Автобуска несреќа во Бугарија

Член од
15 февруари 2019
Мислења
915
Поени од реакции
3.585
taka li..ok...ne e bitno.
Како не е битно нели гледаш дека секоја година се случува барем по една несреќа со таква фирма??
Гледаш дека не се компетентни за ништо и требало да си останат на Кавказ со нивните овци пошто само за тоа имаат мозочни виуги очигледно, веќе стануваат опасни за општеството јас на нивни не би му доверил нокти да ми исече а не па да им влезам во автобус

Сочуство до жртвите и памет за друг пат
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дали сериозно неколку саати пред несреќата зборевте за автобуси и автобуски станици...
@Darling @Con Artist јебала ве коинциденција...

Страшна трагедија, сочувство до сите блиски... и брзо закрепнување на тие неколку преживеани.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.848
Голема трагедија :(

Млади и изгубени животи.
Како и многу пати до сега, никој нема да превземе одговорност. Починатиот возач ќе биде виновен најверојатно.
На техничката исправност на возилата најчесто се замижува, со надеж дека „ајде ништо нема“. Возачите возат без да се почитуваат правилата, колку време одмор и слично.
Тешко тие што заминаа. Останатото ќе биде „секое чудо за 3 дена“
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Како може да се запали возило од чиста мира, не разбирам.
Ивица, не може од чиста мира.

Најверојатно излетале од пат или удриле прво во банкина, па после дали од резервоар или некој веќе имал запалено внатре(цигара, упаљач, искри зафатиле запалив материјал внатре).
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Екскурзиите не се забранети?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Страшно.
45 починати, меѓу кои 12 деца. Хорор!

Се додека автобусите и такси возилата во Македонија поминуваат на технички, како што поминуваат, во оваа наша "држава" тоа е.
Инаку дека шоферот заспал позади волан, искрено не верувам. Тоа се професионалци, башка двајца се менуваат.

Нека почиваат во мир, сочуство до семејствата на починатите.
Се наежив сабајле кога прочитав за несреќата.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.549
Поени од реакции
7.265
Лесна им земја, катастрофа која не се опишува со зборови.

Мора еднаш засекогаш да се променат 2 работи во Македонија, контролиран увоз на половни превозни средства (да не се увезува секое дотраено ѓубре во земјава) и темелен технички преглед а не само автобусот да се паркира над тунел и да се проверат дали работат жмигавците.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.745
Поени од реакции
9.557
Како не е битно нели гледаш дека секоја година се случува барем по една несреќа со таква фирма??
Гледаш дека не се компетентни за ништо и требало да си останат на Кавказ со нивните овци пошто само за тоа имаат мозочни виуги очигледно, веќе стануваат опасни за општеството јас на нивни не би му доверил нокти да ми исече а не па да им влезам во автобус

Сочуство до жртвите и памет за друг пат
Немој да грешиш душа...автобус на наш македонски јавен превоз, во кој јас бев со мојата фамилија, почна да гори пред бугарска граница, имавме среќа што не изгоре...три и пол часа седевме надвор во мрка темница, на планина, пингвини се направивме, измрзнавме, за децата мали нејќам да се подсетувам и да пишувам....чекавме надвор на планина, знаеш како е после Крива Паланка патот за до граница.....и...и никому ништа, џабе пријави, џабе се...се тешевме само дека ете сме останале живи.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.445
Поени од реакции
68.658
Екскурзиите не се забранети?
Лошо одбран термин на новинарите е ова. Не се работи за училишна екскурзија, туку прошетка до Истанбул за продолжен викенд (вчера беше неработен ден на албанците во Македонија, поради денот на азбуката).
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.340
Поени од реакции
4.951
Затоа што ги мрзи да отворат нова тема.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
35.137
Има тема Војната на патиштата во истиот под-форум, во која што се дискутираше и трагедијата пред Тетово кога излета автобусот на Дурмо Турс. Треба само малку да прочепкате низ форумов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom