Аеродромот Александар Велики најдобар во Европа

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Наградата ја додели Меѓународниот аеродромски совет. Самите посетители дале највисоки оценки за квалитетот на услугите.


.Александар Велики е најдобар во Европа. Скопскиот ја доби првата награда меѓу 275 аеродроми во категоријата помали од два милиона патници годишно кои ги анализирал Меѓународниот аеродромски совет. Самите посетители дале највисоки оценки за квалитетот на услугите.

„Одовде се сообраќа до 20 дестинации, а од мај отвораме линија и до Стокхолм. Со тие линии Скопје е поврзано со поголемиот дел од Европа, а преку Истанбул и со светот“ изјави главниот оперативен директор на „ТАВ аеродроми“, Мурат Орнекол.
Преку Александар Велики лани минале над 900 илјади патници од кои 200 илјади биле странски државјани.

„Лани имавме пораст од 8,7 проценти, а во февруари годинава во однос на истиот месец лани пораст од 14 проценти, што е над европскиот просек. Среќни сме што патниците се повеќе го избираат аеродромот „Александар Велики“ за полетување, слетување или трансфер“ изјави Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски.

Во Македонија најмногу се лета со „Виз ер“, па со „Туркиш“ и „Аустриан ерлајнс“. Најатрактивни дестинации биле Цирих, Истанбул, Виена, Белград и Загреб.
Никола Крстиќ

Превземено од: www.alfa.mk
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Само многу малце патници :) 2м, ама за толкава држава сепак и ова е успех :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
:pos: :pos:

За сите шо ќе се залетате по насловот, читајте ја првата реченица, вака испаѓа нашиов подобар од Хитроу, Шарл де Гол и кои и да се.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Само многу малце патници :) 2м, ама за толкава држава сепак и ова е успех :)
2м е премија за Александар Велики, моментално сеуште е недостижна и бројката од 1м.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.143
Уште да поработат малку на културата вработените и ќе биде супер.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Па за разлика од порано е доста подобрено, затоа редовните патувачи се пријатно изненадени. Не ја оспорувам услугата, стварно е подобрена но понашајнето на поединечни полицајци, посебно на царината е катастрофално. А и некојпат има и киксови на персоналот при чекирајне куфер, но не е како порано. Кој летал знае.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.143
Па за разлика од порано е доста подобрено, затоа редовните патувачи се пријатно изненадени. Не ја оспорувам услугата, стварно е подобрена но понашајнето на поединечни полицајци, посебно на царината е катастрофално. А и некојпат има и киксови на персоналот при чекирајне куфер, но не е како порано. Кој летал знае.
Тоа чекирањето ме изнервира мене.Кога патувам со ранец низ Европа, никаде не ми бараат чекирање туку директно во авион.Летав од Скопје за Лондон, на картата фино лепо пишува дека не треба чекирање, од гејт ме враќаат на шалтер - морало да се чекира. :mad:

И уште нешто, не видов дека треба да се помине на царина и само си поминав и еден цариник ми вели - Ало бе, каде? Што мислиш што е ова? :mad:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Патував само два пати во 2012-те преку Александар Велики но и во обата случаи вработените беа мошне љубезни, пријатни и услужливи.

Ова е една од најдобрите инвестиции во Македонија. Скопје е предодредено да биде регионален центар (hub), a полека ќе расте бројот на патниците на сметка на Белград и другите регионални центри.

Инаку го чекав Illuminous да се налепи да видиме според коментарот колку маката го мачи деновиве. И немаше утка. Си поплука типот како по обичај.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Патував само два пати во 2012-те преку Александар Велики но и во обата случаи вработените беа мошне љубезни, пријатни и услужливи.

Ова е една од најдобрите инвестиции во Македонија. Скопје е предодредено да биде регионален центар (hub), a полека ќе расте бројот на патниците на сметка на Белград и другите регионални центри.

Инаку го чекав Illuminous да се налепи да видиме според коментарот колку маката го мачи деновиве. И немаше утка. Си поплука типот како по обичај.
Кој поплука бе Мисирков, кажав само да не се налепат сите да читаат убаво што е категоризирањето.

А вработените се уште се неписмена и дигната багра, факт, освен од контрола на летање што знам дека има некои добри дечки вработени.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Патував само два пати во 2012-те преку Александар Велики но и во обата случаи вработените беа мошне љубезни, пријатни и услужливи.

Ова е една од најдобрите инвестиции во Македонија. Скопје е предодредено да биде регионален центар (hub), a полека ќе расте бројот на патниците на сметка на Белград и другите регионални центри.

Инаку го чекав Illuminous да се налепи да видиме според коментарот колку маката го мачи деновиве. И немаше утка. Си поплука типот како по обичај.
Види комплекс и хејтеризам е во мода на форумот:) Да беше само тој што го спомна добро ќе беше работава е што ги има многу многу повеќе. А нешто добро се спомне за Македонија. Реакцијата е како на ѓавол со света вода да го прскаш.​
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
79
Поени од реакции
129
Кој има полаки за полицајците може комотно да ги пријави во внатрешна контрола. И мој совет, ако имате мака некоја гледајте секогаш да си се наместите на камера и таму да си ја бркате работата. Има доста камери и на пасошка контрола и кај царината.

Па после ќе видиме „чија мајка црну вуну преде“ :P
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.143
Види комплекс и хејтеризам е во мода на форумот:) Да беше само тој што го спомна добро ќе беше работава е што ги има многу многу повеќе. А нешто добро се спомне за Македонија. Реакцијата е како на ѓавол со света вода да го прскаш.​
Аеродромот е супер, чисто, средено, модерно, ама никој не смее да ти се обраќа со Ало или Каде бе и слично.Секаде ти се обраќаат со Excuse me sir/madame, would/do you mind...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Аеродромот е супер, чисто, средено, модерно, ама никој не смее да ти се обраќа со Ало или Каде бе и слично.Секаде ти се обраќаат со Excuse me sir/madame, would/do you mind...
Грешка си, на најдобрите светски аеродроми ти викаат FUCK OFF само ти толку знаеш :свиркам:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Аеродромот е супер, чисто, средено, модерно, ама никој не смее да ти се обраќа со Ало или Каде бе и слично.Секаде ти се обраќаат со Excuse me sir/madame, would/do you mind...
Ова најмногу ми пречи мене, во ред млад сум ама не сум дете повеќе. Неможе да ми се обрати со име и ти. Не барам многу честови како екселенција или господине ама барем со ВИЕ нека ми се обрати. Ретко кој полицаец низ државата тоа го практикува.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.882
Патував само два пати во 2012-те преку Александар Велики но и во обата случаи вработените беа мошне љубезни, пријатни и услужливи.

Ова е една од најдобрите инвестиции во Македонија. Скопје е предодредено да биде регионален центар (hub), a полека ќе расте бројот на патниците на сметка на Белград и другите регионални центри.

Инаку го чекав Illuminous да се налепи да видиме според коментарот колку маката го мачи деновиве. И немаше утка. Си поплука типот како по обичај.
Мисирков,толку време си член на фрумов и незнаеш дека типот е женско :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom