АИКИДО - Инструкции

Член од
11 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
22
Здраво на сите,

Јас во скоро време почнав да вежбам аикидо. Ме интересира дали некој има некоја книга или видео со лекции за почетници, бидејќи освен таму би сакал да вежбам и дома. И кои се степените(dan и kyu), т.е. колку време отприлика би се можело да се стигне до dan. Ак можи за секој степен се до dan подетално.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Јас имам една книга на српскохрватски ќе ти ја пратам по ПП.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
22
А иначе како одат степените низ аикидобо, .т.е. знам KYI и DAN. Дали има некој табела со редослед како се стига од почетното KYU до последното DAN и колку време треба тренинг меѓу секој степен. На пр: јас сум почетник немам никаков kyu, мислам дека следниот степен за мене би бил 6 kyu. За да можам да го дам тестот за 6 kyu треба на вежбам отприлика 30 - 40 дена... итн... се до не знам кој kyu :) :D Има некој шо знај како оди рангирањево во детали?? :D
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
А иначе како одат степените низ аикидобо, .т.е. знам KYI и DAN. Дали има некој табела со редослед како се стига од почетното KYU до последното DAN и колку време треба тренинг меѓу секој степен. На пр: јас сум почетник немам никаков kyu, мислам дека следниот степен за мене би бил 6 kyu. За да можам да го дам тестот за 6 kyu треба на вежбам отприлика 30 - 40 дена... итн... се до не знам кој kyu :) :D Има некој шо знај како оди рангирањево во детали?? :D
Другар, ја знаеш поговорката: Не роден Петко, капа му кројат!?
Ти ако вежбаш боречка вештина треба тоа со желба и љубов кон тој спорт да го правиш, а не заради занимација... Можеш ти цела година да вежбаш и пак да не напредуваш... Тоа зависи од тебе и од способностите твои :)
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
А иначе како одат степените низ аикидобо, .т.е. знам KYI и DAN. Дали има некој табела со редослед како се стига од почетното KYU до последното DAN и колку време треба тренинг меѓу секој степен. На пр: јас сум почетник немам никаков kyu, мислам дека следниот степен за мене би бил 6 kyu. За да можам да го дам тестот за 6 kyu треба на вежбам отприлика 30 - 40 дена... итн... се до не знам кој kyu :) :D Има некој шо знај како оди рангирањево во детали?? :D
вака идат степените ... неможеш да немаш никаков кју. сега ти си моментално 6 кју. после на првото полагање полагаш за 5 кју. па после за 4 кју, па за 3,па 2, па 1 кју, и на крај за 1 дан (црн појас). е после имаш 2 дан, 3 дан, 4 дан.... до 10 дан на црниот појас
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
КЛИК ТУКА

Тука ти е се објаснето и ги имаш и потребните техники за полагање...

Јас имав 5кју и се спремав за 4ти ,но поради патот и некој други работи морав да се отпишам. Иначе за 1 дан да земеш...е брале ти треба едно пет години добро вежбање ,одење на семинари обавезно...кај тренираш ? и што тренираш традиционално или реално ? Јас ти пратив погоре за традиционално

И еве ти уште некој информации како се врзува појас и уште неколку корисни работи ТУКА
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
22
Да бе другарче, јас знам то, јас не тренирам аикидо за да иам некој висок ранг. Јас го правам ова оти сакам и убо ми е, поради самата суштина на аикидото и тоа шо го претставува и шо стварно го учиш од аикидото, а то не е воопшто борење. Само прашвав оти сакам да знам како оди рангирањето.

http://iriminage.org/majstori.html --> Me заинтересира оти на ова страна за мкд аикидо вика дека сите полагале, т.е. ги давале тестојте за повисок дан ги давале кај Љубомир Врачаревиќ - 10 дан, а колку шо знам јас според официјалниот форум на аикидо највисок ранк е 9 дан, а 10 имат ретки луѓе и не можи секој да го добие, скоро никој. Ова е цитат од официјалните форуми на aikido aikikai:

"" Koichi Tohei received his 10th Dan in the early seventies. (After O Sensei died.)From what i've heard and the number of aikido 10th dans out there... the only way to obtain a 10th dan in aikido is to be a 9th dan, then die and get it as an honorary rank. i've heard of one 10th dan awarded by o-sensei , and only a hand full of eighth dans. you have to train all your life from a little kid or start young...""

Добро сеа негова работа како зел 10 дан... ама сепак... Oд кај знам и јас, можи му бил десна рака на Koichi Tohei или на O-sensei Morihei Ueshiba(founder of aikido) :D :D
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 11:38 ---
КЛИК ТУКА

Тука ти е се објаснето и ги имаш и потребните техники за полагање...

Јас имав 5кју и се спремав за 4ти ,но поради патот и некој други работи морав да се отпишам. Иначе за 1 дан да земеш...е брале ти треба едно пет години добро вежбање ,одење на семинари обавезно...кај тренираш ? и што тренираш традиционално или реално ? Јас ти пратив погоре за традиционално
Јас не тренирам во МКД, туку во Романија и станува збор за традиционалното.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
22
овој со 10тиот дан е реално ајкидо што знам :)
Да видов тој после дека е со реално аикидо, ама не е овластен од IFA, или од било која друга аикидо организација, туку само од некоја американска организација за борбени вештини која и таа не е призната од било која аикидо федерација или организација, што значи дека другаров самиот си дава 10дан или како што ќе му текни нив... Реално аикидо... Пфф.. :) :D
--- надополнето: 13 февруари 2013 во 07:19 ---
То ти било исто како сега јас да почнам реално или не знам какво Џудо и никој да не ме признава и јас сам да си давам појаси :P HAHA :) A и како што видов од официјалната страна на ова реалното аикидо во мкд, многу лесно се стига до црн појас, деца од 20тина години имат 3 дан и деца од 16год - 1 дан... хаха :D
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Да видов тој после дека е со реално аикидо, ама не е овластен од IFA, или од било која друга аикидо организација, туку само од некоја американска организација за борбени вештини која и таа не е призната од било која аикидо федерација или организација, што значи дека другаров самиот си дава 10дан или како што ќе му текни нив... Реално аикидо... Пфф.. :) :D
--- надополнето: 13 февруари 2013 во 07:19 ---
То ти било исто како сега јас да почнам реално или не знам какво Џудо и никој да не ме признава и јас сам да си давам појаси :P HAHA :) A и како што видов од официјалната страна на ова реалното аикидо во мкд, многу лесно се стига до црн појас, деца од 20тина години имат 3 дан и деца од 16год - 1 дан... хаха :D
И му испаѓа некој сељак со оловка му треснуе една и ајде погребалното ;)
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Hhahah... :) Абе.. шо да речам.. перење на пари... шо знам :D
Незнам, мене аикидото ми е многу нереално, посебно во Македонија.... Запиши се на кик бокс барем ќе научиш да удриш... А ова што кажуваат за аикидото да ја искористиш силата на противникот тоа можеш на детиште од четврто одделение, а на некој од твоја возраст можеш само да му ги лижеш тупаниците... :D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Врска немате шо зборите очигледно.
И очигледно врска немате кој е Љубомир Врачаревич.
10ти дан реално аикидо, 9ти дан во јапонија.
Побарајте низ интернет малце ќе сфатите нешто или две.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ljubomir_Vračarević
 

Kajgana Shop

На врв Bottom