Авторски права за музика на свадба?

Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Слушај друже
Ако веќе си одлучил да снимаш албум, да купуваш инструменти, да изнајмуваш гаражи, тогаш сигурно знаеш дека 90% од музичарите живеат од тезгите по кафичи, дискотеки и.т.н
Ако си ти толку добар и ако САКАМ да ја слушам твојата музика во која ТИ си вложил време, труд и пари, јас ќе го купам твојот албум. (кратко и јасно).
За каква гага зборуваш? Кога си договараш настап се договараш предходно за која цена ти ќе се издераваш цела вечер со газдата на објектот, што значи за твоето целовечерно пеење ти ќе си бидеш платен, спрема заслуженото. Што е тука гага?
Зошто и по која основа јас да плаќам на некое си здружение ЗАМП за авторски права, за ти мене на свадба да ми ја пееш ИСДИСЛАВ или некоја народна македонска песна?
Е па нема,,,
Epic Fail odgovor - Imas tolkav bold - moeto prasanje bese koj e tvojot predlog za boldiranoto ?
Od toa deka ke dogovoris nastap ne spaga vo prodazba - se znae sto e prodazba - kupuvanje na fizicka kopija od izveduvacot. A toa deka ti ke si kupis cd - drug zalazuvaj. Duri i najomilen da ti e
--- надополнето: 12 декември 2012 во 12:54 ---
Ако е авторот не познат или ако авторските права се истечени, тогаш што правиме?
ЗНМ не наплаќа по песна, наплаќа по колку гости има на свадбата
Ne znam da cujam tvoj predlog?
--- надополнето: 12 декември 2012 во 12:57 ---
Кернел, ти бате џабе се буниш кога од тие пари денар нема да видиш.
А и ти си изгледа како таа музичарката со румени образи која заработува со туги песни на кои им менувала 2-3 ноти за да не ја фаќа закон.

Sent from my Nexus
Jas ne se bunam - tuku sum ja sfatil realnosta - deka vaka poveke ne odi -
Muzikata denes e sfatena kako besplatna
 
Член од
25 мај 2012
Мислења
25
Поени од реакции
16
Toa ќе го крстиш - Tribute to .. :)
И ќе закачиш NON COMERCIONAL :)
Ме интересира кој и каков предлог би дал - и каков мотив би им дал на музичарите денеска да пишуваат музика? Штом сите сакате гага тогаш зошто постојат музичарите? Зошто јас да снимам албум, да купувам инструменти,да изнајмувам гаражи, да плаќам снимање на песни во студио, да снимам спот, да штампам ЦД-а да трошам време и пари и нерви и труд и пот?
ЗА КОГО?
И ЗА ШТО?
За нација која што слуша што и се сервира на ТВ и Радио? Која дозволува да им се пере мозокот со бљувотини и плагијати ?
Епа ај влези во продавница и разгледај - има некаде каде што на ценовникот пишува НУЛА ДЕНАРИ? БЕСПЛАТНО?
Епа нема..
--- надополнето: 12 декември 2012 во 00:02 ---

Приватна забава на која КВАЗИ - КРАДАЧИ МУЗИЧАРИ свират ТУЃА АВТОРСКА ТВОРБА за која некој дебело се намачил да ја створи и платил да ја сними
Има доста музичари кои живеат доста добро од музиката што ја пишуваат и тоа би требало да биде доволен мотив за некој што сака да го работи тоа.
И во продавница има многу бесплатни работи - земеш три чоколади четвртото го добиваш бесплатно и т.н. :cool:
И научи малку како функционира музичката индустрија бидејки гледам дека очекуваш да правиш пари од едно снимено CD. Од тоа друг прави пари, ти не.
Неколку луѓе овде пробаа да ти објаснат како стојат работите ама очигледно ти не сакаш да слушаш.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ne znam da cujam tvoj predlog?
Прво да се дефинира, јавно изведување или што е тоа јавност, бидејќи вака излегува дека митинг на партија и свадба е исто а не е, бидејќи на свадба никој не оди непоканет. И наплатата треба да биде според песни, а не според луѓето што присуствувале на јавно емитување на музика и нормално ЗНМ или било која друга организација треба јавно да објавува на кој музичар колку пари му има исплатено и тоа колку пари има собрано и да биде под надзор на УЈП, бидејќи ваквите т.н друштва многу лесно стануваат златни рудници за главните луѓе во нив.
Исто треба да се дефинира, кои песни се предмет на авторски права дали само македонските или и странските изведувачи и ако се и странските изведувачи, потребно е парите да се депонираат на авторските друштва во тие земји или уште поубаво директно на сметката на авторот. Вака ова изгледа како се собрала некоја багра, направила тарифник и наплаќа рекет
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
ова не е секаде ... со некои ресторани и некои музички групи што ќе ги ангажираш ова се прескокнува ...
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Има доста музичари кои живеат доста добро од музиката што ја пишуваат и тоа би требало да биде доволен мотив за некој што сака да го работи тоа.
И во продавница има многу бесплатни работи - земеш три чоколади четвртото го добиваш бесплатно и т.н. :cool:
И научи малку како функционира музичката индустрија бидејки гледам дека очекуваш да правиш пари од едно снимено CD. Од тоа друг прави пари, ти не.
Неколку луѓе овде пробаа да ти објаснат како стојат работите ама очигледно ти не сакаш да слушаш.
КУПУВАШ 3 :) а другото е гратис - ама гратисот без да купиш 3 не го добиваш нели?
Јас не зборев за мене - зборам за сите музичари во Македонија. АПСОЛУТНО НЕ Е ТОЧНО дека добро се заработува - тоа ако не си свирел тогаш напамет зборуваш.
За комерцијални свирки тезги - Свириш година - две на во неколку локали - па после им стануваш досаден - треба да си носиш луѓе па да има ќар тој газда за да му свириш,па идеш во други локали,други градови и толку е.
После тоа Нови Дечки идат, нови бендови..
За свадби - Порано овде имаше пари - сега плус со оваа криза уште потешко.
Тие неколку кои што заработуваат се - Владо Јаневски ( човеков само може објективно да се земе за пример - ама во залез е)
Дуле и Коки (Они се најголеми тезгари ама имаат и свои песни АМА си имаат и Ресторан - приватен бизнис)
Бени ( а тој е на државна плата плус) ,
Каролина(повеќе е ориентирана настрана отколку во Македонија - кој ти купува овдека ЦД),Елена Ристевска(од реклами заработува повеќе отколку од музика), Ѓоко Таневски(ИМАШЕ ПОРАНО РЕДОВНИ ТЕЗГИ - прашај го сега)
и Дани.
Другиве се менуаат како ланскиот снег и ги снемува- па фаќаат џаде во Србија, Црна гора, Хрватска и Австралија и Швајцарија( за свадби ).и од таму арбаитен амалска работа за пари.Пејачките се мажат за бизнисмен и тоа им е ќарот.
Џокси го снема и да го прашаш лично денес ќе ти каже дека зажалил што се бавел со музика.
Вработен е во Министерство за образование.
Јован Јованов Тепа пари од снимање и маркетинг - не од тезгарење или авторска музика-Плус и тој е вработен во Министерство за Култура :)
Врчак? Кои пари која музика? - Сега ќе чека да го пикнат на специјализација некаде како доктор и толку со музиката.Све крадено BTW.
Сега Панчо од ДНК го имитира Врчак - мислиш они од музика живеат? :D
Сите бркаат работа на државно или имаат приватен бизнис и помалку им капе од понекоја тезга или 1 годишно одвај концерт..
Имаше порано една многу добра пејачка Росана.. Знаеш што ќе ти каже денес? Имаше интервју со неа.. Работела како комерцијалист па останала без работа а сега продава во бутик .. WTF?
А се сеќавате сите на Драган МИјалковски? - Најдобриот пејач прогласен своевремено на Балканот во Цела Југославија.. Остана социјален случај!!!! Па сега е вработен во школо и работи со деца до 4 одделение.. Школски Хор.. Тоа му е све од музиката..
Се додека не се најде начин како да им се вреднува трудот на музичарите нема да има квалитетна музика во Македонија..
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Гледам некој луѓе се жалат за авторските права а никој не се жали кога оди во продавница или кога плаќа на бензинска?
Се навикнаа луѓето бесплатно да лушаат музика епа сега ако не сакаат да слушаат музика нека не плаќаат и нека не се жалат. Пример не треба некој бенд на свадба да ја свири пр.не кани ме“ оти за таа песна некој се мачел и губел време и доколку некој свири туѓи песни треба да се плати и тој што сака да ги слуша тие песни. Музичарите во мкд едвај кубурат со пари бидејки не се почитуваат авторските права и би требало да се регулира таа ообласт. .После немало квалитетна музика епа ќе нема бидејки нема ќар од неа...На запад дури и внуци живеаат од некоја нумера која станала полуларна а автор бил нивниот предок. Сега стандардот е друг кај нас но во секој случај треба да се направи нешто да се заштитат авторите.
По идиотски споредби помеѓу музика и продавница / бензиска НЕМА значи колку треба да си деген за да направиш таква споредба ?
Посебно кога сите песни на нашиве музичари им се крадени ака уметнички преработен и прилагодени ?
--- надополнето: 12 декември 2012 во 17:28 ---
Epic Fail odgovor - Imas tolkav bold - moeto prasanje bese koj e tvojot predlog za boldiranoto ?
Od toa deka ke dogovoris nastap ne spaga vo prodazba - se znae sto e prodazba - kupuvanje na fizicka kopija od izveduvacot. A toa deka ti ke si kupis cd - drug zalazuvaj. Duri i najomilen da ti e
--- надополнето: 12 декември 2012 во 12:54 ---

Ne znam da cujam tvoj predlog?
--- надополнето: 12 декември 2012 во 12:57 ---

Jas ne se bunam - tuku sum ja sfatil realnosta - deka vaka poveke ne odi -
Muzikata denes e sfatena kako besplatna
Вие си ја сваќате како посебна,дека доколку смените и една нота можете да ја пеете и изведувате бесплатно,ама на вас мора да ви се плати затоа што заивате како кучиња на полна месечина.
Кој кур те тера да пееш ?
Иди работи во веро или тинекс за 9000 денари месечно таму ептен ќе ти го ценат трудот.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
По идиотски споредби помеѓу музика и продавница / бензиска НЕМА значи колку треба да си деген за да направиш таква споредба ?
Посебно кога сите песни на нашиве музичари им се крадени ака уметнички преработен и прилагодени ?
--- надополнето: 12 декември 2012 во 17:28 ---

Вие си ја сваќате како посебна,дека доколку смените и една нота можете да ја пеете и изведувате бесплатно,ама на вас мора да ви се плати затоа што заивате како кучиња на полна месечина.
Кој кур те тера да пееш ?
Иди работи во веро или тинекс за 9000 денари месечно таму ептен ќе ти го ценат трудот.
Прво - генерализираш, тоа што не си го чул, не го коментирај. Ако твојот "изострен музички вкус" и "преквалификувано уво" ја отера УПМ цела Македонска музичка ризница - тогаш по default не си критичар туку САМО неук гага хејтер на слепо.
Второ - со самиот факт кога велиш дека дегенски било да се прави споредба меѓу музички производ и производ кој се продава во продавница САМ ОБРАЗЛОЖУВАШ КОЛКУ ТИ ПОЧИТУВАШ ТУЃ ТРУД и колку си релевантен за една дискусија за авторски права или музика воопшто! ВО превод ти си Free Mp3 Downloader - лицемер кој небаре си има појма од музика,поседува дома 5000 плочи и Цда и сега се изнаслушал експертот па веќе нема што повеќе да слуша и ништо веќе не вреди да се купи :D
Цд-то е музички производ и можеш да го купиш во музичка продавница - Фактот што чим не ти е јасна споредбата значи дека никогаш во живот не си купил ЦД. И тука сам си кажуваш кој фактор си ти да дебатираш за тоа дали требало да им се вреднува трудот на музчарите или не.
Трето - не се служи со навредливи изрази - Тоа што си навикнал да симињаш гага не значи дека во други земји се толерира и дека не се плаќа казни.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Прво - генерализираш, тоа што не си го чул, не го коментирај. Ако твојот "изострен музички вкус" и "преквалификувано уво" ја отера УПМ цела Македонска музичка ризница - тогаш по default не си критичар туку САМО неук гага хејтер на слепо.
Второ - со самиот факт кога велиш дека дегенски било да се прави споредба меѓу музички производ и производ кој се продава во продавница САМ ОБРАЗЛОЖУВАШ КОЛКУ ТИ ПОЧИТУВАШ ТУЃ ТРУД и колку си релевантен за една дискусија за авторски права или музика воопшто! ВО превод ти си Free Mp3 Downloader - лицемер кој небаре си има појма од музика,поседува дома 5000 плочи и Цда и сега се изнаслушал експертот па веќе нема што повеќе да слуша и ништо веќе не вреди да се купи :D
Цд-то е музички производ и можеш да го купиш во музичка продавница - Фактот што чим не ти е јасна споредбата значи дека никогаш во живот не си купил ЦД. И тука сам си кажуваш кој фактор си ти да дебатираш за тоа дали требало да им се вреднува трудот на музчарите или не.
Трето - не се служи со навредливи изрази - Тоа што си навикнал да симињаш гага не значи дека во други земји се толерира и дека не се плаќа казни.
Не ја отерав јас туку самата се отера у пичку матер, кој ризница жити се :pos:
Знаеш дека и Рубинчо Благадуша е во таа ризница и дека сега ја има препеано крушево абер пристигна и сега и на него ќе треба авторски права да му се плаќаат ?
Сум купувал оригинали само не од овде пошто овде ретко кој има “ ОРИГИНАЛ“ се ти е еден сјебан плагијатор од прв до последен. Квалитетот помеѓу мп3 и студиска снимка и репродукција е исти кој луд би плаќал за нешто кое што нити е оригинал нити вреди нешто ?
Е сега ако правиме муабет за музика ако сакаш имам плочи 32 двојки кој можеш комотно да ги продадеш онлајн на аукција од 100 до 1500 долари, е тоа е квалитет. Кај вас нема ни квантитет, идете бе обесете се и направете ни услуга да не ве слушаме дека воопшто и постоите ебаве паразитите ебаве.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Не ја отерав јас туку самата се отера у пичку матер, кој ризница жити се :pos:
Знаеш дека и Рубинчо Благадуша е во таа ризница и дека сега ја има препеано крушево абер пристигна и сега и на него ќе треба авторски права да му се плаќаат ?
Сум купувал оригинали само не од овде пошто овде ретко кој има “ ОРИГИНАЛ“ се ти е еден сјебан плагијатор од рв до позледен. Квалитетот помеѓу мп3 и студиска снимка и репродукција е исти кој луд би плаќал за нешто кое што нити е оригинал нити вреди нешто ?
Е сега ако правиме муабет за музика ако сакаш имам плочи 32 двојки кој можеш комотно да ги продадеш онлајн на аукција од 100 до 1500 долари, е тоа е квалитет. Кај вас нема ни квантитет, идете бе обесете се и направете ни услуга да не ве слушаме дека воопшто и постоите ебаве паразитите ебаве.
Сите значи се како Рубинчо Благадуша и сите бе бате се плагијати и све тоа нека се обеси..ЦЦЦ Абе фрустрации на кило море..
Ситна душа си богами. Јас одамна имам сфатено дека од музика не се живее, тоа и не ми е професија - чисто од кеиф свирам ама дека ти си окапел пред монитор на мастурбаторски сеанси ептен се познава :) Изгледа некој ти ја дрпнал девојката од овие музичариве или некој комплекс си добил у детство кога си купувал цвеќиња или чоколадца за симпатијата а она се смувала со певачот од некој дегенски бенд :D
Изгледа има вистина и тоа спотон на Слаткар кога шетаат дечко и девојка за рака а Слаткар поминува по улица - и девојката крши врат од зјапање у Слаткар. Да не си ти тој љубоморен дечко а? Мене ова така ми изгледа. Додуша Слаткар не е музичар ама сака да си мисли дека е :) За Слаткар да ми речеш дека е паразит ќе се согласам. Дете богато пуно пари па си нашло алтернативен начин за повеќе цури да ќари.

Дај олади малце - јас сметам дека секој труд треба да се вреднува - ако некој бил музичар сепак и тоа е професија ( Ко што знам сеуште има Музички Факултет и Академија)
И тие луѓе треба да живеат - да е до тебе све живо ќе обесиш.
ПС- А за плочите може само да те пофалам
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Kernel на погрешна адреса бараш одговор. Никој овде не е против заштита на авторските права. Овде сме против начинот на наплата од страна на ЗАМП.
Прашањето кое ќе поставиш на адреса на ЗАМП треба да ти биде следново: Зашто ти како автор не добиваш реални примања за надоместок врз основа на она што го пуштат радијата и телевизиите или колегите кои ги свират твоите песни на прослави, свадби итн итн.
ЗАМП за некој е мајка за некој е маќеа еве ти еден пример од една наша легенда
Своевремено во теснец со ЗАМП се најде и нашата најексплоатирана музичка ѕвезда Тоше Проески. Поради смешната сума што тогаш стигна на неговата сметка Проески, во едно од интервјуата за ВЕЧЕР, револтирано изјави: "Ми пречи ЗАМП од каде за 10 години кариера добив 400 евра. За сите песни што се вртат, што се пеат, а јас за секој концерт треба да им плаќам по минимум 4.000 евра затоа што ги изведувам песните. Навистина не ја сфаќам логиката - плаќам за секој концерт, а што добивам. Сакам единствено да профункционираат нормите во државава. Зашто како е можно за светски хит што се врти една година само во Германија изведувачот да добие 20 милиони долари, а јас да земам 400 евра за 10 години".
На ваков начин ЗАМП штити авторски права, не е смешно и срамно овој човек да добие само 400 евра.
Ти бараш од нас начин, па чекај бе дечко имате вие во ЗАМП Управен и Надзорен одбор, зашто самите не си најдат некое подобро решение или пак им одговара тарифиникот како се спроведува :sneaky:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Сите значи се како Рубинчо Благадуша и сите бе бате се плагијати и све тоа нека се обеси..ЦЦЦ Абе фрустрации на кило море..
Ситна душа си богами. Јас одамна имам сфатено дека од музика не се живее, тоа и не ми е професија - чисто од кеиф свирам ама дека ти си окапел пред монитор на мастурбаторски сеанси ептен се познава :) Изгледа некој ти ја дрпнал девојката од овие музичариве или некој комплекс си добил у детство кога си купувал цвеќиња или чоколадца за симпатијата а она се смувала со певачот од некој дегенски бенд :D
Изгледа има вистина и тоа спотон на Слаткар кога шетаат дечко и девојка за рака а Слаткар поминува по улица - и девојката крши врат од зјапање у Слаткар. Да не си ти тој љубоморен дечко а? Мене ова така ми изгледа. Додуша Слаткар не е музичар ама сака да си мисли дека е :) За Слаткар да ми речеш дека е паразит ќе се согласам. Дете богато пуно пари па си нашло алтернативен начин за повеќе цури да ќари.

Дај олади малце - јас сметам дека секој труд треба да се вреднува - ако некој бил музичар сепак и тоа е професија ( Ко што знам сеуште има Музички Факултет и Академија)
И тие луѓе треба да живеат - да е до тебе све живо ќе обесиш.
ПС- А за плочите може само да те пофалам
Абе постојат и ликовни академии ама не се наплаќаат авторски права за поствување на “ уметнички слики“ или скулптури си ја купил си ја ставил и готово завршена работа, кафана ,фирма,институција,не му плаќаат месечно на некое здружение зашто имаат обесено некоја слика или статуа стаено во холот нити пак црквите плаќаат надоместок за иконите. Не значи дека ако има академија дека истото е и “ ПРОФЕСИЈА“ музиката служи за ЗАБАВА не е неопходна сакам слушам сакам не слушам, без јадење ќе умрам, без гориво неможам никаде да отидам.
Барањето за печалење преку музика и популарност е најпаразитскиот начн на живот,па уште и уметност се нарекува:tapp: Јас никого не сум го натерал да учи академија како да се дере или како да свири,јас не трчам по издавачи продуценти остали срања, музиката си е музика и ништо повеќе од тоа.
Ама кога ќе прочитам ТРУД ми се иде да им ебем матер на сите тие ТРУТОВИ кој што мислат дека творат и создаваат крадат песни од сите страни,пејат по тезги туѓи песни а мислат ако шкртнат три збора некој треба да им плати за тоа, нити сум те терал да учиш кадемија нити сум те терал да компонираш уште помалку сакам да те слушам, пред 100 години овчари, калајџии,говедари,домаќинки ги создавале песните, сега некоја јебана шмизла шо мисли дека знае да пее со 300 пропратни вокали и 600 ефекти ќе ми каже дека таа творела и се мачела ? Кој те ебе фати се за метла не се мачи не се труди и така не те бива, али ај шо не ја бива ги вадат цицките надвор и веднаш се естрадни уметници.
Извини пиле ама за мене пејач - клов е едно исто повеќе у живот ми значи Наим ш ми го собира џубрето во среда и тоа пее песнаа (ама народни) Отколку оној ждрелецон Тодор шо кур ми се тресе у ладна вода дали и воопшто некогаш постоел ?
Јасно ти е сега или не ти е јасно, мене највеќе ме нервира што мислат дека заслужуват пари дека создаваат нешто а уствари се само лук и вода, од овие друштва нема ни ебана банка да видат.
На крајот од краиштата кој ги ебе не сум им јас крив шо решиле да пејат, наместо тоа многу лесно можат да заработуваат по маркети,со метла,комуналец,или некој производствен погон.Арно ама пиздата и педерот имаат потреба да бидат у центар на пажња а за тоа јас нити никој друг не би требало да дава пари.
Како и да е пак ќе бидете ебаната страна.
ПС ме заболе мене курот за стаклари маткари и остало срање со говорна мана кое што денес го има утре како да не постоеле.
До сега сум видел најмалку 2000 такви кој поминале на македонскава “ естрада “ а сега никој не му чуе кур дали уопште се живи дали дишат или црви ги јадат.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Kernel на погрешна адреса бараш одговор. Никој овде не е против заштита на авторските права. Овде сме против начинот на наплата од страна на ЗАМП.
Прашањето кое ќе поставиш на адреса на ЗАМП треба да ти биде следново: Зашто ти како автор не добиваш реални примања за надоместок врз основа на она што го пуштат радијата и телевизиите или колегите кои ги свират твоите песни на прослави, свадби итн итн.
ЗАМП за некој е мајка за некој е маќеа еве ти еден пример од една наша легенда


На ваков начин ЗАМП штити авторски права, не е смешно и срамно овој човек да добие само 400 евра.
Ти бараш од нас начин, па чекај бе дечко имате вие во ЗАМП Управен и Надзорен одбор, зашто самите не си најдат некое подобро решение или пак им одговара тарифиникот како се спроведува :sneaky:
Ова е точно и добро аргументирано. Затоа пишав погоре дека одамна сум сфатил дека од музика не се живее и дека не сум по професија музичар. Денеска музиката е сфатена ко што вика Dobro poznat - само забава и нешто што е бесплатно.
И токму затоа музичар без пари не му е до забава :)
И затоа имаме ваков квалитет на музика.
Нешто во овој стил:
- Тато ,мама дајте ми пари сакам албум да бидам славна/славен - да ме сакаат сите и сите да се сликаат со мене:pipi::ROFLMAO:
И ете ти Златно Славејче во пубертет верзија на сите канали и радија.
--- надополнето: 12 декември 2012 во 22:31 ---
Абе На крајот од краиштата кој ги ебе не сум им јас крив шо решиле да пејат, наместо тоа многу лесно можат да заработуваат по маркети,со метла,комуналец,или некој производствен погон.Арно ама пиздата и педерот имаат потреба да бидат у центар на пажња а за тоа јас нити никој друг не би требало да дава пари.
Како и да е пак ќе бидете ебаната страна.
ПС ме заболе мене курот за стаклари маткари и остало срање со говорна мана кое што денес го има утре како да не постоеле.
До сега сум видел најмалку 2000 такви кој поминале на македонскава “ естрада “ а сега никој не му чуе кур дали уопште се живи дали дишат или црви ги јадат.
Тоа се 90 % од МК музиката АМА ЈА ЦЕЛО ВРЕМЕ ТИ ЗБОРУВАМ ЗА ТИЕ 10 % ШТО ВРЕДАТ!
Ако си веќе за квалитет - прашањето беше кој би бил начинот да се изрегулира све тоа за да не слушаме бљувотини.
Што би била конкретна добра мерка за да се вреднува трудот и како да се заштити истиот и да се понатаму стимулираат тие квалитетни музичари за да продолжат да творат?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Ова е точно и добро аргументирано. Затоа пишав погоре дека одамна сум сфатил дека од музика не се живее и дека не сум по професија музичар. Денеска музиката е сфатена ко што вика Dobro poznat - само забава и нешто што е бесплатно.
И токму затоа музичар без пари не му е до забава :)
И затоа имаме ваков квалитет на музика.
Нешто во овој стил:
- Тато ,мама дајте ми пари сакам албум да бидам славна/славен - да ме сакаат сите и сите да се сликаат со мене:pipi::ROFLMAO:
И ете ти Златно Славејче во пубертет верзија на сите канали и радија.
--- надополнето: 12 декември 2012 во 22:31 ---

Тоа се 90 % од МК музиката АМА ЈА ЦЕЛО ВРЕМЕ ТИ ЗБОРУВАМ ЗА ТИЕ 10 % ШТО ВРЕДАТ!
Ако си веќе за квалитет - прашањето беше кој би бил начинот да се изрегулира све тоа за да не слушаме бљувотини.
Што би била конкретна добра мерка за да се вреднува трудот и како да се заштити истиот и да се понатаму стимулираат тие квалитетни музичари за да продолжат да творат?
Абе нема што друг да му ја мисли, тоа си е нивни проблем мене се исто ми е дали ќе “ творат “ или нема, исто како што ми е исти курац дали некој ќе продолжи да слика или нема да продолжи да слика.
Несакам наметнување на тарифи во име на сочувување на “ квалитет’ за кој што не ме боли уво дали постои или не постои,мене на веселба ми е битно јадењето и пиењето дали ќе слушам македонска,српска,руска,грчка,бугарска музика ич не ми чуе а може и без музика да помине.
Тоа прехрамбена индустрија не регулираат сметководители и крелци на микрофон регулираат.
Ај баш да видам како ќе наплаќаат каде што има по кафани и кафичи лцд екрани каде шо нонстоп се дава фудбал или фашион тв.
Ај баш и џамиите да ги спомнам , каква врска имаат тие со македонски автори кога таму се пее арапска музика ? Црквине на кого ќе му префрлаа пари,на константинопол или мпц ?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Epic Fail odgovor - Imas tolkav bold - moeto prasanje bese koj e tvojot predlog za boldiranoto ?
Od toa deka ke dogovoris nastap ne spaga vo prodazba - se znae sto e prodazba - kupuvanje na fizicka kopija od izveduvacot. A toa deka ti ke si kupis cd - drug zalazuvaj. Duri i najomilen da ti e
--- надополнето: 12 декември 2012 во 12:54 ---

Ne znam da cujam tvoj predlog?
--- надополнето: 12 декември 2012 во 12:57 ---

Jas ne se bunam - tuku sum ja sfatil realnosta - deka vaka poveke ne odi -
Muzikata denes e sfatena kako besplatna

Зашо бе не ми одговараш?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Музичарите во мкд едвај кубурат со пари бидејки не се почитуваат авторските права и би требало да се регулира таа ообласт. .После немало квалитетна музика епа ќе нема бидејки нема ќар од неа....
Mузичарите во Македонија кубурат со пари оти се премногу таленти на мал пазар, а многу голем дел од нив ‘музичари‘, само мал дел музичари.Е зато немаш квалитетна музика, не од некакви си авторски права за ѓубре.Кој кретен од тие во ЗАМП компонирал или напишал текст за песна на свадба?И кој се тие да се постават надлежни и за народна (значи без познат автор) музика, странска музика и музика со која не се во никаква поврзаност авторски?
И друго, колкав процент од кретените во ЗАМП при настап во дискотека/клуб/кафиЌ/кафана/стриптиз бар/јавна куќа пријавиле приходи и ги поминале преку трансакциска сметка ???

Замисли сега луѓе од МИК Свети Николе да одат по свадби со намера барање авторски права за сувомеснатото и вечерата?

Едно време музиката беше уметност, сега и таа стана алатка за профит.Дури и кај нашите квазимузичари.Нека одат во УЈП да работат, држат ниво за таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom