Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

C

CoolIris

Гостин
А која е гаранцијата дека ќе биде посвоено? Дека ќе има подобар живот?
А која е гаранцијата дека нема да биде убиено од таткото алкохоличар? Дека ќе има подобар живот дома?
... да не се служиме со хипотетика, ама веројатно мајката така сметала дека е најдобро за своето бебе во тој момент. Муабетот сега не го правиме за жена што ги напушта своите деца и покрај идеалните услови за живот кои ги има, туку спротивното. Жена што си го сака своето дете, ама нема услови за живот.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.198
Поени од реакции
12.852
А која е гаранцијата дека нема да биде убиено од таткото алкохоличар? Дека ќе има подобар живот дома?
... да не се служиме со хипотетика, ама веројатно мајката така сметала дека е најдобро за своето бебе во тој момент. Муабетот сега не го правиме за жена што ги напушта своите деца и покрај идеалните услови за живот кои ги има, туку спротивното. Жена што си го сака своето дете, ама нема услови за живот.
Исто толку колку што се и шансите да бидат претепувани силувани па и убиени во дом.
Не е хипотетика,туки сакам да кажам дека е многу мал процентот на домци,со среќен крај на приказната.Премногу.
Срцка,ќе се повторам кога се сака се се може.Доволно е само да го убиеш робот во себе!
 
C

CoolIris

Гостин
Исто толку колку што се и шансите да бидат претепувани силувани па и убиени во дом.
Не е хипотетика,туки сакам да кажам дека е многу мал процентот на домци,со среќен крај на приказната.Премногу.
Срцка,ќе се повторам кога се сака се се може.Доволно е само да го убиеш робот во себе!
Не би рекла дека е мал, но не е ни голем. Во секој случај, мајката така сметала дека е најисправно и во случајов испаднало така.

Срцка,ќе се повторам кога се сака се се може.Доволно е само да го убиеш робот во себе!
Ова е точно! Ама за некои нешта треба да имаш поддршка и разбирање. Посебно за такви нешта, ко што ги спомна...семејно насилство, алкохолизам, силување итн. Психопатологијата на оваа група луѓе е многу подлабока отколку што ти си ја замислуваш и не дај Боже да си им во канџите, препуштен сам на себе.

П.С. не сум ти срцка :)
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
55
Не сум домец,немој да помислите,али многу сум осетлив на темава! Јас стварно немам оправдување за човек кој си го остава своето чедо.Во глава не ми влага,како...

Немање храброст...ако се сака има начин,за се има начин ако се сака.
Ја порано,секој месец уплаќав донации на сметка на домови,и хосписи.Секоја нова година било каде и да работам,иницирам да се соберат пари,и да се купат играчки за дечиња.Јас многу би сакал да посвојам дете од дом.
Автоматски споено мислење:


Ок може многу остар збор одбрав,али мора да се сноси одговорност за се во животот.
Ако ти е убаво да се ебеш без заштита,и притоа знаеш за ризикот дека можеш да останеш бремена,и го практикуваш тоа без оглед на се,за мене тоа е лудост.
Исто е и за мажите,што мислат со курот,а не со главата,па потоа оставаат зад себе бремени девојки,непризнаени деца,скршени судбини.
Јас тоа не го сваќам,па утепајте ме.
Очигледно си добол љубов како дете и имаш емпатија, убаво е што донираш, и точно дека мора да се сноси одговорност но грешиш што мислиш дека е лудост. Нагонот за парење ни се појавува во време од развојот кога сеуште не сме способни да го контролираме, знае да не обземе и после не сме спремни да се соочиме со последиците од нашите акции и ти тоа многу убаво го сваќаш бидејќи се работи за незрелост.
Морам да ти признаам дека оставаш впечаток на кончиеншс маж кој би бил прекрасен татко и сопруг.
Исто така си и многу интелигентен и евиденто добро готвиш, но доколку се успее да се погледне подалеку од шармираноста, се приметува твоето разголено тело и потписот " милф хантер ", и одеднаш стануваат јасни твоите мотиви за инволвирање во темата.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.198
Поени од реакции
12.852
Не би рекла дека е мал, но не е ни голем.
ОК,да не должиме многу,и да идеме офтопик,само ќе повторам дека сум ЗА аборт,од причините кој ги наведов погоре.Еве нека отвори некој соодветна тема,ќе ми биде задоволство таму да продужам.


не сум ти срцка
Де бе па и ти,не те удрив по задник
Автоматски споено мислење:

одеднаш стануваат јасни твоите мотиви за инволвирање во темата
Хахахахахахаха,ме проби.Ми го откри мотивот. Се инволвирав у темава за да бркнам нешто.Виртуелен мачо бе. :lolzz:
Ај сеа озбилно.

Нагонот за парење ни се појавува во време од развојот кога сеуште не сме способни да го контролираме,
Како бе неможеме да го контролираме?
Ноусенс.Несакана бременост? Јас сето тоа го препишувам на несериозност на партнерите.
Кај мене у мало викааа,пет минути слатко,цел живот татко.Е тоа мене ми остана у потсвеста запишано,и увек сум се се пазел.Сум бил и пијан и напушен и лом напраен,али увек сум можел да се исконтролирам.Не сум шизик на ризик.Така да не верувам у тоа.
Е сеа ако си фраер да свршиш во натре,биди фраер и превземи одговорност за детето.
Исто и женските,неможе бе цела ноќ ширела нозе,и праеле генг бенг,7 души,ја пунеле ко мисирка за Божиќ,не земала никакви контрацептиви,незнае од кој останала бремена,и ај сеа ќе абортира.
Па јас маче земав,и многу мука имам со него дека често патувам,па срце не ми дава да го дадам,не па дете.
Не ве сфаќам.
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.783
Поени од реакции
31.895
Мислам дека треба да се запрашаме кои се причините поради кои би стигнале до абортус. Тргам ситуации на силување настрана, зборувам за consentual sex.

Пред се има проблем со начините на кои во модерната култура се сфаќа сексот. Луѓето се охрабруваат да спијат со многу луѓе пошто така се "oPeN MiNdEd". Сексот е материјализирана форма највисокиот степен на интимност. Материјалното не е сфатено доволно сериозно, самиот збор материјално не остава голем впечаток и се сфаќа како нешто банално, а напротив, има многу голем импакт врз нас и нашиот психички, физички и социјален живот.

Значи пред да зборуваме за абортус да зборуваме за сексуална одговорност. Едноставно е - не спиј со некој ако не си спремен да преземеш одговорност од можните последици за тоа. Да, постои контрацепција и тоа е супер, истовремено со тоа многу луѓе се лишат себеси од одговорноста што следува со сексуалниот акт и последиците што следуваат ако се случи некој пропуст. Преземање одговорност се состои од следново: сфаќам дека примарната функција на сексуалниот акт е размножување, сфаќам дека ако направам пропуст во контрацепцијата имам должност и одговорност да го родам (за жени) и изгледам тоа дете (за двајцата).

Тоа носи до следната точка што е општата дисфункционалност на партнерските врски. Пред да се има секс потребно е да се има солиден степен на емоционална интимност и познавање на другата личност, со цел да се процени дали таа личност би била соодветен партнер за нас. Пожелно е воопшто да не се доведеме себеси до ситуација на имање секс со личност која има контрарни потреби за својот живот (пр. тој сака дете, таа сака кариера). Ако имате различни фундаментални потреби, тогаш најдобро е да се раскине и да се најде компатибилен партнер.

Абортусот сам по себе е екстремно трауматичен настан за секоја жена. Фетусот е дел од жената. Живо битие, личност во развој. За жените уште од самото зачнување постои емоционална поврзаност со плодот кој се развива. Абортусот не можам да го оправдам. Се пушта наоколу аргументот дека тоа е тело на жената и дека таа може што сака да прави со него. Тоа е точно, додека ничиј туѓ живот не зависи од тоа што прави жената со своето тело. Нашата слобода е до таму до каде не ја нарушуваме слободата на некој друг - особено не правото на живот. Секоја постапка во нашиот живот води до некоја последица. Со давањето на абортусот како опција (освен за екстремни случаи) се пренесува пораката дека луѓето се лишени од одговорност за својата сексуалност.
Vaka bi zvucel nekoj sto bi opisuval seks ili abortus, a nemal seks ni abortus. Ti si kacena na visokiot konj samo za da se slikas. Turist vo temava.

Idi be begaj. :ROFLMAO:
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
55
Хахахахахахаха,ме проби.Ми го откри мотивот. Се инволвирав у темава за да бркнам нешто.Виртуелен мачо бе. :lolzz:
Па нели :
Working hard and following your dreams, you can accomplish everything you set your mind to.
Покрај твојот став про аборт , дознавме плус и дека си еден од ретките кој се родил со контрола на нагонот, па оттаму и твојата неможност да го сватиш светот околу тебе.
Туку, приказната за мачето одлично стратешки ја остави за крај. Кажи ми Милфиците кои ги ханташ, строго разведени или може и од другите?
 
Член од
15 април 2019
Мислења
230
Поени од реакции
810
Vaka bi zvucel nekoj sto bi opisuval seks ili abortus, a nemal seks ni abortus. Ti si kacena na visokiot konj samo za da se slikas. Turist vo temava.
Разбирам зошто би се почувствувал/а така во врска со тоа што го напишав. Веројатно ставот е поприкладен за некоја психолошка тема. Убава вечер.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.198
Поени од реакции
12.852
Па нели :
Working hard and following your dreams, you can accomplish everything you set your mind to.
Покрај твојот став про аборт , дознавме плус и дека си еден од ретките кој се родил со контрола на нагонот, па оттаму и твојата неможност да го сватиш светот околу тебе.
Туку, приказната за мачето одлично стратешки ја остави за крај. Кажи ми Милфиците кои ги ханташ, строго разведени или може и од другите?
20201107_204849.jpg
Автоматски споено мислење:

Па нели :
Working hard and following your dreams, you can accomplish everything you set your mind to.
Покрај твојот став про аборт , дознавме плус и дека си еден од ретките кој се родил со контрола на нагонот, па оттаму и твојата неможност да го сватиш светот околу тебе.
Туку, приказната за мачето одлично стратешки ја остави за крај. Кажи ми Милфиците кои ги ханташ, строго разведени или може и од другите?
Судејќи по аватарот шо го имаш,предпоставувам дека си женско.
Ми се допаѓа тоа шо си дрска,сакам дрски женски ))))
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
12.110
Поени од реакции
24.461
Vaka bi zvucel nekoj sto bi opisuval seks ili abortus, a nemal seks ni abortus. Ti si kacena na visokiot konj samo za da se slikas. Turist vo temava.
Sto e tolku kontroverzno vo napisanoto, pa mora nekoj da go omalovazuvas so navredi od amerikanska pita?
Zosto seksualnoto iskustvo treba da e kvalifikacija za da se izvadi mislenje na temava?
Koi se ovie kooperaciski muabeti...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.479
Поени од реакции
7.261
Сакам да им кажам на младите девојки кои останале несакајќи бремени, на сите жени всушност, дали се во брак или не........ЗНАЧИ, немојте да ги слушате сите оние кои ќе ве плашат за физички и психички последици кои абортусот може да ги предизвика. Такви последици нема, (биле некогаш, во времето на нашите баби и прабаби),сега треба да се искористат сите средства што ти ги става науката на располагање и се разбира абортусот да е направен од стручни компетентни особи. Постојат многу лесни методи, од таблета, па вакум мини абортуси идр.
Зашто го велам ова, затоа што да се задржи несакано дете проузрокува повеке физички, морални и психички проблеми кои се пренесуваат и на детето кое ќе пати цел живот.

Сум за абортус..мое тело, моја одлука:)
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.198
Поени од реакции
12.852
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.479
Поени од реакции
7.261
Како се останува несакајќи бремена?

Можеш ова да го докажеш?


Апсолутно,но згаснуваш еден живот!
Несакајќи бремена поради незаштитен сексуален однос, поради верба во партнерот дека ке се "тргне пред време", поради пукнат кондом, поради лошо поставена спирала, поради погрешно броени плодни денови, поради силовање.....

Три абортуси имам и фала богу психички и физички сум здрава и плодна..не ми е жал воопшто.

За да згасне нешто, треба да се роди.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.198
Поени од реакции
12.852
Несакајќи бремена поради незаштитен сексуален однос, поради верба во партнерот дека ке се "тргне пред време", поради пукнат кондом, поради лошо поставена спирала, поради погрешно броени плодни денови, поради силовање.....

Три абортуси имам и фала богу психички и физички сум здрава и плодна..не ми е жал воопшто.

За да згасне нешто, треба да се роди.
Силување да,остнатото наброено,не држи место.
Дај боже,да си жива и здрава уште многу долго,но дај доказ,не пример,дека абортусот не е штетен?
Каде што бие срце,има живот,независно во која форма! ))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom