АВРМ - Провери дали си пријавен

Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.031
http://www.zvrm.gov.mk/

Можеби повеќето ја знаат странава,но нека ја има и на Кајгана.
Страната е од Агенцијата за вработување на Република Македонија.Со обична регистрација влегувате во електронскиот систем на АВРМ каде што може да си проверите:

-Претходни пријавувања на работен однос
-Моментално дали сте пријавени
-Од кој до кој датум
-Дали на определено или на неопределено
-На колку работни саати
-На кое работно место

Многу често кај нас те пријавуваат на 20 работни часа неделно(без твое знаење),со цел да плаќаат помали придонеси.Често си пријавен на работно место што немаш врска со тоа.Пример жена ми ја пријавиле на работно место Возач на патничко возило - а она нема ни возачка :D

Околу регистрацијата на страната.
Одиш на линкот - http://www.zvrm.gov.mk/
Најдолу на страната - ВЛЕЗ ВО ЕЛЕКТРОНСКИОТ СИСТЕМ
Кај Најава на системот Пишуваш твоја (активна) емајл адреса и пасвор по желба (пасвордот мора да содржи специјални знаци како - !@#$%^&*() и др.)
Одиш -Регистрирај се како Физичко лице и ти дава нова страна каде треба да го впишеш твојот ЕМБР па копчето Регистрирај се.
Ти стига мејл за активација - го активираш и се логираш.
Под копчето Работни места можеш да ги провериш сите твои пријавувања.

Може да послужи и како доказ за претходното работно искуство.

 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....јас се регистрирав пред некое време и видов дека во нивниот систем ме водат со згрешено презиме...па бев да корегирам :(
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Никаде не пишува на кое работно место си пријавен :confused:
--- надополнето: 23 септември 2013 во 11:06 ---
Аха најдов во формата за печатење :D
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Никаде не пишува колку стаж имаш, за сите работни места ми пишува РАБОТЕН ОДНОС, а на почетокот бев со договор на дело (за кое не тече стаж).
--- надополнето: 23 септември 2013 во 11:25 ---
па бев да корегирам :(
Сега видов, и моето го утнале :mad:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Ова со матични броеви голема зафрканција може да се злоупотребува на било кого матичниот број
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Ова со матични броеви голема зафрканција може да се злоупотребува на било кого матичниот број

....да може да се злоупотреби за да се дојде до информации..кој каде работи, стаж и предходни вработувања..но неможе да се направи голема штета бидејќи информациите се само за преглед...неможеш да менуваш
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.031
Никаде не пишува колку стаж имаш, за сите работни места ми пишува РАБОТЕН ОДНОС, а на почетокот бев со договор на дело (за кое не тече стаж)
Па би требало да има од која до која дата си пријавен.Барем така е кај сите што сум проверувал.Претпоставувам штом те има како пријавен во АВРМ некој временски период,за истиот мора да ти е платен и стаж.
Па тоа е тоа - работен однос.Кај сите така пишува.Пријавен си дека засноваш работен однос и логички платени ти се сите придонеси и ти тече стаж.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И мене ми го згрешиле презимето. Има ли некој јунак кај кого е се како што треба? :)
Патем за стаж се ми е во ред, се е заведено.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Претпоставувам штом те има како пријавен во АВРМ некој временски период,за истиот мора да ти е платен и стаж.
Нејќе да е така, пишав дека почнав со договор на дело за кое колку што знам не ми се плаќаше стаж.
Можеби leandra знае за сигруно дали мора за договор на дело да се плаќа стаж.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Нејќе да е така, пишав дека почнав со договор на дело за кое колку што знам не ми се плаќаше стаж.
Можеби leandra знае за сигруно дали мора за договор на дело да се плаќа стаж.
Само персонален се плаќа на договор на дело, барем мене така ми плаќаа на договор на дело.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Знае ли некој дали имаат фирмите обврска да го корегираат степенот на стручна спрема или си останува како кога си бил примен на работа?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Знае ли некој дали имаат фирмите обврска да го корегираат степенот на стручна спрема или си останува како кога си бил примен на работа?
Не е тоа обврска на фирмата. Со дипломата од факултет треба да идеш до биро да те корегираат во системот.

Јас така при проверка дознав дека сум со основно образование заведена :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Не е тоа обврска на фирмата. Со дипломата од факултет треба да идеш до биро да те корегираат во системот.

Јас така при проверка дознав дека сум со основно образование заведена :)
Прашувам зашто ме убедуваа дека они ги завршуваат тие работи.. Ќе одам јас, фала. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom