Џорџ Флојд

Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
А зошто не се палат куќите и фабриките на Безос туку нормалните бизниси?
Не знам зошто се палат. Гледав и многу видеа каде што неколку луѓе(претежно белци) кршат и палат додека другите од страна им викаат да престанат. Исто така се врти видео каде полицајци кршат прозорци на дуќан(или докршуваат, не е целосно видеото).
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
На интернет има милион видеа како црнци напаѓаат и претепуваат белци и никој не реагира. Ова што се случува моментално е чиста глупост.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Од овие примери, само тој со срната и волкот има логика. Физиката, биологијата и хемијата немаат никаква врска со тоа што опшетството дозволува Безос да има милијарди а тие што секојдневно му ги прават тие милијарди, немаат основни услови за живот.
Најди ми пример на рамноправно општество, перфектен систем. Еве ти комунизам во СССР, Северна Кореја. Феудален систем? Робовладетелство? За да нема рамноправност треба сите да имаме иста појдовна точка. За да ја ебам Ева Грин, треба и јас да ја имам генетиката на Бред Пит. За да не бидам роден во полоша земја, треба сите земји да бидат со исти ресурси, услови итн. Како сугерираш да се постигне тоа? Пошто еве со милениуми не е постигнато тоа совршено општество, ама ваљда ТИ, _Филип од Кајгана форум го имаш решението.

Која е разликата што го прави денешниот свет и систем подобар од минатото? Си се родил во чкљ држава, ок - со труд, учење, работа ќе се иселиш и ќе ги уживаш истите ресурси и услови. Во СССР и Северна Кореја беше/е можно ова? Арно ама, полесно е да се игнорира вистината дека по дефиниција во природата нема концепт ко правда и рамноправност и да периме мозоци дека нема разлика меѓу IQ, дебелите Американци исто се поим за убавина пошто beauty comes in all sizes and shapes итн итн. Стварно не ми е јасно до каде таa перцепција дека вселената ви должи нешто и имате право на нешто.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
Најди ми пример на рамноправно општество, перфектен систем. Еве ти комунизам во СССР, Северна Кореја. Феудален систем? Робовладетелство? За да нема рамноправност треба сите да имаме иста појдовна точка. За да ја ебам Ева Грин, треба и јас да ја имам генетиката на Бред Пит. За да не бидам роден во полоша земја, треба сите земји да бидат со исти ресурси, услови итн. Како сугерираш да се постигне тоа? Пошто еве со милениуми не е постигнато тоа совршено општество, ама ваљда ТИ, _Филип од Кајгана форум го имаш решението.

Која е разликата што го прави денешниот свет и систем подобар од минатото? Си се родил во чкљ држава, ок - со труд, учење, работа ќе се иселиш и ќе ги уживаш истите ресурси и услови. Во СССР и Северна Кореја беше/е можно ова? Арно ама, полесно е да се игнорира вистината дека по дефиниција во природата нема концепт ко правда и рамноправност и да периме мозоци дека нема разлика меѓу IQ, дебелите Американци исто се поим за убавина пошто beauty comes in all sizes and shapes итн итн. Стварно не ми е јасно до каде таa перцепција дека вселената ви должи нешто и имате право на нешто.
Брат, не велам сите да имаат милијарди, туку некој како Џеф Безос да биде приморан да не трупа пари и да обезбеди услови за живот на своите работници. Тоа може да го направи и Трамп и Заев и Вучич. Проблемот е зошто не го прават тоа?
Знаеш зошто не можеш да ја ебеш Ева Грин? Оти ваљда немаш пари за авионска карта и смештај, за да идеш кај неа и да и се пушташ, не заради тоа што природата не ти ја дала генетиката на Бред Пит.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Да ја имаш генетиката на бред пит веројатно и карта ќе ти платат :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.526
Со што заслужила срната да биде изедена од волкот? Со што заслужиле Севернокорејците да умираат од глад по рудници, а Кимчо да биде 200 кила? Со што сум заслужил јас да не можам да ја ебам Ева Грин? Со што си заслужил ти од 44 земји во Европа да се родиш во најпропаднатата?

Во природата никаде не постои рамноправност. Физиката, биологијата, хемијата ги боли кур за рамноправност и како ти се осеќаш и што мислиш дека заслужуваш. За разлика од минатото, моменталниот систем иако далеку од совршен сепак дава повеќе надеж на оние несреќници што го извлекле подебелиот крај во таа генетска, географска итн лотарија. Така да, ако работниците на Амазон имаат капацитет, волја и желба да сменат нешто околу својот живот и позиција, истото ќе го сменат.
BTW Безос е познат левичар, сопственик на левичарски медиуми. Идеологијата е срање да се пали рајата, на крај она што секого го интересира е својот личен интерес. Безос, Сталин, Мао, Трамп, you name them.
За ова последното си во право, страшно е што како некој свесно може да се определува идеолошки и политички, нема ниедна идеологија која мисли на обичниот човек.

Е сега за првиот дел не можам да се согласам не само затоа што сум во ваква ситуација, кога за 10 години јас би бил од другата страна не би го сменил овој став.

Ние се разликуваме од животните по тоа што имаме свест, затоа и така треба да се однесуваме.Не може парите да одат скоро во целост кај сопствениците а на оние кои се моторот и главните фактори за целокупното богатсво да живеат несигурен живот под стрес се до некој 60 години.

Да не ме сфати некој погрешно, тотално сум против анархија и безредие, или пак како во времето на комунизмот да им се одземат фабриките на сопствениците, зошто и тогаш како и денес нема да бидат во рацете на работниците туку ќе се појават некои нови "лидери" помеѓу сегашната работничка класа.
Но дека мора да се случат промени, тоа да, мора профитот да се определува на поинаков начин од сегашниот, и тоа е единствената работа за која треба да се борат луѓето од работничката и социјалната класа, но еве за да не дојде до тоа се случуваат настани од овој тип, врз обичниот човек се прават еден куп поделби, расни, идеолошки, религиозни, национални, сексуални, и уште мал милион други.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
Но дека мора да се случат промени, тоа да, мора профитот да се определува на поинаков начин од сегашниот, и тоа е единствената работа за која треба да се борат луѓето од работничката и социјалната класа, но еве за да не дојде до тоа се случуваат настани од овој тип, врз обичниот човек се прават еден куп поделби, расни, идеолошки, религиозни, национални, сексуални, и уште мал милион други.
Тоа е тоа.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Брат, не велам сите да имаат милијарди, туку некој како Џеф Безос да биде приморан да не трупа пари и да обезбеди услови за живот на своите работници. Тоа може да го направи и Трамп и Заев и Вучич. Проблемот е зошто не го прават тоа?
За ова последното си во право, страшно е што како некој свесно може да се определува идеолошки и политички, нема ниедна идеологија која мисли на обичниот човек.

Е сега за првиот дел не можам да се согласам не само затоа што сум во ваква ситуација, кога за 10 години јас би бил од другата страна не би го сменил овој став.

Ние се разликуваме од животните по тоа што имаме свест, затоа и така треба да се однесуваме.Не може парите да одат скоро во целост кај сопствениците а на оние кои се моторот и главните фактори за целокупното богатсво да живеат несигурен живот под стрес се до некој 60 години.

Да не ме сфати некој погрешно, тотално сум против анархија и безредие, или пак како во времето на комунизмот да им се одземат фабриките на сопствениците, зошто и тогаш како и денес нема да бидат во рацете на работниците туку ќе се појават некои нови "лидери" помеѓу сегашната работничка класа.
Но дека мора да се случат промени, тоа да, мора профитот да се определува на поинаков начин од сегашниот, и тоа е единствената работа за која треба да се борат луѓето од работничката и социјалната класа, но еве за да не дојде до тоа се случуваат настани од овој тип, врз обичниот човек се прават еден куп поделби, расни, идеолошки, религиозни, национални, сексуални, и уште мал милион други.
Зошто во Германија, Скандинавија има далеку поголема рамноправност во тој поглед отколку во Америка или МК? :)
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
Зошто во Германија, Скандинавија има далеку поголема рамноправност во тој поглед отколку во Америка или МК? :)
Зошто?
Ваљда подобра политика се води, не знам.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Како бе вие толку паметните капиталисти не ја управивте државата по 30 години после социјалистичкиот систем и планска економија. Оти очигледно сте најпаметни и ги имате сите решенија
Да знам, комунистичките политичари се криви, фали и Бафра на темата да се уклучи кога пак ќе воскресене.

Никогаш, ама никогаш нема да ги разберам луѓето што се на фанови на ликови како Безос, а не се дел од тој свет и таа каста. Човекот што веројатно во една минута заработува повеќе целиот ваш работен век. Еве, вам ви е идол, зошто не сте ни 0,00001 % успешни како него?
Мене не ми е Безос идол,ниту Гејтс. Проблем е што никаква мерка што е насочена против богатите нема да ги фати нив туку онаа висока средна класа која го заслужила богатството со својот труд. Всушност самиот он форсира такви политики, зарем е будала да форсира нешто што ќе му наштети?
Главен проблем со сегашните генерации е што не можат да сватат дека немаме сите услови за да успееме, ниту некогаш сме имале. Нема да стигнеш да бидеш Безос, и децата на Безос секогаш ќе имаат боље живот од тебе. Тоа се должи на долгогодишната пропаганда дека можеш да бидеш што сакаш ако запнеш доволно. Многу фактори се во прашање за да стигнеш на негово ниво, и трудот е само еден од нив. Некогаш доволно е само среќа.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Зошто?
Ваљда подобра политика се води, не знам.
Поради менталниот склоп на народот. Во Америка и МК богатството и богатењето, макар и на сметка на останатите, се глорифицира. Во Скандинавија се гледа како кич и невкус. Не крадат да створат богатство за наредните 25 поколенија, уствари ни стан ни куќа не им оставаат туку ги приморуваат да се изградат сами како личности и да заработат на своја мака. Нашиот народ има спротивен менталитет.
Long answer short, одговорот е ист - лични интереси. Ако Трамп почне да им кажува на богатите како да ги третираат вработените, ќе мора и тој истото да го прави со своите. Ќе изгуби пари од лобирање, ќе го стават на бесилка наредниот ден. За да го смениш тоа треба да ја смениш човечката природа. Затоа и комунизмот секогаш ќе пропаѓа во пракса, поради таа човечка природа :)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Не знам зошто се палат. Гледав и многу видеа каде што неколку луѓе(претежно белци) кршат и палат додека другите од страна им викаат да престанат. Исто така се врти видео каде полицајци кршат прозорци на дуќан(или докршуваат, не е целосно видеото).
Така е. Не постојат црнци вандали. А и тие што се вандали сигурно се платеници.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.526
Зошто во Германија, Скандинавија има далеку поголема рамноправност во тој поглед отколку во Америка или МК? :)
Како има рамноправност?
Факт е дека ти со работа овде или во Скандинавија ќе живееш подобар живот и на некои 50 години ќе имаш заштедено добра сума на пари, ќе можеш да прошеташ на многу места, не го оспорувам јас тоа, но тоа е само обичен "мамец" за привлекување на странци, вистинските реформи треба да имаат далеку поголемо внимание.

Почнувајќи од фиксните плати, годишните одмори, зголемување на персоналот и односот кон работниците.Кога би се направиле промени во овие неколку работи, тогаш не би имал ништо против некој од нив да има толку пари што кога ќе оди во тоалет, ќе ги користи истите од како ќе заврши со нуждата, но до тогаш имам право да размислувам вака.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Во САД не е проблем видливиот расизам туку невидливиот. Законски расизмот веќе е институционализиран и црнциве неможат да го победат оти е исто како да се борат против цела држава.КАде е невидливиот расизам еден пример:
Гетата им се едни од најсиромашните квартови и окрузи, е сеа едно средно училиште ќе има буџет зависно од средната вредност на имотите во еден округ. Оттука црнците и другите малцинства учат во училишта што се во распаѓање, без опрема, без професори итн итн, а неможат да одат на училиште во друг округ. Нејсе колку и да ги бива децата од вакви училишта е многу тешко да успеат во животот оти тешко е да ги примат на добри универзитети а со тоа и да најдат добра работа. Од друга страна глупоста на црнциве им излезе на виделина со тоа што 90% од оштетувањата се во црнечки квартови и на црнечки бизниси. Значи на оној мал дел од црнците што пркнале од безизлезноста отвориле некој кафич, кафанче, сервис и не одделиле по 200$ месечно за осигурање сеа се пре*ани со демолирањава и ќе се вратат во гетото. А и не само тие, со оштетувањата и сите останати недвижнини губат вредност а со тоа најмногу црнците. ,
Јако е што просечен црнец сега ќе укради роба од 1000 долари, а неговото куќарче во гетото утре ќе изгуби 50000 долари вредност :tapp:

Паметни се републиканциве шо се на власт во моментов, шаховски изиграа. Дадоа пион (осигурителните компании ќе исплатат некоја сума од 50до 100 милиони на претешно големите бизниси кои се осигурани), а ќе земат кралица (црците губат симпатии со кршењата и палењата, black lives matter е надвор од секаква инстутуција и скоро сите политичати се оградуваат од нив, белците во државите каде се случува ова се помалку и помалку ги подржуваат демократите, црците и нивните бизниси и недвижнини губат вредност, Антифа е прогласена за терористичка оргранизација итн итн).
Алал да му е на Трампчо или кој и да го осмислува ова.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.526
Мене не ми е Безос идол,ниту Гејтс. Проблем е што никаква мерка што е насочена против богатите нема да ги фати нив туку онаа висока средна класа која го заслужила богатството со својот труд. Всушност самиот он форсира такви политики, зарем е будала да форсира нешто што ќе му наштети?
Главен проблем со сегашните генерации е што не можат да сватат дека немаме сите услови за да успееме, ниту некогаш сме имале. Нема да стигнеш да бидеш Безос, и децата на Безос секогаш ќе имаат боље живот од тебе. Тоа се должи на долгогодишната пропаганда дека можеш да бидеш што сакаш ако запнеш доволно. Многу фактори се во прашање за да стигнеш на негово ниво, и трудот е само еден од нив. Некогаш доволно е само среќа.
Се додека работникот размислува(читај сонува)како да стигне до ниво на газдата нема да има промени.

Работничката класа треба да размислува на реални промени и да се избори за истите, не да се менуваме со сегашните моќници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom