Џорџ Флојд

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.572
Поени од реакции
26.094
еве нека ги испоапсат сите антифра организатори, само што антифа не е унифицирана организација и некаков акт со кој секој што е поврзан со тие ограноци ќе се смета за терористички јатак е многу опасна пракса и широко толкување, впрочем како и Patriot act што не донесе сигурност ама донесе бааѓи кратење и ограничување граѓански права. Ама тука пак е другата страна, на која ти одиш со мантрата дека тоа се се фини луѓе со по некој забеган поединец, тие фини луѓе веруваат во чисти раси, во геноцид, во еврејски светски заговор.
Антифа опортунистички ја користи ситуацијата... Самите протестанти, не се унифицирани, меѓутоа антифа и тоа како е унифицирана и организирана, затскриена позади протестите. И во моментов ги користи црнците за сопствена политичка агенда. И да биде иронијата поголема, антифа на ваквите протести им даваат насилна насока која дефинитивно ја продлабочува нетрплеивоста, против која наводно се бори. Па види сега кои се расистите тука :)


И да, историски гледано, скупштината околу антифа и нивните претходници од левицата по традиција се антисемитисти, секогаш без исклучок биле во протестите за подршка на милитантните палестинци... Кога веќе се тема главите на Евреите ...
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
На видеово имаш клипови од 2 типа
- Џандари злоупотребуваат значка и се изживуваат врз народ
- Народ што напаѓа ПОЛИЦАЕЦ, службено лице коешто ја претставува ДРЖАВАТА и е тука ДА ГО БРАНИ ЈАВНИОТ РЕД И МИР.

Што мислиш, дозволено е напад на службено лице ? Не е битно дали вербален или физички ?
АЛО БЕ ЏАНДАРОТ САКАЛЕ НИЕ ИЛИ НЕ Е ГО СПРОВЕДУВА ЗАКОНОТ. АКО ТИ КАЖЕ ДА СЕ ТРГНЕШ - МОРАШ ДА СЕ ТРГНЕШ.
Има клип како со кола со РОТЕР УКЛУЧЕН еден дечко го цивнува. АЛО АКО ИМА КОЛА СО УКЛУЧЕН РОТЕР ТИ МОРАШ ДА И СЕ ТРГНЕШ ОД ПАТ!

Јас не знам ние што очекуваме, џандарите да ги остаат лудациве да прават што кур сакаат по улица? Па за НАС ОБИЧНИОТ НАРОД ќе биде доста по лошо ако полицијата за време на НЕМИРНИ МАСОВНИ ПРОТЕСТИ си седи со скрстени раце. Кога некој ги напаѓа ? Нормално е и они да употребуваат сила.

Ниту едно видео од тука не ја доловува целата приказна. Само е кропнат делот каде што полицијата прави нешто. абе луѓе, се си има причина. Особено на вакви протести каде што од милион агли имаш камера што снима и се што завршува на социјални медиуми. Таа полиција си има наредба, некој и кажува што и како да прави. Не може да очекуваш ти на немирен протест со скрстени раце да си седат и да те молат да се смириш.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.639
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
На видеово имаш клипови од 2 типа
- Џандари злоупотребуваат значка и се изживуваат врз народ
- Народ што напаѓа ПОЛИЦАЕЦ, службено лице коешто ја претставува ДРЖАВАТА и е тука ДА ГО БРАНИ ЈАВНИОТ РЕД И МИР.

Што мислиш, дозволено е напад на службено лице ? Не е битно дали вербален или физички ?
АЛО БЕ ЏАНДАРОТ САКАЛЕ НИЕ ИЛИ НЕ Е ГО СПРОВЕДУВА ЗАКОНОТ. АКО ТИ КАЖЕ ДА СЕ ТРГНЕШ - МОРАШ ДА СЕ ТРГНЕШ.
Има клип како со кола со РОТЕР УКЛУЧЕН еден дечко го цивнува. АЛО АКО ИМА КОЛА СО УКЛУЧЕН РОТЕР ТИ МОРАШ ДА И СЕ ТРГНЕШ ОД ПАТ!

Јас не знам ние што очекуваме, џандарите да ги остаат лудациве да прават што кур сакаат по улица? Па за НАС ОБИЧНИОТ НАРОД ќе биде доста по лошо ако полицијата за време на НЕМИРНИ МАСОВНИ ПРОТЕСТИ си седи со скрстени раце. Кога некој ги напаѓа ? Нормално е и они да употребуваат сила.

Ниту едно видео од тука не ја доловува целата приказна. Само е кропнат делот каде што полицијата прави нешто. абе луѓе, се си има причина. Особено на вакви протести каде што од милион агли имаш камера што снима и се што завршува на социјални медиуми. Таа полиција си има наредба, некој и кажува што и како да прави. Не може да очекуваш ти на немирен протест со скрстени раце да си седат и да те молат да се смириш.
Ова го ставив доколку некој не успеал да види моментално што се случува во Америка. Инаку се сложувам со твоето мислење.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457

based.
Како мерачки го ишљака.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.968
Не си прајте со умот бајрам, Трамп е пичка. Ништо тој нема да направи.

Но тие околу него можат, вклучително војската да ја превземи власта.

Тогаш нова граѓанска војна не му бега, во зависност од тоа кој ќе ја контролира војската.

Америка е исклучително поларизирана, Варуфакис уште пред 4-5 години објасни како растот на екстремизмот е обратно пропорционален на економијата.

Тоа значи ако во САД нема V или барем U, опоравување на економијата, екстремизмот ќе му биди секојдневие.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.419
Поени од реакции
4.249
That was not my point.
Автоматски споено мислење:


Како успеваш да извадиш нешто од контекст. Тоа е чудо... :D
Од кој контектст? Паметиш кога син му на сорос дојдед у охрид да се сретне со зајко? Место го напунија со цајкани џоа G8 има состанок....
Соросидите(или тие што ги контролираат), заедно со нивните органзиации увек се уплетканни у тие либтардни гомна.
Автоматски споено мислење:

Провинција стоп.
Иначе, не трујам. Единствениот начин да ги сфатиш одговорите е да те мачат прашањата. Друг ако ти ги објасни нема да ги сфатиш. Треба сам да ти текне.
Tроваш. Нешто што сите либтарди се преправате дека не постои:
Некој секогаш мора да го вади подебелиот крај. Може да е раса, малцинство, социјален слој, возрасен слој, пол, религиозна група, професија итн...
-евреите били од памтивек дискриминираи поради ултра сепаратистичките ставови
-христијанството било гонето во рим
-терминот словен е буквално роб
-руанданскиот геноцид и војните во африка
-тешко патријархалните рурални области
-робовладетелските општества
-религиозно нечистите во јапонија(во шинтоизам подразбира касапи, гробари итн), сега прераснати во јакуза
-работната класа на/и дното на општеството во модерните општества
-гладните деца во африка.
-неистомислениците на сталин
Секогаш ќе има некој таков, што ќе му биде полошо од другите во општеството.
Не постои количество либерални утопии што може да го оправи ова...
Згора на тоа, и самиот дискриминираш на провинцијалнци и граѓани. Уште една одлика на либтардите е што мислат се “по образовани„ од другите. Реалност е дека се само по индоктринирани(исто како СС овци, исто како НКВД, исто како инквизицијата итн)
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.639
Америка е исклучително поларизирана, Варуфакис уште пред 4-5 години објасни како растот на екстремизмот е обратно пропорционален на економијата.
Zosto si ubeden deka ekonomijata e dlaboko povrzana so srzta na srekata na eden covek.

Zosto mislis deka ne moze i da ima jaka ekonomija i nekoi luge da bidat revoltirani.

Primer Hong Kong.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.733
Поени од реакции
24.372
Зошто АНТИФА да ја прогласува за терористичка. Па зар таа организација не е иста како оние момци кои се шетаа по Шарлоствил, зар нема „добри луѓе и на двете страни“, ваљда не се терористи и сите во АНТИФА?

Не ми е јасно, да ми објасни некој :confused:
Јас ќе ти објаснам, од прва рака. АнтиФа не е терористичка организација, односно не е една организација за да биде етикетирана и дефинирана како некаква. АнтиФа значи анти-фашизам и е повеќе како движење, или идеологија. Антифа биле нашите предци. Антифа е отпор против фашизам. Антифа е секој оној кој се спротивставува на репресивни, тоталитаристички, општествени уредувања.
Истовремено постојат милиони антифашистички организации во светов и секоја си има свој начин на делување и секој го гледа активизмот на свој начин. Некои сметаат дека преку мирен протест, гушкање и делење цветчиња ќе родат добар резултат, некои пак се борат против насилството со насилство. Значи е преголемо движење, распространето низ целиот свет, составено од многу индивидуи и организации, за да можеш да го етикетираш некако.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.968
Zosto si ubeden deka ekonomijata e dlaboko povrzana so srzta na srekata na eden covek.

Zosto mislis deka ne moze i da ima jaka ekonomija i nekoi luge da bidat revoltirani.

Primer Hong Kong.
Тоа е чиста наука според Варуфакис.
Луѓето не излегуваат од комфорот, ако не се чувствуваат загрозени.

Иначе за Хонгконг, Кина му залепи шамар на Трамп, очигледно ќе го тестираат затоа што знаат дека нема мадиња.

Така да сега Трамп нема избор мора Ладна војна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom