Австралија под удар на циклонот "Јаши"

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.583
Страшна бура го погоди североисточниот брег на Австралија, ветерот минува брзина од 300 километри на час...

Вести во живо:

http://www.google.com/search?q=cyclone+yasi&hl=en&prmd=ivnsu&source=lnt&tbs=rltm:1&sa=X&ei=Y2xJTYSIKcuKswbfj4nADw&ved=0CAcQpwUoAQ

http://www.abc.net.au/news/abcnews24/

http://earthobservatory.nasa.gov/NaturalHazards/view.php?id=49066

http://www.bom.gov.au/cyclone/satellite/sequadrant.shtml

За од прилика еден час се очекува главниот удар на градовите крај брегот...

edit: За споредба ураганот Катрина беше трета категорија а овој е 5та
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Фала му на бога што во Македонија немаме вакви работи.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.590
Поени од реакции
14.740
Страшно упм, од ова око да ти се уплаши да го видиш, а камо ли да го доживееш.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.604
Поени од реакции
11.949
Господ нека ги чува, има извесен број македонци Бризбејн.... Ваљда ќе ги одмине, ќе се евакуираат.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.086
Поени од реакции
132
Vo Brizbejn ne e. Pomegu Kerns i Taunsvil momentalno e ciklonot. A tie se evakuirani.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.529
Поени од реакции
6.577
Австралија е баксуз невиден, поплави ,пожари ,урагани.... и пак Македонштинава се сели таму. Е ајде де ?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.583
Кој го кликна линкот со видеото во живо прееска сигурно виде... палми.

Епа ги нема сега..

--- надополнето ---

едит: летна и камерата.

Еве друг линк во живо http://www.ustream.tv/channel/cyclone-yasi-townsville-annandale1 (според коментарите има и жртви)

--- надополнето ---

Отиде и таа камера...

http://www.ustream.tv/channel/caillins13 еве друга ако и овој летне (пренесува преку мобилен)...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.988
Поени од реакции
2.159
Има вести од ова дирекно и на Google Earth, го покажува циклонот и плус еден куп информации. Језиво упм...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom