Австралиска пензија

Член од
29 август 2008
Мислења
55
Поени од реакции
4
Здраво,
Дедо ми земаше 2 години австралиска пензија. На 09.08.2014 почина. Дали од кога ќе се одјави со изводот од матична книга на умрените која се доставува во фондот за пензиско осигурување, следува парична помош од австралија како што е од кај нас 30.000ден. за солидарна помош? Доколку некој имал искуство со таа процедура би го замолил да ми објасни што треба да направиме.
 
F

FARANG

Гостин
Здраво,
Дедо ми земаше 2 години австралиска пензија. На 09.08.2014 почина. Дали од кога ќе се одјави со изводот од матична книга на умрените која се доставува во фондот за пензиско осигурување, следува парична помош од австралија како што е од кај нас 30.000ден. за солидарна помош? Доколку некој имал искуство со таа процедура би го замолил да ми објасни што треба да направиме.
Kuti si kolku mozes i zimajte penzija hahahaha, neznam AMA mozes da prasas vo MWCA (http://www.mcwa.org.au/) baraj ja Diana. Oni rabotat so ovaa problematika ovde
 

Kajgana Shop

На врв Bottom