АДСЛ од други провајдери

Член од
12 јуни 2022
Мислења
945
Поени од реакции
382
Има ли некој што користи интернет преку АДСЛ технологија од мрежата на Телеком но од друг оператор. Гледам дека АДСЛ интернетот од А1 преку мрежата на Телеком е 700 ден а директно од Телеком е 900 ден.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
што ќе ти е адсл, и онака е шит оваа врска.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
945
Поени од реакции
382
што ќе ти е адсл, и онака е шит оваа врска.
Во моето село има само АДСЛ од Телеком и коаксијална мрежа од А1, но на коаксијалната мрежа има често проблеми а каналите на Телеком не ми се допаѓаат, доколку Мтел започне да нуди интернет во скоро време би се префрлил на нив, а доколку не би отишол на АДСЛ од Неотел
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.574
Во моето село има само АДСЛ од Телеком и коаксијална мрежа од А1, но на коаксијалната мрежа има често проблеми а каналите на Телеком не ми се допаѓаат, доколку Мтел започне да нуди интернет во скоро време би се префрлил на нив, а доколку не би отишол на АДСЛ од Неотел
Пријавете си за коаксијалната, шанса нема АДСЛ да е подобар од коаксијалецот. Ако е понова мрежа таму можеш да имаш и 100/5 што ти е повеќе од доволно.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
945
Поени од реакции
382
Пријавете си за коаксијалната, шанса нема АДСЛ да е подобар од коаксијалецот. Ако е понова мрежа таму можеш да имаш и 100/5 што ти е повеќе од доволно.
Да понова е и има можност, моментлано сум на 50/3, екипите ги средуваат проблемите но многу често се дешаваат проблеми
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.574
Да понова е и има можност, моментлано сум на 50/3, екипите ги средуваат проблемите но многу често се дешаваат проблеми
Ако има проблеми со напонот од ЕВН може да има проблеми, инаку не ми доаѓа на памет што друго може да прави проблем ако е понова мрежа.
Генерално доксисот (коаксијалната мрежа) треба да е далеку постабилна од АДСЛ. Единствена маана на таа технологија и е upload-ot, а во поглед на ТВ и download си е топ.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
945
Поени од реакции
382
Ако има проблеми со напонот од ЕВН може да има проблеми, инаку не ми доаѓа на памет што друго може да прави проблем ако е понова мрежа.
Генерално доксисот (коаксијалната мрежа) треба да е далеку постабилна од АДСЛ. Единствена маана на таа технологија и е upload-ot, а во поглед на ТВ и download си е топ.
Или се кинат и откачуваат кабли кога малку дувне ветер или има телевизија а нема интернет и одат до едно сандаче и само спојуваат жички како плус и минус на оние електричните кола што ги прават учениците во 5то одд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom