Авторски права

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
452
Епа вака сега, се случи еден проблем а јас не сум баш право образован така да би побарал помош тука. Денес дознав од мојот драг колега Тончи дека една моја фотографија која беше објавена САМО на Кајгана форумот „случајно„ добила ноџиња и тркнала во еден од дневните весници поточно Вечер
Е сега прашањето е: Дали јас како личност која ја создала таа фотографија ги задржувам правата на самата слика т.е. таа фотографија извадена од МОЈОТ дигитален апарат ставена на форумот Кајгана од МОЈОТ личен профил можам да направам нешто што би се нарекло тужба против дневниот весник Вечер за нелегално користење на фотографија?

У кратки црти напизден сум до даска и неможе бе некој од калибар на дневен весник со толку фотографи кои си го вадат лебот од тоа што чкрапаат да користат туѓи слики.

Инаку ја имам целата мета дата и од двете слики и е потполно иста освен во резолуцијата што се разликуваат
 
На врв Bottom