Автобуска несреќа во Бугарија

Член од
12 март 2009
Мислења
17.165
Поени од реакции
12.234
Ќе да не истрча за жртвите премиерот

лично премиерот наш се истрча сабајлечки во бугарија,сигурно не од жал за жртвите
да каже дека сме ЗАЕДНО со Блгарија и во добро и во лошо....
ама нема милост, гањо пак го потврди Ветото
Автоматски споено мислење:

https://press24.mk/besa-trans-avtobusot-ne-shvercuval-nafta?fbclid=IwAR1DGMApK9mnp0o71fNnmUt0BUQlNIQnth9rqYdo-yrT0bXxMpFYGPiH3lU

не мора во туби... и накрцкување до ВРВ на резервоар со гориво е опасно, брзо возење по ридски пат со успони и надолници, може да се јават испарувања, па при најмал удар да дојде некое чудо, ај да видиме истрагата што ќе каже...
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.343
Поени од реакции
10.557
Еве да не шпекулираме....туку јавно ќе прашаме: зошто останатите 3(три) автобуси од колоната фатиле мајка Бежанија преку граница, и не застанале да помогнат на настраданите????

100-200 км не виделе дека четвртиот автобус го нема?

Можеби имале некој таен патник????
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.351
Поени од реакции
16.138
Еве да не шпекулираме....туку јавно ќе прашаме: зошто останатите 3(три) автобуси од колоната фатиле мајка Бежанија преку граница, и не застанале да помогнат на настраданите????

100-200 км не виделе дека четвртиот автобус го нема?

Можеби имале некој таен патник????
Малце да не претера со теорииве ? 4 различни тури независни една од друга која ги поврзува само агенцијата која ги превезува, а и кажаа на тв дека овој бил последен кој тргнал накај Македонија. Несреќа поради фактор човек, моја проценка е дека автобусот се запалил поради горивото кое што се шверцувало. Како пример ќе ја посочам онаа несреќа на Дурмо Турс каде автобусот се тумбал 50 метри па не се запали. Овдека од едно удирање во банкина без никакво тумбање пламанл оган кој го проголтал цел бус за минута. Никој во автобусот не починал од физички повреди, сите кои не успеале да се спасат, изгореле живи. Оние кои се спасиле ( на задните седишта) имале тешки изгореници.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
6
Поени од реакции
34
Дечки, ас сум бугарин од пиринско. Во таа несрека, во тоја ужас, во таа мака на блиските требе да сме луге. Сички сме луге на овј свет. Не требува да се делеме на бугари, македонци, албанци. На христиани или мусулмани. Горкичките луге имат семејства кои страдат. Бог да не дава на никој. Секој живот има смисла. Лека им земја и да сведем глави пред невинните жертви. На сички мои познати тук им е мачно. Мајкната им на политика. Мајната на се. Тргедиа.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.893
Поени од реакции
9.960
Ами бугари починаа како да не ви е мака потполно ви ја разбирам мачнината.

Среќа јас не се осеќам така, продолжен викенд ми е.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.165
Поени од реакции
12.234
Еве да не шпекулираме....туку јавно ќе прашаме: зошто останатите 3(три) автобуси од колоната фатиле мајка Бежанија преку граница, и не застанале да помогнат на настраданите????

100-200 км не виделе дека четвртиот автобус го нема?

Можеби имале некој таен патник????
еве едно добро објаснување, во Туби се носи БЕНЗИН од Турција !!!!!
КРАЈ на Приказните

„Според бугарските служби кои информираат за С.Епицентар кои се анономни, горивото шверцерски се распределувало за Бугарија, Србија, Северна Македонија па и други држави. Во Бугарија има ваква практика 30 години не е новина за нас. Епицентар пишува дека последните шест месеци се практикувало ова откако се покачи цената на горивата, бидејќи во Турција е двапати поевтино горивото од Бугарија, Македонија и Србија. Туристичките автобуси не само од споменатите земји, туку и од други земји во багажникот во предниот дел на автобусот имаат резервоари за таков вид гориво, туби кои ги пренесуваат. На автопатот Софија -Благоевград кај Перник се исклучуваат и кај подвозникот ги чекаат автомобили“, вели Патриција Кирилова.

Наводно според пишувањето на бугарските медиуми, останатите три автобуси на Беса транс не се вратиле да укажат помош за да не бидат откриени дека и тие носат нелегално гориво. Брзале да го поминат преминот и да го растоварат горивото на македонска територија.

„Бугарските медиуми пишуваат зошто кога настанала трагедијата другите три автобуси не им помогнале на своите сограѓани, тие патувале заедно, туку продолжиле да возат“, посочи Патриција Кирилова.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.479
Поени од реакции
11.044
Цариниците не го ни евидентирале автобусот на „Беса Транс“ при излез, суспендирани двајца службеници и казнет нивниот шеф

Првичните наоди од внатрешната контрола покажуваат дека на 18.11.2021 година, од страна на царинските службеници електронски не е евидентиран излезот на возилото со регистарски таблички СК0284БА на превозникот БЕСА Транс од Скопје, извршена е само заверка на евидентниот лист за превоз на патници.

Стај 50 еур во пасошот и шибај.

И испадна на крај дека не ни имале лиценца за никаков јавен превоз. Туго, туго.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
7.907
Поени од реакции
7.289
На никој до сега не му текна дека шверцале бензин а не дизел што автоматски е далеку позапавлив бензинот па и не е чудо што пламнало така а и во текстот пишува дека 95 безоловен во Турција е 36ден па видете дали се исплати или не а овој шверц без амин на газдата не поминува е сеа шоферите се загинати па лесно ке им натоварат на нив цела кривица


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.351
Поени од реакции
16.138
Да сме држава, а не сме ... внатрешна контрола на сите фирми кои вршат транспорт и превоз на патници, технички преглед на сите автобуси, па после кој ќе преживее ќе раскажува. Еве лично ви тврдам, идам на некои слични тури како наведените за грција и албанија, а автобусите им се подвижни канти. 99% од овие возила не треба да поминат техничи преглед, а шоферите кои ги возат истите нема да поминат на псхио тест. Возење во вакви автобуси е како да си влегол во црква да се молиш за да преживееш, што од канта автобус кој целиот се тресе па се до шоферите кои возат 150 км/ч.
Летоска исто кога ќе ми текне идев со комбе до струга, да не именувам позната струшка фирма, типчето тицаше на полна лента, од контра му идат коли влага макази прави. Како се имам препотено тогаш, а нозете ми се тресеа кога излегов ...
 
Последно уредено:

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.966
Поени од реакции
5.101
Цариниците не го ни евидентирале автобусот на „Беса Транс“ при излез, суспендирани двајца службеници и казнет нивниот шеф

Првичните наоди од внатрешната контрола покажуваат дека на 18.11.2021 година, од страна на царинските службеници електронски не е евидентиран излезот на возилото со регистарски таблички СК0284БА на превозникот БЕСА Транс од Скопје, извршена е само заверка на евидентниот лист за превоз на патници.

Стај 50 еур во пасошот и шибај.

И испадна на крај дека не ни имале лиценца за никаков јавен превоз. Туго, туго.
Ќе се откријаат мислам допрва доста работи нечесни, незаконски итн. За жал, сето тоа ќе се дознае на сметка на 45 жртви. Само посакувам правилна истрага и јавно соопштување на фактите. Сите што се како свински црева поврзани во тие шверцувања, непроверувње документации, лиценци и останато...да скапат в затвор како за убиство од највисок степен. Се надевам и ЕУ ќе притисне овде, време е еден куп хохштаплери, кои со децении уназад ја јадат потта на народот, преку ваквото работење да платат и да направат пример од нив. Како не ги фаќа жал само се прашувам. како немаат совест, да се свестат еднаш и да ги пријават незаконските работи кои ги прават газдите/бизнисмените и органите на власта. Ова е страшно, како само ни страда народот, поради општата трулост на општеството. Сега се 45 души во ваква несреќа, пред тоа беше модуларна болница, утре којзнае што не чека, не сакам ни да помислам и се молам само Господ да стави рака и да не чува од најлошото.
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.351
Поени од реакции
16.138
Ќе се откријаат мислам допрва доста работи нечесни, незаконски итн. За жал, сето тоа ќе се дознае на сметка на 46 жртви. Само посакувам правилна истрага и јавно соопштување на фактите. Сите што се како свински црева поврзани во тие шверцувања, непроверувње документации, лиценци и останато...да скапат в затвор како за убиство од највисок степен. Се надевам и ЕУ ќе притисне овде, време е еден куп хохштаплери, кои со децении уназад ја јадат потта на народот, преку ваквото работење да платат и да направат пример од нив. Како не ги фаќа жал само се прашувам. како немаат совест, да се свестат еднаш и да ги пријават незаконските работи кои ги прават газдите/бизнисмените и органите на власта. Ова е страшно, како само ни страда народот, поради општата трулост на општеството. Сега се 46 души во ваква несреќа, пред тоа беше модуларна болница, утре којзнае што не чека, не сакам ни да помислам и се молам само Господ да стави рака и да не чува од најлошото.
Не верувам дека можеме да се оправиме како држава, а треба рестарт и тоа дебел рестарт на ова труло општество. Цела држава е криминал и корупција, навлезена длабоко до коска, и прашање е на време кога ваква работа ќе се повтори. Беса Транс, Болницата во Тетово, Дурмо Турс, Поплавата во Стајковци, Туристите во Охрид кои се удавија итн. За што, за пусти крвави пари.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
117
Поени од реакции
116

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.927
Поени од реакции
17.990
Да се потсетиме

Транскоп Битола
Линија Битола - Белград
1 загинат, пукната предна осовина
13.05.2005

Расим Туризам - Велешта
31.10.2012
Изгорен, без жртви

13.05.2014
Струмица Експрес
Автобусот поминал измеѓу рампи на пругата Велес - Штип, го удрил воз, среќа само со повредени

05/2015
Излетан автобус на тедновна линија Кичево - Битола, се блокирал воланот

20.08.2017
Бус Травел Скопје
1 загинат, враќање туристи од Грција

09.02.2018
Дурмо Турс.Гостивар, брзо возење
Линија Приштина - Скопје
Без жртви

16.12.2018
Еуро Бус Велешта
Линија Битола-Виена
3 загинати кај Лесковац, брзо возење по снег

25.02.2019
Автобус излетал кај Струмица

08.03.2019
Берово Транс, излетување

04.09.2019
Автопат Скопје - Штип, запален автобус Китго Штип

24.09.2019
Автобус превртен на линија Штип - Кочани

07.12.2019
Камелиа Скопје
Превртен автобус на правец Скопје - Копаоник 26 повредени

29.09.2020
Тритерол Струмица , излетување
Превоз на војници, 16 повредени

12.04.2021
Излетан автобус кај Демир Хисар
МИГ Травел Битола

Исто Еуро Бус Велешта
17.07.2021
Излетал во Хрватска, без жртви
Линија од Германија кон Македонија
15.10
2021
МИГ Травел Битола, излетан на патот кон фабриката
Превоз на работници за Кромберг-Шуберт
5 повредени

Интересно, се на пократки интервали последен перииод и со потешки последици.Уште и од камионски сообраќај да имаме податоци ќе е сигурно полошо.Квалитетен персонал заминат на запад доста, вработени неискусни или пензионери со договор.И тие сите со куп прекувремени, па заморот си дошол до израз...
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.629
Поени од реакции
4.354
Само такво комбо може да дијзанира нешто што личи ко да има банкина на сред пат и тоа на кривина.
Од сликите што гледам ова доаѓа ко на кривина да е.
Не знам дали си возел на автопат низ Србија. Таму не знам кое комбо го правел али вакви збунувачки места имаш на секои 20 километри посебно ако возиш ноќе. Тесна помошна лента со доста остри свиоци кои не дозволуваат брзина повеќе од 100 km/h и одеднаш помошната се дели како излез од автопатот и пред тебе се појавува столб кој па ако е темно или врне лентата одвај се гледа и лесно ќе се забодиш во банкината. Исти вакви места има и на автопатот "frendship" кога се влегува во Скопје. Кој ги направил? Ко исти неписмен арамија да ги правел патиштата од Гевгелија до Суботица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom