Авиони погодни за Македонија

  • Креатор на темата FilipMacedon
  • Време на започнување

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
На Македонија и требаат 30 СУ-25 кои шинат 11 милиони долари по парче или 33 милиони, 20 ка-50/52 хеликоптери кои чинат 16 милиони долари по парче или 32 милиони и околу 5 С-300 против авионски реакетен систем кој чини околу 15 милиони долари по систем или околу 45 милиони долари. Сумирано се на се доаѓа некаде за 110 милиони долари имаш чисто небо со кое го покриваат 50-60 летала и успешен против авионски систем со дострел од 400 километри.
Јас искрено би се согласил моите пари од данок да одат за тоа отколку за Скопје 2014.
Не и требаат толку, и со многу помал контингент супер се завршува работа :) .

Целата авијација во принцип ни е антигерилска и така и треба да се гледа а за тоа максимум 10 СУ-25 се предоволни за било кое време, каде ќе употребиш 30 СУ на ваква мала територија кога и досегашните 4 се покажаа како сосема доволни.

Место 20 Ка 50/52 поевтино е да се земе МИЛ МИ 28 (слични карактеристики) а ако и за тоа се немаат пари тогаш модернизиран МИЛ МИ 24 кој за наши услови е мислам идеален и кошта многу помалку од другите два.

4 С-300 ни се сосема доволни иако не верувам дека било кога герилци ќе имаат авиони за да не напаѓаат а ако не нападне некој од соседите или некој поголем, ради недосток на ресурси и авијација и онака ќе го загубиме небото така да би ни биле повеќе како некоја (психолошка) превентива.

Само се ова е играње играчки зашто МО планира барем пола од нашата армија да служи по боишта во странство што значи концепциски ние никогаш нема да имаме технички добро опремена армија.

concrete ќе сонува за авиони во низок лет на LockOn: Flaming Cliffs 2 :D.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не и требаат толку, и со многу помал контингент супер се завршува работа :) .

Целата авијација во принцип ни е антигерилска и така и треба да се гледа а за тоа максимум 10 СУ-25 се предоволни за било кое време, каде ќе употребиш 30 СУ на ваква мала територија кога и досегашните 4 се покажаа како сосема доволни.

Место 20 Ка 50/52 поевтино е да се земе МИЛ МИ 28 (слични карактеристики) а ако и за тоа се немаат пари тогаш модернизиран МИЛ МИ 24 кој за наши услови е мислам идеален и кошта многу помалку од другите два.

4 С-300 ни се сосема доволни иако не верувам дека било кога герилци ќе имаат авиони за да не напаѓаат а ако не нападне некој од соседите или некој поголем, ради недосток на ресурси и авијација и онака ќе го загубиме небото така да би ни биле повеќе како некоја (психолошка) превентива.

Само се ова е играње играчки зашто МО планира барем пола од нашата армија да служи по боишта во странство што значи концепциски ние никогаш нема да имаме технички добро опремена армија.

concrete ќе сонува за авиони во низок лет на LockOn: Flaming Cliffs 2 :D.
....za koja para MO planira da najmuva vojska po belosvetski boista??? Bilo sto pod 50.000 $ po vojnik bruto,a 15.000 neto plata za nego,plus 50% od vkupnata suma za logistika bi bilo neprifatlivo. Mislam duri deka e bagatela za bredndot:Makedonski vojnik.....
Za Krivolak, Petrovec i Zamokot Gradiste bar 2 milijardi $ u kes godisno , da bacat ruka i kazat fala...:)

....ostaj ti nizok let, pojma nemas sto e toa i u kabina i ko publika na teren...:)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
....za koja para MO planira da najmuva vojska po belosvetski boista??? Bilo sto pod 50.000 $ po vojnik bruto,a 15.000 neto plata za nego,plus 50% od vkupnata suma za logistika bi bilo neprifatlivo. Mislam duri deka e bagatela za bredndot:Makedonski vojnik.....
Za Krivolak, Petrovec i Zamokot Gradiste bar 2 milijardi $ u kes godisno , da bacat ruka i kazat fala...:)

....ostaj ti nizok let, pojma nemas sto e toa i u kabina i ko publika na teren...:)
Колку што знам ние досега сами си плаќаме од буџет и не верувам дека некогаш некој ќе ни плаќа, имаше бела книга од МО месециве во медиуми дека тоа се плановите и тенденцијата за 50% од АРМ во странски мисии.

Зашто мислиш немам појма, не сум паднат од Марс па да не сум видел авион во живо а тоа за LockOn: Flaming Cliffs 2 не мислев да те зезам (изгледа така сфати) туку дека шансите да гледаме наши авиони во низок лет нема никогаш да доживееме барем додека ни е членството во НАТО прв приоритет :).
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Не и требаат толку, и со многу помал контингент супер се завршува работа :) .

Целата авијација во принцип ни е антигерилска и така и треба да се гледа а за тоа максимум 10 СУ-25 се предоволни за било кое време, каде ќе употребиш 30 СУ на ваква мала територија кога и досегашните 4 се покажаа како сосема доволни.

Место 20 Ка 50/52 поевтино е да се земе МИЛ МИ 28 (слични карактеристики) а ако и за тоа се немаат пари тогаш модернизиран МИЛ МИ 24 кој за наши услови е мислам идеален и кошта многу помалку од другите два.

4 С-300 ни се сосема доволни иако не верувам дека било кога герилци ќе имаат авиони за да не напаѓаат а ако не нападне некој од соседите или некој поголем, ради недосток на ресурси и авијација и онака ќе го загубиме небото така да би ни биле повеќе како некоја (психолошка) превентива.

Само се ова е играње играчки зашто МО планира барем пола од нашата армија да служи по боишта во странство што значи концепциски ние никогаш нема да имаме технички добро опремена армија.

concrete ќе сонува за авиони во низок лет на LockOn: Flaming Cliffs 2 :D.
МИ 28 и МИ 24 се исти отприлика, а КА 50/52 се за некој милион поскапи ама се последна генерација конкурент на Апачи и мислам дека се далеку подобри и ќе влеваат поголем страв, а инаку да сево ова е за герилска борба. Доколку "не нападне" странска воена сила знам дека немаме шанси и само ќе си викаме АХ ЈНА ЈНА.....
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
МИ 28 и МИ 24 се исти отприлика, а КА 50/52 се за некој милион поскапи ама се последна генерација конкурент на Апачи и мислам дека се далеку подобри и ќе влеваат поголем страв, а инаку да сево ова е за герилска борба. Доколку "не нападне" странска воена сила знам дека немаме шанси и само ќе си викаме АХ ЈНА ЈНА.....
Статистиките што ги читав зборат дека се двата хеликоптера слични по перформанси (иако му давам блага предност на Камов) но да бидеме реални никогаш нашата армија нема да има ниеден од овие два хеликоптера а ако имаме употребливи МИ 24 треба да сме пресреќни :) .

Некако ми се чини дека планот е воопшто да немаме тешко вооружување (авијација во никој случај) туку главно ќе се оди на пешадија.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.449
Поени од реакции
1.780
Токму така, треба да сме пресрекни доколку ни се функционални сите ми-24и сухоите.Неможеме нив да ги одржиме употребливи а камоли нови да купиме. Само не ми е јасно зошто ги запустеа толку зашто ако ни се повтори 2001 ке биде гадно.Инаку доволно е истиве да ги модернизираат и да набавиме с-300 и некое Бук и на коњ сме, само тешко ова последново да се оствари.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Колку за споредба како е кај соседите:
http://en.wikipedia.org/wiki/Serbian_Air_Force_and_Air_Defence#Aircraft_inventory
http://en.wikipedia.org/wiki/Hellenic_Air_Force#Aircraft_inventory
http://en.wikipedia.org/wiki/Bulgarian_Air_Force#Aircraft_Inventory
http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_Air_Force
Освен јужниов сосед другото е за никаде

Кога зборуваме за с-300 мало појаснување и од што се состои една батерија:
Командно возило


All around looking radar


Multichannel missile guidance radar



Sector scanning radar


Launcher


Целокупен изглед на една батерија
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Колку што знам ние досега сами си плаќаме од буџет и не верувам дека некогаш некој ќе ни плаќа, имаше бела книга од МО месециве во медиуми дека тоа се плановите и тенденцијата за 50% од АРМ во странски мисии.

Зашто мислиш немам појма, не сум паднат од Марс па да не сум видел авион во живо а тоа за LockOn: Flaming Cliffs 2 не мислев да те зезам (изгледа така сфати) туку дека шансите да гледаме наши авиони во низок лет нема никогаш да доживееме барем додека ни е членството во НАТО прв приоритет :).
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Македонија да поседува свои авиони а да не се од Првата Светска војна е еднакво на сон.

Не знам ни зошто ги купивме Сухоите? Искрено немаше потреба, барем не реална потреба. Ако служеа за “чалам“ го постигнаа за време на војната и толку.

Последно што ги видов Сухоите беа полураспаднати на Петровец, и да имаше дупки во крилјата. Тоа беше пред едно 5 години, така да уште од тогаш беа за фрлање. Како што не се летани до сега може само да се продадат за старо железо (барем тоа што не е кородирано).
 
H

Hombre

Гостин
Aero L-159 Alca не би бил лош избор. Лесен мулти-функционален воен авион од чешко потекло. Наследник на легендарниот L-39 Albatros. Само незнам дали сеуште се произведува.

Aero L-159 Alca ако гледаме на однос цена-перфоманси за наши економски услови би било идеално решение.Цената му се движи од 15-17 милиони USA$.

Повеќе за него тука.

Еве и едно интересно видео клипче.

 
Член од
1 февруари 2013
Мислења
2
Поени од реакции
2
popara1.jpg
eve vi go avionot...inace nov sum na forumov...se skinav od pisuvanje i samo slikava mi ostana prviot pat pa vtorovo mislenje e kratko i slatko...inace i f5 vtora generacija ne e los...kosta okolu 2,5 miliona dolara i e supersonicen avion...tezok za vizuelno primetuvanje(priznato od piloti i ima nov radar(prvata serija nemase)
inace za YAK 130(OVOJ NA SLIKA)se tvrdi deka e eden od najdobrite ruski avioni od post sovetska rusija...ruskite piloti ke go koristat za trening zatoa sto e 4 plus generacija avion i mnogu lesen za odrzuvanje(a sekako i cena)sub sonicen avion(1060kmh)malku pobrz od su25...inace plafon na let mu e 12500m,odlicen radius na letanje i so vnatresni rezervoari...a za oruzje...moze da nosi 3 tona oruzje od site vidovi...kasetni bombi,laserski naveduvani bombi,ne naveduvani raketi 57mm i plus...vozduh vozduh pocnuvajki so r73 i r 77 i zavrsuvajki so naj modernite beyond visual range raketi...strava e avionceto.za makedonija e perfekten...ps...koj e dibekot sto smeta deka na makedonija ne i treba loveco bombarderska aviacija...pa edna svajcaria koja e megjunaroden protektorat ima lovecka aviacija....slovenija i taka natamu...pa turcija ni ponudi mislam 2 eskadrona F5 a nie gi odbivme(oaza na mirot sme bile)i skapi bile za odrzuvanje...pa kako makedonec gord bi bil koga bi znael deka danokot sto go plakjam odi za moderniziranje na armijata i policijata...daj boze da se rodat milion lugje kako pokojniot general PANDE PETROVSKI neka mu e lesna zemjata zasto ni nema spas...od kupeni politicari bez razlika na politicka partija)site se so dvojni pasosi mi e preku glava...pa da plakjame druga zemja da ni cuva vozdusen prostor e sramota...imame zlatni momci koj mozat toa da go pravat...ps.da ne bea 25-kite vo raduza tesko nas...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Прегледај го приврзокот 57482
eve vi go avionot...inace nov sum na forumov...se skinav od pisuvanje i samo slikava mi ostana prviot pat pa vtorovo mislenje e kratko i slatko...inace i f5 vtora generacija ne e los...kosta okolu 2,5 miliona dolara i e supersonicen avion...tezok za vizuelno primetuvanje(priznato od piloti i ima nov radar(prvata serija nemase)
inace za YAK 130(OVOJ NA SLIKA)se tvrdi deka e eden od najdobrite ruski avioni od post sovetska rusija...ruskite piloti ke go koristat za trening zatoa sto e 4 plus generacija avion i mnogu lesen za odrzuvanje(a sekako i cena)sub sonicen avion(1060kmh)malku pobrz od su25...inace plafon na let mu e 12500m,odlicen radius na letanje i so vnatresni rezervoari...a za oruzje...moze da nosi 3 tona oruzje od site vidovi...kasetni bombi,laserski naveduvani bombi,ne naveduvani raketi 57mm i plus...vozduh vozduh pocnuvajki so r73 i r 77 i zavrsuvajki so naj modernite beyond visual range raketi...strava e avionceto.za makedonija e perfekten...ps...koj e dibekot sto smeta deka na makedonija ne i treba loveco bombarderska aviacija...pa edna svajcaria koja e megjunaroden protektorat ima lovecka aviacija....slovenija i taka natamu...pa turcija ni ponudi mislam 2 eskadrona F5 a nie gi odbivme(oaza na mirot sme bile)i skapi bile za odrzuvanje...pa kako makedonec gord bi bil koga bi znael deka danokot sto go plakjam odi za moderniziranje na armijata i policijata...daj boze da se rodat milion lugje kako pokojniot general PANDE PETROVSKI neka mu e lesna zemjata zasto ni nema spas...od kupeni politicari bez razlika na politicka partija)site se so dvojni pasosi mi e preku glava...pa da plakjame druga zemja da ni cuva vozdusen prostor e sramota...imame zlatni momci koj mozat toa da go pravat...ps.da ne bea 25-kite vo raduza tesko nas...
Овој суб соничен авион ќе падне ко круша од една Игла или Стингер, освен психолошки ефект, друг не гледам дека ќе има во услови на војна
 
Член од
1 февруари 2013
Мислења
2
Поени од реакции
2
Овој суб соничен авион ќе падне ко круша од една Игла или Стингер, освен психолошки ефект, друг не гледам дека ќе има во услови на војна
...ima super sposobnost za odbrana od deluvanje od zemja...
dzirni na youtube...rusite veke pocnaa i da go izvezuvaat...
inace ne postoi avion koj sto ne moze da bode oboren...dali so igla,stinger,pantsir,s300 ili s500...
za f 117 da ne zborime,na niska frekfencija i toa kako se gleda...ne e ni tajna deka srbite oborile i B2A koj sto im fali od spisok na amerite...spirith of kansas...a kazuvaat gacki deka vo amerika padnal...nisto po aren ne e ni f22 koj sto do skoro i go prizemjia zasto imaa dosta problemi so snabduvanje na kislorod u pilotska kabina,toksicni materijali za izrabotka i t.n...inace tatkoto na stealth tehnologijata e rusin...koi sto amerite go imaat zemeno kaj niv so cela familia...ima dokumentarec na net vo koj sto tipot koj sto e fizicar im objasnuva na voeni eksperti kako moze i da se obori...za sekoe oruzje ima protiv mera...inace ne bi se izmisluvalo...
mnogu momci gledam lepat 'turbo slikicki;od avioni koi sto kostaat pola od budzet na makedonia na godisno nivo...
moze da se zemat f16A,B,C...koi sto se po evtini i lesno moze da se moderniziraat...romancite idat na taa varianta i do 2015 ke zemat 12 portugalski i uste 24 mislam holandski f16...za f16 block 52 plus nema sansa a kamoli block 60 koj sto samo UAE go imaat vo inventar i e odlicen...vidi na youtube red flag excersize...2012.
fan sum na sukhoi 27 i site modernizirani novi varianti ama..haha...kosta 30 miliona dolara...a za sukhoi 30,35...ili 34 ne doagja u obzir...novite 4 plus generacija ruski lovci se so podobri motori,thrust vectoring,top radar,i kup beyond visual range raketi ama kosta...nie sme daleku od toa...pa krovovi ni se rusat u drzavna bolnica...za avioni sto ne se oboruvaat so igla sme svetlosna godina daleku...inace i sukhoi25-39 e sub sonicen avion pa uckite ni eden ne soborija,a imaa i igla i stinger i sve zivo i divo...dva kontejnera so (argeta pasteta) im pustija amerite mislam u sipkovica...ama djabe...
p.s.90 posto od operacii od vozduh se vrsat vo sub sonicni letovi...so 2 maha tesko...samo vo top gun...na tv.
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Колку за споредба како е кај соседите:
http://en.wikipedia.org/wiki/Serbian_Air_Force_and_Air_Defence#Aircraft_inventory
http://en.wikipedia.org/wiki/Hellenic_Air_Force#Aircraft_inventory
http://en.wikipedia.org/wiki/Bulgarian_Air_Force#Aircraft_Inventory
http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_Air_Force
Освен јужниов сосед другото е за никаде

Кога зборуваме за с-300 мало појаснување и од што се состои една батерија:
Командно возило


All around looking radar


Multichannel missile guidance radar



Sector scanning radar


Launcher


Целокупен изглед на една батерија

Најискрено и јас би играл така,уште еден Фиксен би одбрал кој има славна историја па дури и пресретнато балистичка ракета а тоа е MIM-23 HAWK еве ви приказ на батерија, поврзана со команден центар,Радар за детекција,радар за насочување и all round looking има домет до 50км а детекција неверојатни 90км зависно од верзијата јас сум за двеМИМ-23К -бидејќи е и антибалистичка(Скопје, Битола) и неколку верзии


МИМ23М и МИМ23L кои имаат појачано полнење, системов има многу предности а ако се купат нови батерии би било добро да се купат и делови од стари пред се постари Радари и с.л


од мобилните го имаме СА-13



Потоа би го одбрал и Тунгуска




Мобилните се важни бидејќи треба да ја штитат војската додека е во движење додека фиксните се повеќе за Објекти но ако начека С-300 или МИМ23 авион....тешко него.

Што се однесува за летало, мислам дека ни треба многу добри пилоти(мислам навистина добро обучени) и нашите сухои да ги пратиме како мхењликоиптерите во Израел вакви



и да ни ги вратат



СУ-25 е навистина хард кор издржливо летало а пак модернизиран и со добро тренирани пилоти ќе биде и јуришен авион и за поддршка на трупи но и ловец




Игла е добар рачен систем но нема да ни наштети и мистрал.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Не ни требаат посебни ПВО системи, шокољонците немаат пари глинени голуби да купат, не па авиони.
Соседните земји немаат политичка, ниту економска,ниту воена моќ да војуваат со нас...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom