Автобуска несреќа во Бугарија

Член од
16 мај 2010
Мислења
5.291
Поени од реакции
3.623
14 години патувам во Словенија претежно со Руле турс и неколку пати со ДРД Домжале и брзината им е електронски ограничена на 99км на час што значи дека над 100 до кај 105 измерено на Garmin може да достигне само пред Белград кога почнуваат удолниците но тоа е поради природното забрзување но никогаш не возеле побрзо.Башка до Љубљана постојано се двајца возачи кои по 2 пати се менуваат во текот на цела релација.Прашање е дали шоферов што загинал бил единствениот што возел бидејки не спомнаа дека има и друг шофер на толкава релација што е меѓународно противзаконски.
Имало 2 шофери, оставете тие приказни законски незаконски. Автобусот врши меѓународен превоз на патници. Што значи дека има одредени прописи и правила кои што мораат да се испратат, не може да се пројде граница со 1 шофер а крајната дестинација е голема. Не бивајте сите експерти за се и сешто оставете да си ја завршат работата луѓе што се задолжени за тоа. Ова стигна меѓународни размери и не смеат ни бугарите ни ние да флопнеме зашто сме на пик ради други ствари и ние и они (иронична е ситуацијава).
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.624
Поени од реакции
6.364
14 години патувам во Словенија претежно со Руле турс и неколку пати со ДРД Домжале и брзината им е електронски ограничена на 99км на час што значи дека над 100 до кај 105 измерено на Garmin може да достигне само пред Белград кога почнуваат удолниците но тоа е поради природното забрзување но никогаш не возеле побрзо.Башка до Љубљана постојано се двајца возачи кои по 2 пати се менуваат во текот на цела релација.Прашање е дали шоферов што загинал бил единствениот што возел бидејки не спомнаа дека има и друг шофер на толкава релација што е меѓународно противзаконски.
Руле Турс ме имаат претекнувано на полна линија и двонасочен пат. Нивните шофери што возат низ Македонија се едни од најнебезбедните. Патував со нив редовно до пред неколку години, а се случуваа и дефекти. Не ја ставам во безбедните компании.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
556
Поени од реакции
476
Сто пати правен муабет и со познаници Албанци. Ќе ви се удри од глава тој неред и беззаконие што функционира кај вас. Не е нешто за фалење тоа дека додека кај нас тренираат строгост кај вас си правите што сакате зашто ви се може. Со вакви работи за жал ќе ви се врати зашто никој не е ебе жива сила и не почитува стандарди.

Другови Албанци, не смеете да дозволите ова да помине неказнето кај вас и пак да ви продаваат приказни како таа за штекерот во модуларната болница. Не ради нешто друго, туку за утре и вие да живеете подобро и побезбедно, децата да ви се возат во безбедни автобуси и станови да купувате во безбедни објекти а не во диво направени згради без запазен стандард. Морате да барате одговорност.
kolku i da ne mi se dopaga kako muhabet, sepak ja sum Albanec i znam deka ova e vistina. Ednosntavno nekoi raboti treba ta pocneme poinaku do gi gledame. Албанците на Балканот не го почитуваат законот поради долгогодишните проблеми со диктаторските системи, но овие настани треба да не натераат да размислиме.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
13.676
Поени од реакции
10.471
kolku i da ne mi se dopaga kako muhabet, sepak ja sum Albanec i znam deka ova e vistina. Ednosntavno nekoi raboti treba ta pocneme poinaku do gi gledame. Албанците на Балканот не го почитуваат законот поради долгогодишните проблеми со диктаторските системи, но овие настани треба да не натераат да размислиме.
pa pogolem diktatorski sistem od Zaev-Ahmeti ima li momentalno?
 
Член од
6 август 2011
Мислења
660
Поени од реакции
1.054
Експлозијата можела да биде од многу работи едни од нив се гума или јастук да пукнале а најмалку од било какви туби со нафта или бензин, не ми се верува пожарот да е од парното пошто воздушните вебаста ( за греење на шофершајбната) оддамна се исфрлени од употреба кај автобусиве а пумпата и дизел парното се сместени позади кај моторот, ако сепак е до системот за греење тогаш можно е да е некој електро мотор од тајфуните.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.893
Поени од реакции
9.960
Кармата е многу заебана работа, иде кога најмалце ја очекуваш. Штета ниеден од тие што бутаат под маса, нема да одговара никогаш тука.Да се надеваме дека нареден пат нив ќе ги стигне кармата.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.423
Поени од реакции
5.160
Da bideme realni zakonite ne funkcioniraat aj taka da se izrazam ni kaj nas Kaurite, sve e bašibozuk, nit zakon, nit butur, se e otideno u ku.ac i u tri p.m., siva/crna ekonomija, kriminal, korupcija, šverc, selektivna primena na zakonite, apla korumpiranost i partiziranost na se i sešto, no site ovie raboti kaj onaa drugata strana kaj Muslimanite t.e. za kaj Albancite konkretno mislam se ušte povekekratno pozastapeni, stopati dan'beter, so ogled na toa što eve vakvite nesrekni slučai se nekako nivni kompanii gi pogagjaat !!!
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.351
Поени од реакции
16.138
Сите жртви во страшната несреќа биле на средната врата од автобусот и се обидувале да побегнат. Ниеден патник не бил на своето седиште, јавува за ТВ21 новинарката Патриција Кирова од Бугарија.
Никој не починал од физички удар ( можеби само шоферот ), туку сите живи изгореле додека се обидувале да излезат од автобусот. Автобусот најверојатно изгорел многу брзо чим патиниците немале време да побегнат, што ја прави несреќава уште потрагична. На ова ќе се додаде и фактот дека во автобусот се транспортирале и буриња со нафта, најверојатно од причина да заштедат некој денар и да не плаќаат скапа нафта во МК.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.746
Поени од реакции
1.819
Се сеќавам пред 10ина години во Фудекс автобусите имаше ониа малите чеканчиња за кршење стакло во случај на потреба, овде изгледа толку брзо пламнал автобусот што сиротите немале време да реагираат.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.614
Поени од реакции
3.517
Се сеќавам пред 10ина години во Фудекс автобусите имаше ониа малите чеканчиња за кршење стакло во случај на потреба, овде изгледа толку брзо пламнал автобусот што сиротите немале време да реагираат.
tie cekancinja/uredi mislam deka gi ima sekade vekje (po normalni zemji), mislam deka i po gradski avtobusi gi imam videno.
imase ponazad post pisano od kade go zemale ovoj avtobus i deka bil dosta star
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
3.521
Поени од реакции
16.784
Се сеќавам пред 10ина години во Фудекс автобусите имаше ониа малите чеканчиња за кршење стакло во случај на потреба, овде изгледа толку брзо пламнал автобусот што сиротите немале време да реагираат.
Во 99% од случаевите ги нема тие чеканчиња, ги снема и од градските автобуси на ЈСП. Тоа доволно кажува каков народ ја гази оваа почва тука, да краде чеканчиња за кршење стакло во случај на незгода, алат кој би помогнал во спасување на многу животи. Но, просечниот жител на оваа вукојебина не мисли така, па си ги зимаат за бог знае какви работи да им се наоѓаат по дома.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.585
Поени од реакции
8.107
Не е место да се објаснува македонци, албанци. 45 животи алооооо тоа се 45 фамилиии кои треба да закопаат блиски. Треба маме да се ебава сеа, секој бус ебен во државава да иде на технички и да се топи за железо ако е неисправен.
До еден ке ги стопат! Нема саглам автобус во Мк.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom