Ако бог го створил светот, кој го створил бог?

Статус
Затворена за нови мислења.

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Mia напиша:
Ај само да те прашам,според тебе како настанал светот?
Ако не веруваш дека сме створени од Бог тогаш веруваш дека потекнуваме од мајмуни. Ако веруваш дека потекнуваме од мајмуни тогаш сакам да те прашам кој ги створил мајмуните?Ако мислиш дека мајмуните не ги створил Бог туку некоја друга виша сила,тогаш и ти веруваш во нешто што не можеш да го докажеш.Или веруваш во нешто сосем трето?
Ако веруваш дека бог го сторил светот ок
А кој го Стврорил бог?

оваа затемнетото де докажи ми го ти дека бог постои..
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
CopyOfDeath напиша:
Ако веруваш дека бог го сторил светот ок
А кој го Стврорил бог?

оваа затемнетото де докажи ми го ти дека бог постои..
И сам знаеш дека тоа не може да се докаже,тоа е најголемата мистерија на светов,тој што верува во Бог, верува без да го види , без да го опипа.
Ама јас сакам тебе да те прашам што мислиш ти кој го створил светов(значи барам само твое мислење, не те терам да ми докажуваш ништо)?
И ај одговори веќе еднаш, не заобиколувај, и не се фаќај пак за истото(да бараш некој да ти докаже дека Бог постои),за промена дај одговори ти.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Напишано од CopyOfDeath
До сега неам некоја случка но сепак сум уверен во тоа дека постои нешто натприродно и дека се шетаат некои "духови"
Де кажи ми тои на шо веруваш?На духови?Натприродно?Си го видел?
Ако веке пишувате барем треба да знаете што пишувате!

Или ти си го видел натприродното а!

Еве ти уште нешто напишано лично од тебе:

Напишано од CopyOfDeath
да уверен сум и сигурен сум деКА ИМА вонземјани имам гледано некои слики од НАСА шо беа иатакнати пред едно 5-6 години од "вонземјани" некои суштеств асо долги екстремитети и малце поголеми глави и очи два примерока местото каде шо ги беа пронајдени е Ареа 51 и Росвел
Веруваш дека има вонземјани?Како може да веруваш во нешто што не си го видел,не е тој твој карактер нели!
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Бог не го создал светот .. а Бог не постои
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
CopyOfDeath напиша:
да уверен сум и сигурен сум деКА ИМА вонземјани имам гледано некои слики од НАСА шо беа иатакнати пред едно 5-6 години од "вонземјани" некои суштеств асо долги екстремитети и малце поголеми глави и очи два примерока местото каде шо ги беа пронајдени е Ареа 51 и Росвел
Не викам дека не постојат вонземјани, само сакав да прашам како можеш да веруваш дека НАСА би истакнала слики од вонземјани:icon_conf? И ако би истакнала, како може да не се создаде некоја по голема фрка низ светов?

А друго што сакав да кажам.. тие прашањата што се: Кој го создал човекот? Кој го создал светот? Кој го создал господ? Кој го создал тој што го создал господ?:icon_lol: Дури и смешно станува бе. Никогаш нема да ни се разјасни тоа и помирете се :icon_lol:. Барем не додека сме живи ние.

Според мене светот настанал како што настанале и сите планети. Животот на светот почнал од бактериите и се поише се усовршувал (не прашувајте како настанале бактериите:pishtoldz).

И да не бегам од темата, постои господ. Може да се каже дека е некоја надприродна сила.. Али не го замислувам ни малце како човек. Нешто како.. законите на природата што уште не сме ги откриле :). Тоа за мене е господ.

Ај доста ми беше филозофирање за денес.:kajg:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Mia напиша:
И сам знаеш дека тоа не може да се докаже,тоа е најголемата мистерија на светов,тој што верува во Бог, верува без да го види , без да го опипа.
Ама јас сакам тебе да те прашам што мислиш ти кој го створил светов(значи барам само твое мислење, не те терам да ми докажуваш ништо)?
И ај одговори веќе еднаш, не заобиколувај, и не се фаќај пак за истото(да бараш некој да ти докаже дека Бог постои),за промена дај одговори ти.
има тема затоа како настанал светот можеш да го прочиташ мојот пост таму несакам да се повторувам..
инаку да одговорам на Наташа..

Мое мислење е дека сме колонија на Вонземјани дека нашите предци се 'вонземјани' само кимата нас другачие ни делува ехеххе ај да не пишувам многу читајте низ темите шо сум напишал овде е друга тема

Наташа напиша:
Де кажи ми тои на шо веруваш?На духови?Натприродно?Си го видел?
Ако веке пишувате барем треба да знаете што пишувате!

Или ти си го видел натприродното а!

Еве ти уште нешто напишано лично од тебе:



Веруваш дека има вонземјани?Како може да веруваш во нешто што не си го видел,не е тој твој карактер нели!
Верувам Во Паралелна Димензија ...Иматема и за ова отворено можете да прочитате доколку сакјате а сега вратете се на темата
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Во средно учевме за тоа како бил создаден животот. Како од најпрости едноклеточни организми по пат на приспособување на условите (еволуција) се формирале посложени организми. Се така до заедничкиот предок и на приматите(шимпанза горили орангутани човекот и др.) и на мајмуните кои денес постојат.

А за господ и за религиите. Што знам?!?! Може да се рече дека една вера е само плод на човековиот разум . Порано се случувале појави кои не можел како денес научно да си ги објасни па почнало да се верува во надприродни сили. Ова е едно објаснувајне. Но секогаш постои веројатност господ да постои , НЕ велам не.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
глејте малце дискавери и ке ви биде јасно
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Aj tie so veruvaat deka postoi neka kazat kade e :)
 
T

trilobite

Гостин
1.Се што има почеток има причина
2.Свемирот има почеток
3.Према тоа свемирот има причина.

Бог за разлика од космосот нема почеток,така да нема ни причина.
Бог бидејќи е креатор(по дефиниција)на универзумот,тој е и креатор и на времето.
Бидејќи не е лимитиран од временската димензија што ја создал,Тој нема
почеток во времето-Бог е првиот,возвишен(над се значи)жител во вечноста.Исаија 57:15.Затоа нема причина.
Преку Библијата дознаваме дека времето е димензија што Бог ја создал,на која човекот е изложен,подреден,така да кажеме.
Таа дури ни збори дека еден ден времето, такоѓе, ќе престане да постои.
Тоа се нарекува"вечност".Значи Бог самиот престојува надвор од димензијата што ја создал.Он престојува во вечноста и не е подложен(подреден)на времето.
Може да се движи низ времето исто како што човек може да скока низ страници на книга од историја.
Пошто живееме во димензија време,не е возможно за нас во целост
да разбереме нешто што нема почеток и крај.
Проблемот е што многу луѓе имаат погрешен концепт за Бог.
Ако го поимаме Бог како физичко,антропоморфно(како човек) битие,тогаш прашањето за Божјето потекло ќе биде како и насловот на темава.
Таквиот концепт за Бог,конкретно во Библијата е туѓ.
Јован 4:24
"Бог е дух.."
Mатеј 16:17
Kнига Броеви 23:19
"Бог не е човек,та да може..." итн.
Значи е од духовна природа.
Бог го почнал почетокот.Затоа и вели:"Јас сум Алфа и Омега,почетокот и крајот,првиот и последниот".
Отсекогаш постои.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
DuFFy напиша:
Aj tie so veruvaat deka postoi neka kazat kade e :)
Мислим, ова заслужува Нобелова награда.
Не, озбилно, оние од Нобелова треба уште една категорија да стават за доделување на награди. :)
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
А да ве прашам нешто.. Ги гледате брановите што ги користат мобилните телефони? Ај кажете ми каде се да ги видам па ке ви поверувам дека постојат. Истото прашање го поставувате и вие.:kez:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
trilobite напиша:
1.Се што има почеток има причина
2.Свемирот има почеток
3.Према тоа свемирот има причина.

Бог за разлика од космосот нема почеток,така да нема ни причина.
Бог бидејќи е креатор(по дефиниција)на универзумот,тој е и креатор и на времето.
Бидејќи не е лимитиран од временската димензија што ја создал,Тој нема
почеток во времето-Бог е првиот,возвишен(над се значи)жител во вечноста.Исаија 57:15.Затоа нема причина.
Преку Библијата дознаваме дека времето е димензија што Бог ја создал,на која човекот е изложен,подреден,така да кажеме.
Таа дури ни збори дека еден ден времето, такоѓе, ќе престане да постои.
Тоа се нарекува"вечност".Значи Бог самиот престојува надвор од димензијата што ја создал.Он престојува во вечноста и не е подложен(подреден)на времето.
Може да се движи низ времето исто како што човек може да скока низ страници на книга од историја.
Пошто живееме во димензија време,не е возможно за нас во целост
да разбереме нешто што нема почеток и крај.
Проблемот е што многу луѓе имаат погрешен концепт за Бог.
Ако го поимаме Бог како физичко,антропоморфно(како човек) битие,тогаш прашањето за Божјето потекло ќе биде како и насловот на темава.
Таквиот концепт за Бог,конкретно во Библијата е туѓ.
Јован 4:24
"Бог е дух.."
Mатеј 16:17
Kнига Броеви 23:19
"Бог не е човек,та да може..." итн.
Значи е од духовна природа.
Бог го почнал почетокот.Затоа и вели:"Јас сум Алфа и Омега,почетокот и крајот,првиот и последниот".
Отсекогаш постои.
Се што има почеток има и крај...

СЕКОЈ ПОЧЕТОК ИМА СВОЈ ПОЧЕТОК...
Доколку бог можел туку така да биде создаден од ништо...
Сигурен сум дека мојот Пра пра..Дедо се создал туку така сам и Го Создал Бог...Значи Мојот пра пра дедо Го има Создадено креаторот...натаму сами рачунајте
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
IGI напиша:
А да ве прашам нешто.. Ги гледате брановите што ги користат мобилните телефони? Ај кажете ми каде се да ги видам па ке ви поверувам дека постојат. Истото прашање го поставувате и вие.:kez:
E da u pravo si Gospod gi povrzuva telefonite ne branovite.Ti koga zboris na telefon toa ne se prefrla preku branovi ide kaj gospod pa od tamu kaj sogovornikot :):)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Steve Vozniak го ствара бог.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom