Агендата на Сорос во Македонија

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Бранко Црвенковски ме опиша еднаш како државник без државјанство. "Државите имаат свои интереси, но не и принципи", рече тој. "Вие имате принципи, но не и интереси." Ми се допаѓа таквата формулација и се обидувам да живеам според неа. Светот е очаен во потребата од државници без државјанство. (Џорџ Сорос)

Изминуваат интересни денови за Македонија во која новинарите се купени за ширење анти-македонска реторика, каде што опозициските партии водат улични протести барајќи итни нови избори, и одбивањето за зачленување во ЕУ и НАТО на Македонија се’ додека не го смени името и идентитетот, за да се задоволи Грција. Како ли еден Џорџ Сорос се вклопува во сето ова? Па тој е несомнено еден од најбогатите живи луѓе во светот кој има светско влијание. Но, кои ли се неговите принципи, доколку тој нема интерес? Ова, како и прашањето за тоа колку е силно влијанието на Џорџ Сорос во Македонија и последиците со кои се соочува една земја со малку повеќе од два милиони души се темата на оваа статија.

И покрај бранот од медиумските лаги, македонските граѓани се целосно свесни дека Вашингтон ги поддржуваше терористите. За ширењето на јавното незадоволство, неколку западни "фондации" и "организации за човекови права" - вклучувајќи ја и Меѓународната кризна група (МКГ) и Хјуман рајтс воч (ХРВ) тесно соработуваат со локалните граѓански групи во Македонија. Додека нивниот формален мандат е во областа на "градење на доверба", "управување", "мировни мисии" и "меѓуетничко помирување", во пракса, тие работат како рака во ракавицата на НАТО. Тие се составен дел од воено-разузнавачкиот маневар. Улогата на овие организации е да се осигура дека јавното незадоволство е насочено против македонската влада и војската, а не против Вашингтон, НАТО или ММФ.1)


Фондацијата Институт Отворено општество (ФИООМ) во Скопје, под контрола на финансиерот од Вол Стрит - Џорџ Сорос, исто така, игра централна улога во манипулирањето и целосното ослабнување на граѓанското протестно движење. 2)

Но да ги разгледаме членовите на управата на овие НВО кои тој ги организира и финансира.

На чело на Хјуман рајтс воч, на пример, стои Мортон Абрамовиц, американски помошник државен секретар за разузнавање и истражување меѓу 1985-89, и сегашниот интервенционист во Советот за надворешни односи, екс-амбасадорот Ворен Зимерман (чија смена во Југославија се совпадна со распадот на таа држава) и Пол Гобл, директор за комуникации на основаното од ЦИА - Радио Слободна Европа / Радио Слобода (кои Сорос, исто така ги финансира). 3)

Една од највлијателните институции на Сорос е “Меѓународната кризна група“, основана во 1986 година. МКГ е предводена од страна на поединци од самиот центар на политичката и корпоративната моќ. Соросовата Меѓународна кризна група може да се пофали со "независните" еминентни личности како поранешните советници за национална безбедност Збигњев Бжежински и Ричард Ален, како и генерал Весли Кларк, поранешен врховен сојузнички командант на НАТО за Европа.

Повеќе од една деценија по падот на Берлинскиот ѕид, Сорос е некрунисаниот крал на Источна Европа. Неговиот Централноевропски универзитет, со кампуси во Будимпешта, Варшава и Прага и програми за размена во САД, бесрамно го пропагира карактерот на неолибералниот капитализам и клоновите на следната про-американска генерација на политички лидери во регионот.

Преку Институтот Отворено Општество и ХРВ, Сорос е еден од главните поддржувачи на радио станицата Б-92 во Белград. Сорос го финансираше и "Отпор", организацијата која ги доби оние "куфери на пари" како поддршка на превратот од 5 октомври 2000 година со која беше соборена југословенската влада. 4)

Хјуман рајтс воч помогна во легализирање на последователните киднапирања и приредбата со судењето на Слободан Милошевиќ во Хаг, не велејќи ништо за неговите права. 5)

Луиз Арбур, кој служеше како судија на Трибуналот, нелегално ко-финансиран од страна на Сорос, моментално е во Управниот одбор на Соросовата Меѓународна кризна група. 6)


Бандата од Отвореното општество и Хјуман рајтс воч работеше и во Македонија, нарекувајќи ја дел од нивната "цивилизациска мисија." 7) Исчекувајќи да се “спаси“ републиката за да се заврши целосното распаѓање на поранешна Југославија.

Иако Џорџ Сорос финансира иницијативи за "мир" и "помирување" во Македонија, тој исто така ја поддржува и ОНА. Од другата страна на границата во Косово, спонзорираната од Сорос косовската фондација на Отворено општество (КФОС) ги финансира активностите на "локалната самоуправа", контролирана од страна на членови на ОВК. Оваа помош беше првично спроведена преку "пост-конфликтниот фонд" од Светската банка од кои 90 проценти од финансиските средства се контролирани од страна на Џорџ Сорос.8)

Грантот на Џорџ Сорос од 100 милиони долари за ХРВ е најголемиот грант што досега го напр
авил на една невладина организација. 9)

"Хјуман рајтс воч е една од најефективните организации кои јас ги поддржувам" рече Сорос, основач и претседател на фондацијата Отворено општество. "Човековите права ги поткрепуваат нашите најголеми аспирации: тие се во срцето на отворените општества."

Сорос ги купува македонските новинари

Дневниот весник "Дневник" кој наводно, бил формиран во кабинетот на министерот за внатрешни работи Фрчкоски, бил поддржан со грант и бескаматен заем од Сорос - како што неодамна призна Владимир Милчин, Извршниот Директор на Фондацијата Институт Отворено Општество со седиште во Скопје. 10)

Џорџ Сорос исто така е главниот финансиер на А1 телевизија од нејзиното формирање, кое беше дополнително потврдено со еден од каблите на Wikileaks објавен неодамна, откривајќи го дописот на американскиот амбасадор во Македонија - Г-ѓа Џулијан Миловановиќ. 11)


Д О В Е Р Л И В О
ОДДЕЛ 01 07 ОД СКОПЈЕ 000105

"Способноста на обвинетите во граѓански тужби
да поднесуваат бескрајни, несериозни жалби ги спречува
македонските судови од спроведувањето валидни судски решенија - на
пример, наредбата кон сопственикот на македонската ТВ станица А-1да ги отплати долговите кон американскиот непрофитен Фонд за Кредитирање на Медиумски Развој"Фондот за кредитирање на медиумскиот развој е главен канал за Соросовото финансирање на медиумите во Источна Европа. 12,13 и 14)

Телевизијата А1 е обвинувана за извршување на најподмолната анти-македонска агенда со притискање на сегашната македонската Влада да го смени името според грчкиот предлог, флиртувајќи со Грците и нивните поддржувачи.

Овие квази-новинари се носители на грчкиот план да се оспорува постоењето на етничка држава на "Македонците", истакнато во нивното "решение" за спорот со името:

1. Менување на името на Македонија

2. Во графата на ОН за националноста и јазикот да се замени "македонски" од националноста и јазикот од "македонски" со збир од сите етникуми и јазици во републиката, т.е. албанскиот.


Овој предлог беше направен од страна на Бранко Героски 15), раководител на финансираната од Сорос организација на "Граѓани за Европска Македонија". 16)

Фрлајќи брз поглед на целите поставени од страна на грчкиот министер Андонис Самарас во неговото интервју за грчкиот весник "Екатимерини" 17) можеме да го идентификуваме истото решение, насочено против Македонија:

1. "БЈРМ суштински престана да биде “национална лулка на Македонците ", и стана мултиетничка држава со два одделни етнички компоненти."

2. "Она кое на сите страни го ставаме под знак прашалник – е постоењето на етничка држава на “Македонци"

3. "За Скопје денес, дилемата е дали ќе се распадне или - како што некои тврдат - ќе се трансформира во лабава мултиетничка федерација!"

Неговиот заклучок во интервјуто ја открива вистинската цел: "Во секој случај, “Македонската идеја ", ќе биде поразена еднаш засекогаш".


Иако Соросовата Фондација Отворено Општество тврди дека сака да ја потпомага македонската мултиетничност, практично го поддржува албанското автономистичко движење, во корист на Грција. Оваа подла намера беше изразена и од страна на Ким Мехмети, наводно албански "поета", кој има постојано работно место во Фондацијата Отворено Општество на Македонија, кој изјави дека "Македонија не може да функционира како национална држава, таа мора да има мулти-национален идентитет" додавајќи дека "мораме да зборуваме за државјанство на светот, без опседнување со националноста која не придонесува за квалитетот на животот." Според кого "исчезнувањето на државите и националностите не е нова работа, историски гледано." 18)

Во емисијата Вин-Вин во јавна дебата на телевизијата АЛФА водена од Оливера Трајковска, Извршниот Директор на Фондацијата Институт Отворено Општество за Македонија, г-динот Владимир Милчин, изјави дека Сорос во своето писмо до Собранието на Македонија во 1992 година јасно кажал и побарал промена на знамето на република Македонија, тогашното сонце од Кутлеш.19)

Од клучно значење за разбирање на мисијата на Сорос во Македонија е поставувањето на прашањето: Кои биле причините што ФИООМ одлучи да бара промена на името на Македонија односно модификација на името, а не зазеде став да се бори за зачувување на уставното име на државата?

Зошто се финансира на кампањата за промена на името, наместо да се искористат сите сили (и пари) со заложба внатре во Македонија и насекаде во светот за одбрана на името на Македонија?

Зошто овој Тројански коњ наречен "Граѓани за Европска Македонија" е на линија со Грција и против околу 70 отсто од обичните граѓани на Македонија?

Овие луѓе во сите анкети, без разлика од кого се спроведуваат, се против промена на името. 19) 20)


Зошто овие организации на Фондацијата Отворено општество на Македонија стојат на другата страна, зошто се тие против мнозинството во сопствената земја?

Извор:
http://macedonianspark.com/mk/vesti/statii/471-2010-12-12-00-58-56
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Брату овој македонски народ е под преголемо влијание на а1 и Героски. Тоа се продадени души. Македонија секогаш повеќе патела од внатрешните предавници отколку од непријателите.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Бре, бре, бре еден куп обвинувања, а ниеден доказ.
Не викам дека не е точно, но за вакви тешки обвинувања треба да имаш тешки докази, ане претпоставки и рекла-казала муабети.
И од каде го зема цитатот на Џорџ Сорос?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.615
Поени од реакции
11.983
Сорос, као дете кое фрла бензин во мравја дупка и гледа што се случува. Тој дрма насекаде па и кај нас
Докази...официјално нема многу, тој и неговите пајташи (меѓу другите и групата Феникс)...изигруваат Господ низ светот

ФОНДАЦИЈАТА СОРОС ЗА НОВИНАРИ ДАВА 500 ИЛЈАДИ ЕВРА ГОДИШНО‘.

Непознатите траги на финансирање на новинарството: Фондацијата СОРОС за новинари дава 500 илјади евра годишно

Најголемиот дел од колачот, односно 310 илјади евра за оваа година им се дадени на четворица новинари кои ја формираа групацијата ГЕМ (Граѓани за европска Македонија), која држи трибини низ Македонија и јавно се залага за промена на името на државата. Се финансираат цели телевизиски емисии, нарачани статии, истражувања, како и новинари-поединци.
Ги слушавм ГЕМ што пропагираа - името, името...

George Soros “meddlings” are well-known in Macedonia

“Croatian portal ‘Business’ in an article yesterday, spoke of 2000, when HDZ (a political party in Croatia) lost its only Croatia elections ever as a result of Soros’ meddlings.”

“Тhe latest NGO funded by Soros is “Macedonian Center for European Education” headed by Radmila Shekerinska’s sister Ljiljana Shekerinska.”

http://supportdanielboyd.wordpress.com/so-called-%E2%80%9Cterrorist-camps%E2%80%9D-in-1989-and-training/


“The recent ‘color revolutions’ in Georgia, Ukraine, and Kyrgyzstan and the widespread suspicion that U.S. groups such as the National Democratic Institute (NDI), the International Republican Institute (IRI), Freedom House [led by former CIA head James Woolsley, of Project for New American Century fame] and the Open Society Institute [created in 1993 by investor George Soros] played a key behind-the-scenes role in fomenting these upheavals have clearly helped trigger the backlash.”

George Soros The Economic Terrorist

"Black Wednesday' of September 1992. This refers to the extreme devaluation of the pound caused by George Soros, and which earned Soros the moniker "the man who broke the Bank of England."

Soros became a figure to be feared by countries trying to protect fragile currencies.


ШОКАНТНИ ТВРДЕЊА НА ПРЕДВОДНИКОТ НА АМЕРИКАНСКАТА ДЕСНИЦА ГЛЕН БЕК:

Сорос извршил државен удар во Хрватска, Словачка и поранешна Југославија

He also helped to engineer coups in Slovakia, Croatia and Yugoslavia.


Има бааги информации, но не во сите официјални светски медиуми пошто добар дел ги има купено

http://www.nypost.com/p/news/national/billionaire_soros_pays_for_additional_4V4xVOHPfhPqjXueVQcFTJ

The Hidden Soros Agenda: Drugs, Money, the Media, and Political Power


Ова е најверојатно "само" мал дел од она што се е умешан. Зошто Македонија би била исклучок за манипулација?
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Исто и клошарине од Отпор се финансирани на сличен начин. Прошлиот петок ко пичка избега кога го праша Ефто кој и колку ги финансирал.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Сорос е дел од еден многу поглем систем кој се бори за екслузивното право да го моделира светот.
Во тој систем, ние како Македонци сме таргетирани како народ од 3 ред.
Во тој систем дозволено ни е само да изумреме и ништио повеќе.
Рамковниот договор и промена на Уставот ја избриша Македонија како етничка држава на Македонскиот народ.
Новата територијална поделба ја удри границата на федералната единица Илирида.
Проблемот со името е само купување време од страна на Грција да го преземе екслузивното право на името Македонија и на се што произлеува од него.
Ние чекаме на компромис, они работат на преземањето.
Со оваа 5 колона тешко дека ние можеме да одбраниме било што.
Но исто така пресметаката со неа е пресметка со западниот глобалниот систем кој ги диктира условите на постоење во многу региони на планетата.
Ние мора да станеме дел од глобалните системи кои се опозит на овој и тогаш да се соочиме со петтата колона која ни ја подкопа државата.
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.183
Поени од реакции
5.646
Бранко му рекол дека е државник - lol.
папата му рекол дека е католик. - lol.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Бре, бре, бре еден куп обвинувања, а ниеден доказ.
Не викам дека не е точно, но за вакви тешки обвинувања треба да имаш тешки докази, ане претпоставки и рекла-казала муабети.
И од каде го зема цитатот на Џорџ Сорос?
Не може, а да не е во најмала рака чудна оваа твоја реакција. Меѓутоа нема да се занимаваме со тебе, канализирајќи го твојот форумски недосит за деструктивно дебатирање.

За сите информации стојат референци како што можеше да увидиш од бројките после секое тврдење, требаше само да го отвориш линкот.

Цитат за Бранко:


 

Attachments

А

Антоние

Гостин
Ајде да ги оставиме фактите на страна. Која е објективната цел на фондацијата Сорос, и ИОО воопшто? (ја мислам дека е малку глупо да се каже "глобална влада", па затоа не викам ништо:wink:)

Инфилтрирани се во голем дел од социо-политичките шематики на нашето општество. Ова им дава моќ да го контролираат јавното мислење, што е една голема бомба во модерната политичка војна. Затоа што суштински преку медиумите најлесно се менува јавното мислење. Ова значи дека можат да кажат кој ќе биде на власт во следните избори, а на кој ќе му биде уништена политичката кариера. Академскиот естаблишмент во Македонија тукушто почнува да го сфаќа ова и проблемите што ќе произлезат понатака, меѓутоа има еден проблем. Тие ништо не можат да сторат во врска со ова. Рацете им се врзани. Премногу се зависни од парите на Сорос (пари кои што понатака Македонија ќе ги враќа со камата).

Иронично, единственото решение за излез од ова би било да не постојат толку "напредни" медиуми. Намалување на слободата на говорот, и намалување на медиумите воопшто. А потоа ни треба цврстина како народ, не како етникуми, или националност, туку како народ. На овој начин Чавез го надмина пучот што му го приредија американците во 2002. Just sayin :)
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Телевизијата А1 е обвинувана за извршување на најподмолната анти-македонска агенда со притискање на сегашната македонската Влада да го смени името според грчкиот предлог, флиртувајќи со Грците и нивните поддржувачи.
Многу важен дел кој треба да се прочита и го дискредиртира целиот текст

Не за друго ме мрзи да ти го дисецирам од точка до точка каде се не грешиш и колку си наивен. Твојата потреба да веруваш дека Грците ги поседуваат нашите медиуми е во најмала мера смешна и редовно ќе се манифестира во теми со смешна содржина . :turn:

Обвинувана од КОГО?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
ЗОШТО ли еден од приоритетите на американската амбасада во Скопје се вардење на долговите кон организациите на Сорос?

Доколку не соработуваа директно со Вашингтон, тогаш немаше во официјална тајна дописка од амбасадорката Милованович да се залага за враќање на долгот од Рамковски на фондот за Медиумски Развој кој е основан на барање на Саша Вучинич со грантот од пола милион долари од Џорџ Сорос.

Истиот Фонд кој го финансираше превратот во Србија за соборување на Милошевиќ и негово судење од организациите и институциите на Сорос, додека САД предводеше во бомбардирањето на земјата и отцепување на Косово?

--- надополнето ---

Многу важен дел кој треба да се прочита и го дискредиртира целиот текст

Не за друго ме мрзи да ти го дисецирам од точка до точка каде се не грешиш и колку си наивен. Твојата потреба да веруваш дека Грците ги поседуваат нашите медиуми е во најмала мера смешна и редовно ќе се манифестира во теми со смешна содржина . :turn:

Обвинувана од КОГО?
Мене ми беше доволно да го дисецирам само болдираниот дел и повторно твоите заблуди да дојдат до израз.

Класична замена на тези.

“Нашиот“ Лупос кој толку многу се плаши да ни открие од која националност е, да проба да одговори на последното прашање од текстот, кое воедно го содржи и одговорот на негово наивно прашање.

Овие луѓе во сите анкети, без разлика од кого се спроведуваат, се против промена на името. 19) 20)

Зошто овие организации на Фондацијата Отворено општество на Македонија стојат на другата страна, зошто се тие против мнозинството во сопствената земја?
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
ЗОШТО ли еден од приоритетите на американската амбасада во Скопје се вардење на долговите кон организациите на Сорос?

Доколку не соработуваа директно со Вашингтон, тогаш немаше во официјална тајна дописка од амбасадорката Милованович да се залага за враќање на долгот од Рамковски на фондот за Медиумски Развој кој е основан на барање на Саша Вучинич со грантот од пола милион долари од Џорџ Сорос.

Истиот Фонд кој го финансираше превратот во Србија за соборување на Милошевиќ и негово судење од организациите и институциите на Сорос, додека САД предводеше во бомбардирањето на земјата и отцепување на Косово?
¶5. (C/REL NATO) Rule of Law: General rule of law weaknesses
hamper MACEDONIA,s ability to demonstrate progress in
meeting the political criteria of the NATO MAP process. The
Ministry of Interior,s Professional Standards Unit (PSU) has
investigated a number of allegations of police abuse, and has
sanctioned such abuse when it occurred. However, the PSU,s
record is inconsistent, and systems to ensure transparency in
the MOI are inadequate. Similarly, MACEDONIA,s fall from
Tier 1 to Tier 2 in the State Department,s annual
Trafficking in Persons (TIP) report for 2005 reflected lack
of political commitment to combat aggressively lucrative
organized crime activities, which was also reflected in the
GOM,s continuing lack of a National Action Plan for
combating TIP. The ability of defendants in civil lawsuits
to file interminable, frivolous appeals prevents the
MACEDONIAn courts from enforcing valid judgments -- for
example, ordering the owner of MACEDONIAn TV station &A-18
to repay debts owed to the U.S.-based non-profit Media Loan
Development Fund. By mid-2007, the MOI,s PSU should have
fully investigated and pressed charges, as applicable, in the
majority of alleged police abuse cases alleged to have
occurred in 2006; MACEDONIAn authorities should ensure the
anti-TIP National Action Plan has been approved and
implemented, and MACEDONIA should demonstrate progress in
moving toward a Tier 1 rating in the annual TIP report for
¶2006.

се жалат на лошиот судски систем каде виде ти бранење ?

Нели е confidental документот требало да стои нешто друго?
“Нашиот“ Лупос кој толку многу се плаши да ни открие од која националност е, да проба да одговори на последното прашање од текстот, кое воедно го содржи и одговорот на негово наивно прашање.
Јас ти кажав дека сум црнец кој се вика Тајрон, имам 10 инчи кур и сум висок 6 стапки.
Колку треба човек да повтори?
Мене ми беше доволно да го дисецирам само болдираниот дел и повторно твоите заблуди да дојдат до израз.

Класична замена на тези.
Дали тоа значи дека прашањето на тоа кој ја обвинува а1 е премногу тежок за одговор?
Или пак црнците немаат право да дискутираат за политиката на македонија ? Бидејќи се црнци и го дупеле аце пред 2300 години?Или сме ви уништиле некое село пред 2300 години?

Зошто овие организации на Фондацијата Отворено општество на Македонија стојат на другата страна, зошто се тие против мнозинството во сопствената земја?
анкета може да се манипулира , референдум не може. Зошто одбегнуваат референдум да организираат?
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Бре, бре, бре еден куп обвинувања, а ниеден доказ.
Не викам дека не е точно, но за вакви тешки обвинувања треба да имаш тешки докази, ане претпоставки и рекла-казала муабети.
И од каде го зема цитатот на Џорџ Сорос?
А што е овде нелогично според тебе??
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Lupus: твојата констатација е трагикомична со оглед на тоа што милиони евра од фондовите на ЕУ се употребени за купување на македонски новинари, пласирање текстови итн.

Со Сорос и неговата испостава во Македонија на чело со Владе Милчин и СДСМ-овската пета колона, работата е повеќе од јасна и не може да се скрие.

Излегоа на видело како пупунци.

Инаку Сорос е глобална закана, вклучувајќи и за Америка, вјавната од левичари коишто ја водат во пропаст.

Клипови од Глен Бек за Сорос презентирани на Миленко Шоу :

http://blip.tv/file/4407686
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Ајде да ги оставиме фактите на страна. Која е објективната цел на фондацијата Сорос, и ИОО воопшто? (ја мислам дека е малку глупо да се каже "глобална влада", па затоа не викам ништо:wink:)

Инфилтрирани се во голем дел од социо-политичките шематики на нашето општество. Ова им дава моќ да го контролираат јавното мислење, што е една голема бомба во модерната политичка војна. Затоа што суштински преку медиумите најлесно се менува јавното мислење. Ова значи дека можат да кажат кој ќе биде на власт во следните избори, а на кој ќе му биде уништена политичката кариера. Академскиот естаблишмент во Македонија тукушто почнува да го сфаќа ова и проблемите што ќе произлезат понатака, меѓутоа има еден проблем. Тие ништо не можат да сторат во врска со ова. Рацете им се врзани. Премногу се зависни од парите на Сорос (пари кои што понатака Македонија ќе ги враќа со камата).

Иронично, единственото решение за излез од ова би било да не постојат толку "напредни" медиуми. Намалување на слободата на говорот, и намалување на медиумите воопшто. А потоа ни треба цврстина како народ, не како етникуми, или националност, туку како народ. На овој начин Чавез го надмина пучот што му го приредија американците во 2002. Just sayin :)
Продолжена рака на администрацијата на САД и добар начин со малку пари да и завршат голема работа, а притоа администрацијата да не си ги извалка рацете. Од друга страна пак истата таа администрација остава впечаток дека всушност во сето тоа, таа ги поддржува оние на кои пак преку Сороз им копа гроб. Стара, моќна и лицемерна шема на дејствување на администрацијата на САД.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom