Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Sfetle напиша:
ABORTUS=UBISTVO
Ima siromasni luge koi se posrekjni od bilo koj drug...kako i bogati koi neznaat da go ziveat zivotot...taka da nemozes ti da ja odreduvas sudbinata na nekoe nerodeno covecko sustestvo.
Zivotot e borba i ne treba da se predavame nikogas!
:lud: :lud: :lud: Се гледа дека си родила 7 деца, осмото е на пат, живеш во shanty town, во тиња, куќата ти е од картони лепена со лепешки, ама пресреќна си кога гладуваш со децата во сивилото студенило околу тебе, во пратал со пратал крпен, од улица отфрлен и подземен, како ново-ветво ливце-аливце, бездомно скоро, но среќно како циганинот кој за седмото небо сонува!!
А бе ајТ! Не ме смеј!
Како можеш да лавнеш дека е убиство. Освен ако не си Амиш!!

My body = my choice!!!
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
Sfetle напиша:
ABORTUS=UBISTVO
Ima siromasni luge koi se posrekjni od bilo koj drug...kako i bogati koi neznaat da go ziveat zivotot...taka da nemozes ti da ja odreduvas sudbinata na nekoe nerodeno covecko sustestvo.
Zivotot e borba i ne treba da se predavame nikogas!
mozda si vo pravo za ova ali situacijava ti so ja opsa se deshavat 1 vo 10000...
aj ti objasni mi site tie deca so se siracinja ili bezdomnici..koj im ja odredil nivnata sudbina??

jas ke ti kazam koj...takvite ko tebe so krstot na celo so mislet deka se humani i covecni
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Ne, zemi poverojaten primer: se seksala so nekoj sto ne go saka (nitu pak toj nea) i ostanala bremena.

Hipoteticki, da receme deka abortusot e zabranet spored zakonot. Vizi ne dobivas od niedna ambasada vo Saudi. Pari ti trebaat, nemas dovolno. Toa se tehnickite prasanja? No etickite, sto Pearl me ukoruva, se isto prisutni:

1. Kako se kosi toa so nejziniot moralen stav vo zivotot?
2. Kako so nejzinata emotivna sostojba sega i ponatamu?
3. Kako so nejzinite moznosti povtorno da radja?
4. Kako kje bide primena vo krugot prijateli, ako vekje ne i znaci posirokoto opstestvo (neli e vo rasulo)?

medju drugoto...

Garfield, moze da e "your choice", no ako e protivzakonit chin, toga mozes da odis na dozivotna. How is that for choice?
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
Misirkov напиша:
Ne, zemi poverojaten primer: se seksala so nekoj sto ne go saka (nitu pak toj nea) i ostanala bremena.

Hipoteticki, da receme deka abortusot e zabranet spored zakonot. Vizi ne dobivas od niedna ambasada vo Saudi. Pari ti trebaat, nemas dovolno. Toa se tehnickite prasanja? No etickite, sto Pearl me ukoruva, se isto prisutni:

1. Kako se kosi toa so nejziniot moralen stav vo zivotot?
2. Kako so nejzinata emotivna sostojba sega i ponatamu?
3. Kako so nejzinite moznosti povtorno da radja?
4. Kako kje bide primena vo krugot prijateli, ako vekje ne i znaci posirokoto opstestvo (neli e vo rasulo)?

medju drugoto...

Garfield, moze da e "your choice", no ako e protivzakonit chin, toga mozes da odis na dozivotna. How is that for choice?
vo samava rechenica ti davas izbor ...ne kontam so sakas da kazis:)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Still my body, still my choice!!!

Се гине за идеали, убедувања!!

Башка во Саудија не се ебат пред брак и жената нема никакви, ама баш никакви права. Знам, се граничи со Кувајт, а во Кувајт сум бил, исто е и таму, а е полиберална од Саудија. Таму и ако се еби пред брак е смртна казна ако тој не ја земи. И куро може на трупче. Мешаме баби и жаби.
Плус збориме за земји каде што имаат жените релативно еднакви права како мажите. На пример, Шведска, таму се жништана најзабегани, ни за таму не прајме муабет. За нормални земји.
Но, и во Саудија, се наоѓаат бабици и се прават нелегални абортуси. Професионално.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
A be tehnicki gledano se e "your body and your choice". Ne moze nekoja da napravi abortus so drugo telo ili so necija druga odluka. I abortusot da e zabranet, ako go napravi pod pritisok pak e "her choice".

Zboram za reprekusii, emotivni i moralni. Zosto Pearl gi prenebregnuva i me kudi koga gi spomnuvam? ;-)

Башка во Саудија не се ебат пред брак...
Lele, lele da znaes sto se pravi tamu!!!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Во кој смисол мислиш?

Инаку. Сум било сведок, на ТВ додуше, кога каменуваа во Дубаи една жена поради тоа што извршила прељуба (вршела пељуба и затруднела).
Еден черечеа во саудија со коњи поради тоа што се прогласи за реинкарнација на Исус. Во Кувајт едно девојче беше силувано од синот на газдата каде што мајка и беше слугинка, а татко и шофер и батлер. Во процесот на силување, девојчево да се одбрани, го прободува синот со нож и го убива. Таа е осудена на 8 години затвор (на 15 години возраст), отштета и плаќаат 12 000 долари, ама треба да плати 20 000 на семејството крвнина. Секуларна држава е Кувајт. Плус нејзините се протерани. Филипинка. Поради тој и слични случаи, Акино побара да престанат филипинците да одат на привремена работа во Кувајт.

Мисирков, за такви земји не правам муабет тие се поназад со светлосни години од нас.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Saudi e mojata opsesija. Tamu sto ima - nema nikade. Toa opstestvoto definitivno e zaboleno, ma metastazi, lagata caruva kako nikade na drugo mesto. Pa kje mi rece nekoj posle Branko Crvenkovski lazel bez da trepne! ;-)

Vo Saudi, cel jazik imaat izmisleno, koj jazik evoluira, za da komuniciraat na internet i da mozat da se dogovaraat kade i kako da imaat seksualni odnosi.

Mazite se preoblekuvaat kako zheni - grev koj se kaznuva sigurno so smrtna kazna (secenje na glava so sabja dodeka klecis). Takvi odat na prethodno dogovoreni mesta. Vo takvi uslovi seksot e dozivean kako nesto "naj", velat adrenalin 100%!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
КОга некој се решил да ја клава глата в торба, и газот под кирија, тогаш и за абортус во такви земји и за такви луѓе е илузорно да се дискутира. Затоа реков, зборам за нормални земји.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Aко сега недај боже забременам ќе го абортирам -да не речам сигурно ама едно 99.99% . :icon_eek:
Јас мислам дека детето треба да дојде у време коа двајцата родители се спремни да го чуваат и да му овозможат најдобар можен живот .
Затоа јас сеуште не мислам дека сум спремна ни психички ни материјално да чувам дете. Така да - у време коа не си спремен воопшто да чуваш дете особено на 16,17,18,19 год. па и нагоре не треба воопшто да се мислиш да го раѓаш тоа дете зошто според мене не само својот туку и неговиот живот може многу лесно да биде упропасен. И на крај краева денес има толку контрацепција што шансите да забремениш се минимални-нормално ако правилно ја користиш. Така да - прво треба да се размисли добро доброооооооо пред да се има незаштитен секс зошто од тие 5 мин слатко може да излезе цел живот ТАТКО (и мајка :icon_lol:).
Како и да е муабетот ми е дека би абортирала дефинитивно сеа за сеа. Може за едно 5 год мојот одговор би бил: АБОРТУС?!НЕМА ШАНСИ.. aма се надевам до тогаш ќе направам доволно од својот живот за да се одлучам на такво нешто. :icon_roll
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
80
Поени од реакции
2
A sega ja da postavam drug primer:
Abortiras..i posle nemozes da imas deca...koe e resenieto?
Da posvois dete koe mozebi bilo plod na takov primer kako sto go opisa ti?!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Sfetle, освен ако не е извршен абортусот со рѓосана кука од закачалка па да има проблем, не гледам како обична, минорна операција може да предизвика неможност деца имање т.е. чкопенос!!

In this modern day and age!!!
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Има доста ефикасни начини да го дознаеш тоа-дали ќе останеш стерилна после абортусот.Е сеа ако ми кажат ДА можеби и би се замислила иако не верувам дека под било која околност сеа ако би го родила тоа дете би го напраила среќно-и него и себе. А доста девојки кои што од таа причина или од друга не абортираат туку ги раѓаат децата после месец,два,три ги полнат домовите за деца без родители.Епа подобро јас ќе се осудам себеси за мојата грешка и ќе го абортирам одма отколку да го осудам детето за мојата грешка и да го пикнам во дом цел живот само да биде.
И може и би посвоила дете т.е сигурно ќе посвојам дете у мојот живот без разлика дали ќе имам или немам свои деца -зошто да не усреќам едно дете кое што неговите одвратни родители го пикнале у дом ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom