Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
3 мај 2019
Мислења
13.569
Поени од реакции
7.435
Ќе одговорам со прашање. Мислиш ли дека млада особа која има само еден маж или една жена рамна на себе за цел живот и е добро воспитана, работлива, која живее без пороци, без дроги, алкохол, разврат, журки некогаш ќе и затреба абортус, контрацепција и дека некогаш ќе добие СПБ?

Од друга страна од учење нема зијан, нека се едуцираат луѓето не реков не. Само со модерни начини на живот, кои се само друго име за пороци многу луѓе си го компликуваат животот непотребно, а може да е едноставно.
Jas nisto ne razbiram, nema nikakva logika prasanjeto!
 
Член од
12 април 2020
Мислења
417
Поени од реакции
761
Jas nisto ne razbiram, nema nikakva logika prasanjeto!
Знам, ама ме престигна. Ме цитираше пред да успеам да го едитирам.

Нејсе за абортус беше муабетот. Кој како му е кејф нека си тера. Немам јас ни моќ ни влијание некому нешто да му забранам или наметнам. Ако некогаш има референдум или нешто како во Послка што беше сеа би гласал за забрана на абортусот.

Сакав само да кажам дека се може и без модерни пороци кои после тераат да мора некој да прави абортус. Животот е полесен, поедноставен и поубав без тоа.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
11.068
Поени од реакции
23.296
Знам, ама ме престигна. Ме цитираше пред да успеам да го едитирам.

Нејсе за абортус беше муабетот. Кој како му е кејф нека си тера. Немам јас ни моќ ни влијание некому нешто да му забранам или наметнам. Ако некогаш има референдум или нешто како во Послка што беше сеа би гласал за забрана на абортусот.

Сакав само да кажам дека се може и без модерни пороци кои после тераат да мора некој да прави абортус. Животот е полесен, поедноставен и поубав без тоа.
Кои се тие "модерни пороци"? Чисто онака прашувам, да видам дали сум во тренд. :)
 
Член од
12 април 2020
Мислења
417
Поени од реакции
761
Кои се тие "модерни пороци"? Чисто онака прашувам, да видам дали сум во тренд. :)
трева, дрога, спиење со секого, со кого било, со некого колку да е некој, за една вечер, спонзорушење, спонзорирање, журки со алкохоли во хектолитри, правење одредени работи пред брак итн да не должам.

Ако те интересира повеќе на јутјуб има Миролуб Петрович канал. Човекот меѓу другото има на тие теми кажувано, прави вистинска едукација за млади момци кои сакаат да направат нешто од себеси во животот.
На оваа тема многу паметно вика. Вика ти бато ако не си способен со своја работа да овозможиш на жена да има деца колку сака нема ти што да се жениш. Имањето девојка то ест љубовница да сме попрецизни е курварство. Чим имаш ти љубовница пред брак ти се занимаваш со курварство. И за тоа под мач вика!
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
11.068
Поени од реакции
23.296
трева, дрога, спиење со секого, со кого било, со некого колку да е некој, за една вечер, спонзорушење, спонзорирање, журки со алкохоли во хектолитри, правење одредени работи пред брак итн да не должам.
Стар сум за ова. :(
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
55
трева, дрога, спиење со секого, со кого било, со некого колку да е некој, за една вечер, спонзорушење, спонзорирање, журки со алкохоли во хектолитри, правење одредени работи пред брак итн да не должам.

Ако те интересира повеќе на јутјуб има Миролуб Петрович канал. Човекот меѓу другото има на тие теми кажувано, прави вистинска едукација за млади момци кои сакаат да направат нешто од себеси во животот.
На оваа тема многу паметно вика. Вика ти бато ако не си способен со своја работа да овозможиш на жена да има деца колку сака нема ти што да се жениш. Имањето девојка то ест љубовница да сме попрецизни е курварство. Чим имаш ти љубовница пред брак ти се занимаваш со курварство. И за тоа под мач вика!
За истиот ли Мирољуб станува збор?


Значи ти го делиш ставот на твојата Српска Православна Црква дека се ова е грев.

(y)
 
Член од
12 април 2020
Мислења
417
Поени од реакции
761
За истиот ли Мирољуб станува збор?


Значи ти го делиш ставот на твојата Српска Православна Црква дека се ова е грев.

(y)
Темава е за абортус, а не за СПЦ.

Еве едно видео 2 минути долгоо од Мирољуб за абортусот. Има ли барем една погрешна работа во кажаното?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
3.469
Поени од реакции
13.785
Темава е за абортус, а не за СПЦ.

Еве едно видео 2 минути долгоо од Мирољуб за абортусот. Има ли барем една погрешна работа во кажаното?
Неверојатно е колку извонредно погрешни работи се кажани во видеово од само 2 минути
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.668
Поени од реакции
15.387
Душаново царство :LOL:
Ја не знам зошто Господ не потегнал конци цела земјина кугла да се вика Србија...ама нема везе, Мирољуб е добар кога сака човек да се насмее, и ако смеењето е здравје онда он е цар.
 
C

CoolIris

Гостин
Мислиш ли дека млада особа која има само еден маж или една жена рамна на себе за цел живот и е добро воспитана, работлива, која живее без пороци, без дроги, алкохол, разврат, журки некогаш ќе и затреба абортус, контрацепција и дека некогаш ќе добие СПБ?
А зошто да не и затреба контрацепција?

трева, дрога, спиење со секого, со кого било, со некого колку да е некој, за една вечер, спонзорушење, спонзорирање, журки со алкохоли во хектолитри, правење одредени работи пред брак итн да не должам.
Имањето девојка то ест љубовница да сме попрецизни е курварство. Чим имаш ти љубовница пред брак ти се занимаваш со курварство.
:vrtioci::vrtioci::vrtioci::vrtioci::vrtioci:
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.197
Поени од реакции
12.853
Послка што беше сеа би гласал за забрана на абортусот.
Тоа е поголемо зло,тогаш би се правеле "абортуси на црно" и ризикот по здравјето на жената би бил,огромен!
Ако те интересира повеќе на јутјуб има Миролуб Петрович канал.
Не не заебавај друже со овој шарлатан.

Само едукација,е спасот.
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
55
Темава е за абортус, а не за СПЦ.

Еве едно видео 2 минути долгоо од Мирољуб за абортусот. Има ли барем една погрешна работа во кажаното?
Знаеш ли кој друг со меч ги решава проблемите?


@wot насочи си ја енергијата, бесот прво кон ваквите.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.675
Поени од реакции
15.512
Јутјуб нуди толку бесплатни курсеви за куп работи, гревот овде е што воопшто србинов има луѓе кои тепаат време да го слушаат, и уште полошо, цитираат и проповедаат.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
417
Поени од реакции
761
Тоа е поголемо зло,тогаш би се правеле "абортуси на црно" и ризикот по здравјето на жената би бил,огромен!

Не не заебавај друже со овој шарлатан.

Само едукација,е спасот.
Нека прават што сакаат. Ако немаат памет нека превземаат такци ризици. Како беше она мое тело... Тоа е само потврда на мојата теза дека неморалните дејствија на долг рок го тераат човекот во лудило.

Едукација од кого? Од дебиланите кои се бастион на полуписмени партиски корумпирани полтрони кои се пијанчат по кабинети, не превземаат ништо во врска со булиинг, пишат петски со врски, дозволуваат пушење цигари во двор и трева по екскурзии. Таква ли едукација?
Па побогу тоа не е ништо ново, ние пред 20 години во Македонија, додека Американците се резилеа на Џери Спрингер, на часови по биологија и на класен час имавме таква полова едукација. И се постигна нешто? Станавме исти како тие што ни ги пуштаа на телевизија во тоа време на Џери Спрингер. Еве како што пишуваат во темава истите тие генерации кои ја имаа таа едукација не посетуваат гинеколог иако тоа е за нивно арно. Се виде фајдето од едукација.

Знаеш ли кој друг со меч ги решава проблемите?


@wot насочи си ја енергијата, бесот прво кон ваквите.
Упорно ја тераш офтопик со некакви видеа и твитер стајл досетки. Ако имаш аргументи во врска со абортусот бујрум.
Ми ставил видео од Саудиска Арабија кај што со меч извршуваат смртна казна на осуден убиец. Фала богу дека ќе казнат убиец. Да не ја тераме офтопик ама пошо ние сме напредни и го немаме мечот во кривичен законик гледаме како ни се шетаат убијци и дилери на слобода по улици и не тероризираат изигравајки мафијаши или успешни бизнисмени.
Во Саудиска Арабија можеш новчаник да оставиш на сред улица и ќе го најдиш и после 2 недели на истото место нечепнат. Е тоа е ред и закон.

Мислам дека либералите со своите когнитивни гимнастики пополека го достигнаа дното. Европските либерали од една страна се потресуваат за смртна казна за престапници и убијци, а од друга страна поддржуваат абортус и пробуваат да ги направат сите можни гимнастики да го оправдаат. На крај испаѓа дека убијци им се помили од ембрионот, а ембрионот е живо човечко суштество. Пошо може да се прават сите можни гимнастики ама е живо човечко суштества. Имаат днк, рнк, рибозоми, метаболизам, ткива, комуникација помеѓу ткивата, ратсе, се разива, поживо од тоа здравје. Што треба повеќе?
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
55
Нека прават што сакаат. Ако немаат памет нека превземаат такци ризици. Како беше она мое тело... Тоа е само потврда на мојата теза дека неморалните дејствија на долг рок го тераат човекот во лудило.

Едукација од кого? Од дебиланите кои се бастион на полуписмени партиски корумпирани полтрони кои се пијанчат по кабинети, не превземаат ништо во врска со булиинг, пишат петски со врски, дозволуваат пушење цигари во двор и трева по екскурзии. Таква ли едукација?
Па побогу тоа не е ништо ново, ние пред 20 години во Македонија, додека Американците се резилеа на Џери Спрингер, на часови по биологија и на класен час имавме таква полова едукација. И се постигна нешто? Станавме исти како тие што ни ги пуштаа на телевизија во тоа време на Џери Спрингер. Еве како што пишуваат во темава истите тие генерации кои ја имаа таа едукација не посетуваат гинеколог иако тоа е за нивно арно. Се виде фајдето од едукација.


Упорно ја тераш офтопик со некакви видеа и твитер стајл досетки. Ако имаш аргументи во врска со абортусот бујрум.
Ми ставил видео од Саудиска Арабија кај што со меч извршуваат смртна казна на осуден убиец. Фала богу дека ќе казнат убиец. Да не ја тераме офтопик ама пошо ние сме напредни и го немаме мечот во кривичен законик гледаме како ни се шетаат убијци и дилери на слобода по улици и не тероризираат изигравајки мафијаши или успешни бизнисмени.
Во Саудиска Арабија можеш новчаник да оставиш на сред улица и ќе го најдиш и после 2 недели на истото место нечепнат. Е тоа е ред и закон.

Мислам дека либералите со своите когнитивни гимнастики пополека го достигнаа дното. Европските либерали од една страна се потресуваат за смртна казна за престапници и убијци, а од друга страна поддржуваат абортус и пробуваат да ги направат сите можни гимнастики да го оправдаат. На крај испаѓа дека убијци им се помили од ембрионот, а ембрионот е живо човечко суштество. Пошо може да се прават сите можни гимнастики ама е живо човечко суштества. Имаат днк, рнк, рибозоми, метаболизам, ткива, комуникација помеѓу ткивата, ратсе, се разива, поживо од тоа здравје. Што треба повеќе?
Не си далеку од сечење клиторис доколку Мирољуб почне полека упорно во временски период од 3 месеци да те спрема за идеата. А после 6 месеци ќе поврзеш и дека Неонацистите читаат многу убави книги.
Не знам од кој повеќе да се чуваме, либералниот дегенеризам кој води во трансџендер и бесполовост или од вас новоразбудените конзервативци.
Абортус Да, не е светот црно-бел како што сакаш да мислиш.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom