АРМ во трка по пари за модерно оружје

Дали мислите дека оваа постапка е оправдана

  • да

    Гласови: 32 55,2%
  • не

    Гласови: 26 44,8%

  • Вкупно гласачи
    58
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
Војската планира да ги продаде неперспективните ракетни системи за противвоздушна одбрана „Игла“ и „Стрела 10“, оклопните транспортери „М113“ и „Леонидас“, хаубиците од 122 мм и од 105 мм и ракетните системи БМ-21 „Град“ и 128 мм „Пламен“

колку оваа идеја е правилна, да го продадеме и тоа што го имаме а и врапчињата знаат дека немаме многу
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.481
Поени од реакции
11.529
Први април е, можно е да е првоаприлска шега, но и сериозно да е, сепак не е никакво изненадување.

Факт е тоа дека АРМ не е современа војска подготвена, вооружена и обучена за војување во современа војна, па од тука нормално е да се продаде и тоа малку оружје што ни останало, бидејќи имаме долгови за плаќање, сметките со камати ќе почнат да пристигнуваат во 2015 година, а истовремено мора да има пари за споменици и за административни згради.

А кога сме кај модерно оружје, и тоа се става под знак прашалник.

Модерно оружје за кој временски период ?

За камено доба, за железно доба, за Среден век, за Прва Светска Војна, за Втора Светска Војна, или ... ?

Сигурно АРМ не планира да се обновува со модерно оружје од втората деценија на 21-от век, како за почеток немаат ни современа авијација, а уште помалку па современо оклопно и пешадиско вооружување.

Од воена гледна точка, територијата на денешна Република Македонија е на кристално истото ниво на кое била во 1941 година, за неполни 48 часа Бугарија и Албанија, поддржани од Фашистичка Италија и од Нацистичка Германија, ја окупирале целата територија на денешна Република Македонија, а за жал, кристално истото може да се случи и денес, бидејќи АРМ е се, само не современа војска подготвена, вооружена и обучена за војување во современа војна.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Ај некој да ми каже зошто да ги продаваат BM-21 и хаубиците?
Друго, знам дека постоеа некои модификуцани/модернизирани верзии на BM-21, не е поефтино и полесно тоа да се направи?
И како што кажа членот над мене освен неколку Mi-24 друго немаме од авијација (сухоите беа продадени мислам дека пред неколку години?), веројатно првин на тој план треба да се средиме.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Абе не е битно оружјето,се набавува тоа одма ако се мора.Хрватите и бошњаците скоро без оружје почнаа и војуваа со сила како ЈНА,па на крај испадна победници.
Многу побитен е составот на војската,а тој е многу неповолен за Македонија.Мислите дека некој албанец ако се припука ќе се бори за Македонија ?Зависи од противникот истите се и потенцијал за саботажа....

На крајот од краиштата цел е да се велзе во НАТО.Соседите ни се 3 членки на НАТО и 1 негов протекторат.....
Со кого би се бореле ? И онака армијата е само колку да се праќаат по 100-200 души на мисии во странство и тие што немаат никакво школо да можат да се вработат некаде.
Така да што ќе ни е армија.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
јас мислам дека тоа треба да оди паралелно.Зашто ако се фрлат пари за споменици да не се фрлат за некој нов оклопен транспортер,немора да бидат многу нека бидат 2о 3о... Имам слушнато некаде дека сме биле единствена армија каде официјална пушка ни е калаш. не сум сигурен но го имам слушнато, дали некој знае?
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Мое мислење дека ова е намерен потег да се ослаби армијата. И кога ќе го продадаме тоа на што ќе останеме на 30 тенка:facepalm: После продажбата на сухоите ова ќе биде втор најглуп потег. Инаку да имавме којзнае колку оружје да продаваме ама ние и така сме тенки со оружје ќе сме продавале. Со тие пари што ќе ги соберат нема да можат ни 2 асални тенка да купат, а да не правам муабет за С-400 системи итн , кој чинат 100 пати поскапо од парите што ќе ги добијат од продажба на старо оружје. А тоа оружје чим на Македонија не и чини на кој ќе го продава на Африканци? Па и во Африка имаат подобро вооружување од нашата армија. Инаку и да имаме најдобро оружје пак ќе ја изгубиме војната како во 2001, а оружјето ќе го чуваме по касарни. Џабе е темава сварно.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Мое мислење дека ова е намерен потег да се ослаби армијата. И кога ќе го продадаме тоа на што ќе останеме на 30 тенка:facepalm: После продажбата на сухоите ова ќе биде втор најглуп потег. Инаку да имавме којзнае колку оружје да продаваме ама ние и така сме тенки со оружје ќе сме продавале. Со тие пари што ќе ги соберат нема да можат ни 2 асални тенка да купат, а да не правам муабет за С-400 системи итн , кој чинат 100 пати поскапо од парите што ќе ги добијат од продажба на старо оружје. А тоа оружје чим на Македонија не и чини на кој ќе го продава на Африканци? Па и во Африка имаат подобро вооружување од нашата армија. Инаку и да имаме најдобро оружје пак ќе ја изгубиме војната како во 2001, а оружјето ќе го чуваме по касарни. Џабе е темава сварно.
Нема што додатно да ја слабеат војската.Ослабена е одамна таа,ова има некоја друга причина.Ако е застарено и се нема потреба од него зашто да се скалдира ? Да бидат добри музејски експонати ?
Доволно е ослабена армијата со својот кадар.Замисли ја ти израелската армија со 20-30% припадници палестинци,па и со најмодерното оружје што го има таа војска не би можеле ни 2 дена да опстанат.Џабе би им било било какво оружје во тој случај.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Нема што додатно да ја слабеат војската.Ослабена е одамна таа,ова има некоја друга причина1..Ако е застарено и се нема потреба од него зашто да се скалдира ? Да бидат добри музејски експонати ?
Доволно е ослабена армијата со својот кадар.2.Замисли ја ти израелската армија со 20-30% припадници палестинци,па и со најмодерното оружје што го има таа војска не би можеле ни 2 дена да опстанат.Џабе би им било било какво оружје во тој случај.
1. Хаубици и сл оружје може добро да послужат во воен конфликт со терористи , за борба со терористи не треба спектакуларно оружје и тоа што го имаме ќе заврши работа ако знаеме да го користиме.
2. Па не се будали Израелците што освен израелци никој друг не може да служи војска а да не зборам пак дека нема шанси да припари во разузвнавачки и безбедносни служби. Тоа е држава бе Изреал не е заебанција. Не е тоа Македонија добра мара кој стигне да ја ебе. До вчера пукаа по Арм убиваа сега ги ставаат за војници и комаданти во Арм и безбедносните сили. Да има нов конфликт нашата армија ќе загине од рамковниот состав во истата . Ама важно Арм има стратези.. Не ми се збори идиотска е темава.
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
Нема што додатно да ја слабеат војската.Ослабена е одамна таа,ова има некоја друга причина.Ако е застарено и се нема потреба од него зашто да се скалдира ? Да бидат добри музејски експонати ?
Доволно е ослабена армијата со својот кадар.Замисли ја ти израелската армија со 20-30% припадници палестинци,па и со најмодерното оружје што го има таа војска не би можеле ни 2 дена да опстанат.Џабе би им било било какво оружје во тој случај.
Македонија како "циганска" држава нормално е да има и таква војска што е и сосема доволно за наши услови. За жал нашите политичари не прават како некоја многу богата држава што нема каде да ги троши парите па троши милиони и милиони на споменици, можеби до 2014 парите потрошени за споменици ке надминуваат и 1 милјарда... Додека македонија пак ќе си биде истата држава сo скоро никакви услови за живот што вклучува и никаква војска каде постепено ќе продаваат се за "модернизација" и само ке ги потрошат парите за плати на генерали, платени војници и др. и нема ништо да се обнови од возниот парк на АРМ.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас само се надевам дека во иднина нема ни да има потреба од никаква војска, никаде.
И дека моите деца ќе ме прашуваат што е тоа, за што служело.
Идеалист, јбг.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Јас мислам дека на нас воопшто не ни треба војска.
Како прво трошок е, следно е дека сме опколени со земји од НАТО сојузот и
последно и најважно и цел БДП да го шитнеме на најново наоружање пак соседиве ќе не јадат за доручек така да не гледам некоја потреба од војска во Македонија освен за политички цели т.е влез во НАТО.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Јас само се надевам дека во иднина нема ни да има потреба од никаква војска, никаде.
И дека моите деца ќе ме прашуваат што е тоа, за што служело.
Идеалист, јбг.
Тоа е исто како да речеш дека се надеваш дека еден ден нема да имаш потреба од имунолошки систем и ќе те праша детето што се тоа антитела?

Може во стерилни лабораториски услови да (по)живуркаш исвесен период и после од првата настинка ќе загинеш.

Држава без војска на нашите простори е равно на самоубиство.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ти малце не ме разбра мене, хм?
Војска, гобално, никаде да нема. Поимот војна да биде поим од некогаш, некаде, во историјата.

А не ние да немаме војска. Денес мораме. Можеби, еден ден, некогаш, ќе ни се смеат.
Се надевам дека ќе ни се смеат.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ти малце не ме разбра мене, хм?
Војска, гобално, никаде да нема. Поимот војна да биде поим од некогаш, некаде, во историјата.

А не ние да немаме војска. Денес мораме. Можеби, еден ден, некогаш, ќе ни се смеат.
Се надевам дека ќе ни се смеат.
Те разбрав ама е чиста утопија и фантазија освен ако не дојдат жени глобално на власт што тешко некогаш да се случи.

Како идеја е убаво ама светот не функционира така.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Оваа земја нема војска од 2001 па навака,не дека и пред тоа сме биле нешто,али сеа и народот како што е разочаран,да пукне војна нема никој со прст да мрдне.Плус мала држава не се брани со платеничка војска
 

Kajgana Shop

На врв Bottom