Ако Бог постои атеистите ке го јадат немиен!

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.309
Поени од реакции
2.220
Што викате?
Бог не постои, бидејќи омнипотенто битие не би дозволило слободна волја- т.е. капацитет на своите креации да направат грешки..
Или не би направило грешка на првото место, како што го ставило забранетото овошје на достапно дрво. Би го стаело на некој кактус со боцки од 20см
Да не им прдне ни 2% на адам и ева да го јадат...
Ама хаос очигледно постои.. затоа јадете го , теисти!
 
Член од
7 март 2009
Мислења
961
Поени од реакции
607
Ама хаос очигледно постои...
Земи изгради шупа дома у двор без никакви материјали и алат,еве почни да градиш без даски,шајки,тесли и слично,кога ќе ја направиш оваа хаос-шупа викни ме на кафе да си подискутираме под нејзиниот кров :pos:
Ако ме разбра,зборам за дебилската теорија на атеистите дека од ништо настанало нешто-поточно Биг бенгот,затоа намали малку со твојот его-манијакален центризам,си се фатил за Библиската сторија за Адам и Ева како млада шипарица за надрвен,а што ако е точнаа таа сторија само што е запишана за да биде разбирлива за широкиве народни маси ама во себе крие некое скриено знаење? Ти текнало на тоа?
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.309
Поени од реакции
2.220
Земи изгради шупа дома у двор без никакви материјали и алат,еве почни да градиш без даски,шајки,тесли и слично,кога ќе ја направиш оваа хаос-шупа викни ме на кафе да си подискутираме под нејзиниот кров :pos:
Ако ме разбра,зборам за дебилската теорија на атеистите дека од ништо настанало нешто-поточно Биг бенгот,затоа намали малку со твојот его-манијакален центризам,си се фатил за Библиската сторија за Адам и Ева како млада шипарица за надрвен,а што ако е точнаа таа сторија само што е запишана за да биде разбирлива за широкиве народни маси ама во себе крие некое скриено знаење? Ти текнало на тоа?
Сметајќи кој го има пишувано, како е земено за догма, каде е едитирано што е точно и што не
-или се зема здраво за готово како што е утврдено во никеа
-или бог е алегорија за пари(според чија цивилизација го има пишувано)
А тоа спиритуално алегорично срање, сочувај го за луѓе што веруваат во трипање, или во масони и магија
Ја имаат толкувано така како што 1400 години ја толкуваат.. ако имаше топла вода да се измисли, ќе ја измислеа до сега
Згора на тоа, таа не била намената за прости маси(освен можеби протестантите многу многу подоцна), бидејќи 85% од верниците не го разбирале јазикот на кој била пишувано..и не ни можеле да читаат
Да се навратам на 2рата теорија, со парите, е дека бибијата, бог и религијата се прилично добро имплементирани како бизнис...
Автоматски споено мислење:

И направи шупа со молење и пушење трава
Ја знам дека можам со голи раце да направам.
Ти си на потег
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2017
Мислења
179
Поени од реакции
170
Свашта!!! Тоа само на сиротите мали хрчци, таквите кои преживеаните од четвртата планета која ја изгубила атмосферата и водата, ги мутирале за слуги и работна сила , овие им се чинеле богови. Затоа што биле долговеки и покривале десетина генерации,па малите хрчци верувале дека се бесмртни. Ама и тие отишле ча ко се во вселената. Останале само приказните меѓу малите хрчци до ден денешен...Сите религии на овој или оној начин се само франшизи..Исус и Мухамед од поновите..

sumerian-stone-carving.jpg
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
1.414
Поени од реакции
10.731
Ако стфарно постои,кд ке умру прф ке му пружу руку и ке му кажу
Па ти си постојаја,што не каеш,што ќутиш, дај си рака.Куде е пекол?Што?Карте распродадени? Нема место?

И ке га прашам зтшо имаше толко злоба у сфет,зшто не ни даде знак,зшто умираф невини људи,деца неродени,леукемија и рак? Ке га скарам малце, не е фер нели, праи педерски работе.

Али ипак, фала богу,господ не постои.

Офтопик
Без љутење, ама у задњо време ми е малце чудно кд некој интелигентан ми каже дека веруе у господа.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.376
Поени од реакции
14.479
Атеистите се само багови во овој универзум.....они реално не ни постојат, затоа нема што да јадат.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.309
Поени од реакции
2.220
Зарем немаа будистите финта кога медитаарат и не јадат толку напорно, ги мумифицираат живи да постигнат буда-худ?
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
594
Поени од реакции
2.470
А зашо ќе го јадат немиен? Нели треба пречист да е? :tapp:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.376
Поени од реакции
14.479
Зарем немаа будистите финта кога медитаарат и не јадат толку напорно, ги мумифицираат живи да постигнат буда-худ?
Има пракса.....ама јас сум постигнал буда-худ не ми треба тој булшит. Затоа јас ја откривам оваа тајна.....за багови во мултиверзумот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom