Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
3 јануари 2013
Мислења
13
Поени од реакции
5
Не би знаела да ти одговорам, немам приметено никоја друга храна така да влијае освен црвите.
Дафниа(сушени мушици) и жолчки од варени јајца исто така придонесуваат за побрз раст кај новоизведените рибчиња.
--- надополнето: 20 јули 2013 во 01:40 ---
Тубифекс црви, многу ситни и најдобра храна за рибите, луди се рибите за него. Не сум и запознаен дали се продава, али можеш сам да си го собереш по рекиве и езера го има 100%
http://en.wikipedia.org/wiki/Tubifex_tubifex
Ако не го поставеше линков од википедија немаше ни да знаев дека се тоа црви од секогаш сум мислел дека е некоја црвена мов....... Фала за инфо :)
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Тубифекс црви, многу ситни и најдобра храна за рибите, луди се рибите за него. Не сум и запознаен дали се продава, али можеш сам да си го собереш по рекиве и езера го има 100%
http://en.wikipedia.org/wiki/Tubifex_tubifex
Се продава, знам татко ми земаше, се продаваат и живи, но и сушени како готова храна.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640

Еве ја мојата бетка Blue Ivy :pipi:
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
maca_kaka' Лепотан!!
да не си претерала со храната малку ко да е подуен во стомакот.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
maca_kaka' Лепотан!!
да не си претерала со храната малку ко да е подуен во стомакот.

Па можно е :icon_lol:
Ај да те распрашам.
Ова ми е втора бета борец, минатата ја чував 4 години и сакаше само џигер, исто и ова. Не се радува баш на лисната, и топчињата. Не е страшно 90% храната да е џигер?

И зошто и се прават меурчиња на водата понекогаш? o_O
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Па можно е :icon_lol:
Ај да те распрашам.
Ова ми е втора бета борец, минатата ја чував 4 години и сакаше само џигер, исто и ова. Не се радува баш на лисната, и топчињата. Не е страшно 90% храната да е џигер?

И зошто и се прават меурчиња на водата понекогаш? o_O

За здрава риба најдобро е да се храни со разновидна храна.
до сега проблем сум имал само со ракчињата кој целосно ја игнорирале.
ако мислиш за меурчињата што ги испушта низ устата ако си приметила кога се на врвот од водата и се хранат како да вдишуваат кислород најверојатно некој вишок.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
156
Поени од реакции
288
За здрава риба најдобро е да се храни со разновидна храна.
до сега проблем сум имал само со ракчињата кој целосно ја игнорирале.
ако мислиш за меурчињата што ги испушта низ устата ако си приметила кога се на врвот од водата и се хранат како да вдишуваат кислород најверојатно некој вишок.
Има еден процес во парењето на бета борците во кој мажјакот прави меурчиња на врвот на водата, и после јајцата изнесени од женката едно по едно ги става во тие меурчиња :D
 
Член од
20 август 2009
Мислења
65
Поени од реакции
5
Хитно ми треба помош околу Скалар.
Од пред 2-3 дена забележав дека задната долна перка, едноставно му се распаѓа. И другите (освен скаларот друг) го касаат во тој дел. Поточно му се гледаат коските....
 
Член од
20 август 2009
Мислења
65
Поени од реакции
5
Хитно ми треба помош околу Скалар.
Од пред 2-3 дена забележав дека задната долна перка, едноставно му се распаѓа. И другите (освен скаларот друг) го касаат во тој дел. Поточно му се гледаат коските....
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Паразити ако не го излечиш ке ти умре за бргу време колку риби имаш во аквариумот и колку литри е ?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Мислам дека ова се решава со хиперманган. Само соодносот колку треба да ставиш ќе треба некој постручен да прашаш, дури можеби треба да ја изолираш рибата во посебен аквариум додека се лечи со хиперманган. Ставањето хиперманган без мера може да ја убие рибата.
 
Член од
11 август 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Sakam da prasam ako saka nekoj da mi pomogne sakam da cuvam ribi imam akvarium od 40-50 l ako saka nekoj se da mi objasni detalno za ribite i da mi kaze koj ribi da gi cuvam zasto znam se napagaat pomegu sebe i ako moze da mi ostavi sliki kako izgledaat tie ribi fala onapred
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
За таков мал аквариум живоротките би биле идеални и би се чуствувале комотно.
од кој спаѓаат Блацк моли,Ксифо,Гупа.Би ти ги препорачал овие бидејки се со мал раст.Рибите ќе се напаѓаат помеѓу себе ако се многу големи со многу помали од нив и од поинаков род зависи што сакаш да чуваш.
Ќе ти треба филтер пумпа и греач кој ќе ја одржува 24-26 С на водата.
се хранат сва пати дневно со многу малку храна,
Повеќе околу одгледување и видови на риби прочепкај низ темите мислам дека има доволно.
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Чува ли некој Дискуси, ме интересира каде може во Скопје да се најдат и со кои други врсти може да се чуваат?
 
Член од
11 август 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Dobro ke si zemam samo zivorotki nego uste nesto kako da gi nasadam rastenijata koga ke ima voda ili koga ke bide akvariumot bez voda i sakam da prasam dali ako se kotat zivorotkite majkite ke gi jadat maleckite ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom