Авторатативна Америка - coming in your neighborhood

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348

тепање на човек зошто танцувал во еден од музеите


Патем кинезите танцуваат редовно на Тјенамен плоштадот и се бацуваат па никому ништо

speechless
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
http://www.disclose.tv/action/viewvideo/19709/The_End_of_America_part_1/

Naomi Wolf прави паралела меѓу падот на Америка во автотаритизам и падот на Германија пред 70 години на сличен начин и подемот на Хитлер. Паралела меѓу 9/11 и палењето на рајхстагот...

Се разбира ако си ги отворил видеата и сваќаш англиски :)

Можеби тогаш ќе ти текне . Последниот пат заврши со втора светска војна овој пат што мислиш како ќе заврши.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.012
Поени од реакции
4.670
http://www.disclose.tv/action/viewvideo/19709/The_End_of_America_part_1/

Naomi Wolf прави паралела меѓу падот на Америка во автотаритизам и падот на Германија пред 70 години на сличен начин и подемот на Хитлер. Паралела меѓу 9/11 и палењето на рајхстагот...

Се разбира ако си ги отворил видеата и сваќаш англиски :)

Можеби тогаш ќе ти текне . Последниот пат заврши со втора светска војна овој пат што мислиш како ќе заврши.
Познати ми се поодамна мене тие паралели...
Разликата меѓу Германија од триесеттите и Америка денес се огромни. Имаат многу малку допирни точки. Една од нив како најважна според мене е жедта за ресурси, поточно во случајот со Америка ресурсот е нафта, која добро ја имаат обезбедено од Блискиот исток.
Друга работа.... САД настапуваат од позиција на светска сила (воена и економска) што воопшто не е случај со нацистичка Германија. САД се моќни и уште предвреме ги сузбуваат напорите на другите земји да станат силен играч на меѓународната сцена, што воопшто не е случај со нацистичка Германија.
Тоа што истепале некој на улица не може ни одблиску да се споредува со она што се случуваше во Германија пред Втората светска војна.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Познати ми се поодамна мене тие паралели...
Разликата меѓу Германија од триесеттите и Америка денес се огромни. Имаат многу малку допирни точки. Една од нив како најважна според мене е жедта за ресурси, поточно во случајот со Америка ресурсот е нафта, која добро ја имаат обезбедено од Блискиот исток.
Друга работа.... САД настапуваат од позиција на светска сила (воена и економска) што воопшто не е случај со нацистичка Германија. САД се моќни и уште предвреме ги сузбуваат напорите на другите земји да станат силен играч на меѓународната сцена, што воопшто не е случај со нацистичка Германија.
Тоа што истепале некој на улица не може ни одблиску да се споредува со она што се случуваше во Германија пред Втората светска војна.
Да а нацистичка Германија не беше жедна за ресурси и работна рака ?
Крајната линија на секоја империјалистичка амбиција се ресурси, пари и експанзија.Истата паралела можам да ја направам со Русија и Советскиот сојуз
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.012
Поени од реакции
4.670
Да а нацистичка Германија не беше жедна за ресурси и работна рака ?
Крајната линија на секоја империјалистичка амбиција се ресурси, пари и експанзија.Истата паралела можам да ја направам со Русија и Советскиот сојуз
Крајната амбиција на секоја империја е владеење со светот.
Германците никогаш не владееа со светот. Всушност тоа беше и една од причините за војната. В. Британија, и Русија владееа со светот (повеќе првите отколку вторите) и тие ги држеа во посед сите ресурси и работна сила ширум колониите во светот. Германците немаа ресурси. Имаа знаење направија силна армија, но згрешија...
Русија или СССР никогаш немале недостиг од ресурси. Апсолутно никогаш. Огромната територија која ја поседуваат им ги овозможува сите ресурси. Ако имаа недостиг од ресурси ќе војуваа насекаде. Но не е така. А ти не си во право.
Истото е и со САД. Имаат работна рака. Имаат ресурси (освен нафтата на нивна територија, но полека веќе се обезбедува замена за истата). САД имаат воени бази насекаде низ светот. Како В. Британија пред 2СВ.
Она што САД прават моментно е тоа што спречуваат други да го завземат нивното место.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom