Авиони погодни за Македонија

  • Креатор на темата FilipMacedon
  • Време на започнување

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.152
Нема авион погоден за Македонија. Златни Ми24, се може да правиме со нив ... Можат да се стационираат сегде, брзи се, прилагодливи .... Можам да зборам цел ден за нив. Едноставно не ни требаат авиони ...
Зошто збориш вака глупости? Како може на една држава да не и требаат авиони?:violent1::violent1:
 

Duffy Duck

Pilot Lovac
Член од
12 мај 2006
Мислења
196
Поени од реакции
10
Зошто збориш вака глупости? Како може на една држава да не и требаат авиони?:violent1::violent1:
Sto ke i se na Makedonija AVIONI!!! Kako prvo nema pilotite kade da letaat za da ostanat vo trenaza ... Sto se vika ke dadat puna gas i ke pravat zaokreti vo levo i desno!!! Mala drzava sme ... A da se kupat avioni ne ni trebaat mlazni, nego turboelisni avioni, kako Pilatusot i Embraerot. NO PAK ne ni trebaat ... Samo trosok se, a MI24 istata rabota ke ja vrsat ...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Sto ke i se na Makedonija AVIONI!!! Kako prvo nema pilotite kade da letaat za da ostanat vo trenaza ... Sto se vika ke dadat puna gas i ke pravat zaokreti vo levo i desno!!! Mala drzava sme ... A da se kupat avioni ne ni trebaat mlazni, nego turboelisni avioni, kako Pilatusot i Embraerot. NO PAK ne ni trebaat ... Samo trosok se, a MI24 istata rabota ke ja vrsat ...
Ми 24 и Миг 29 например?!Какво може единиот и другиот.Прво едното е хеликоптер,а другото боен авион.
Дори со Миг 21 и добар пилот ке ти свалат Ми 24.Едното не може да замести другото.Ми 24 не е заместител на боен авион.:wink:
 
F

FilipMacedon

Гостин
Sto ke i se na Makedonija AVIONI!!! Kako prvo nema pilotite kade da letaat za da ostanat vo trenaza ... Sto se vika ke dadat puna gas i ke pravat zaokreti vo levo i desno!!! Mala drzava sme ... A da se kupat avioni ne ni trebaat mlazni, nego turboelisni avioni, kako Pilatusot i Embraerot. NO PAK ne ni trebaat ... Samo trosok se, a MI24 istata rabota ke ja vrsat ...
Погледни го Израел,држава од кој ние сме речиси два пати поголеми,а за тоа Израел колку авиони има подобро сам си погледни на гугл
 

Duffy Duck

Pilot Lovac
Член од
12 мај 2006
Мислења
196
Поени од реакции
10
Погледни го Израел,држава од кој ние сме речиси два пати поголеми,а за тоа Израел колку авиони има подобро сам си погледни на гугл
Израел е во војна од кога знам за себе ... Ние со кој сме во војна?
 
F

FilipMacedon

Гостин
Израел е во војна од кога знам за себе ... Ние со кој сме во војна?
Ние можеме да бидеме во војна,пример Грција купува оружје повеќе од потребното со изговор велејќи демек дека соседите им имале аспирации кон нивните територии,а баш нарпотив ние требаме да трупаме армија,бидејќи реално Албанците од Запад,Бугарите од Исток,Грците од Југ,па и Србија сите тие имаат иредентистички замисли кон Македонија,значи сме опколени
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.476
Поени од реакции
208
Ajde bre...pravo megu oci ..sto gubite vreme so igracki :)

Абе авиончево чини над 140 милиони долари. Со буџет од 2.5 милијарди можеме да си дозволиме да купиме еден ај да се каже. Ама и да го купиме ќе треба да лета празен зошто бомбите ракетите и дневното одржување ќе го дотрошат за 6 месеци буџетот. Така да варијантава малку слаба.
 

Duffy Duck

Pilot Lovac
Член од
12 мај 2006
Мислења
196
Поени од реакции
10
Ne e problem da se kupi. Problemot e posle .... Odrzuvanje, Trenaza, Popravki ... itn
 
С

Спенсер

Гостин
Ние можеме да бидеме во војна,пример Грција купува оружје повеќе од потребното со изговор велејќи демек дека соседите им имале аспирации кон нивните територии,а баш нарпотив ние требаме да трупаме армија,бидејќи реално Албанците од Запад,Бугарите од Исток,Грците од Југ,па и Србија сите тие имаат иредентистички замисли кон Македонија,значи сме опколени
грција бугарија и албанија не ни можат нишо, у нато се влезени, така да НАТО нема да дозволи војна со нив (така е нели??), а за србија мислам нема шанси за војна, освен ако не се спукаме со косово пак, но не верувам,
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
Погледни го Израел,држава од кој ние сме речиси два пати поголеми,а за тоа Израел колку авиони има подобро сам си погледни на гугл
израел има излез на товорено море и таму ги летаат. плус тоа израел ги користи и носачите на сад за својте авиони! не не споредувај со израел они секој ден бомбардираат нешто. ние кого ќе бомбардираме? тетово?

нас ни треба добар противоздушен систем и уште неколку ми-24 и доста ни е. и се разбира 1-2 херкулеси кој би се користеле и за други невоени работи!
 

Duffy Duck

Pilot Lovac
Член од
12 мај 2006
Мислења
196
Поени од реакции
10
и се разбира 1-2 херкулеси кој би се користеле и за други невоени работи!
Немаме потреба од нив. Имаме патишта за транспорт, плус не сме голема земја. Евентуално да се купат ЛЕТ410 и тоа е се ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom