Ако во човекот има душа, тогаш каде се наоѓа таа?

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
10.020
Поени од реакции
9.580
По твојата логика, може секако да се резимира. Но логиката не помага бидејќи подлежи на разумот на човекот и свесноста за својот универзум на дејствување. А разумот е само дел од душата како целина наречена човек, во еврејските езотериски учења и египетските мистерии...
Логиката и разумот се потребни за земски работи, за шаховско маневрирање меѓу луѓето и човештвото - за ништо друго.

Се држиш до христијанската религија и затоа ваква ти е логиката, батали го тоа и пробај со други учења... сеуште христијанството ти е репер во врска со духовниот развој на човештвото?

Душата и божественоста не се измислица на христијаните, та тие собраа сешто што се наоѓаше во тие времиња на раскрсницата на Истокот и Западот....

Логиката и разумот се препрека кон спознанието. И „убивањето на разумот“ свесно (парадокс знам) не значи биди поглуп, толку подобро.

Многу се потпирате на разумот, а 5 ракии и ете ти сешто низ умот и логиката заминала на прошетка... слики и визии еден тон, кој ли ги ставил таму? :)
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2022
Мислења
524
Поени од реакции
1.613
По твојата логика, може секако да се резимира. Ни логиката не помага бидејќи подлежи на разумот на човекот и свесноста за својот универзум на дејствување. А разумот е само дел од душата како целина наречена човек, во еврејските езотериски учења и египетските мистерии...
Логиката и разумот се потребни за земски работи, за шаховско маневрирање меѓу луѓето и човештвото - за ништо друго.

Се држиш до христијанската религија и затоа ваква ти е логиката, батали го тоа и пробај со други учења... сеуште христијанството ти е репер во врска со духовниот развој на човештвото?

Душата и божественоста не се измислица на христијаните, та тие собраа сешто што се наоѓаше во тие времиња на раскрсницата на Истокот и Западот....

Логиката и разумот се препрека кон спознанието. И „убивањето на разумот“ свесно (парадокс знам) не значи биди поглуп, толку подобро.

Многу се потпирате на разумот, а 5 ракии и ете ти сешто низ умот и логиката заминала на прошетка... слики и визии еден тон, кој ли ги ставил таму? :)
Сите езотерични учења можат да се објаснат со лошо варење на храната, или со пад по скали на глава како дете. Меѓутоа, јас сум либерал по убедување, и сметам дека секој може да се занимава со што сака, и да верува во што сака се дури не повредува други и не работи против законите на општеството.

Општествата немаа проблем со езотеричните учења, општествата имаа проблем со религиите како институции. Религиите по дефиниција, по нивната суштина се секонзумирачки и недемократски. Суштината на религијата е постоењето на догма, во која секој верник мора да верува без објаснување, и праксата наречена прозелитизам, односно обидот другиот, неверникот да се конвертира. Како такви, тие се некомпатибилни со модерните општества.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
10.020
Поени од реакции
9.580
Но ти не си фактор кој што се прашува да ги објасни езотериските школи кои копаат ровови на Земјата. Ти само се обидуваш да исмеваш нешта според твојата логика. Јас реков дека со 5 ракии или ако земеш дрога, логиката ти оди во неповрат и нештата добиваат друга смисла... затоа логиката не помага многу и е зависна од причината и човечкиот фактор.

Ако си либерал, намали со вакви муабети сите x може да се објаснат и тука следува блага форма на навреди... ти нема логика муабетот, детски муабети сега :)
Да можеше било што да се објасни како што велиш ти, ќе немаше философирање и постојано „мудрување“ како она е лага и погрешно, ова е вистината за човекот и човештвото...

Езотериските учења бараат работа и искуство (не секој работи и не секој има искуство, човечкиот фактор не може да се исфрли), религиите бараат верување и послушност по секоја цена, догма. И тука се сложуваме. Затоа реков дека она што произлегува од религиите како егзотерија е едно, она што произлегува од праксите кои ги има во езотериските учења - е сосема друга ствар.

И она за кое најмногу се дискутира и луѓето имаат проблеми со симболите и смислата кога се работи за душата дали постои и каде се наоѓа, се токму од религиите денес кои не притискаат насилно и имаме најмногу контакт: христијанството и исламот. Како да постои само тој концепт, само тоа разбирање за човекот и божественото, другото како да е мртво, непознато, недостапно за нас...
Западните философи заглаввија во тој кошмар: се ограничија на христијанството и неговото „туркање“ од престолот, иако малкумина зафатија од источните учења но разводенети за западниот ум на човекот.

Затоа сеуште луѓето зборуваат за душата, за човекот, за божественоста во рамките на една догма. Баталете ги догмите или студирајте ги религиите за да се најде скалило и да не се заглави во бездна која навидум не се поминува...
Душата на човекот е ништо, всушност ништото има смисла кај еврејските езотериски учења, душата не постои и човекот е тука само за да јаде, пие се размножува и да продолжи кртва - но со која цел? Без цел самото одење е цел би рекле таму некои мистици :)
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
1.113
Поени од реакции
2.762
Светот во исто време постои на две различни нивоа, приближно 1e-33 m (Planck scale) и нашиов макро свет, условно речено. Постои некоја физика која не е за секого, каде формата односно брановата должина има улога во тоа на кое ниво се наоѓа предметот(честичката) или квантата. Пошто на левел на тие димензии нешто може да се понаша и како бран и како честичка измислиле нов термин квант, односно квантна физика. Исто се користи и како означување на минимален пакет на енергија да речеме.
Во квантниот свет, условно кажано нештата може да бидат у исто време на две места, да одат напред/назад во времето и уште по некоја чудна ствар.
Постојат квантни феномени како суперпозицијата да речеме кои живите суштества ги користат, како птиците за навигација во магнетното поле на земјата, за чуство за мирис, за фотосинтеза и т.н. Се поставува прашање за што уште не....не сум у тек со ORC-or Пенроус и Стјуард имаа една хипотеза каде свеста е исто квантен феномен.
Постојат едно чудо мистични искуства, доживувања, сведочења на операциони сали и т.н. ама тоа е необјективно, ма да и набљудувачот у експериментите ги прави истите необјективни како не пример овој :D
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
524
Поени од реакции
1.613
Езотериските учења бараат работа и искуство (не секој работи и не секој има искуство, човечкиот фактор не може да се исфрли), религиите бараат верување и послушност по секоја цена, догма. И тука се сложуваме. Затоа реков дека она што произлегува од религиите како егзотерија е едно, она што произлегува од праксите кои ги има во езотериските учења - е сосема друга ствар.
Еве ќе те прашам нешто, ама ми треба директен, краток одговор. Дали за да се впуштиш во било каква езотериска пракса (нека не биде било каква, нека биде твојата) мора да постулираш постоење на ентитет наречен душа? Навистина би ценел краток едноставен одговор.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
12.087
Поени од реакции
24.344
Ако запнам, би можел дури и да му најдам еволутивна смисла, но нема потреба за тоа. Како е тој пример доказ за постоењето на душата, не разбирам?
Poentata e deka e bescelno da se baraat nekoi raboti vo fizickiot svet.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
10.020
Поени од реакции
9.580
Еве ќе те прашам нешто, ама ми треба директен, краток одговор. Дали за да се впуштиш во било каква езотериска пракса (нека не биде било каква, нека биде твојата) мора да постулираш постоење на ентитет наречен душа? Навистина би ценел краток едноставен одговор.
Не мора. Доволно е да постулира ентитет „човек“. Од таму почнува секоја работа, и таму завршува секоја работа. Бидејќи се е за(ради) човекот. :)
Можеби во иднина ќе дефинира душа, делови, како реагираат при различни пракси, итн итн... но да ги докаже на мене или на тебе - тешко.

"In this book it is spoken of the Sephiroth and the Paths; of Spirits and Conjurations; of Gods, Spheres, Planes, and many other things which may or may not exist.
It is immaterial whether these exist or not. By doing certain things certain results will follow; students are most earnestly warned against attributing objective reality or philosophic validity to any of them."
- Liber O vel Manus et Sagittae sub figurâ VI, A∴A∴ Publication in Class B.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.777
Поени од реакции
31.879
Вотче, не се мешај во работи за кои појма немаш. Не е тајна дека си пооприлично неписмен, ќе истресеш некоја глупост, ќе ти се смеат, па ќе ти се повреди нежното его. Ќути се, така делуваш кул и паметен. Сеуште се сеќавам колку се смеев кога напиша дека животните немаат свест.
Ima samo edna licnost koja proveruva sto e sto megu prvite rezultati, preveduva i stava sliki izmegu pred da postira nesto na forum. Ti si samo napadna maska verzija od nea bez slikickite. Ke negiras instinktivno a mozebi ne bese bas svesen za ova no se nadevam realizacijata nema da te udri kolku sto udara i vecerva barem ke si mi sve oke za da e klizava kauzalnosta, ne sakam grev da nosam. Znam, znam grev ne postoi bla bla vred

Toa so nezno ego, site se smeele, nepismenost... ke go prepisam na premnogu profili i distorzija na realnosta.

I vremeto ne postoi se dodeka ne vides deka ne ti se diga poveke i proveris (kolku e) saat. Taka i dusata ne postoi se dodeka ne gi procitame tvoite postovi i sogledame ne samo deka postoi tuku i deka e prilicno isusena, temna i tazna.

Ako e premnogu kazi :d

Не, за нешто да постои мора да има некаква супстанца, инаку нема да постои. Која е супстанцата на душата?
Zamisli ova e napisano od denaM. Ide trendo so milionce i ti vika probaj diskreditiraj go ova. Eve poveli so tvojata inteligencija diskreditiraj se. Ne mora da postiras rezultatite, dovolno mi e sto znam deka ke sogledas nekoi raboti i nema vaka vikendaski kako od cardak da pisuvas ocigledni gluposti.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
524
Поени од реакции
1.613
Ima samo edna licnost koja proveruva sto e sto megu prvite rezultati, preveduva i stava sliki izmegu pred da postira nesto na forum. Ti si samo napadna maska verzija od nea bez slikickite. Ke negiras instinktivno a mozebi ne bese bas svesen za ova no se nadevam realizacijata nema da te udri kolku sto udara i vecerva barem ke si mi sve oke za da e klizava kauzalnosta, ne sakam grev da nosam. Znam, znam grev ne postoi bla bla ured.

Toa so nezno ego, site se smeele, nepismen... ke go prepisam na premnogu profili i distorzija na realnosta.

I vremeto ne postoi se dodeka ne vides deka ne ti se diga poveke i proveris (kolku e) saat. Taka i dusata ne postoi se dodeka ne gi procitame tvoite postovi i sogledame ne samo deka postoi tuku i deka e prilicno isusena, temna i tazna.

Ako e premnogu kazi :dZamisli ova e napisano od denaM. Ide trendo so milionce i ti vika probaj diskreditiraj go ova. Eve poveli so tvojata inteligencija diskreditiraj se. Ne mora da postiras rezultatite, dovolno mi e sto znam deka ke sogledas nekoi raboti i nema vaka vikendaski kako od cardak da pisuvas ocigledni gluposti.
Вотче, да не си на некоја дрога бе? Ова што го напиша нема никаква смисла, никаква кохерентност, никава логика. Дресиран мајмун со рандом чукање по тастатура би напишал поповрзани работи. Ти кажав еднаш, ќе ти кажам уште еднаш. Ти не си многи интелигентна личност. Онака, просечно кон потпросечно. Не си ни многу образуван, за да можеш со образование да ја прикриеш некако својата просечност. Најпаметно ти е да седиш отстрана, да правиш интелигентни и надмоќни фаци, и да не ја отвораш устата, па можеби кај некого ќе ти помине.
 
  • Љубов
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.777
Поени од реакции
31.879
Вотче, да не си на некоја дрога бе? Ова што го напиша нема никаква смисла, никаква кохерентност, никава логика. Дресиран мајмун со рандом чукање по тастатура би напишал поповрзани работи. Ти кажав еднаш, ќе ти кажам уште еднаш. Ти не си многи интелигентна личност. Онака, просечно кон потпросечно. Не си ни многу образуван, за да можеш со образование да ја прикриеш некако својата просечност. Најпаметно ти е да седиш отстрана, да правиш инетлигентни и надмоќни фаци, и да не ја отвораш устата, па можеби кај некого ќе ти помине.
Ako vistinski bese u potraga po svetiot gral na temata - ke odgovorese. Vaka samo dokazuvas deka vadis nervoza tuka od nesto drugo. Sto e sosema ok, navistina.

Prifakam jas toa sto go pisa za mene, ako toa e poveke bitno. Eve ne sum pismen, ke si kutam od strana.

Ta
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
524
Поени од реакции
1.613
Ako vistinski bese u potraga po svetiot gral na temata - ke odgovorese. Vaka samo dokazuvas deka vadis nervoza tuka od nesto drugo. Sto e sosema ok, navistina.

Prifakam jas toa sto go pisa za mene, ako toa e poveke bitno. Eve ne sum pismen, ke si kutam od strana.

Ta
Не сум воопшто нервозен, не знам од каде тоа. Баш имам релаксиран ден. Освен тоа, ти направив голема услуга, те подучив како да изгледаш попаметен од што си, така да дури и од етички аспект имам убав ден. Кога бев млад и се влечкав по кафичи, имаше такви ликови, ќе седнеа на шанк сами, ќе пушеа цигара и со никого не разговараа, па изгледаа како да размислуваат за Битието како го разбира Хајдегер. Арно ама, ќутењето е тешко, па некогаш ќе кажеа нешто и целата фасада веднаш паѓаше. Тоа си ти на форумот, позер кој нема апсолутно ништо вредно да сподели. Ќути си и уживај во сопствената просечност (и верувај ми дека атер за @Хептаграм XI користам еуфемизам кога пишувам просечност).
 
  • Љубов
Reactions: wot
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.471
Поени од реакции
7.241
Не, за нешто да постои мора да има некаква супстанца, инаку нема да постои. Која е супстанцата на душата?
Дали можеш да ја видиш правдата или храброста кај човекот?
Постои нели, а од која супстанца е создадена тешко може да се најде објаснување.
Така и за душата, ја имаме во телото, но неможеме или незнаеме да ја опишеме, ниту да ја објасниме.
Јас незнам да филозофирам, не сум читала многу за душата, но гледајќи се себеси, знам дека имам душа, знам кога ме боли, знам да ја разликувам од егото кога ми е повредено(многумина мешаат повредено его со бол во душата)......и да, дефинитивно постои.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
853
Поени од реакции
3.327
...точно е тоа @Darceodlisice што ти го тврдиш за нашата свест,таа не знае да процесира нешто што непостои
...но,како што напишав во мојот коментар,душата започнува таму каде што завршува свеста и материјалноста :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom