Авто-турнеја низ Македонија

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.619
Поени од реакции
14.353
Дечки, имам една идеја што подолго време ми се матка низ главата, но поради X причини до сега е нереализирана. Дури и моментално поради финансиите тешко да ја реализирам, но имам преголема желба, така што знам дека ќе биде и тоа.
Имено имам план, тргнувајќи од Штип да ја прошетам цела Македонија т.е сите градови во неа. Тука би вклучувало и спиење по градовите. Мене многу ме интересира пошто до сега не сум рачунал колку километри би поминал со кола и колку би ме чинело целото патешествие. Значи не мислам да се задржувам во секој град по еден ден, туку во зависност од тоа што има да се види во него т.е главните знаменитости на тој град, по некое кафе и тоа е тоа. Ако се оди да се посетат сите интересни места ОКОЛУ тој град ќе нема крај.

Еве листа на сите градови во Македонија, наредени тргнувајќи од Штип преку Велес, па на југ:

1. Штип
2. Св. Николе
3. Велес
4. Неготино
5. Кавадарци
6. Прилеп
7. Македонски Брод
8. Кичево
9. Крушево
10. Демир Хисар
11. Битола
12. Ресен
13. Охрид
14. Струга
15. Дебар
16. Гостивар
17. Тетово
18. Скопје
19. Куманово
20. Крива Паланка
21. Кратово
22. Пробиштип
23. Кочани
24. Виница
25. Македонска Каменица
26. Делчево
27. Пехчево
28. Берово
29. Струмица
30. Валандово
31. Дојран
32. Богданци
33. Гевгелија
34. Демир Капија
35. Радовиш и назад за Штип

Еве ја и турата поделена на 4 пошто Гугл Мапс не дава повеќе од 10 дестинации одедншка:

Штип - Демир Хисар (330км)

stip - demir hisar.jpg

Демир Хисар - Куманово (350км)

demir hisar - kumanovo.jpg

Куманово - Берово (270км)

kumanovo - berovo.jpg

Берово - Штип (290км)

berovo - stip.jpg

Отприлика некаде се фаќа околу 1250 километри.
Ако земам во обѕир дека колата ми троши некаде околу 7-8 литра на 100км тогаш доаѓам до 104 литра т.е ставени на Лукоил се стига до сума од околу 7000 денари само за гориво. Со патарини, спиење во неколку места, како и трошоци се доаѓа до сума од 200-250 евра за двајца.

Мислам дека вакво патешествие за тие пари и те како вреди и ќе остане во сеќавање за цел живот.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.256
Поени од реакции
3.606
Замислава ти е интересна но сметај дека домашниот есап на пазар не излегува. Спремај бар една 100ка да имаш за „недај боже“. Па оди кога можеш, сликај-снимај, запишувај искуства како дневник и ќе си имаш баш за цел живот :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.619
Поени од реакции
14.353
Замислава ти е интересна но сметај дека домашниот есап на пазар не излегува. Спремај бар една 100ка да имаш за „недај боже“. Па оди кога можеш, сликај-снимај, запишувај искуства како дневник и ќе си имаш баш за цел живот :)
Е тоа за есапот е секогаш така, плус не дај Боже ќе ти се заебе колата нешто... Ама добро, ризик ствара капитал викаат :нинџ:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Не испаѓа подобро да ја започнеш турата прво преку Кочани, Виница, па понатаму преку Струмица, Неготино и Кавадарци по останатиот тек? За на крај да завршиш со Куманово, Крива Паланка, Кратово?
Инаку браво за идејата, одлична тура! Јас секое идење во Македонија правам по некоја кратка тура, има прекрасни места да се видат, многу убави спомени остануваат.
Обезбеди се обавезно со камери, фотоапарати и слични чуда... после и ние да го видиме патешествието :D
 
Ф

Флеш

Гостин
Стелт,одлична идеја бро,имаш подршка од мене,би било супер репорт да направиш и да постираш на форумот секој пат. Малку скапо ќе те чини,но за искуството вреди да се жртвуваш и да фрлиш некоја пара. Имаме убавини во Македонија но многу се запоставуваат и не се покажуваат.Ако тргнеш,нема да направиш грешка :) Само напред со реализација и без покајување :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Одлично.
Можеби сега ќе се јават некој.Моторџии, велосипедисти, пешаци, па автостопери и коњаници.
Јас нема град,не град море и село кај што не сум бил.и овие тури сум ги направил пред 40 и кусур години.
Тогаш најповеќе ми останале во сеќавање турите Од Берово за Струмица по земјен пат и Кичево за Битола.
Сум спиел и на отворено летно време. Ми се десило и ова по снег нек.см. на враќање по ист пат се уште стоеле само моите траги од колата,тогаш и ретко се возеше. Дали го имаш на ум и Мариово еден ден бар таму. Порече исто така еден ден.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Последниве 5-6 години секое лето со семејството си терам ваков годишен одмор.
Кај мене по принцип на брза географија се бираат градовите.
Една година се падна Струга,Крушево,Кавадарци,Берово,Дорјан.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Jas bi sakal vakva tura edna so moite :) Bas e super. Ubavinite ne se vo stranstvo tuku tuka se kaj nas. :)
Најважно парите остануваат тука.Уше поубаво е да имаш и прилив од некој извозз во странство.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.619
Поени од реакции
14.353
Јас сум сигурен дека ова нема да се оствари до наредната пролет/лето, ама до тогаш има време да се собере некоја паричка. Инаку @Strider добра ти е идејата со таа рута, мада врти-сучи пак некако е исто :D[DOUBLEPOST=1411498336][/DOUBLEPOST]
Дали го имаш на ум и Мариово еден ден бар таму. Порече исто така еден ден.
Да, ама за некоја друга тура :)[DOUBLEPOST=1411498659][/DOUBLEPOST]
Признавам вакво нешто како авантура само со точак.:cool:
За да извозиш 1300км, па макар и за 2 недели треба КОНДИЦИЈА. Плус државава не ни е Војводина, па се да е рамно.
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Јас сум сигурен дека ова нема да се оствари до наредната пролет/лето, ама до тогаш има време да се собере некоја паричка. Инаку @Strider добра ти е идејата со таа рута, мада врти-сучи пак некако е исто :D[DOUBLEPOST=1411498336][/DOUBLEPOST]

Да, ама за некоја друга тура :)
Почнувајќи од октомври до јуни секој месец 50е на страна и заборави ги а ќе ги спомнам и отприлика оклолу 50 тина евра месечно ако си пушач односно на месечно ниво вкупно 100 тина евра.
На ова додади ги и месечните плати пред одење и имаш солидна сума за трошење.

Инаку неостварена желба ми е истава дестинација со кампер да ја прошетам
Peugeot_J5_camper_Eura_Mobil_z_boku.jpg Во 2012/13 за малку ќе ми се оствареше желбата да купам едно исто вакво на кое случајно низ Скопјево налетав на него.Не го купив бидејќи беше постаро од 12-15 години а беше на француски табилци.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Почнувајќи од октомври до јуни секој месец 50е на страна и заборави ги а ќе ги спомнам и отприлика оклолу 50 тина евра месечно ако си пушач односно на месечно ниво вкупно 100 тина евра.
На ова додади ги и месечните плати пред одење и имаш солидна сума за трошење.

Инаку неостварена желба ми е истава дестинација со кампер да ја прошетам
Прегледај го приврзокот 103049 Во 2012/13 за малку ќе ми се оствареше желбата да купам едно исто вакво на кое случајно низ Скопјево налетав на него.Не го купив бидејќи беше постаро од 12-15 години а беше на француски табилци.
Нема кај нас можност да се изнајми вакво нешто?
Ова е закон за вакво патување. Ич не му се секираш да бараш за спиење и плус заштедуваш пари на хотели, голема флексибилност...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Нема кај нас можност да се изнајми вакво нешто?
Ова е закон за вакво патување. Ич не му се секираш да бараш за спиење и плус заштедуваш пари на хотели, голема флексибилност...
Имам видено во Тафталиџе на бул.Миторполит Теодосиј со ул.Московска на семафорите кога се оди накај Реплек дека ги изнајмуваат ама за цена не ум прашал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom