Азил во ЕУ побарале 14.000 Косовци

  • Креатор на темата oon
  • Време на започнување
?

..........

Гостин
За шо да ги бидува?
За држава,:helou: не дека кај нас е мед и млеко но да бидеме реални моментално во косово има голема сиромаштија и невработеност, + србите се обидуваат колку што може повеќе да ги оштетат и така овие се многу зависни од србија...и нормално лугето ке си барат азил...:toe:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Косово две години држава не е. Демек вас да ви понуди некого азил ќе одбиете а?

Мада, сепак има разлика, што вие барате некој да ви нуди, а они не чекаат да им нуди, туку идат сами си бараат. Сфаќаш.

Еве цела фамилија, комшии кај мене, Македонци, заминаа Сведен(Шведска), азил бараат.
Македонија не ја бива а? :)

Па не ја бива. ;)

(не ја бивало за држава, по по по, кој стигна го рефлектира уникатот)
 
М

Мартин`

Гостин
Ама да бидеме реални со оглед на тоа што Косово е прилично нова држава одлични се на економски план и бајги добри проекти се спремаат, јас сум сигурен дека за едно 5-6 години ќе бидат многу поразвиени од нас на економски план. Цело Косово што се вика лежи на јаглен и останати минерали.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
За држава,:helou: не дека кај нас е мед и млеко но да бидеме реални моментално во косово има голема сиромаштија и невработеност, + србите се обидуваат колку што може повеќе да ги оштетат и така овие се многу зависни од србија...и нормално лугето ке си барат азил...:toe:
Ебиги Србите, кур ќе бричат, на мој ќе личат. (слушајми збор ти мене)

Се додека ЈУ-Ес-еЈ е со нас, нема зима за Цандета... :)

Ама да бидеме реални со оглед на тоа што Косово е прилично нова држава одлични се на економски план и бајги добри проекти се спремаат, јас сум сигурен дека за едно 5-6 години ќе бидат многу поразвиени од нас на економски план. Цело Косово што се вика лежи на јаглен и останати минерали.
Абе нема врска, повеќето од нив имаат семејства во Западна Европа, и тоа е доволна причина да скокнат и секако да се еманципираат таму. :)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Косово две години држава не е. Демек вас да ви понуди некого азил ќе одбиете а?

Мада, сепак има разлика, што вие барате некој да ви нуди, а они не чекаат да им нуди, туку идат сами си бараат. Сфаќаш.

Еве цела фамилија, комшии кај мене, Македонци, заминаа Сведен(Шведска), азил бараат.
Македонија не ја бива а? :)

Па не ја бива. ;)

(не ја бивало за држава, по по по, кој стигна го рефлектира уникатот)
Е сега комшии ова она, темава е за факти, бројки, податоци...
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Е сега комшии ова она, темава е за факти, бројки, податоци...
Знаеш колку Роми (од Косово) има во западна Европа, има баш тема за тоа. Германија поседува 14 000 од ними. ;)
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
samo neka odat i nasive od tuka dokolku so nas pasos nemozat da dobijat azil neka vadat kosovski pasosi i ajt pozdrav :helou:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
samo neka odat i nasive od tuka dokolku so nas pasos nemozat da dobijat azil neka vadat kosovski pasosi i ajt pozdrav :helou:
Абе нема врска, кој не сака подобар живот.

Пред два месеци, најточно пред нова година, скоро пола населба Баир (населено со Роми) во делот кајшто Ромите се мнозинство, мигрира за накај Франција.
До ден денес некои останаа таму...
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Цело Косово што се вика лежи на јаглен и останати минерали.
Интересно, но каков е договорот за искористување на природните ресурси, кој го јаде кајмакот?
В патем и многу држави имаат рудници со злато и дијаманти и пак се сиромашни, тоа не е репер и не е темата.
Него мене нешто друго ме загрижува за Косово, самоубиства на млади луѓе, тоа некако тренд е таму.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Него мене нешто друго ме загрижува за Косово, самоубиства на млади луѓе,
Изгледа не ја бива за држава а?:wink:

В патем и многу држави имаат рудници со злато и дијаманти и пак се сиромашни, тоа не е репер и не е темата.
И Африка е облеана со дијаманти и скапоцени камени, па пак умираат за јадење, ама како шо кажа, не е репер то.
 
S

smart ass

Гостин
Косово е во иста позиција каква што бевме и ние-Ембаргото на педерите.

Сега и Србија ги кочи-па затоаа ангажираат наши политичари и советници од времето...ваљда ќе успеат,но не верувам барањата за азил да се по основ национална омраза или пак тортура(државна)...или ако ги има барем 10% се такви...сигурен сум дека 90% од барањата се баш поради сиромаштијата т.е економска причина.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Значи ко шо читам може да заклучам дека според вас Србија е виновникот за бедата која владее на Косово.
 
S

smart ass

Гостин
Покрај корупцијата...и политичката нестабилност ДА-Србија е делумно виновна.

Слично како и ембаргото кое ни го шибнаа нас грците...па бевме во лоша преговарачка позиција,но сепак испадна дека Б.Ц ги поеба грците т.е делот во договорот за непопречување членство во други организации под уставно.

Инаку на Косово има Антрацит и моментално се гради термоцентрала која ќе обезбеди доволно енергија,а тоа е предуслов за развој.

Прва причина за статус кво на косово се политичарите и ембаргото а пак втора ембаргото.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
Germany prepares to deport 14,000 refugees to Kosovo



On April 14, German Interior Minister Thomas de Maizière (Christian Democratic Union) and his counterpart in Kosovo, Bajram Rexhepi, signed an agreement that obligates Kosovo to repatriate 14,000 refugees currently living in Germany. In addition to 10,000 Roma, those deported include Ashkali, Kosovo Egyptians and members of the Serbian minority in Kosovo.
The Kosovo government had requested that not more than 2,500 refugees be repatriated per year, But the agreed-upon contingent is in fact likely to increase because the agreement also includes those refugees living in Germany without a proper residency permit and who are alleged to have entered the country via Kosovo. According to European immigration law, this means that this group can also be sent back to the Balkan mini-state.
Most of the refugees selected for deportation have lived in Germany for 10 years or more. They have undertaken to adapt to German society, and their children attend German schools. Nevertheless, they have been consistently denied a proper residency permit or recognition as refugees fleeing a civil war. They were merely “tolerated” and lacked any proper legal status. A right of residency has been repeatedly rejected by state interior ministers belonging to all of Germany’s main political parties. This also meant they were denied access to the job market and adequate health care coverage.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom