Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од ThA-BiTcH, 27 октомври 2005.

 1. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  3.093
  Допаѓања:
  1.325
  Апсолутно лично право на Мајката, нејзино тело нејзин проблем...ни таткото ни родителите ни МПЦ ни ИВЗ имаат право да кажат ни еден збор. Дури би зголемил граница за изборен абортус(лунарни недели)...ама сум и против обрската на мажот за алиментација. Секој за себе и без стеги и обврски.
   
 2. merinenic3

  merinenic3

  Член од:
  24 ноември 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Ja znam osobu koja bi ovoga momenta dala 10 za jedno dete,za obe strane to bi bilo dobro,svejedno bi abortirala ali to vazi samo sada.
   
 3. merinenic3

  merinenic3

  Член од:
  24 ноември 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Nema niko na forumu.
   
 4. merinenic3

  merinenic3

  Член од:
  24 ноември 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Da li mozda na nekom drugom forumu pisete o abortusu kada ovde nem nikoga.
   
 5. Прорус

  Прорус

  Член од:
  9 јули 2018
  Мислења:
  777
  Допаѓања:
  636
  Најчестите аргументи за абортусот
   
 6. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  3.093
  Допаѓања:
  1.325
  Женски секс секогаш популарна тема кај машки лица посебно свештеници.
   
  На staycalm, Darklady, kicodarker и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. Прорус

  Прорус

  Член од:
  9 јули 2018
  Мислења:
  777
  Допаѓања:
  636
  Има едно правило ако не знаеш нешто паметно да кажеш тогаш трај си. Затоа трај си.
   
 8. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.822
  Допаѓања:
  159.836
  Лица припадници на религиозни организации немаат ама баш никакво право да се мешаат во женски одлуки.


  Епа детска порнографија е забрането :/
   
  На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Прорус

  Прорус

  Член од:
  9 јули 2018
  Мислења:
  777
  Допаѓања:
  636
  Несомнено јак аргумент:aplauz:. Што кажува не е битно, туку е битно што е оној што аргументира:facepalm:.
  П.С правото на живот не е женска или било каква/чива одлука, а не што што би требало да е неоспорено и подразбирачки.
   
 10. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.822
  Допаѓања:
  159.836
  Нема што да ми кажува што да правам со телото припадник на религиозна организација што ме смета за нижо створење, право, не право на живот, не ме занима, за мое тело се работи. ;)
  Цркви, џамии, попови, оџи, се тоа треба да се распушти.
   
  На staycalm, Bateman и Krstev им се допаѓа ова.
 11. ultras1988

  ultras1988 4600

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.245
  Допаѓања:
  3.701
  Уранија абе ти ли си ? :P:P

  Коментирај у видео, сепак си дете на доктори, растури го со факти и аргументи од медицински аспект, како тоа дали срцето чука и тоа чуствува болка пред 22 недела. :)
   
 12. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  3.093
  Допаѓања:
  1.325
  Не го изгледав видеото и не беше директен коментар на него затоа не те цитирав. Само видов некој во црно со брада и пишува абортус. Исто ко да го видов на реклама за Жилет...толку има право да зборува...ни се бричи ни е труден така да за овие 2 работи не е меродавен. А згора на тоа знам дека неговиот Бог не постои и неговата книга не е меродавен извор на морални совети. Ама тоа е друга тема. Како и да е имам повеќе факти за да го дисквалификувам како конструктивен и соодветен човек да зборува за оваа тема.
   
 13. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.822
  Допаѓања:
  159.836
  Која 22 недела, тоа веќе е петти месец колку лубеница, за срцето ми вика :D

  Не знам што се чудиш на мојот коментар. Свештеник/поп/оџа/раби/маби нема никакво право да коментира било што за жена, дали позитивно, дали негативно. No pun intended ама женско што се води по религија за мене е овца.
  Прорусон онаму се пењави парафразирано сдсм немале право да се нарекуваат Македонци поради постапките, тука ми постира свештеник да ми објаснел pro et contra за абортус, истиот свештеник што ме смета за нижо створење и не ме пушта во домот кога крварам а го брани шефот Мерцедес што вози и купува паркинзи за згради :pos:
  Религиите со закон треба да се забранат.
   
  На staycalm и Ailurophile им се допаѓа ова.
 14. kicodarker

  kicodarker Гостин

  Ама ова истово правило и за тебе да важи.

  ??????
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.822
  Допаѓања:
  159.836
  Мене ми е смешно што повеќето мислат дека од кур ќејф абортирале голем дел од жените и не сфаќаат дека таквиот чин има трајни психички последици. Ама хеј, жените се распрдени. А дека на рандом религиско лице треба да му се правда некоја жена абе нема грешка.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: