АИКИДО - Инструкции

Член од
11 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
22
Врска немате шо зборите очигледно.
И очигледно врска немате кој е Љубомир Врачаревич.
10ти дан реално аикидо, 9ти дан во јапонија.
Побарајте низ интернет малце ќе сфатите нешто или две.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ljubomir_Vračarević
Да јасно ми е, ама прочитај шо пиши: "..This award is not recognized by any of the mainstream aikido organizations such as Aikikai and Yoshinkan..." Ko така и јас можам да си почнам свое некое "природно аикидо" итн. Јас не викам дека нема никаков дан во трад. аикидо. Велам дека не е признато од официјалните аикидо федерации и организации.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Да јасно ми е, ама прочитај шо пиши: "..This award is not recognized by any of the mainstream aikido organizations such as Aikikai and Yoshinkan..." Ko така и јас можам да си почнам свое некое "природно аикидо" итн. Јас не викам дека нема никаков дан во трад. аикидо. Велам дека не е признато од официјалните аикидо федерации и организации.
Он е 10ти дан во реално аикидо и 9ти дан во ЈАПОНСКО.
така да не знам шо сакаш, 9ти дан е признаен светски од официјалните федерации, 10ти дан му е доделен од нова млада гранка наречена реално аикидо и е сто пати подобро од обичното пошо има повеќе пракса а помалце философија (во однос на вистински случки а не во преференца)
Извадете си ја главата од гзот и не се правете сезнајковци без проблем, типот според мене заслужвуа да е 10ти дан поради тоа шо има развиено самиот многу техники нови, и многу техники ги приспособил за улични случки.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
22
Незнам, мене аикидото ми е многу нереално, посебно во Македонија.... Запиши се на кик бокс барем ќе научиш да удриш... А ова што кажуваат за аикидото да ја искористиш силата на противникот тоа можеш на детиште од четврто одделение, а на некој од твоја возраст можеш само да му ги лижеш тупаниците... :D
Aикидото е реално, а за да можиш во реална ситуација да го употребиш треба цел живот на еден начин да му го посветиш на то, оти целта на аикидото не е да се тепаш или одбраниш, работата е да ја контролираш внатрешната енергија и сила која е мн. појака од физичката.

https://www.youtube.com/watch?v=yxxb2ctulEs еве на пр. види од ова видео и др. таму видеа шо се. Тренирано на правилен начин и како шо треба и многу долго со целосна дедикација ќе се стигни на нивото на целта на аикидото. :)
Јас не одам на аикидо за да можам да се одбранам од некој, јас тоа го можам и сега и не ми требаше аикидо за го научам то.

"" It is all about the inner power "" :)
--- надополнето: 13 февруари 2013 во 11:21 ---
Он е 10ти дан во реално аикидо и 9ти дан во ЈАПОНСКО.
така да не знам шо сакаш, 9ти дан е признаен светски од официјалните федерации, 10ти дан му е доделен од нова млада гранка наречена реално аикидо и е сто пати подобро од обичното пошо има повеќе пракса а помалце философија (во однос на вистински случки а не во преференца)
Извадете си ја главата од гзот и не се правете сезнајковци без проблем, типот според мене заслужвуа да е 10ти дан поради тоа шо има развиено самиот многу техники нови, и многу техники ги приспособил за улични случки.
Другар шо не разбираш толку?? Целта на аикидото не е тепање и само одбрана. Прочитај погоре. Јас не викам дека нема 9дан, велам дека то новото реално аикидо не е признато....
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Другар шо не разбираш толку?? Целта на аикидото не е тепање и само одбрана. Прочитај погоре. Јас не викам дека нема 9дан, велам дека то новото реално аикидо не е признато....
9ти дан нема? хахахха
10ти мислиш? се издрка цел сеа
во ЈАПОНСКОТО АИКИДО ОРИГИНАЛНОТО ПРИЗНАТОТО Е 9ТИ ДАН фраерот (Не во неговото “реално“ аикидо, таму е 10ти па ти сакаш не го признавај, другото е битно)
да не треба да ти го преведам ова на 10 различни јазици за да го сфатиш?
учител му бил Kisshomaru Ueshiba синот на ОСНОВАЧОТ на ОРИГИНАЛНОТО ВИСТИНСКОТО аикидо Morihei Ueshiba
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
22
9ти дан нема? хахахха
10ти мислиш? се издрка цел сеа
во ЈАПОНСКОТО АИКИДО ОРИГИНАЛНОТО ПРИЗНАТОТО Е 9ТИ ДАН фраерот (Не во неговото “реално“ аикидо, таму е 10ти па ти сакаш не го признавај, другото е битно)
да не треба да ти го преведам ова на 10 различни јазици за да го сфатиш?
учител му бил Kisshomaru Ueshiba синот на ОСНОВАЧОТ на ОРИГИНАЛНОТО ВИСТИНСКОТО аикидо Morihei Ueshiba
Абе сфаќам то, јасно ми е, не викам дека дека нема 9дан оригинално да речам. Прочитав јас се. Само велам дека реалното аикидо не е признаено.....
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Aикидото е реално, а за да можиш во реална ситуација да го употребиш треба цел живот на еден начин да му го посветиш на то, оти целта на аикидото не е да се тепаш или одбраниш, работата е да ја контролираш внатрешната енергија и сила која е мн. појака од физичката.

https://www.youtube.com/watch?v=yxxb2ctulEs еве на пр. види од ова видео и др. таму видеа шо се. Тренирано на правилен начин и како шо треба и многу долго со целосна дедикација ќе се стигни на нивото на целта на аикидото. :)
Јас не одам на аикидо за да можам да се одбранам од некој, јас тоа го можам и сега и не ми требаше аикидо за го научам то.

"" It is all about the inner power "" :)
--- надополнето: 13 февруари 2013 во 11:21 ---

Другар шо не разбираш толку?? Целта на аикидото не е тепање и само одбрана. Прочитај погоре. Јас не викам дека нема 9дан, велам дека то новото реално аикидо не е признато....
Тројца ташаци за снимање демонстрација ... Што ви е вас бре луѓе ова се лаги со опашки имам одено и на часови не викам дека нешто од ова не е реално туку тешко е да се примени треба да се утупиш у аикидо цел живот... А ако развие брзина или да му пуштат некој ММА борец незнае што ќе го снајде... Тој нема да чека да го кутнат на земја кога ќе го замлати душата ќе му ја извади додека не пушти...
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
22
Зависи сеа чоек.. зависи од како се тренират сите... и ММА и аикидо и џудо и карате и кунг фу, сите се јаки на свој начин, нема смисла да се споредва едно со др. на пр. во ММА ти е 65-70% мускулна сила, а во аикидото ти е на пр. 70-80% внатрешна енергија. Јас не велам дека аикидото е супериорно, или ММА не чини итн. На пр. кунг фу-то шо го вежбат монасите во тибет во кина здобиват физичка сила и енергија преку вежбање на внатрешната и тоа го аплицира и прикажва преку мускулите итн.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Зависи сеа чоек.. зависи од како се тренират сите... и ММА и аикидо и џудо и карате и кунг фу, сите се јаки на свој начин, нема смисла да се споредва едно со др. на пр. во ММА ти е 65-70% мускулна сила, а во аикидото ти е на пр. 70-80% внатрешна енергија. Јас не велам дека аикидото е супериорно, или ММА не чини итн. На пр. кунг фу-то шо го вежбат монасите во тибет во кина здобиват физичка сила и енергија преку вежбање на внатрешната и тоа го аплицира и прикажва преку мускулите итн.
Внатрешна енергија во било која улична борба = го јадеш стапот.

А на Тибет вежбаат само по филмовите и стриповите.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
22
Внатрешна енергија во било која улична борба = го јадеш стапот.

А на Тибет вежбаат само по филмовите и стриповите.
... Добро другарче.. така нека биди ко шо велиш ти... Иначе веројатно Стивен Сегал, Џеки Чен, Брус Ли и др. се само во филмојте такви.. филмски ефекти... Добро така нека :P :)
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
... Добро другарче.. така нека биди ко шо велиш ти... Иначе веројатно Стивен Сегал, Џеки Чен, Брус Ли и др. се само во филмојте такви.. филмски ефекти... Добро така нека :P :)
Па не. Ене ги на улица се тепаат со внатрешна енергија.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Внатрешна енергија во било која улична борба = го јадеш стапот.

А на Тибет вежбаат само по филмовите и стриповите.
Тренирав кунг фу винг чу, јако е ама не е за улични борби...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
дур не видам реална примена вештинава ми е булшит за мене.Може ќе речете дека не е фората у силата туку во филозофијата,али ова е боречка вештина не е јога и гимнастика :)
Бар нека не ги лаже овој стариов со тоа искористувањето на физичката сила против другите,ќе дојде некоја стока и нема да знаете главата кај ви е.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784
Тренирав кунг фу винг чу, јако е ама не е за улични борби...
Винг чун е баш за реални ситуации, ама ти колку си тренирал и кај кого е друга работа. А за аикидото имам разговарано со мајстор 2-ри дан и ми рече дека мал број техники се применливи во реална ситуација.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Винг чун е баш за реални ситуации, ама ти колку си тренирал и кај кого е друга работа. А за аикидото имам разговарано со мајстор 2-ри дан и ми рече дека мал број техники се применливи во реална ситуација.
Aikido-то одпаѓа веднаш, затоа што некој ако сака да те налупа нема да те чека да го испревртиш...
Винг чун вежбав во клубот "Шаолин" во Велес... Добра вештина, но треба долго траен тренинг и вежбање за да се усовршиш до некое добро ниво...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Интересно е реалното аикидо, имам вежбано 2 години и онака многу интересен спорт е... не е фер да се споредува со останати вештини (кик бокс, карате и останати) секоја вештина има свои карактеристики. Е сега од мое искуство незнам колку може да се учи од книга !? Ипак ова е спорт и практичното вежбање, тренинзи е основата, во секој случај одличен спорт (y)
А разликата во реалното аикидо со традиционалното аикидо е тоа што во реалното аикидо основа е традиционалното со прилагодности за реални ситуации / напади и за разлика од јапонците кои при тренинзите, вежбањето повеќе обврнуваат внимание на движењата, музиката .....и др. овде се вежбаат дирекни напади од оружје.
А да се надоврзам до темата ако вежбате Аикидо изгледај те ги филмовите со Стивен Сегал и вежбајте ги катите од филмот :) . Ги тепа луѓето на филмови како луд и тоа по 6-7 луѓе, они му вадат пиштол а он со мајагери :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom