Ако Бог постои атеистите ке го јадат немиен!

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.304
Поени од реакции
2.216
Која е целта на темава? Инаку кога сме кај атеистите највеќе на нерви ми одат оние атеисти кои прават слики, мемиња, гифови и слично каде што го исмеваат она што според нив не постои. Колку треба да си ненормален да го правиш тоа, односно да исмеваш нешто што според тебе не постои. Им се смеат на квази верниците што споделуваат слики со текст: Споделија сликата од Св Петар и пиши амин за да бидеш благословен. Всушност и таквата група на атеисти не се поарни од овие квази верници, а нив ги исмеваат додека таквите атеисти од друга страна ги правдаат своите небулозни постапки. Лудило левел 1000. :facepalm:
Бидејќи религијата е бизнис кој користи проповеди да емоционално манипулира економски и емоицонално ранливи луѓе за да прави пари и шири влијание.
Христијанството, шинтоизмот, будизмот, јудеизмот, исламот, хидуизмот, мезоамерканската, римската, египетската, викиншката релегија не се исклучок..
Луѓето кој ја бранат се олош
 
Член од
7 март 2009
Мислења
960
Поени од реакции
607
Атеистите се само багови во овој универзум.....они реално не ни постојат, затоа нема што да јадат.
Ама им го спопика,ќе се нервираат со денови:pos:
Автоматски споено мислење:

Може и да си хиндуист.
Може и да пушиш трава.
Може и да си католочко момче од хор..
Ама немаш постигнато просвелтување
Де кажи според тебе што е тоа просветлување? Немој да мислиш дека те тролам,дај да го видиме твојот агол на гледање на просветлувањето!
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.304
Поени од реакции
2.216
Ама им го спопика,ќе се нервираат со денови:pos:
Автоматски споено мислење:


Де кажи според тебе што е тоа просветлување? Немој да мислиш дека те тролам,дај да го видиме твојот агол на гледање на просветлувањето!
Да се поврзеш со светот, да го разбереш светот, и да го сватиш своето место и однос со светот
Тоа е нешто што само ТИ може да постигнеш, а не да пробаш да сватиш алегорија/тајна шифра 2000 години аут оф дејт(што можеби било насоки како да се најде дилер на опиум во ерусалим или нешто)
Уште не ми одговори дали со молење може да изградиш шупа
И уште нешто- ширењето религија е тролање на човештвото
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
1.414
Поени од реакции
10.730
Пред сфе треа да смо људи еј
Па ја за да биду добар и за да размислују разумно не ми треба некоја књига од пред дваес века,не ми треа псалме,суре, веде, не ми треа некој храм у кој ке се молу, не ми треа некои ритуали,мисе,молење и славење миљарда имен'д'ни, сфета троица, сфети овј онј...
Алооо за дамнешно минато океј, за да има некој кодекс за да се издигне човечанстфо, ама ск после толно века још да се клањамо на нешто што стфарно нема логика да постои, е стфарно више неразумно.
Војаџер лети миљарде и миљарде километри више у интерстелар,хабл и кеплер глеаф у недоглед, а ми још веруемо дека за седам дна е стфорена планета, Адам и Ева, ребро на скару, Шива гу дочекаја воду од универзум и смирија гу на косу и почнала да тече Ганг, напраени смо од пченку, ало Маи што ви е? Ало људи шо ви еееее???
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
322
Поени од реакции
418
rjydyjry.jpg

Во името на отецот, синот и дванаесетте цилиндри.
Вие само продолжете да се делите на верници, неверници, атеисти, будисти, курви, невини, богати, сиромашни.....купувајте поскапи свеќи по црквите, оваа сезона нови гуми му требале на Benzov.
Peace brothers and sisters.
:popce::popce::popce:
Биди ЧОВЕК пред се, ме заболе кој во што и во кого верува.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.785
Поени од реакции
4.615
Ех, миен немиен. Одма со вулгарности и перверзии. Разумен компромис му е мајката. За секој случај глумете верници. Крстете се, обрежете се (сунет напрајте, бе), за секој случај. Дајте пет, па и десет денари милостина. Бидете итри. Бог (ако постои) сигурно нема време да се занимава баш со вашиот, најверојатно безначаен, безвреден случај, кој сосем веројатно ќе биде пропуштен на второстепени мешовити комисии составени од ангели и светци кои појма немаат што се дешава по светов, пошто цело време постат и се молат да не дознаат. Слободно поднесете жалба на некоја нивна одлука (ако истата не ви се свиѓа), кажете дека ѓаволот (не) ве искушувал, дека митарствата претерале, дека сте родени во Македонија.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
953
Поени од реакции
1.327
Ако ме разбра,зборам за дебилската теорија на атеистите дека од ништо настанало нешто-поточно Биг бенгот
Ќе ја читав цела тема ама 3 коментар го глеам ова.. и шта речи..

Дебилска теорија на атеистите дека од ништо настанало нешто - поточно Биг Бенг

Без навреда, колку години имаш и колку имаш познавање од природни науки? За да фрлиш ваква небулоза, претпоставувам си експерт.
 

Ailurophile

Wednesday
Член од
21 септември 2016
Мислења
793
Поени од реакции
1.113
Земи изгради шупа дома у двор без никакви материјали и алат,еве почни да градиш без даски,шајки,тесли и слично,кога ќе ја направиш оваа хаос-шупа викни ме на кафе да си подискутираме под нејзиниот кров :pos:
Ако ме разбра,зборам за дебилската теорија на атеистите дека од ништо настанало нешто-поточно Биг бенгот,затоа намали малку со твојот его-манијакален центризам,си се фатил за Библиската сторија за Адам и Ева како млада шипарица за надрвен,а што ако е точнаа таа сторија само што е запишана за да биде разбирлива за широкиве народни маси ама во себе крие некое скриено знаење? Ти текнало на тоа?
Тебе пологична ти е приказната за Адам и Ева од теоријата за Биг Бенг?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
960
Поени од реакции
607
Тебе пологична ти е приказната за Адам и Ева од теоријата за Биг Бенг?
Не,мене ми е најлогична приказнава дека има претерано интелигентен дизајн насекаде околу нас,вклучително и ние самите,и овој дизајн не може да настане така случајно,вие ги спомнавте Адам и Ева и вие истражувајте за нив,јас ја знам сторијата,така да сега е појасно се надевам!
Автоматски споено мислење:

Ќе ја читав цела тема ама 3 коментар го глеам ова.. и шта речи..

Дебилска теорија на атеистите дека од ништо настанало нешто - поточно Биг Бенг

Без навреда, колку години имаш и колку имаш познавање од природни науки? За да фрлиш ваква небулоза, претпоставувам си експерт.
И демек сеа учебниците по природни науки у основно и средно даваат "експертска" теорија дека се настанало од Биг бенгот? Хаха,абе нели гледаш дека пола наука им се сведува на ПРЕТПОСТАВКИ,почни од Историјата како наука па оди натаму....Јас кога учев средно имавме учебник по историја у кој буквално пишеше дека Кеопсовата пирамида ја граделе 100.000 робови 20 години,со прости алатки,хаха
Поголема небулоза од ова здравје,а жалосно е што децава ги учат на вакви глупости кои се базираат на чисти претпоставки и тоа го нарекуваат наука?!?
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2009
Мислења
953
Поени од реакции
1.327
И демек сеа учебниците по природни науки у основно и средно даваат "експертска" теорија дека се настанало од Биг бенгот? Хаха,абе нели гледаш дека пола наука им се сведува на ПРЕТПОСТАВКИ,почни од Историјата како наука па оди натаму....Јас кога учев средно имавме учебник по историја у кој буквално пишеше дека Кеопсовата пирамида ја граделе 100.000 робови 20 години,со прости алатки,хаха
Поголема небулоза од ова здравје,а жалосно е што децава ги учат на вакви глупости кои се базираат на чисти претпоставки и тоа го нарекуваат наука?!?
1. Другар, не се мешам у историски факти, пошто не ми се јасни а ниту сум запознаен нешто многу многу. Да збориме дека ваземљаци дошле и ги направиле пирамидите, лесно е. Ама теориски поткрепено или пак некаков факт, нема. А знаеш кој е друг факт? Дека сме едини у цела галаксија. Не е верно, ама факт е. До каде што можеме да видиме и слушнеме, нема друг живот - сами сме.

2. Биг Бенг. Тоа е само термин кој се користи.. За нешто што е милијарди години у минатото. Си слушнал за еволуција? Еве ќе бидам најкраток што можам па ќе дојдам до тој момент за да ми ја разбереш поетнтата.
На одредени животни, им требале неколку илјади години да еволуираат во перфектен организам за да преживеат во условите во кој живеат. Екстремни или нормални. Од едноклеточни микроорганизми, до повеќеклеточни, перфектно изградени суштества.
 • Рибите низ годините имале еден тип на очи навикнат за такви услови, подводни, додека нивните комшии почнувале да еволуираат, да видат дека има нешто над водата и да излегуваат на сонце, па сватиле дека има копно, за подоцна целосно да го населат и ден денес таму да живеат (влечуги).
 • На љиљаците им се најразавиени сетилата за ориентација (ехолокација) за да детектираат плен или предмети, додека одредени групи на љиљаци имаат поразвиени сетила за мирис и слух.
 • Глувците имаат ненормално добар внатрешен систем, бидејќи живеат во најзагадени места (а и можат и нуклеарно зрачење да преживеат a и многу видови на отрови).
 • Животни кои живеат во поларни средини, имаат бела боја на кожа за полесна адаптација при лов на плен.
 • Бактерија која пред 20 години сме ја уништувале со пеницилин, денес од 500 можни антибиотици ни еден не функционира.
 • Растенијата кои што се „вртат“ накај сончевата светлина за поголема енерија.
 • И уште милион други факти...
  И да, ова е еволуција бидејќи првите единки ги немале овие предности - изумирале и постепено еволуирале да ги добијат сите овие работи
  (Прочитај повеќе тука: https://sci.waikato.ac.nz/evolution/AnimalEvolution.shtml )
Ова ти се вика еволуција. Значи еволуираме и се адаптираме на промените, се со една цел - да преживееме. Сме почнале од едноставни, едноклеточни организми, па се до најразвиеното суштество, хомо сапиенс - човек. Ова е процес. Процес кој трае со години (не 20 години, туку илјадници години). Горе, над нас, се случуваат x10 работи за кои добар дел не сме свесни т.е ги дознаваме многу покасно (светлосни години покасно). Метеори удираат од едно у друго тело, комети распарчуваат други тела и дел од тоа „удрено“ парче, го носат на друго место со поголема гравитација. Во случај да тоа парче што ќе биде однесено на друга планета, однесе било каков „жив свет“ или елементи кои ќе овозможат почеток, и се погодат условите за опстанок, почнува живот. Теориски гледано, ние сме единствената планета со таков живот. Покрај другите, ги имаме 2та најбитни елементи: вода и воздух.

Пред милијарди години, се случила таа експлозија поради X причини (тоа е теоријата, толку знаеме, и според тоа што можат да го презентираат, имаат добри аргументи). Се раѓаат планети, се појавува вода, се појавуваат првите форми на живот. Изгуглуј, ќе видиш фосилизирани микроорганизми, стари преку 3 милијарди години. За толку години, многу работи се случуваат.

И поентата ми е дека пореално ми е да верувам во нешто што можам да го разберам (колку-толку), бидејќи е сепак нешто „живо“, опипливо, можеш да го видиш, го има насекаде - Еволуција, него ли во адам и ева (а сам си ги побиваш фактите, викаш не веруваш во историја ама читаш за адам и ева и тоа ти е ок).

А наука не е чиста глупост, глупост е да ги учиш дека каснал некој јаболко и се отрул а господ ги казнил. Тоа е убаво за вера во нешто, да го држиш на „прав пат“ човекот.. А наука се докажува и експементира. Е сеа неможеме да тестираме со астрофизики и остали работи али можеби еден ден, ќе имаат и детални факти и одговори за ова.

пс: Биди упорен у наредни 15 години, сам да се увериш у нешто: Земи 50 машки и 50 женски зелени европски гуштери (Lacerta Viridis - слика) , вкрстувај ги само најголемите, најсилните и најборбените. Така, 15 години. Добиваш 20 пати по голем, по агресивен и по доминантен вид (кој останува истиот вид) но еволутивно многу по стабилен. А да можеш едно 500 години.. викаат дека ќе дојдеш до вид близок до диносаурус :) (овој: https://en.wikipedia.org/wiki/Compsognathus)

Ако ме прашаш зошто не го пробаат ова како експеримент, е дека веќе имаат некакви теории (факти) дека е така, и нема поента да се губат пари во тоа истражување, кога има многу побитни.
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2017
Мислења
219
Поени од реакции
145
Бог ти е виша сила. Гледај на него како сакаш. Јас го викам „човеколика природа“ со брада ;)
Бог ти е природата што не опкружува, дал е на планетава или пошироко, се е тоа природа, или виша сила.
Кога се молиш на Бог, се молиш на вишата сила да се деси или да не се деси нешто.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.323
Се извинувам за темава несчуствителна се срамам :( молам да биде избришана
 

Kajgana Shop

На врв Bottom