Аватар - најскапиот филм во историјата!

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
да не има испаднато добра снимка некој торент?
На 14 Јануари би требало да искочи R5 снимка. Дотогаш не верувам дека ќе има нешто асално.
Не бато, ако сакам специални ефекти ке гледам филм :) и тоа Аватар на 3D :)
Ја ќе си пуштам визуализејшон на медиа плееров.


За мене, филм без приказна е шит филм. Џабе ефекти, џабе се.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
На 14 Јануари би требало да искочи R5 снимка. Дотогаш не верувам дека ќе има нешто асално.

Ја ќе си пуштам визуализејшон на медиа плееров.


За мене, филм без приказна е шит филм. Џабе ефекти, џабе се.
Ок, а Аватар е без приказна или со просечна приказна и невидени ефекти, т.е. анимации за да не се налути мац? Кога ке гледаш, единствени филмови со добра приказна, што не оставиле онака со отворена уста на крајот се или адаптациите од некоја книга, или некој филм за биографија на некој. Значи пак доаѓаме до тоа дека дефиниција за филм = забава и релаксација. И уште нешто филмот спаѓа у sci-fi, не е трилер или драма. Тоа доста кажува.
 
I

Intex

Гостин
Ок, а Аватар е без приказна или со просечна приказна и невидени ефекти, т.е. анимации за да не се налути мац? Кога ке гледаш, единствени филмови со добра приказна, што не оставиле онака со отворена уста на крајот се или адаптациите од некоја книга, или некој филм за биографија на некој. Значи пак доаѓаме до тоа дека дефиниција за филм = забава и релаксација. И уште нешто филмот спаѓа у sci-fi, не е трилер или драма. Тоа доста кажува.
И шо ако е сф? Треба да има шит приказна? Матрикс е сф, па колку и да го гледам не ме остава рамнодушен, никогаш не ми е досаден, од дијалозите останувам со зината уста. Сепак не е работата до тоа шо е сф. Не би требало да коментирам, оти сеуште не сум го гледал, ама сепак има и многу сф филмови со добри приказни.
Исто има и трилери со глупи приказни, пример Дежа Ву, срање филмот, се разочарав коа го гледав. Пак излегува дека дека не е до жанрот, туку до сценаристот.
Не ми е јасно шо толку го фалат Џејмс Камерон, коа он е тапа режисер. Единственото нешто шо ми се допаѓа во Титаникот беа ефектите, се друго беше тапа, па дури и романсата во филмот, а и доста нелогична. Камерон треба да им благодари на батките одговорни за ефектите, сам он ништо не прави.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
И шо ако е сф? Треба да има шит приказна? Матрикс е сф, па колку и да го гледам не ме остава рамнодушен, никогаш не ми е досаден, од дијалозите останувам со зината уста. Сепак не е работата до тоа шо е сф. Не би требало да коментирам, оти сеуште не сум го гледал, ама сепак има и многу сф филмови со добри приказни.
Исто има и трилери со глупи приказни, пример Дежа Ву, срање филмот, се разочарав коа го гледав. Пак излегува дека дека не е до жанрот, туку до сценаристот.
Не ми е јасно шо толку го фалат Џејмс Камерон, коа он е тапа режисер. Единственото нешто шо ми се допаѓа во Титаникот беа ефектите, се друго беше тапа, па дури и романсата во филмот, а и доста нелогична. Камерон треба да им благодари на батките одговорни за ефектите, сам он ништо не прави.

Матрикс е графичка новела, стрипче!
Аватар е игрица!

Има разика. Плус, за плакнење мозок е, одморање очи и одушевување од "анимацијата"!
Поената со 3Д е да долови ефект на биднување таму, среде дешавките, а не да те замисли зошто Раскољников се кае за убиството на бабата!
 
I

Intex

Гостин
Матрикс е графичка новела, стрипче!
Аватар е игрица!

Има разика. Плус, за плакнење мозок е, одморање очи и одушевување од "анимацијата"!
Поената со 3Д е да долови ефект на биднување таму, среде дешавките, а не да те замисли зошто Раскољников се кае за убиството на бабата!
Филмот е да те замисли, за момент да те префрли во друга димензија и да бидеш дел од приказната на некој начин, а не да се ебаваш со гледање цртани филмчиња.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Филмот е да те замисли, за момент да те префрли во друга димензија и да бидеш дел од приказната на некој начин, а не да се ебаваш со гледање цртани филмчиња.
Да ако го гледаш у Рамстор ќе се заебеш и ќе кенкаш, а ако го гледаш на 3Д и ИМАКС друга песна ќе пееше.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Гледано на 3Д IMAX
Фан сум на WOW (Барем расата на природата ја преопзнав со nightelf)
Филмот заслужи да не го гледам пиратска верзија 5 години немав одено на кино.

Совет
Филмот да се гледа на 3Д
Има приказна да проѕирна е малку, но филмот е забава, а овој филм е добро изведен.

п.с
Филмот е да те замисли, за момент да те префрли во друга димензија и да бидеш дел од приказната на некој начин, а не да се ебаваш со гледање цртани филмчиња.
Гледи го после прави муабет и јас мислев дека ќе биде многу шит
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Se dodeka komentiraat onie koi ne go gledale na 3D u Imax, dzabe zborime, ne e za obicna proekcija, navistina!
Pricata e boza, da odmoris mozok, ama efektite ne moze da se zabelezat vo celost ako ne se gleda na Imax u 3D!
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ехххх колку ми е мака што во Струмица немаме кино ( немаме обично а не 3D ) да имаше баш би сакал да одам и да го гледам на 3D. ( го гледав вчера дома на лаптоп али кино снимка и како да не осетив ништо пошо нит ефекти се гледа како што треба нит ништо, само приказната на филмот ја сфатив едвај ) Толкав град, толку жители а да нема едно кино да му е*ам мајката...На времето имаше 2-3 кина ама филмови даваа еднашка во 10 години и тоа се некој стари...Сега ни овие ги нема...:uvo::smir:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Има Скопје каде да се гледа 3д?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Уште само во Скопје кино сали останаа, а овој прашува за 3д :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom