Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Демек мајчин инстинкт? Ами тие што абортирале после неколку пати раѓање?
Не користеле контрацепциски средства :)

Инаку на темава имам пишано, у цел мој школски живот немам толку. Е сегашните постови се повеќе на мајтап :) Видов дека не вреди.
 
D

Daedalus

Гостин
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Не знаев во која тема, па ај тука ќе прашам.
Прво, за другар прашувам :icon_lol:
Второ, не ми требаат моралфагс да ми проповедаат за абортус.
Трето, ме интересира каде е најдобро да се абортира во државава? Стручен совет, лично искуство, сеедно ми е.
Четврто, ко што го читав законот за абортус до десетта недела можеш без одобрение од вмровската комисија. Добро сум сфатил или не?
Петто, како се движат цените?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Не знаев во која тема, па ај тука ќе прашам.
Прво, за другар прашувам :icon_lol:
Второ, не ми требаат моралфагс да ми проповедаат за абортус.
Трето, ме интересира каде е најдобро да се абортира во државава? Стручен совет, лично искуство, сеедно ми е.
Четврто, ко што го читав законот за абортус до десетта недела можеш без одобрение од вмровската комисија. Добро сум сфатил или не?
Петто, како се движат цените?
Единствено искуство што имам е на државна и на чаир кај што лежев со друг проблем имаше жени во собата што со денови чекаа за абортус, гнасно беше и немаше дискреција
Во креветот до мене имаше сериски убиец за петти абортус и си кажвеше искуства јас со второто, јас со четвртото.... гадура
Нема да ти држам проповеди, ако ти си решил не се враќаш назад од моето мислење, ама прашај си во приватни клиники барем животот од девојката немој да го загрозиш.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Со оглед на тоа дека мажот конрибуира 50% од генетскиот материјал на фетусот, не мислите дека треба да има и 50% посто удел во решението за несакани бремености?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Со оглед на тоа дека мажот конрибуира 50% од генетскиот материјал на фетусот, не мислите дека треба да има и 50% посто удел во решението за несакани бремености?
Ноуп. Целиот здравствен ризик од бременост паѓа на жената.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
А ако не паѓа? Целата поента е да се разгледаат алтернативи, со оглед на тоа дека ова е "борба за еднаквост".
Да, да. Кога ектогенетските туби ќе станат реалност дефинитивно ќе биде редефинирана правната битка за бременоста. А и фала богу натаму идеме. Ектогенеза+клонирање ќе реши проблем и за геј парови, и за жени што не можат да носат дете итн.
 
Член од
12 јуни 2016
Мислења
34
Поени од реакции
0
Дали некој има информации колку чини абортусот во приватните клиники: Систина, Ремедика...?
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Не оправдувам а и има последици после абортусот и подобро да се даде на посвојување отколку да се згасне животот на тоа мало човече
 
Член од
21 ноември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo sakam da zakazam abortus vo privatna klinika pimer sistina ili nekoja druga.Dali moze da se javam i da zakazam ili mora da se ode licmo i za kolku deka ke se zavrsi seto toa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom