Автобуска несреќа во Бугарија

Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
135
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.840
Поени од реакции
3.293
Многу морбидно! Ова и она хоророт со болницата како сцени од Final Destination. Каква греота, поготово оние дечињата што на таков начин погинаа и во такви маки.

Ќе има некаква одговорност за случајов? Веројатно нула од тоа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Еве да не шпекулираме....туку јавно ќе прашаме: зошто останатите 3(три) автобуси од колоната фатиле мајка Бежанија преку граница, и не застанале да помогнат на настраданите????

100-200 км не виделе дека четвртиот автобус го нема?

Можеби имале некој таен патник????
Зошто би имале таен патник, не е ова екскурзија до Охрид за 2-3 саати пат.
Се минуваат граници, има список однапред направен, се патува во пар или фамилија. Сигурно нема децата да ги пушти некој во друг автобус. Или јас ќе одам таму вие овде.

Не тргнале во исто време, овој последен останал на бензинска некои патници да си докупат нешто.

Автобусот е изгорен за помалку од 2 минути. И да биле позади нив немало да ги спасат.

Многу малку знаат зошто се користи. По автобуси од јавниот превоз сигурно се испокрадени, ама за подолги релации мора да има.
cekan-vo-avtobus-1-1024x574.jpg
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Многу малку знаат зошто се користи. По автобуси од јавниот превоз сигурно се испокрадени, ама за подолги релации мора да има
Мора да има и за кратки релации баш поради ова:

Автобусот е изгорен за помалку од 2 минути.
Ама тоа што кај нас крадат за забава битни работи кои немаат никаква вредност, тоа е друга тема.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Зошто би имале таен патник, не е ова екскурзија до Охрид за 2-3 саати пат.
Се минуваат граници, има список однапред направен, се патува во пар или фамилија. Сигурно нема децата да ги пушти некој во друг автобус. Или јас ќе одам таму вие овде.

Не тргнале во исто време, овој последен останал на бензинска некои патници да си докупат нешто.

Автобусот е изгорен за помалку од 2 минути. И да биле позади нив немало да ги спасат.

Многу малку знаат зошто се користи. По автобуси од јавниот превоз сигурно се испокрадени, ама за подолги релации мора да има.
Прегледај го приврзокот 314485
Не мислев на жив патник....шверц роба можеби имале
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не знам дали си возел на автопат низ Србија. Таму не знам кое комбо го правел али вакви збунувачки места имаш на секои 20 километри посебно ако возиш ноќе. Тесна помошна лента со доста остри свиоци кои не дозволуваат брзина повеќе од 100 km/h и одеднаш помошната се дели како излез од автопатот и пред тебе се појавува столб кој па ако е темно или врне лентата одвај се гледа и лесно ќе се забодиш во банкината. Исти вакви места има и на автопатот "frendship" кога се влегува во Скопје. Кој ги направил? Ко исти неписмен арамија да ги правел патиштата од Гевгелија до Суботица.
Накај Србија не сум возел, другар што живееше таму со него одев ама тој веќе го знаеше патот и не сум приметил. Летово правев роуд шоу низ Македонија со другари иселени по запад , двајцата се жалеа дека многу малку е обележано без никаква сигнализација. Патот Куманово - Ранковце се реновира веќе година и пол, на еден дел каде што е завршено реновирањето немаат обележано дека 2 ленти се спојуваат во една и треба да се престроиш,навечер едниот од претходно споменатите среќа веднаш реагирал кога сфатил десната страна веќе му е надвор од патот.
https://www.google.com/maps/@42.1521126,21.8962831,3a,75y,124.33h,73.65t/data=!3m6!1e1!3m4!1sy7F2ZVRS2KBlXRE9rucZBw!2e0!7i13312!8i6656 еве претходно како е, не дека и тогаш било добро сега нема никаков знак дека се спојува патот. Катастрофа патишта + нашата возачка култура доведува до голем број на жртви во сообраќајот.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
430
Поени од реакции
1.967
Зошто би имале таен патник, не е ова екскурзија до Охрид за 2-3 саати пат.
Се минуваат граници, има список однапред направен, се патува во пар или фамилија. Сигурно нема децата да ги пушти некој во друг автобус. Или јас ќе одам таму вие овде.

Не тргнале во исто време, овој последен останал на бензинска некои патници да си докупат нешто.
Јас се иам враќано од екскурзија од Србија во средно, девојче ја загина личната карта, ја шверцаа во WC, од бусот за назад.
Се минувале граници, имало список рече..:icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Отфрлена е верзијата дека се превезувало гориво.

Најверојатна е верзијата дека е човечка грешка, удар во банкината која го пробила резервоарот за гориво и од триењето на металот се има запалено горивото.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Медиумите објавуваат дека се пронајдени 44 тела и дека преживеан тврди дека 8 се спасени, но во болница се само 7 и дека фали 8то преживеано лице кое никаде го нема.

Ние пронајдовме 44 трупа, а тој категорично изјави дека се спасени осум лица. Јас му реков вие сте седум во болницата. И тој категорично ми рече не, ние се спасивме осум лица. Во текот на истрагата, беа пронајдени 44 трупа. Според податоците со кои располагаме, патувале 52 лица, ние пронајдовме 44 тела, а се хоспитализирани седум лица – четворица мажи и три жени. Останува големата загатка, каде е осмото лице. Работиме на таа верзија, не сакаме да шириме дезинформации, може да се работи и за лошо сеќавање на сведокот, истакна Милева.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
1.741
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
И овие пред нас влегоа во ЕУ и ни ставија вето...треба да си се утепаме.
Во моментов, само на форум сме подобри. Како ја водат истрагата, најдобро би било целиот процес да се одвива таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom