Автобуска несреќа во Бугарија

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Jas nit se navrediv nit te navrediv.

Samo ukazav na post od tret user deka ne se pridonesite na nekoj vraboten ne se poklon od gazdata, tuku se negovi pari. Toa si e fakt sekade vo bilo koja ekonomija, samo vo MK smetaat gazdite deka nekoj niv gi ostetil sto plakjaat pridonesi.

Ne znam kako si ja najde povrzanosta pa da pisuvash za koperacii i tito/arapi, pa i od kade si zakluci deka sum si dobil toa sto sum baral wtf.

Inace kako kompanija funkcionira vo MK (so zaobikoluvanje na standardi i propisi, t.e. "snaogjanje") i kako treba da funkcionira e sosem razlicna rabota. I tuka e problemot na MK vs razvien svet.

Btw jas dolgi godini plakjav pridonesi (ili mi plakjaa, kako sto bi rekol ti) daleku povisoki od maksimumite za idna penzija vo MK, a sepak nikako ne sum go koristel sistemot (privatni bolnici/skoli/gradinki), pa se otkazav koga gledam deka nema nikakov progres i nikoj ne se grizi za podobro utre na zitelite na MK.
Ќе се повторам

Нит кажав дека не се пари на вработени, нити кажав дека се поклонени. Него тоа го наведов за да нема реакции од каде сега на вработени шофери плати по 40 000 кога тие примаат нето 25 000.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
913
Поени од реакции
3.573
Не ми се верува.
Само еден кафир имало у автобусот.
Ти се молам, какви се тие верници кои патуваат во ист автобус заедно со (извини што ќе го употребам зборов) жени, шкипоњите се тешки харамџии станати
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Jas nit se navrediv nit te navrediv.

Samo ukazav na post od tret user deka ne se pridonesite na nekoj vraboten ne se poklon od gazdata, tuku se negovi pari. Toa si e fakt sekade vo bilo koja ekonomija, samo vo MK smetaat gazdite deka nekoj niv gi ostetil sto plakjaat pridonesi.

Ne znam kako si ja najde povrzanosta pa da pisuvash za koperacii i tito/arapi, pa i od kade si zakluci deka sum si dobil toa sto sum baral wtf.

Inace kako kompanija funkcionira vo MK (so zaobikoluvanje na standardi i propisi, t.e. "snaogjanje") i kako treba da funkcionira e sosem razlicna rabota. I tuka e problemot na MK vs razvien svet.

Btw jas dolgi godini plakjav pridonesi (ili mi plakjaa, kako sto bi rekol ti) daleku povisoki od maksimumite za idna penzija vo MK, a sepak nikako ne sum go koristel sistemot (privatni bolnici/skoli/gradinki), pa se otkazav koga gledam deka nema nikakov progres i nikoj ne se grizi za podobro utre na zitelite na MK. Sega moite pridonesi, masteri i zdravje phd, ke sluzat na drugo, se nadevam podobro opstestvo.
ti (i jas, i site drugi rabotnici na ovoj svet) koga imame intervju za rabota, so gazdata, za so se dog? jas dodeka rabotev mkd, 3-4 kompanii, ne znam vo niedna kolku mi bila bruto plata (mozelo da vidam lesno, ama ne mi znaci nisto vo zivotot)

vo pravo si deka na pogolemi pridonesi dobivas isti uslovi kako nekoj na minimalec, so realno ne e fer. toa e socijalizam/rabotnicki prava i ostali plackovci na ovoj svet.
toa kakva usluga dobivas vo mkd, jasno ni e na site.

izreagirav na tvojot post, posto tvrdis deka rabotnik plakja pridonesi, so e totalno neosnovano. firmata planira kolku treba da plati za tebe full (neto plus pridonesi) pred da te prijavi kako vraboten.
pridonesite ne se poklon tuku zadolzitelen operativen trosok.
pak na krajot na denot, na smetka na firmata.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
745
Поени од реакции
922
ti (i jas, i site drugi rabotnici na ovoj svet) koga imame intervju za rabota, so gazdata, za so se dog? jas dodeka rabotev mkd, 3-4 kompanii, ne znam vo niedna kolku mi bila bruto plata (mozelo da vidam lesno, ama ne mi znaci nisto vo zivotot)

vo pravo si deka na pogolemi pridonesi dobivas isti uslovi kako nekoj na minimalec, so realno ne e fer. toa e socijalizam/rabotnicki prava i ostali plackovci na ovoj svet.
toa kakva usluga dobivas vo mkd, jasno ni e na site.

izreagirav na tvojot post, posto tvrdis deka rabotnik plakja pridonesi, so e totalno neosnovano. firmata planira kolku treba da plati za tebe full (neto plus pridonesi) pred da te prijavi kako vraboten.
pridonesite ne se poklon tuku zadolzitelen operativen trosok.
pak na krajot na denot, na smetka na firmata.
Se slagam za MK, za nadvor samo za brutto sum razgovaral. Na poslednata ni sam ne znaev da presmetam kolku ke mi e neto odnapred (iako ima mnogu kalkulatori). Dodatoci, gluposti i slicno mnogu variraat.

Vo MK treba site rabotnici da se educiraat za da znaat deka pridonesite koi iako rabotodavecot gi plakja se nivni pari i ne se malku.
I da pritiskaat povekje kon vlastite za da parite se koristat za obezbeduvanje uslovi za zivot koi se dostoinstveni, a ne da si gi kurcaat partiive kako stignat parite i zgora na se, instituciive da ne si gi obavuvaat ni osnovnite nivni zadolzenija.

Da imase sistem i funkc.institucii, mnogu pomala ke bese verojatnosta ova da se sluci, a i sekako ke imase reperkusii po odgovornite koi ke vodea kon podobruvanje. Vaka so neprezemanje odgovornost, zabosotuvanje, amaterizam i kazni kon skoro nikoj, ne znam na kaj ke terame...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
пази сега 2 работи

СКАНДАЛ: Македонската царина не знае колку од патниците од сите четири автобуси се вратиле во Македонија
па ммуе ај ние сме ГОЛА ВОДА, ама нели БГ е ЕВРОПА, имаат копјутерска контрола и евиденција на секој што ќе влезе и излезе, па СЕ УШТЕ не се знае колку луѓе влегле во БГ со автобусите и колку излегле ????????????????????????????????
Па од пролетоска ќе Плаќаме по 7 евра за влез во ЕУ, посебен документ...
Второ
Отфрлаат , бензин, нафта, петарди, демек од ништо експлодирал автобусот, само од удар во банкина...
АЛО, не ли треба да се викне и стручно лице од Мерцедес да каже нешто, вака јас го МНОЖАМ мерцедес со НУЛА, боље со прастар Фап ќе се возам
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
пази сега 2 работи

СКАНДАЛ: Македонската царина не знае колку од патниците од сите четири автобуси се вратиле во Македонија
па ммуе ај ние сме ГОЛА ВОДА, ама нели БГ е ЕВРОПА, имаат копјутерска контрола и евиденција на секој што ќе влезе и излезе, па СЕ УШТЕ не се знае колку луѓе влегле во БГ со автобусите и колку излегле ????????????????????????????????
Па од пролетоска ќе Плаќаме по 7 евра за влез во ЕУ, посебен документ...
Второ
Отфрлаат , бензин, нафта, петарди, демек од ништо експлодирал автобусот, само од удар во банкина...
АЛО, не ли треба да се викне и стручно лице од Мерцедес да каже нешто, вака јас го МНОЖАМ мерцедес со НУЛА, боље со прастар Фап ќе се возам
Мислам дека за вакви работи не излегуваат самите компании на терен, ма да не е дека не може да побараат експертско мислење од нив со оглед на тоа дека они го направиле барем да исклучат можност дека самиот бус во ваква ситуација може да искреира некаква експлозија со што ќе ја олеснат истрагата.

Дупките во системот на виделина, дали ќе научиме нешто е прашање.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Е за вакво нешто треба да се јадат казни, и ако ова го правеле е тогаш лов на вештерки играње и со тие што замижале и што не реагирале и со нив што организирале тури без водич, ако е така.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
пази сега 2 работи

СКАНДАЛ: Македонската царина не знае колку од патниците од сите четири автобуси се вратиле во Македонија
па ммуе ај ние сме ГОЛА ВОДА, ама нели БГ е ЕВРОПА, имаат копјутерска контрола и евиденција на секој што ќе влезе и излезе, па СЕ УШТЕ не се знае колку луѓе влегле во БГ со автобусите и колку излегле ????????????????????????????????
Па од пролетоска ќе Плаќаме по 7 евра за влез во ЕУ, посебен документ...
Второ
Отфрлаат , бензин, нафта, петарди, демек од ништо експлодирал автобусот, само од удар во банкина...
АЛО, не ли треба да се викне и стручно лице од Мерцедес да каже нешто, вака јас го МНОЖАМ мерцедес со НУЛА, боље со прастар Фап ќе се возам
Отдека ти е инфото: БГ не знае коj влегува и коj излегува од земjата? И сигурен ли си дека не е побарана експертска помош од Мерцедес?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
пази сега 2 работи

СКАНДАЛ: Македонската царина не знае колку од патниците од сите четири автобуси се вратиле во Македонија
па ммуе ај ние сме ГОЛА ВОДА, ама нели БГ е ЕВРОПА, имаат копјутерска контрола и евиденција на секој што ќе влезе и излезе, па СЕ УШТЕ не се знае колку луѓе влегле во БГ со автобусите и колку излегле ????????????????????????????????
Па од пролетоска ќе Плаќаме по 7 евра за влез во ЕУ, посебен документ...
Второ
Отфрлаат , бензин, нафта, петарди, демек од ништо експлодирал автобусот, само од удар во банкина...
АЛО, не ли треба да се викне и стручно лице од Мерцедес да каже нешто, вака јас го МНОЖАМ мерцедес со НУЛА, боље со прастар Фап ќе се возам
многу дилеми ќе разрешат експертите од мерцедес,ние не сме способни фиќо од 63та да креираме а не да доведеме до заклучок како експлодира МЕРЦЕДЕС 3 ГОДИНИ СТАР
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Па нека проверат во граничниот систем, ваљда имаат дигитални податоци. Џабе ли ги скенираат тие пасоши таму, нека видат кој фали.
Тоа автобусот поминал ко да е дух, ти бараш арапи, катарци и вонземјани. :pos:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
многу дилеми ќе разрешат експертите од мерцедес,ние не сме способни фиќо од 63та да креираме а не да доведеме до заклучок како експлодира МЕРЦЕДЕС 3 ГОДИНИ СТАР
министерот за транспорт кажува 2007 годиште е, тоа 2018 да не е технички преглед ???
Автоматски споено мислење:

Отдека ти е инфото: БГ не знае коj влегува и коj излегува од земjата? И сигурен ли си дека не е побарана експертска помош од Мерцедес?
па линкот кажува се уште не знајат кој патници со кој автобус патувале, колку починале , блгарите тврдат 44, нашиот кажува 45...
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
министерот за транспорт кажува 2007 годиште е, тоа 2018 да не е технички преглед ???
Автоматски споено мислење:


па линкот кажува се уште не знајат кој патници со кој автобус патувале, колку починале , блгарите тврдат 44, нашиот кажува 45...
СЕ е можно во случајов,ги гледав бугарските екпертизи како за случајов тврдеа дека 3 години стар автобус од мерцедес не може туку така да се запали и објаснуваа зошто.........
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
министерот за транспорт кажува 2007 годиште е, тоа 2018 да не е технички преглед ???
Автоматски споено мислење:


па линкот кажува се уште не знајат кој патници со кој автобус патувале, колку починале , блгарите тврдат 44, нашиот кажува 45...
Во автобусот са пронаjдени 44 трупа. Што може да знае некоj што не бил на терен?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom