Австралија

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Здраво јас сакам да те прашам, дали со мк пасош ја вадеше визата и дали преку агенција,агент? Бидејќи обично се чека месец дена со мк пасош. Недела ипол е ептен брзо.
Да со македонски пасош, од Австралија ми средија се, јас само документите ги потпишав. И ние се изненадивме колку брзо добивме одговор.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.827
Фондовите не плаќаат услуги поради : пренатрупаност во администрација или алчност за профит или поради ниските цени на здравственото осигурување, ете тоа е проблемот. Кадри не може да фалат, туку фали готовност тој кадар да биде платен. И во Македонија "фалат" кадри и се увезуваат Непалци а ваму 30% невработени се под завод за вработување.

Матичните не можат да бидат заменети пошто тие се првата линија на здравството. Без нив, секој прдеж ќе се представи во болница и тоа ќе кошта колку 20 прегледа кај матичен.

Не велам дека вештачката интелигенција нема да смени нешто. Но сепак за оваа работа тоа ќе биде кога ќе стигне на ниво како во филмот на Терминатор 2 со Шварценегер. Тогаш би се појавиле пак други проблеми како на филмот.
Да не ја полниме другата тема со офтопик, ќе те цитирам тука.

За тоа со матичните, заменливи се, прашање е на време и регулативи да никнуваат вакви сервиси кои ќе им тргнат огромен процент од работата.
Во иднина таквите сервиси ќе бидат АИ.

За здравството и недостатокот на стручен кадар тука: не е проблемот во платите, едноставно од локалците нема толкав интерес да студираат медицина, а имаат строга регулатива за од надвор, и треба да преполагаш пола факултет.

Визите се упм заебани да ги земеш, замисли на 40 години уште и да го учиш факултетот од ново, иако во твојата земја имаш неколку години работно искуство како специјалист, па после испитите ќе треба да работиш мислам 2 години под надзор на друг специјалист, па дури после тоа да добиеш лиценца - е ова ги одвраќа да не се селат тука.

Со исклучок на неколку земји од Комонвелтот, другите ќе се окозат додека да добијат лиценца за да се доктори.

За специјалисти платите се од 150к па нагоре, за хирурзи од 250 нагоре, а имам гледано многу огласи со по 400-500к, што значи не е поради пари.

Мислам дека се во прашање политика, лични интереси, и многу бирократија. Здравственото го дигнаа по возраст, па доаѓа поефтино да плаќаш приватно, и тука пљачкаат не дека се поштени.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.599
Поени од реакции
6.014
За Астралија само една случка.
Си идат гастербајтери од таму (еднаш на 4 или 5 години, толку можеа да си дозволат) одамна ова ко бев тинејџ јуропеан бој по најстереотипните јуропеан анд геј стандарди. Тоа дамите нивни сите товени ко крмаци во газиците, им требаат по 2 до 3 стола да седнат целосно, темата за како седеле во авион беше доста горлива. Не носат Македонска Куќа да јадеме и идат некој дотерани нашинки таму, петок вечер, едно време беше ин да се збираш со друштва по кафани во Прилеп место во клубој, посебно ако имаше жива музика и бело вино бунарче. Ова им беше топ на прилепските средношколски друштва. Зошто да не, луѓето често си врвеа поубаво отколку во клуб.

Како и да е, фрлија еден поглед астралјанкиве накај средношколките и следеше само еден коментар - курви, со муцките напрчени надолу.

Пуштам рака, најпростата дијаспора на цел свет, со шо ве ранат таму? no wait, I had something for this, со горчина.

Еден Швајцарец е женет за Американка и ми раскажуваат биле на одмор јужна Америка, се собрале друштва на маса до нив Астралиски мажи, самци, и пази Американкава вели, Асралиските мажи нај обнокшс на цел свет, најнервозни, најагресивни, а таа растела со помислата дека американците се мажи со најмногу ишјуз на светот. Ја само го слушам муабето со покер фаца. Курви бато.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.271
Поени од реакции
22.472
За Астралија само една случка.
Си идат гастербајтери од таму (еднаш на 4 или 5 години, толку можеа да си дозволат) одамна ова ко бев тинејџ јуропеан бој по најстереотипните јуропеан анд геј стандарди. Тоа дамите нивни сите товени ко крмаци во газиците, им требаат по 2 до 3 стола да седнат целосно, темата за како седеле во авион беше доста горлива. Не носат Македонска Куќа да јадеме и идат некој дотерани нашинки таму, петок вечер, едно време беше ин да се збираш со друштва по кафани во Прилеп место во клубој, посебно ако имаше жива музика и бело вино бунарче. Ова им беше топ на прилепските средношколски друштва. Зошто да не, луѓето често си врвеа поубаво отколку во клуб.

Како и да е, фрлија еден поглед астралјанкиве накај средношколките и следеше само еден коментар - курви, со муцките напрчени надолу.

Пуштам рака, најпростата дијаспора на цел свет, со шо ве ранат таму? no wait, I had something for this, со горчина.

Еден Швајцарец е женет за Американка и ми раскажуваат биле на одмор јужна Америка, се собрале друштва на маса до нив Астралиски мажи, самци, и пази Американкава вели, Асралиските мажи нај обнокшс на цел свет, најнервозни, најагресивни, а таа растела со помислата дека американците се мажи со најмногу ишјуз на светот. Ја само го слушам муабето со покер фаца. Курви бато.
koncentriraj se na prdezite na siptarkata i dishi dlaboko.

tvoeto iskustvo so idioti od bilo kade ne me iznenaduva. takov si, takva ti e familijata, takvi i privlekuvas. ti pisuvase za tvojte na gold coast kolkavi idioti bile... genot ti e takov.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.599
Поени од реакции
6.014
А да, често си ги промеруваат со други мкд фамилии таму. Тоа им е, like 95 посто од битосувањето.
Тоа заборајв да спомнам добро е што ме потсети.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.271
Поени од реакции
22.472
А да, често си ги промеруваат со други мкд фамилии таму. Тоа им е, like 95 посто од битосувањето.
Тоа заборајв да спомнам добро е што ме потсети.
normalno. taka se odi napred. ako sakas da si uspesen zimas primer od nekoj i gledas da go prestignes.

zaebi toa, glup si ti da sfatis toa, kazi use pusis sponski kurovi koga te shetaat kako stoka u klub u svicarska ili samo ruski? onaka se ubi od pisuvanje za niv, ocigledno ti se idoli kako na tvojte vo aus sto im se drugi mkd familii...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.287
Поени од реакции
7.237
Да не ја полниме другата тема со офтопик, ќе те цитирам тука.

За тоа со матичните, заменливи се, прашање е на време и регулативи да никнуваат вакви сервиси кои ќе им тргнат огромен процент од работата.
Во иднина таквите сервиси ќе бидат АИ.

За здравството и недостатокот на стручен кадар тука: не е проблемот во платите, едноставно од локалците нема толкав интерес да студираат медицина, а имаат строга регулатива за од надвор, и треба да преполагаш пола факултет.

Визите се упм заебани да ги земеш, замисли на 40 години уште и да го учиш факултетот од ново, иако во твојата земја имаш неколку години работно искуство како специјалист, па после испитите ќе треба да работиш мислам 2 години под надзор на друг специјалист, па дури после тоа да добиеш лиценца - е ова ги одвраќа да не се селат тука.

Со исклучок на неколку земји од Комонвелтот, другите ќе се окозат додека да добијат лиценца за да се доктори.

За специјалисти платите се од 150к па нагоре, за хирурзи од 250 нагоре, а имам гледано многу огласи со по 400-500к, што значи не е поради пари.

Мислам дека се во прашање политика, лични интереси, и многу бирократија. Здравственото го дигнаа по возраст, па доаѓа поефтино да плаќаш приватно, и тука пљачкаат не дека се поштени.
Ова што си го постирал се за медицински совети. Медицински совет е нешто сосема различно од медицински преглед. Медицински совет можеш да добиеш бесплатно и на кајгана, но тој не може да биде прецизен без преглед од медицинско лице. Нешто што онлајн или AI не може да го спроведе.

Симптом како: Shortness of breath.

Може да има милион причини. Теоретски можеш со AI со апаратна дијагностика (нешто како да пукаш во празно небо и да се надеваш дела ќе погодиш нешто) но на крај тоа ќе кошта 100× повеќе, за разлика од еден искусен доктор кој ќе преслуша гради и веќе знае за што се работи.

Немаат болниците капацитет да прават диагностика заради тоа што AI така решило. Тоа е можно само ако AI го достигне нивото на размислување на човек а не само да склопува алгоритми, пошто медицината не се состои само од алгоритми.

Австралија ги прави тие онлајн работи заради тие рурални подрачја кои се многу на таа територија. Па ко преживи-причаче.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.827
Ова што си го постирал се за медицински совети. Медицински совет е нешто сосема различно од медицински преглед. Медицински совет можеш да добиеш бесплатно и на кајгана, но тој не може да биде прецизен без преглед од медицинско лице. Нешто што онлајн или AI не може да го спроведе.

Симптом како: Shortness of breath.

Може да има милион причини. Теоретски можеш со AI со апаратна дијагностика (нешто како да пукаш во празно небо и да се надеваш дела ќе погодиш нешто) но на крај тоа ќе кошта 100× повеќе, за разлика од еден искусен доктор кој ќе преслуша гради и веќе знае за што се работи.

Немаат болниците капацитет да прават диагностика заради тоа што AI така решило. Тоа е можно само ако AI го достигне нивото на размислување на човек а не само да склопува алгоритми, пошто медицината не се состои само од алгоритми.

Австралија ги прави тие онлајн работи заради тие рурални подрачја кои се многу на таа територија. Па ко преживи-причаче.
Не реков дека ќе го заменат за се, туку за вакви поедноставни работи.
Проблемот ќе биде регулатива, инаку и сега ти гарантирам дека АИ е далеку подобро од многумина доктори, ќе треба да се воведе задолжителна дијагностика со неколку екстра тестови, од тука натаму се е патерн.

Сепак, проблем на Австралија со недостатокот на стручен кадар во здравството не се решава ни со АИ, ни со општи лекари.
Автоматски споено мислење:

За Астралија само една случка.
Си идат гастербајтери од таму (еднаш на 4 или 5 години, толку можеа да си дозволат) одамна ова ко бев тинејџ јуропеан бој по најстереотипните јуропеан анд геј стандарди. Тоа дамите нивни сите товени ко крмаци во газиците, им требаат по 2 до 3 стола да седнат целосно, темата за како седеле во авион беше доста горлива. Не носат Македонска Куќа да јадеме и идат некој дотерани нашинки таму, петок вечер, едно време беше ин да се збираш со друштва по кафани во Прилеп место во клубој, посебно ако имаше жива музика и бело вино бунарче. Ова им беше топ на прилепските средношколски друштва. Зошто да не, луѓето често си врвеа поубаво отколку во клуб.

Како и да е, фрлија еден поглед астралјанкиве накај средношколките и следеше само еден коментар - курви, со муцките напрчени надолу.

Пуштам рака, најпростата дијаспора на цел свет, со шо ве ранат таму? no wait, I had something for this, со горчина.

Еден Швајцарец е женет за Американка и ми раскажуваат биле на одмор јужна Америка, се собрале друштва на маса до нив Астралиски мажи, самци, и пази Американкава вели, Асралиските мажи нај обнокшс на цел свет, најнервозни, најагресивни, а таа растела со помислата дека американците се мажи со најмногу ишјуз на светот. Ја само го слушам муабето со покер фаца. Курви бато.
Аман бе батка, шо фамилија имаш, вакви имаш секаде, не е Австралиско понашање, туку Балкански сељандури, зијан е да ги сретнеш, не пак да треба да седнам на маса со овие.

Собери пари за карта, а ние ќе ти најдеме смештај да ја видиш острејлија, жал ми е да те гледам вака со набиени комплекси, гарант уште си лут на тие роднините оти не ти помогнале да се преселиш ваму.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom