Авиони погодни за Македонија

  • Креатор на темата FilipMacedon
  • Време на започнување

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
лаширање значи прв самостоен лет
остај го се фали дека на 16 години летал, јас на 16 можев да испијам 750 грама мастика и да летам и повисоко и побрзо од него
...не се фалам бе, скромен сум јас, само го тестирам детево...што точно знае, глеам и тој запнал да ни ували некакви авиони :)
....750 грама??? месечно, неделно, дневно или на екс??(y)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
...не се фалам бе, скромен сум јас, само го тестирам детево...што точно знае, глеам и тој запнал да ни ували некакви авиони :)
....750 грама??? месечно, неделно, дневно или на екс??(y)
дневно али не секој ден, и немав баш 16 бев тро повозрасен али сега не ми квари имиџ да не те соборам со долг рафал на ТЗ и ТЗО од 20/3 А3Б1
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
дневно али не секој ден, и немав баш 16 бев тро повозрасен али сега не ми квари имиџ да не те соборам со долг рафал на ТЗ и ТЗО од 20/3 А3Б1
хе... ама ни мастиката веќе не е како некогаш.., сеа ни со кило не можеш да полеташ.., а камо ли да одлеташ ;)
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Ние треба да го следиме примерот на Словенија да купиме 4 Pilatus PC-9M и 2 тренажни ете имаме 4 Mi-24 во солидна состојба и тоа е тоа, се друго што имате напишано е скапо за одржување и ќе завршат како Su-25 за една употреба може да ги видите тукаhttp://forum.kajgana.com/threads/Воздухопловен-Винг-и-ПВО-на-Република-Македонија.79164/page-2#post-7397266 .
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
...не се фалам бе, скромен сум јас, само го тестирам детево...што точно знае, глеам и тој запнал да ни ували некакви авиони :)
....750 грама??? месечно, неделно, дневно или на екс??(y)
Mlado momce ako mmislish na mene dete bev pred 40 + godini.
Mada zrel covek d aredi volku smeshkovci ne mi ide u glava NIKAKO>
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Mlado momce ako mmislish na mene dete bev pred 40 + godini.
Mada zrel covek d aredi volku smeshkovci ne mi ide u glava NIKAKO>
..добро де, не се лути од одма...стар човек ко мало дете....со смешковци ко со боенки.
Значи да заклучиме, кога те зеле од породилно , биле поминале 10-12 години од тоа мојот прв самостален лет...у тоа 34-ката, ко транспортна едрилица беше трапав....еве најдов и сличка на интернетов со Иван "инжињерот" у гаќи...

И сеа кога викам дека борбени авиони НЕ НИ ТРЕБААТ , освен за трошење на пара, праење непродуктивни џаболебари и земање провизии , верувај на збор...;)
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Се извинуавм ако те навредив, ама стилот миенекако лежерен.
Добро можеби и така треба.
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
И сеа кога викам дека борбени авиони НЕ НИ ТРЕБААТ , освен за трошење на пара, праење непродуктивни џаболебари и земање провизии , верувај на збор...;)
Авиони се потребни пред се од психолошки аспект, а потоа ја зајакнува армијата, ако има чесни политичари ќе нема да земаат провизии туку ќе купат авиони кои и одговараат на земјата.

До 2005 година имавме мала-модерна армија а сега немаме ништо од тоа.
 
H

Hombre

Гостин
..добро де, не се лути од одма...стар човек ко мало дете....со смешковци ко со боенки.
Значи да заклучиме, кога те зеле од породилно , биле поминале 10-12 години од тоа мојот прв самостален лет...у тоа 34-ката, ко транспортна едрилица беше трапав....еве најдов и сличка на интернетов со Иван "инжињерот" у гаќи...

И сеа кога викам дека борбени авиони НЕ НИ ТРЕБААТ , освен за трошење на пара, праење непродуктивни џаболебари и земање провизии , верувај на збор...;)
Види @concrete тоа што си прскал комарци со payper не ти дава ексклузивно право да судиш треба да има или не треба да има Македонија борбени авиони. Заеби ти тоа провизии и зинзири минзири, јас лично 4-ри и кусур години носев униформа у нај заебани времиња на Балканов и многу добро од терен знам што значи подршка од борбени авиони.
Има кој да решава дали ќе се купат или нема ама цврсто стојам на мислење дека АРМ треба да ги обезбеди.
 
Последно уредено од модератор:

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Antikoin ili anti gerila avion od tip AT-802 e poime za nas ili slicen.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Македонија може да конструира и произведе ефтини камиказе летала со кои би пилотирале најјаките патриоти кои би се избирале на посебен конкурс (докажан патриотизам, познавање на работа со компјутери, возачка дозвола Б категорија, познавање на англиски јазик) и кои во случај на војна би летнале во самоубилачки мисии и би се акнале со 1000 кила експлозив среде неприателски редови или би са забиле во некој важен неприателски објект уз повици “ДА ЖИВЕЕ МАКЕДОНИЈА; ДА ЖИВЕЕ ГОСПОТ!!!“
една единица од 100 такви патриоти - камикази би била доволно да не чува од неприатели
 
H

Hombre

Гостин
Македонија може да конструира и произведе ефтини камиказе летала со кои би пилотирале најјаките патриоти кои би се избирале на посебен конкурс (докажан патриотизам, познавање на работа со компјутери, возачка дозвола Б категорија, познавање на англиски јазик) и кои во случај на војна би летнале во самоубилачки мисии и би се акнале со 1000 кила експлозив среде неприателски редови или би са забиле во некој важен неприателски објект уз повици “ДА ЖИВЕЕ МАКЕДОНИЈА; ДА ЖИВЕЕ ГОСПОТ!!!“
една единица од 100 такви патриоти - камикази би била доволно да не чува од неприатели
На мене немој да рачунаш ја сум моментално милитаризиран милиционер во резерва и се плашам од височини.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
На мене немој да рачунаш ја сум моментално милитаризиран милиционер во резерва и се плашам од височини.
на тебе ќе рачунаме како да не постоиш[DOUBLEPOST=1441718852][/DOUBLEPOST]
Авиони се потребни пред се од психолошки аспект,
За психолшки аспект се потребни жени, ништо не делува попсихолошки на војник од колку помисла дека ќе клецни нешто ако го победи неприателот, значи за цена од 10 милиони долари по авион, можеме да набавиме 2000 јаки женски од албанија, украина, сомалија.... и да му ветиме на војската како награда за успешна задача.
и одржување на 2000 женски ќе биде поефтино од одржување на 6-8 авиони
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Види @concrete тоа што си прскал комарци со payper не ти дава ексклузивно право да судиш треба да има или не треба да има Македонија борбени авиони. Заеби ти тоа провизии и зинири минзири, јас лично 4-ри и кусур години носев униформа у нај заебани времиња на Баканов и многу добро од терен знам што значи подршка од борбени авиони.
Има кој да решава дали ќе се купат или нема ама цврсто стојм на мислење дека АРМ треба да ги обезбеди.
..па мислам леташкава-трета убаво кажа: прво треба армија.
Но за армија треба држава , па државата да има јасна воена доктрина, но за да има воена мора прво да има национална доктрина....и да не го влечеме сега понатака конецот од клупчето.. ;) Тие 4 години биле влага од минатото, испарила...така да веќе не важат.....дуваат некои други ветришта.
Antikoin ili anti gerila avion od tip AT-802 e poime za nas ili slicen.
аха...ете ти евтино решение.Си имаме 3 ком. , имаме неколку..какви такви пилоти за нив.
Кога не гасат пожари , можат да гасат "терористи" и слично... Треба само да се ремоторизираат, моторот сега им е слаб , но производителот има многу подобар пакет.
Плус резервна замена на подвозјата , за што веќе има припрема на трупот. ( Мене никогаш не ми беше јасно зошто ги купија со пловци , кои само им ја усложнуваат работата..од секој аспект)
Незнам само дали нашиве имаат врзни точки на крилата, каде може да се обесат секакви товари, од бомби , до ракетни лансери и митролески контејнери. А се тоа се купуе дома или во комшии.... за мали пари...

И онака базираат на воениот дел на аеродромот под капа на воздухопловството....супер решение за задоволување на и онака малите потреби...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom