Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Анон, убаво што си ме цитирал во ДК.
Јас зборував за Законот за семејство од времето на Груевски и идеите кои беа во истиот. Тоа што ме цитираа за Јанкуловска, реплицирав и продолживме за политика во ПП.

Што е проблемот да се зборува за абортусот и правните промени кои се креирани?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
... па тогаш од каде ќе посвојуваат брачните парови кои ете не можат да имаат деца, а сакаат наследник?

... ај сеа не се прави на три,
ние сме тука, а не таму, затоа зборувам за симболиката на една светска сила и намбр уан во светот во секоја сфера, токму како кажа и ти дека не даваат дипломи по линија на вујко владика, law suite ќе го јадат,
гинекологот ќе ја намести спиралата, ама прашање дали правилно, а нема кој да провери и како, се додека не остане жената бремена со вметната спирала, тоа е разликата на обучен и обичен гинеколог, така да идеално е тоа на папиру, ама пракса е друго,
... и таа симболика на силната и паметна УСА ја поврзувам со денешниве настани во изборниот процес....ееејј како може таква работа да се случи да има гласач роден пред 200 години и повеќе гласачи во еден град од самото население?
така да ...тури му го штурецот и на УСА, не е веќе земја на соништата, фридом и други работи,
Знаеш ти ја поштуем маката што се убиваш од пишување, ама дека мешаш баби и жаби тоа не ти поминува, жена си, ако ти неможеш да осетиш на свој грб па кој мајко му? Мушкиве на форумов имаат по феминистички погледи од тебе.
Да се повторам: My body, my choice, my freedom, my voice!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.597
Поени од реакции
34.791
Едно од десет дечиња е посвоено! Тоа е премалце.
... зависи во која група спаѓаат тие дечиња кои не се посвоени, со еден хендикеп, со психофиизчки пречки.. итн
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.597
Поени од реакции
34.791
Да се повторам: My body, my choice, my freedom, my voice!
... све во ред, сите сме силни на форум, ама по папучи други сме, нема проблем со фридомО и војсО, ама и не крокодилски солзи кога ќе се остане сама, жена сум ама знам до каде ми е чергата... и помалку патам!
...зборуваме за абортус кога жената сака да се ослободи од новиот живот во нејзината утроба, поради неоправдани причини што за неа се оправдани причини затоа што не е способна ниту спремна, а истите причини ќе ја следат во текот на целиот живот и никогаш нема да ги реши проблемите и никогаш нема да биде спремна и ќе остане со прстот во уста,
...не зборуваме за оправданиот абортус, кога има патолошки причини или пак ете случајно дојде до бременост иако се имало контрацепција како погорниот пример, значи ниту забрана за абортус, а ниту неконтролиран неоправдан абортус,
... не се „убивам од пишување“, не удирај ниски, секој со своето задоволство, мислам дека нормално коментираме и секој си има свое мислење и си го толкува,
по инерција на нештата треба да ти возвратам дека „се утепа“ во некои подтеми повторувајќи се дека сте истополово сајбер блиски, ама ОК се зезате и тоа е ваше задоволство, иако мене воопшто не ми е смешно!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Знаеш ти ја поштуем маката што се убиваш од пишување, ама дека мешаш баби и жаби тоа не ти поминува, жена си, ако ти неможеш да осетиш на свој грб па кој мајко му? Мушкиве на форумов имаат по феминистички погледи од тебе.
Да се повторам: My body, my choice, my freedom, my voice!
Зошто бе феминизам да мешаме....сите имаме мајки, по некој сестра и по некој ќерка....ако ништо друго и другарка или братучетка. Нема логика да се фаќа страна како демек делиме имот. Не поминува лицемерие ако сака човек да биде што е можно поисправен.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Зошто бе феминизам да мешаме....сите имаме мајки, по некој сестра и по некој ќерка....ако ништо друго и другарка или братучетка. Нема логика да се фаќа страна како демек делиме имот. Не поминува лицемерие ако сака човек да биде што е можно поисправен.
Знаеш ако не се поддржиме сами прво како жени, како да очекуваме машко да разбере, цела историја ни е сведена на патријархалниот начин, жена за дома, куќа да води и деца да раѓа.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Затоа треба да се сменат некој работи.
Единствена работа која треба да се смени е да им се овозможи на татковците да имаат повеќе контакт со своето дете. Повеќето татковци се добри и душа би дале за свое дете...Ама на многумина некој не им дозволува да си го видат повеќе од 2 дена на 2 недели или и толку не иако ништо не згрешиле и душа дале. Тоа е реален проблем! Алиментацијата не е проблем, срамота е да рече некој дека е проблем алиментацијата.
Автоматски споено мислење:

Јас само реков дека и мажот треба да има удел во одлуката за абортус. Не мора никој да се сложи со мене. Не мора олку драми и навреди.
Прав маж со карактер вика нека е живо и здраво, најголема радост е и се ќе направам што можам да му пружам што повеќе на тоа дете во животот, ако треба и сам ќе го гледам. А ако она и покрај тоа абортира барај си друга бато, не е за тебе.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Можеби пак ќе завршам на ДК, ама сега се пишува Граѓански законик (веќе 3-4 год) каде ќе биде предвидено и заедничкото родителство како новина во нашето право. (y)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Да се повторам: My body, my choice, my freedom, my voice!
Супер се тоа и треба да има жената право на избор, но зашто истово не важи и за мажот кога треба да плаќа алиментација. Кога ти бираш дал ќе го родиш, зашто ја да не можам да бирам дал да плаќам.
Мои пари, мој избор.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Супер се тоа и треба да има жената право на избор, но зашто истово не важи и за мажот кога треба да плаќа алиментација. Кога ти бираш дал ќе го родиш, зашто ја да не можам да бирам дал да плаќам.
Мои пари, мој избор.
Јас никаде не реков дека маж е должен да плаќа, ако решам да го родам, значи имам план и да го пораснам сама, тотално е погрешно да условуваш некого со нешто за кое не се нафатил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom