Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.333
Поени од реакции
3.826
Дечки ај кажете нешто повеќе за циклиди сакам да земам ама да ги чувам во посебен аквариум 50Л е и каква пумпа да земам
Во 50 литри циклиди тешко да би чувал. За нив треба голем аквариум. Минимум 89 литри. Тешки се за чување. Најубаво и најлесно е со живородки. Циклидите војна ќе си прават. Територијалци се.
 
Член од
28 јануари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo jas pocnav da mrestam ribi od pred mesec ipol vo mrestalka mrestam zivorodki.Dali ke bide dobra idea imam plasticna kutija golema pa dali ke mozam tamu da mrestam vo poveke mrestalki so se filtri i greaci svetlo.i koga ke rodi ribata da gi stavam malite du vu vodata bes golemi ribi i da bidat mali od 2 ili poveke vida dali ke se napagaat megu sebe za da ne gi guvam mesec ipol vo mrestalka.ili pak da zemam aquatium p tamu da gi mrestam?:)
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
404
Поени од реакции
79
кај да најдам чистачи за земја во центар Скопје и по која цена
и чистач за стакло?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.333
Поени од реакции
3.826
кај да најдам чистачи за земја во центар Скопје и по која цена
и чистач за стакло?
Коридорасот чисти земја. Имаш добри во Декспорт Оаза и Немо.
А анциструсот е околу 150-300 денари, зависи од големина и вид. Албиното јас највеќе го сакав. Се наоѓа и тука во Мк.
 
Член од
18 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Извади ги прво со лажица пополека, во друг помал сад кога ја чистиш куглата и после пак врати ги, само внимателно да не ги прицниш, иначе брзо растат за 1 недела ќе бидат дупло поголеми...
Иначе и јас исто чувам гупи, јас не ги тргам во мрестилка ги оставам малите во аквариумот со останатите, не ги јадат и ако се осеќа некоја загрозена му бега за некој ден одма ќе порастат и после ич не ги гибаат. Порано и јас исто во мрестилка ги тргав, ама долг период му треба за да порастат, зошто во мрестилката е мал просторот и немаат доволно пливање рибите, а рибите дури се мали се развиваат и растат со пливање на поголем простор.
Здраво јас имам борец и го чува во кугла дали е тоа во ред.Или треба во
Ти благодарам многу за советот, ама касно го гледам веќе исчистив со тенко цревце на дното од мрестилката без да ги повредам :) Некако не ми се ризикува да ги пуштам во големиот со другиве 11 гупи што ги имам и чистачов е огромен ќе ги лапне. Сега се 16 вкупно и следнава кај и да е ќе се породи и после шо ќе им праам кај ќе ги носам не знам:))) Ако има некој што сака да чува неколку гупички слободно нека ме исконтактира. И ако некој има аквариумче до 30-40 читри максимум што не му треба би го купил за да го преместам борецов од 20 литарскиот преголем стана за аквариумот некако.
Здраво јас имам борец и го чувам во кугла дали е тоа во ред.И сакам да прашам дали расти голем или останува колку што сум го купила.
 
Член од
18 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ти благодарам многу за советот, ама касно го гледам веќе исчистив со тенко цревце на дното од мрестилката без да ги повредам :) Некако не ми се ризикува да ги пуштам во големиот со другиве 11 гупи што ги имам и чистачов е огромен ќе ги лапне. Сега се 16 вкупно и следнава кај и да е ќе се породи и после шо ќе им праам кај ќе ги носам не знам:))) Ако има некој што сака да чува неколку гупички слободно нека ме исконтактира. И ако некој има аквариумче до 30-40 читри максимум што не му треба би го купил за да го преместам борецов од 20 литарскиот преголем стана за аквариумот некако.
Од прилика од 300 до 600 денари.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Здраво дечки јас имам бета борец и сакам да прашаѓ дали растат големи и дали е во ред да ја чувам во кугла фала од напред
 
Член од
19 март 2014
Мислења
532
Поени од реакции
768
Дечки имам еден чистач, 4 неонки и еден бета во 20литри аквариум.
Водата е страшно жолта, менувам по 20-30%на една недела но никако не можам да го воведам во ред. Купив и tetra cryatal walter, џабе ништо не помага.
Единствено што ми паѓа на ум е пренаселеност или па превише што е изложен на дневна светлина.
Дајте помош...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.224
Поени од реакции
12.727
Дечки имам еден чистач, 4 неонки и еден бета во 20литри аквариум.
Водата е страшно жолта, менувам по 20-30%на една недела но никако не можам да го воведам во ред. Купив и tetra cryatal walter, џабе ништо не помага.
Единствено што ми паѓа на ум е пренаселеност или па превише што е изложен на дневна светлина.
Дајте помош...
не ставај многу храна....посебно онаа кафеавата храна за риби

ако сакаш чист аквариум.....повеќе риби чистачи(немора само оние што се лепат на стакло...и велиферата е еден вид на чистач)...и најбитното...храни ги со мали црвчиња. на времето се наоѓаа такви..сега незнам
 
Член од
12 јануари 2020
Мислења
39
Поени од реакции
23
Здраво.Ми треба помош.Купив аквариум 40*25*35 имам греач пумпа песка покрупна купив кладов 20 рипчинја гупи и за два дена сите ми умреа.До што може да биде дали пумпата е јака многу е врти водата или незнам до што може да биде.Прв пат имам аквариум желба на детенцето
 
Член од
19 март 2014
Мислења
532
Поени од реакции
768
Здраво.Ми треба помош.Купив аквариум 40*25*35 имам греач пумпа песка покрупна купив кладов 20 рипчинја гупи и за два дена сите ми умреа.До што може да биде дали пумпата е јака многу е врти водата или незнам до што може да биде.Прв пат имам аквариум желба на детенцето
Јас мојата грешка ја исправив со неколку умрени риби но генерално згрешив како тебе.

Прво правило:Риби се населуваат после 3 до 4 недели од кога ќе се наполни со вода аквариумот.
Ќе го наполниш со вода и ќе си купиш easy life(добри бактерии) и ќе се водиш по упатството(најчесто секој ден по 5мл 14денА) после тоа ако е се во ред со водата ќе си прочиташ или прашаш во продавница кои риби со кои живеат и ќе го населиш. Според мене не треба да имаш повеќе од 5-10риби во таа големина на аквариум и често ќе умираат од пренаселеност.
Како и да е прво прочитај убаво по нет па после давај пари за риби во спротивно ќе умираат.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да си купам кугла со бетаборец ама сегде гледам и читам дека бета се чувале во аквариум од 10кг минимум. Е сега јас сакав кугла од 5/6 кила или ако најдам поголема и да клам филтер за кугли шо е и да го украсам со живи растенија внатре и црна песок и некои декорации ко пештера, тунелче нешто такво. Аквариум ми е прескапо и немам место добро за така. Дали би било добра идеја ова шо го опишав и ако не кои ми се алтернативите за рибче дали карас да земам и какви промени да напрам за да го напрам соодветно?
 
Член од
19 март 2014
Мислења
532
Поени од реакции
768
Сакам да си купам кугла со бетаборец ама сегде гледам и читам дека бета се чувале во аквариум од 10кг минимум. Е сега јас сакав кугла од 5/6 кила или ако најдам поголема и да клам филтер за кугли шо е и да го украсам со живи растенија внатре и црна песок и некои декорации ко пештера, тунелче нешто такво. Аквариум ми е прескапо и немам место добро за така. Дали би било добра идеја ова шо го опишав и ако не кои ми се алтернативите за рибче дали карас да земам и какви промени да напрам за да го напрам соодветно?
Во толкав простор можеби единствена риба што ќе живее подолго. Бетата е издржлива риба, најчесто ќе се крие во темницата што ќе и ја направиш.
Водата немој да ја менуваш цела, туку само 30%.

Како и да е имај на ум дека риба во кугла не се чува.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.108
Поени од реакции
4.672
Имам проблем со барски полжави во аквариумот...
Секој ден се повеќе и повеќе, милиони, немам чистач, а како настанале и како се доселиле немам појма, ниту сум земал растеније од кај некој, ниту риби....
Дали знај некој како да ги отстранам и на кој начин ? Како вошки се...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.224
Поени од реакции
12.727
Имам проблем со барски полжави во аквариумот...
Секој ден се повеќе и повеќе, милиони, немам чистач, а како настанале и како се доселиле немам појма, ниту сум земал растеније од кај некој, ниту риби....
Дали знај некој како да ги отстранам и на кој начин ? Како вошки се...
Со мрежа фати го рибите една по една и префрли ги привремено во тегли. И едноставно аквариумот исчисти го механички до крај...нова вода, нов песок....
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.061
Поени од реакции
3.785
Знае некој каде во Скопје може да се купат антибиотици за риби? Нема во Делфин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom