Аба лига 2016/2017

Кој ќе ја освои АБА лигата?

 • Црвена Звезда

  Гласови: 11 29,7%
 • Цедевита

  Гласови: 4 10,8%
 • Будуќност

  Гласови: 4 10,8%
 • Партизан

  Гласови: 9 24,3%
 • Мега Лекс

  Гласови: 3 8,1%
 • Некој друг

  Гласови: 6 16,2%

 • Вкупно гласачи
  37
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Останаа уште 3 дена до почетокот на новата АБА сезона. Титулата ја брани Црвена Звезда која во ланското финале ја совлада екипата на Мега Лекс со 3-0. Мега на која иако и предвидуваа пад после заминувањето на Јокиќ и остатокот од екипата, пронајде нови млади играчи и направи вистински бум.

Оваа сезона лигата ќе брои 14 членови, иако имаше најави дека можеби ќе ја скратат на 12 члена.

Па да почнеме со претставувањето...


КК ЦЕДЕВИТА

Цедевита озбилно го промени својот ростер во однос на минатата сезона...
Замина тројцата Американци James White,Jacob Pullen и Henry Walker, како и домашните Фран Пилепиќ, Мазалин (го испратија на позајмица во Задар) и Босанецот Гордиќ.
Од друга страна па инзворедно се појачаа, на плејмејкерската позиција стигна синот на легендарниот Стоктон, Дејвид Стоктон, исто и Рашад Џејмс, а на позицијата ниско крило го донесоа Скоти Хопсон, кој во 2015 имаше една епизода во Лаборал Куча и е страва играч, ги донесоа и Мирза Бегиќ(центар), Филип Крушлин од цибона(бек шутер), Марко Рамљак(ниско крило) од Задар и крилниот центар Дује Дукан кој минатата сезона избори договор со Сакраменто Кингс, но играше само во развојната лига...Осовината од минатата сезона е задржана со Билан,Бабиќ,Араповиќ, Жганец а и Џанан Муса израснува во се поголем и поголем играч...

PG: Ra'shad James, David Stockton
SG: Luka Babic, Dzanan Musa, Filip Kruslin
SF: Scooty Hopson, Marko Ramljak
PF: Duje Dukan, Marko Arapovic, Karlo Zganec
C: Miro Bilan, Mirza Begic

На изглед многу моќна екипа, која оваа година веројатно е најсилна од сите екипи до сега кои некогаш ги составила Цедевита...КК БУДУЌНОСТ

Будуќност и оваа година покрај најавените смалувања на нивниот буџет направија бомбоница екипа...
Иако ги напуштија двајцата главни играчи од минатата сезона Омар Кук и Тадија Драгичевиќ, као и Алекс Мариќ, Дево Жозеф, Џенкинс и Канацевиќ, но и веројатно најголемиот талент на Црногорската кошарка Огњен Чарапиќ кој замина во ергелата на Мишко во Мега, и оваа година Будуќност ке има опасен тим...
Па така ги донесоа напушениот :icon_mrgr: Маркус Вилијамс, Гордиќ од Цедевита како негова замена(се повреди на пријателската и ќе отсуствува до Декември), го вратија Борис Савовиќ и JR Reynolds, као и Петар Поповиќ од ергелата на Мишко, Мега. Најзвучното име е на центарската позиција, Shawn James, центар кој има настапувано долги години во евролигата и ја има освоено истата со екипата на Макаби.

PG: Marcus Williams, Nemanja Gordic
SG: JR Reynolds, Petar Popovic, Nemanja Vranjes
SF: Suad Sehovic, Sead Sehovic, Aleksa Ilic
PF: Boris Savovic, Bojan Subotic
C: Shawn James, Vasilije Bacovic

Ова е многу добра екипа и веројатно и оваа сезона ќе бидат во најдобрите 2-3 екипи во регуларниот дел, е сега дали ќе забагираат во плеј-оф пак, останува да видиме...
КК ЦРВЕНА ЗВЕЗДА

Звезда е добра,солидна, но ни блиску веројатно до јачината од претходните сезони, ова лето и тие го сменија скоро половина од тимот, тргуваа доста, но тоа не значи и голема заработка. Па така екипата ја напуштија Цирбес,Милер и Кинзи кои заедно комбинираа веројатно околу 40 поени по натпревар,а повеќе не се дел од екипата Мициќ и Штимац. Од друга страна ги донесоа само Џенкинс,Кузмиќ и Бјелица. Океј е се тоа, но за врвот во АБА и не служење за канта за напуцување во евролигата потребни се уште 2 играчи, еден на позиција 5( освен Радоња ако не планира да игра small ball и да го користи Милко Бјелица на позиција 5) и еден плеј кој пред се треба да е скорер и да има поени во рацете...

Сега за сега тимот изгледа вака...

PG: Stefan Jovic, Nikola Rebic
SG: Charles Jenkins, Marko Guduric, Branko Lazic
SF: Nemanja Dangubic, Marko Simonovic, Ognjen Dobric
PF: Milko Bjelica, Luka Mitrovic, Borisa Simanic
C: Ognjen Kuzmic

КК ПАРТИЗАН

Партизан како и секоја година, го напушти речиси целиот тим - Џамар Вилсон, Кевин Џоунс, Дарел Вилијамс, Петар Аранитовиќ, Александар Цветковиќ, Едо Муриќ, Андрија Милутиновиќ, Чедомир Витковац, Андреј Магдевски и Божо Ѓумиќ.
Во тимот пристигнаа Ѓорѓе Мајсторовиќ од Металац, Урош Луковиќ од Мзт, Бирчевиќ од Естудиантес, младиот Карахоџиќ на позајмица од Уникаха,Бранислав Ратковица од Лукоил, Стефан Пот кој лани едно кратко време играше во Металац, како и двајца сомнителни Американци Вил Хачер и Френк Робинсон(овој Робинсон излага од повреда на предните вкрстени лигаменти и ги пропушти пола од подготовките поради некој си оток во коленото), ама ако некој знае со Американците тоа е Џиле...
Осовината од минатата сезона ја сочинуваат Вања Маринковиќ, Адин Врабац, Михајло Андриќ, Милош Копривица и капитенот кој и покрај други поголеми понуди пред се од Реџо Емилија, реши да остане во својот Партизан.
Оваа година нема да биде ништо поразличита од минатата, повторно ќе биде немаштија, но во Партизан никогаш не играле парите, па зошто да не се докопаат до Ф4.

PG: Will Hatcher, Branislav Ratkovica, Stefan Pot
SG: Vanja Marinkovic, Mihajlo Andric
SF: Frank Robinson, Adin Vrabac
PF: Stefan Bircevic, Novica Velickovic, Kenan Karahodzic
C: Djordje Majstorovic, Uros LukovicКК МЕГА ЛЕКС

Мега од година во година ги продава своите најголеми таленти, а доведува уште поголеми.
Па така минатата сезона ги напуштија Тими Луваву( Филаделфија 76ерс), Никола Ивановиќ ( АЕК), Никола Јанковиќ ( Унион Олимпија ), Данило Николиќ ( Билбао ).
Во клубот остана лидерот од минатата сезона, големиот талент Раде Загорац, кој потпиша нов двегодишен договор и веројатно Мишко ќе се наплати дебело од Мемфис Гризлис по завршување на оваа сезона за Раде.:icon_mrgr:
Во клубот пристигнаа Марко Тејиќ од Црвена Звезда, за нивните услови веќе стар, Спасојевиќ од Сутјеска, Коста Мушиди кој важи за ненормален талент, Словенечкиот талент Влатко Чанчар, како и најголемиот Црногорски талент Чарапиќ. Мушиди се покажа како одличен во подготвителните натпревари, судејќи по бројките...
Најјаката карика им е тренерот Дејан Милоевиќ, кој знае да го развие талентот на младиот играч и при тоа да бидат рамноправни со сите, во не баш слаба лига. Мислам дека нема да стигнат оваа година до Ф4, јер се послаби од лани, но така мислевме и минатата сезона, па потепаа се.
Сепак најзабавна екипа за гледање, која трчи, шутира, игра зонски пресинг, игра одбрана и нивните утакмици никогаш не се досадни...

PG: Ognjen Jaramaz, Ognjen Carapic, Milos Milisavljevic
SG: Kostja Mushidi, Radovan Djokovic, Stefan Simic
SF: Rade Zagorac, Djordje Simeunovic
PF: Marko Tejic, Radosav Spasojevic
C: Alpha Kaba, Milenko Veljkovic

КК ЦИБОНА

Цибона ја напуштија Флоренс, Крушлин, Сиршчевиќ, Хукиќ ..но Ацо петровиќ успеа да се избори Анте Жижиќ да не замине во Бостон и да се искалеми уште една сезона во АБА лигата...
Ги донесоа репрезентативецот Шакиќ, некогашниот талент Паоло Маринели, Бошњак од Задар, Сулејмановиќ од Барса, Чориќ од Босанска лига, као и Елија Џонсон од Ефес.
Во екипата останаа Небојша Јоксимовиќ, Жижиќ, Славица и Розиќ...
Слабо во ова екипа е тоа што немаат доволен фонд на играчи бидејќи ќе играат Аба лига, А-1 Хрватска лига и ФИБА Лига на Шампиони...
PG: Elijah Johnson, Paolo Marinelli
SG: Nebojsa Joksimovic, Domagoj Bosnjak, Zan Mark Sisko
SF: Marin Rozic, Nik Slavica, Andrija Coric
PF: Zeljko Sakic, Emir Sulejmanovic
C: Ante Toni Zizic, Josip Popic

КК ЗАДАР

Задар го напуштија браќата Рамљак, Филип Краљевиќ, Анте Делаш, Франко Шанго, што значи од ланската екипа останаа само Маринковиќ, Барач и Ловре Башиќ(Башиќ нема да биде во можност да настапи таму некаде до Декември поради повреда на стопалото). Како засилувања се доведени Владовиќ, Брзоја, Крајина, Игор Мариќ, како и некогашниот најголем талент, во кој Хрватите полагаа надеж дека конечно ќе имаат добар плеј во репрезентација, Ловро Мазалин, човекот кој на младите натпреварувања стрпуваше по 30 поени на секој противник ко од шала. Задар има многу слаба екипа оваа сезона и грчевито ќе се борат за опстанок.


КК МЗТ СКОПЈЕ

Оваа година екипата од Аеродром ќе игра и Еврокуп, па така пристојно се појачаа и донесоа нова легија на странци во Македонската кошарка. Едно од потенцијалните изненадувања во АБА сезонава, се токму баш Мзт. Од клубот заминаа браќата Луковиќ, Протиќ, Љубичиќ, Д. Стојановски, Душко Буниќ, Данило Мијатовиќ и Душко Буниќ. Во тимот пристигнаа повратникот од Куманово Марко Симоновски,како и повратникот од Работнички, младиот талент кој не може сеуште топка да пренесе преку Јане Петровски:icon_lol: - Александар Цветковски, центарот на Крка -Јуре Лалиќ, Урош Лучиќ и дури 5 американци( Шарлон Клоф, Тори Томас,Хавиер Темс, Џеремаја Мејси, Џош Скот). Со минатогодишниот најдобар играч во Мзт и еден од надобрите ниски крила во АБА Ѓорѓе Дреновац, оваа екипа може многу, секако доколку Америте си ги средат своите бубачки во глава и не почнаат да дивљаат, па да се враќат од привилиџ у 6 сабајле дома:icon_mrgr:, за курви неминовно е, јер Скопје врие.:sekcza:


PG: Torey Thomas, Charlon Kloof, Aleksandar Cvetkovski
SG: Xavier Thames, Adem Mekic
SF: Djordje Drenovac, Marko Simonovski
PF: Jeremiah Massey, Uros Lucic
C: Jure Lalic, Josh Scott, Ljubomir Mladenovski

KK ИГОКЕА

Популарните „Игоси“ во однос на прошлата сезона ги напуштија Коматина, Кесар, Крстиќ, Катниќ и Чакаревиќ а ги донесоа Албијаниќ, Миќовиќ, Махковиќ, Рикиќ како и двајца Американци Џејмс Робинсон и Фортенбери. Од лани останаа Вук Радивојевиќ, Пашаљиќ, Пешаковиќ, Милошевиќ и Шибалиќ. Игокеа веројатно ќе биде тешка домаќинска екипа и веројатно пласман од 7-11 позиција,далеко од европските натпреварувања, но далеку и од испаѓање.

PG: James Robinson, Miroslav Pasaljic
SG: Brandon Fortenberry, Vuk Radivojevic, Nikola Pesakovic
SF: Djordje Milosevic
PF: Danilo Sibalic, Strahinja Micovic
C: Robert Rikic, Drasko Albijanic


КК КРКА

Кај Крка е секогаш исто, имаат слаба екипа, но некако ќе успеат да обезбедат опстанок и направат добар резултат. Од минатата сезона ги напуштија Јуре Лалиќ и Иве Иванов, како и Мирко Мулалиќ и Миха Лапорник. Но сепак доведоа и некои засилувања, Марко Луковиќ од Мзт, Чебулар од Тајфун, Ритлоп, како и уште двајца американци Доминик Елиот и Роналд Кари.

PG: Matic Rebec, Matej Rojc
SG: Ronald Curry, Sandi Cebular
SF: Erjon Kastrati, Dario Jukic
PF: Marko Lukovic, Dominique Elliot, Jure Ritlop
C: Ziga Dimec, Imran Polutak

КК УНИОН ОЛИМПИЈА

Исто ко и минатата година, Унион не се пласираше во аба лигата преку домашното првенство, па требаа да платат покана за учество. Но не го направија тоа, па се чинеше оваа сезона нема да гледаме како чкрипат патики во увек празните „Стожици“. Но откако отпаднаа другите кандидати за учество во лигата, лукавите Словенци повторно влетаа, секако овој пат бесплатно. Скоро ја сменија целата екипа, остана само талентот Блаж Месичек, доведоа доста половни Словенци, но и Мулалиќ од Крка, како и идиотот Јанковиќ од Мега, но и двајца анонимни Амери. Затоа им посакувам се најлошо, убедливо најглупа екипа у АБА лигата.

PG: Brandon Jefferson, Jan Barbaric
SG: Mirko Mulalic, Blaz Mesicek
SF: Devin Oliver, Gregor Hrovat
PF: Drazen Bubnic, Marko Mladjan, Semen Shashkov
C: Nikola Jankovic, Stevan Milosevic

КК ФМП

Фмп е стар клиент во оваа лига, која ја има и освојувано. Фмп е уствари нешто ко ФК Локомотива на ФК Динамо у хрватска лига, така ФМП е тоа на Црвена Звезда. :icon_mrgr: Во тимот настапува Филип Човиќ синот на претседателот на КК ЦЗ - Небојша Човиќ. Имаат екипа составена од млади играчи као и еден Американец кој дојде од колеџот UCLA - Jonah Bolden.


КК Морнар Бар

Добриот резултат на Будуќност од минатата сезона им донесе 2 екипи на Црногорците. Морнар завршија како второпласирани во Црногорскиот шампионат, па така си изборија учество во Аба лигата оваа сезона. За таа цел доведоа 4 американци, минатогодишниот играч на Игокеа - Немања Крстиќ, Никола Корач од Сутјеска и Младен Пантиќ. Во екипата на Морнар игра и Балша Радуновиќ кој пред 2-3 сезони го носеше дресот на Лирија во нашата лига, еден од подобрите странци кој има играно кај нас.


КК Карпош Соколи

Челниците на Аба лигата не успеаја да најдат ниту еден тим кој сака да плати 150.000 евра, но тоа беше екипата од Македонија, со секогаш незгодните 15 навивачи во сала. На овие 15 навивачи клубот им обезбеди скупа претстава па така донесе двајца Американци(Кендрик Пери и Ламонт Мек), Србите - Лабовиќ и Зековиќ како и Хрватот - Вркиќ. Од минатата сезона ги задржаа Дуле Кнежевиќ, Дарко Соколов, Игор Пенов како и младите Сапунџиев и Бакоч, но и синот на шефот од Подржикоњ, Дамјан Јакимовски :icon_mrgr:.

PG: Kendrick Perry, Uros Duvnjak
SG: Darko Sokolov, Ivan Sapundziev
SF: Zoran Vrkic, Igor Penov
PF: Dragan Labovic, Lamont Mack
C: Dragan Zekovic, Dusan Knezxevic


Очигледно е дека им фали уште еден бек во ротација за да биде тоа тоа, но мислам дека ќе обезбедат опстанок јер има некои доста послаби екипи.Првото коло почнува веќе во четврток а на отварањето се почнува со дербито Цедевита - Будуќност од 19:00 часот.

Натпреварите и оваа година ќе идат на Арена Спорт каналите.
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Вечерва Будуќност во озбилни проблеми, без Гордиќ и Суад Шеховиќ, а JR Reynolds е game time decision...
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Според новиве состави Будучност ми делува најсилно. Мзт повторно се банана екипа,од сите ќе губат со по 30 разлика во Еврокупот.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Како им го начука Будучност на сокчињава среде Загреб и тоа без Гордиќ, Суад и Рејнолдс. Ги убија последнава четвртина, Врањеш посебно, 22 поени на крај. Вилијамс наркоманот, 12 поени, 11 асистенции, овој од пред нашата ера немал толку асистенции. :icon_mrgr:

Сокчињава се убија од промашување, положувања не можеа да погодат. 15 офанзивни скокови имаја, а пазете само процент за шутевите, 21/58 за 2, 4/20 за 3. Хопсон 0/10. :ROFLMAO: Единствено Стоктон, сам играше братот. За споредба, Будучност 19/35 за 2ка, дури 25 помалку шута.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Дај боже и од соколи вака да губат све да им ебам
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Цедевита скроз се изгубија на крајот, заслужено си изгубија. :)
Иначе знам дека не е баш моментот, ама дресовиве на Мега ептен ми се смешни, не знам како не им е срам со вакви дресови. :D
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Мега прими 40 поени за 15 минути, не знаат да нападнат зона :confused:
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Thames играчиште бил!:uzi:А Скот на два пати како магаре го изиграа,а и два фаула направи во тие ситуации.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Што му свирнаа на Клиф фаул во напад, греота.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
16:0 серијa, 5 минути беa дoвoлни. Дoбрo пoчнa Мзт aмa прејaки се Ѕвездa.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
16:0 серијa, 5 минути беa дoвoлни. Дoбрo пoчнa Мзт aмa прејaки се Ѕвездa.
Ѕвезда воопшто не е јака. Тимов им е потпросечен, овие што се распаднаа и дозволија 16-0 е друг муабет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom