Азурен Брег

Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Дали некој бил на Азурен Брег?
Ница, Кан, Монако или некој друг град.
Како сте си поминале, или како сте стигнале до таму?
Мене ме интересира како како најефтино би стигнал до Азурен Брег, кои агенции имаат аранжмани до некој град на Азурен Брег.
Исто така ме интересира како стојат со цените таму.
Прегледај го приврзокот 39708
Jas bev lani letoto bas vo ovie site gradovi koj sto se naogaat na samo nekolku kilometri eden do drug. Cenite ne se nesto skapi, no sepak ne e eftino moze da se kaze priblizni se cenite kako vo Grcija evropski ceni. Bev so kola benzinot i naftata se skapi od 1,5-1,8evra patarinite se uzasno sakpi za nekoj si 100 km moze da platis i 13 evra patistata se ekstra dobri, najeftino pominav vo kan parking plativ 50centi za saat za razlika od monaco 2,5 evra i saint tropez isto taka i hotelite ne se mnogu skapi i da odis sam ne preku agencija za 25-30 evra nokevanje so dorucek mozes da najdes vo site ovie mesta osven vo saint tropez kade sto cenite se puta 3 za hotel, zboruvam za normalen hotel od 1-3 zvezdi. Hranata e puta 3 ili puta 4 od kaj nas kaj i da jades vo evropa posle slovenija, kafeto i pijalocite se vo kaficite se prifatlivi vo monaco na pristaniste plativ 5 evra makijato so koka kola tuka ke platis 200 denari. Mestata se extra, bezbedni se ako se cuvas nisto nema da ti se desi, nica e malku po ganstersko mesto ama ako ne si ja baras beljata ke si pomines super. Ako ides so kola obavezno gps za vo gradovite vnatre da ne se izgubis inaku na avtopat ne ti treba imas znaci sto te vodat tocno do gradot, koga ke vlezes od italija fo francija odma na 6km se naoga monaco-monte carlo, posle nica na 15-20km posle kan na nekoj 20 km itn.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Jas bev lani letoto bas vo ovie site gradovi koj sto se naogaat na samo nekolku kilometri eden do drug. Cenite ne se nesto skapi, no sepak ne e eftino moze da se kaze priblizni se cenite kako vo Grcija evropski ceni. Bev so kola benzinot i naftata se skapi od 1,5-1,8evra patarinite se uzasno sakpi za nekoj si 100 km moze da platis i 13 evra patistata se ekstra dobri, najeftino pominav vo kan parking plativ 50centi za saat za razlika od monaco 2,5 evra i saint tropez isto taka i hotelite ne se mnogu skapi i da odis sam ne preku agencija za 25-30 evra nokevanje so dorucek mozes da najdes vo site ovie mesta osven vo saint tropez kade sto cenite se puta 3 za hotel, zboruvam za normalen hotel od 1-3 zvezdi. Hranata e puta 3 ili puta 4 od kaj nas kaj i da jades vo evropa posle slovenija, kafeto i pijalocite se vo kaficite se prifatlivi vo monaco na pristaniste plativ 5 evra makijato so koka kola tuka ke platis 200 denari. Mestata se extra, bezbedni se ako se cuvas nisto nema da ti se desi, nica e malku po ganstersko mesto ama ako ne si ja baras beljata ke si pomines super. Ako ides so kola obavezno gps za vo gradovite vnatre da ne se izgubis inaku na avtopat ne ti treba imas znaci sto te vodat tocno do gradot, koga ke vlezes od italija fo francija odma na 6km se naoga monaco-monte carlo, posle nica na 15-20km posle kan na nekoj 20 km itn.
Летно време беше? Морето, плажите какви се?
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Ме интересира исто така и за Сен Тропе. Ако можеш нешто и за него да кажеш.
Sen Trope mi bese favorit od site mesta, osven sto bese najskapo bese i najubao od site za mene sekoj ima razlicen vkus. Malo mesto e samoto Sen Trope, ako ides bas tamu moja preporaka e da najdes da iznajmis skuter za da mozes da se dvizis okolu, so kola nema kaj da parkiras, parkinzite se skapi isto taka i hotelite, ako stignes u 2 na pladne nema da najdes i nikoj na recepcija imaat nekoja pauza site si brakaat nekoja rabota i dosta e opusteno so mnogu pozitivna enrgija nema napnatost. Ne e daleku od nica kan okolu 60-70km. Na nekolku km od sen trope e sen maxim tuka mozes da najdes poeftini restorani i smestaj. Do sega od site letni turisticki mesta sto sum gi posetil sen trope mi e vrv i ova leto sakam da odam pak tamu da se smestam nekade u blizina. Samo bi odel kraj na avgust ili pocetok na juni, zasto mnogu e tesko da se najde smestaj u sezona za vikend e nevozmozno. Koga vlegov vo eden kamp na plaza da prasam dali ima sloboden bungalov mi rekoa deka do septemvri 2012 se e rezervirano a jas bev 18 juli 2011, bungalovite bea ebenje na sama plaza so full oprema na 5km od sen trope
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ница се состои од три различни делови: стариот дел од градот, Симез, ( стариот римски регионален центар) и новиот дел од градот. Стариот дел на градот го карактеризираат тесни и криви улички со високи куќи. Градот препознатлив по палми, бучави на плажите, богатите сопственици на јахти и нивните жени кои шетаат по улиците, едноставно „дише“ поради задоволството на неговите туристи.

Новиот дел од градот се протега покрај самиот брег. Негова највпечатлива карактеристика се огромните булевари украсени со палми, тревни површини и цвеќиња кои го одземаат здивот. Овде можете да ги сретнете и познатите холивудски ликови, кои овде доаѓаат со своите јахти. Најпривлечно е „ Англиското шеталиште“ долго 5 километри, на кое се наредени најелитните вили и хотели. Овој кварт е збогатен и со градини, прекрасни паркови, цвеќарници и продавници за сувенири.

Фестивалите и карневалите се манифестациите кои во овој град внесуваат извонредна ведрина,блискост и топлина. Најголем настан е карневалот на тема „ Кралот на сината планета“. Пиењето коктели, крстарењето по заливот Baie des Agnes или едноставно, шетањето покрај бајковитите пејзажи е најдолемото добредојде од овој град кој со задоволство ќе Ви ги прикаже и другите негови активности, кои ги има премногу. А може да биде волшебен и за љубителите на уметноста. Атељето на Пикасо, во дворецот кој некогаш припаѓал на фамилијата Гарибалди, археолошкиот музеј Cimiez, природнонаучниот музеј и уште многу знаменитости кои ќе Ве натераат повторно да се вратите…

86-610x409.jpg 135-610x457.jpg 152-610x457.jpg 229-610x457.jpg 321-610x457.jpg 414-610x457.jpg 610-610x343.jpg 1210-610x329.jpg 86-610x409.jpg 135-610x457.jpg
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Сум била 2 пати тура Монако, Монте Карло, Ница, Кан.

Убаво, не можам да речам не, но не нешто посебно да речеш (освен Монте Карло и Монако каде ептен се забележува луксуз). Овде кај нас утепуваат со маркетинг. Не знам мене некако не ми остави некој посебен впечаток. Би се вратила пак само Сен тропе да го посетам немав време прошлиот пат.
Инаку цените...воглавно скапо. Ние плаќавме 75 евра вечер во хотлче со 2* во центарот на Кан.
А во Ница сум ја купила најскапата вода до сега 2,5 евра литро вода :eek:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Сум била 2 пати тура Монако, Монте Карло, Ница, Кан.

Убаво, не можам да речам не, но не нешто посебно да речеш (освен Монте Карло и Монако каде ептен се забележува луксуз). Овде кај нас утепуваат со маркетинг. Не знам мене некако не ми остави некој посебен впечаток. Би се вратила пак само Сен тропе да го посетам немав време прошлиот пат.
Инаку цените...воглавно скапо. Ние плаќавме 75 евра вечер во хотлче со 2* во центарот на Кан.
А во Ница сум ја купила најскапата вода до сега 2,5 евра литро вода :eek:
Хотелите се во просек толку... јас во Ница бев сместен и толку беше собата, но со 3*, убаво хотелче беше.
За скапо, навистина е, но можиш да купуваш во маркетите познати како Monoprix, таму сепак се поприфатливи цените.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
Ај ако може некој што бил да даде уште некој совет околу организирање на патувањето во сопствена режија, спиење во Ница, рент а кар, храна и посета на околните градови (Кан, Сен Тропе) или некоја слична комбинација по прифатливи цени.

Ви благодарам однапред :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Ај ако може некој што бил да даде уште некој совет околу организирање на патувањето во сопствена режија, спиење во Ница, рент а кар, храна и посета на околните градови (Кан, Сен Тропе) или некоја слична комбинација по прифатливи цени.

Ви благодарам однапред :)
Колку ноќи планираш да спиеш и во кое место?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
Колку ноќи планираш да спиеш и во кое место?
7-10 ноќи зависи.

За спиењето не се секирам толку многу, повеќе би трошел пари на шетање наоколу и солидна храна, а би спиел во најевтината можна варијанта. Читав нешто на интернет дека Ница и не била толку скапа за престој, па евентуално со рент а кар или локален превоз да се посетат и другите места кои ги наведов.

Исто така ако може и некоја информација околу патот до таму, авион/автобус/воз се` е во опција, секој предлог би ми бил добредојден.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
7-10 ноќи зависи.

За спиењето не се секирам толку многу, повеќе би трошел пари на шетање наоколу и солидна храна, а би спиел во најевтината можна варијанта. Читав нешто на интернет дека Ница и не била толку скапа за престој, па евентуално со рент а кар или локален превоз да се посетат и другите места кои ги наведов.

Исто така ако може и некоја информација околу патот до таму, авион/автобус/воз се` е во опција, секој предлог би ми бил добредојден.
За превоз до таму не знам која е најдобра варијанта и најевтина.
За смештајот, Ница ти е најевтина мислам, евтини (релативно) хотели се најдуваат во близина на железничката станица, бидејќи тој кварт е имигрантски и врие од црнци, индијци, алжирци. Викаа демек не било толку сигурно навечер да се движиш, мада не би рекол... немав никакви проблеми јас.
А за превозот таму, најевтина варијанта ти е јавниот превоз... многу е скапо рент-а-кар да земаш, нарочито за цела недела ако сметаш.
Си земаш мапа на градот од рецепција, или си купуваш од најблиската продавница, фаќаш автобус или воз (во Франција најзастапен е железничкиот транспорт), одиш од едно во друго место, мапата под рака или туристички водич купи си (тие книгите) и фурај.
Јас на рецепција му побарав на типот мапа на Ница и ми даде многу добра мапа, со сите битни работи обележани.
 
C

cige

Гостин
Безбедно ли е сега да се оди Азурен брег?
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Grimaud некој да не бил?
Летово требаше да го sирнеме, ни беше у план бар на неколку саати да отидеме ама на крај кнап ни дојде времето и ништо, на слики изгледа убаво. Со кола праевме тура и бевме 3 дена у Сент Тропе а местово е на само 12 км од Сент Тропе.
Гледавме и спиење нешто, цените се драстично поефтини у Порт Гримауд него у Сент Тропе, за двајца се наоѓаше солиден смештај за 60/70 евра дневно за разлика од Сент Тропе каде немаше ништо нормално за под 200 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom