se vozdushnata odbrana da ja usovrshat(http://www.vestinet.rs/svet/americki-internet-portal-rusija-raspolaze-predajnicima-koji-mogu-da-oslepe-nase-rakete-i-radare) i da se odbranat od slavnata NATO avijacija shto digashe chalami na Srbija, Irak, i ostanatite so klimavi 50-60% efikasnost.
напад врз бг и ро значи напад врз нато,тогаш сите членки се должни да ги бранат.....

во иднима можно е како компромис бондстил да се замени со руска база на косово
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
напад врз бг и ро значи напад врз нато,тогаш сите членки се должни да ги бранат.....

во иднима можно е како компромис бондстил да се замени со руска база на косово
Napad vrz bilo koja chlenka e napad vrz NATO i site chlenki se dolzhni ja branat istata. Seto toa e "na papiru" i na krajot seto se sveduva na biznis odluka vo dadeniot moment. Ako na NATO chlenkite im se isplati takvo neshto, da ja branat BG ili ROM, toa ke go storat, ama garancija nema...Za vreme na Hitler UK i Francija trebashe da ja branat Polska ama nekako toj dogovor se razvodni i site znaeme kako pomina Polska vo II World War.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Napad vrz bilo koja chlenka e napad vrz NATO i site chlenki se dolzhni ja branat istata. Seto toa e "na papiru" i na krajot seto se sveduva na biznis odluka vo dadeniot moment. Ako na NATO chlenkite im se isplati takvo neshto, da ja branat BG ili ROM, toa ke go storat, ama garancija nema...Za vreme na Hitler UK i Francija trebashe da ja branat Polska ama nekako toj dogovor se razvodni i site znaeme kako pomina Polska vo II World War.
Војната почна баш заради тој договор, Англија и Франција си останаа на збор.

А Полска страдаше заради договорот меѓу Германија и Русија за поделба.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А шо ќе прат Русите на Косово?
Шо има Косово шо толку им треба на Русија?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Napad vrz bilo koja chlenka e napad vrz NATO i site chlenki se dolzhni ja branat istata. Seto toa e "na papiru" i na krajot seto se sveduva na biznis odluka vo dadeniot moment. Ako na NATO chlenkite im se isplati takvo neshto, da ja branat BG ili ROM, toa ke go storat, ama garancija nema...Za vreme na Hitler UK i Francija trebashe da ja branat Polska ama nekako toj dogovor se razvodni i site znaeme kako pomina Polska vo II World War.
Заради напад на Полска и Франција и Англија и објавија војна на Германија, требаше да споменеш Чехословачка, то беше примерот кој го бараше, али и тука има малце технички работи, имено гаранција му е дадена и на Чехословачна, но хитлер прво со политички притисок и закани (но не и директна војна) успеа да ја аздели Чехословачка, да ја подели на два посебни дела па после а освои - влезе скоро без испукан куршум - и Англија можеше да се правда дека земјата на која и е дадена гаранцијата (Чехословачка) престана да постои пред да влези германија така да и гаранциите престанаа да постојат
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Инаку текстов е медиумска пропаганда за вирално ширење од типот на "Научниците докажаа ...."

Изгледа видоја дека минатата недела претераа кога објавија дека "Путин телефонски му се закани на Ердоган", па сега ајде на балканот таму нема авторитарни режими што ќе се налутат :)

А и е во контекст на притисокот кој го врши Русија на Балканов.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
јас не верувам дека ќе се дојде до таква војна, уште малку србија да преземе таков ризик да игра марионета на Русија на Балканот .С'рбија нема поради Косово да ризикува да биде вметната во не само меѓународна ами и во балканска изолација.Ако дојде до таква војна и србија застане на страната на Русија ќе треба да војува на сите страни бидејќи на секаде граничи со НАТО држави и дури русија да победи нема да има кој во србија да слави победа.
Не треба никогаш повеќе балканските држави да војуваат по каква и да е причина уште малку за странски интереси.Заштото без оглед кои ќе бидат русија или САД тие ќе дојдат и ќе си заминат а ние си остануваме соседи!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.070
јас не верувам дека ќе се дојде до таква војна, уште малку србија да преземе таков ризик да игра марионета на Русија на Балканот .С'рбија нема поради Косово да ризикува да биде вметната во не само меѓународна ами и во балканска изолација.Ако дојде до таква војна и србија застане на страната на Русија ќе треба да војува на сите страни бидејќи на секаде граничи со НАТО држави и дури русија да победи нема да има кој во србија да слави победа.
Не треба никогаш повеќе балканските држави да војуваат по каква и да е причина уште малку за странски интереси.Заштото без оглед кои ќе бидат русија или САД тие ќе дојдат и ќе си заминат а ние си остануваме соседи!
Кога го чита ова човек напишано од рака на вулгар, просто не може а да не го фати смеа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
јас не верувам дека ќе се дојде до таква војна, уште малку србија да преземе таков ризик да игра марионета на Русија на Балканот .С'рбија нема поради Косово да ризикува да биде вметната во не само меѓународна ами и во балканска изолација.Ако дојде до таква војна и србија застане на страната на Русија ќе треба да војува на сите страни бидејќи на секаде граничи со НАТО држави и дури русија да победи нема да има кој во србија да слави победа.
Не треба никогаш повеќе балканските држави да војуваат по каква и да е причина уште малку за странски интереси.Заштото без оглед кои ќе бидат русија или САД тие ќе дојдат и ќе си заминат а ние си остануваме соседи!
Зар е можно толку да ви дошол умот во Бугарија.

За србиве се сомневам дека му е дојден, тие се новата Бугарија на Балканот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom