Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.198
Поени од реакции
12.852
Нека прават што сакаат
Не мислам така друже,живот е живот без разлика во која форма.
Абортус ДА,но под контрола,а не да можат да абортираат на секое ќоше.
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
55
Не мислам така друже,живот е живот без разлика во која форма.
Абортус ДА,но под контрола,а не да можат да абортираат на секое ќоше.
А контролата како ќе изгледа, по кои нормативи треба да се воспостави, по твоите?
Ние прво не можеме да се договориме дали душа постои, па ако да кога се случува енсоулмент на фетусот, дефиниција што е тоа живот.
А сосема е друг проблемот на неодговорност, се повеќе станува јасно дека едно дете мора да расте со два родители, а зошто веројатно високата свештеничка може најкомпетентно да ни каже.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.198
Поени од реакции
12.852
Да по моите.
Јас зборам за живот,а нее за душа и тоа што кажал Аристотел до нашата ера кога сеуште мислеле дека земјата е равна плоча носена од три кита.
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
55
Да по моите.
Јас зборам за живот,а нее за душа и тоа што кажал Аристотел до нашата ера кога сеуште мислеле дека земјата е равна плоча носена од три кита.
А што е живот? Проблематизираш од етичка гледна точка, ама често тој живот во тавче го спремаш, некои други што мислат дека се етични може тебе да те наречат монструм. И нема да ти е убаво кога ќе ти судат, исто како што не и е убаво на госпоѓата со трите абортуси кога ти и судиш.
Јас нема да ти судам бидејќи те разбирам, патот до срцето на секоја Милфица е преку стомакот.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.198
Поени од реакции
12.852
А што е живот? Проблематизираш од етичка гледна точка, ама често тој живот во тавче го спремаш, некои други што мислат дека се етични може тебе да те наречат монструм. И нема да ти е убаво кога ќе ти судат, исто како што не и е убаво на госпоѓата со трите абортуси кога ти и судиш.
Јас нема да ти судам бидејќи те разбирам, патот до срцето на секоја Милфица е преку стомакот.
Зависи од која страна гледаш.Живот е активна форма на постоење на материја, која ги содржи сите „својства на живите суштества“; збир на физички и хемиски процеси што се случуваат во овозможувајќи метаболизам и поделба.
Јас не проблематизирам ништо,и не судам никого.Кога.ќе застанеме на чистилиште,таму ќе ни биде судено,и ќе треба да одговориме за сите дејствија пто сме ги направиле во животот.А госпожата не три,триесет абортуси нека направи,ако нема у глаата.
Да тоа што го готвам е живот и душа.Исто како и дрвото и тревата,живот без душа.

Секој пост ти содржи доза на дрскост зачинета со иронија.
Многу ми се допаѓа тоа.
Посебен шарм ти дава.
А да..патот до срцето на милфиците е преку постелата не преку трпезата
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
55
Зависи од која страна гледаш.Живот е активна форма на постоење на материја, која ги содржи сите „својства на живите суштества“; збир на физички и хемиски процеси што се случуваат во овозможувајќи метаболизам и поделба.
Јас не проблематизирам ништо,и не судам никого.Кога.ќе застанеме на чистилиште,таму ќе ни биде судено,и ќе треба да одговориме за сите дејствија пто сме ги направиле во животот.А госпожата не три,триесет абортуси нека направи,ако нема у глаата.
Да тоа што го готвам е живот и душа.Исто како и дрвото и тревата,живот без душа.

Секој пост ти содржи доза на дрскост зачинета со иронија.
Многу ми се допаѓа тоа.
Посебен шарм ти дава.
А да..патот до срцето на милфиците е преку постелата не преку трпезата
Што да правам, го снема овој со сечењето глави, па морав тебе. Битно се разбравме за милфиците, абортуси мање више, но и мање битно.Убава вечер!
П.С. Сарказам, не иронија.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.198
Поени од реакции
12.852
Што да правам, го снема овој со сечењето глави, па морав тебе. Битно се разбравме за милфиците, абортуси мање више, но и мање битно.Убава вечер!
П.С. Сарказам, не иронија.
Така е,битно да кружи играта,да се забавуваме,да не биде досадно :)
Ти ја сфатив тактиката ја,уште од првиот коментар,саркастично со дисквалификација на противникот.Без оглед на тоа дека најверојатно си дупли профил неможам да не признаам дека не сум поласкан од тоа што се инфилтрираше на темава со прв коментар-реплика на мојот.
Ма нема везе на крај краева,пукај,ако со тоа ќе си олесниш.
П.С. Милф Хантер е категорија у порно
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.468
Поени од реакции
7.119
Имањето девојка то ест љубовница да сме попрецизни е курварство. Чим имаш ти љубовница пред брак ти се занимаваш со курварство. И за тоа под мач вика!
Ако немаш девојка пред брак, со кој ќе стапиш во брак? Другар ти? Куќниот миленик? Петунијата шо ти е во двор?

Шо знам, чудно ми е мене ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom